Ηνωμένο Βασίλειο Ταξίδι αστραπή στο Λονδίνο: Δώστε φώτα!

sophakos

Member
Μηνύματα
135
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία κ δε συμμαζεύεσαι!
Ταξίδι-Όνειρο
Αίγυπτος
Κατι που δεν σου ήρθε ...ειναι ΑΝ ΔΕΝ βρέχει τι θα κάνεις :xmas_wink:.

Βρε συ μπας και εισαι βαλτός και κανεις πλάκα ??????
Χρήστο....με πέθανες στα γέλια βρε παιδί μου!!! Ρε μην μου τον τρομάζετε! Αμάν κάναμε να τον πείσουμε να μείνει παραπάνω από 24 ώρες και να μην φάει τα λεφτά του στα ελληνικά νησιά!!!! Κοίτα, εγώ που είχα κ πρόσφατη εμπειρία και μάλιστα πάλι για συναυλία θα σου πω...
1) Ξενοδοχείο, εγώ έδωσα 150 ευρώ παιδιά για 5 μέρες με πρωινό (4κλινο δωμάτιο, σε απόσταση αναπνοής από τον σταθμό KIngs Cross) Και ναι πέρα από τα λιγο φασαριόζικα πατώματα (τρίζαν αλλά ήμασταν κάθε βράδυ τόσο κομμάτια που δεν ακούγαμε τίποτα, πεθαίναμε μόλις ξαπλώναμε) ήταν ασφαλές!!! Δε μας βιάσαν (ήμασταν και κοπέλες καλέ, συγκεντρώσου!!!!!!), δε μας έκλεψαν....πραγματικά ξέρω πως ακούγονται πολλά για Λονδίνο αλλά αν πας εκεί θα δεις πως έχει να κάνει με το που θα βρεθείς! Δε θα γυρνάς μεσάνυχτα σε απόμερα και σκοτεινά σοκάκια! Εξάλου όπως είπε ο φίλος παραπάνω....μένεις καλέ στην Αθήνα....και φοβάσαι το Λονδίνο???? Σε κάθε στενάκι εμείς συναντούσαμε είτε σεκιούριτι είτε αστυνομικούς, που ήταν ευγενικότατοι και εξυπηρετικότατοι στο να δώσουν οδηγίες (στο λέω επειδή αγχώνεσαι να μην χαθείς!!!!) Επίσης, όταν τελείωσε η συναυλία στο Wembley, εκεί να δεις αστυνόμευση! Πάνω στα άλογα ήταν οι πολιτσμάνοι τους!!
2) Εμείς πήγαμε με 170 ευρώ μαζί με αποσκευές και πάλι το θεωρώ ακριβό αλλά πρέπει να παίζει ρόλο το γεγονός πως πήγαμε Σεπτέμβριο και είναι φοιτητομήνας, οπότε είναι πιο ανεβασμένες οπι τιμές.
3) Η κάρτα που βγάλαμε, για τις συγκοινωνίες, για μια βδομάδα, με τις ζώνες που επιλέξαμε πρέπει να είχε γύρω στα 35 ευρώ, αν θυμάμαι καλά...αλλά πραγματικά θα κάνει απόσβεση γιατί θα ξεσκιστείτε να παίρνετε μετρό και λεωφορεία!!! Μία συμβουλή εδώ γιατί εμείς την πατούσαμε συνέχεια και χανόμασταν! Επειδή είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ το μετρό τους....δεν είναι σαν της Αθήνας!!! Δηλαδή από μία στάση...μπορεί να περνάνε τρία διαφορετικά τρένα με άλλο προορισμό! Οπότε...δε μπαίνουμε στα τυφλά, όπως έχουμε συνηθίσει...αλλά κοιτάμε πάνω στο τρένο, τι λέει η ταμπέλα...λέει προορισμό κι έτσι μπαίνεις στο σωστό και δε χάνεσαι! (γράφει το τέρμα της κάθε γραμμής!)
4) Τα σουβενίρ είναι πραγματικά ΠΟΛΥ φτηνά στο Λονδίνο! Επειδή φέτος έκανα ένα μικρό τουρ...σε σχέση με τις τιμές που είδα στην Κολωνία, στο Βερολίνο, στην Πράγα και στη Βιέννη (εκεί έτσουζαν πιο πολύ από παντού οι τιμές) ήταν ασύγκριτα φτηνότερα στο Λονδίνο!!!Χαρακτηριστικα να σου πω....Φούτερ I love Berlin 30Ε και αντίστοιχη I love London 11!!!! Ε...το love μετά το ΛΟνδίνο ή όχι???
5) Για φαϊ....έχεις τόσες πολλές επιλογές!!!! Και φτηνές!!! Εμείς επειδή δε θέλαμε να φάμε καθόλου λεφτά στο φαϊ και δεν πηγαίναμε σε εστιατόρια κλπ....οι φίλες μου είχαν τσακίσει τα Mc DOnalds (ήταν και δίπλα στο ξενοδοχείο) τα οποία πρέπει να ομολογησω....ρε παιδιά είναι πιο νόστιμα εκεί σε σχέση με εδώ!!!! Είναι πιο μεταλλαγμένα μάλλον! Επίσης έχει BUrger KIng (νομίζω έχετε και Αθήνα τέτοιο) Πέρα από αυτά όμως....έχει πολλά ταχυφαγία....καφέ σε στυλ Σταρμπαγκς για να πάρεις τοστάκια, σαντουιτσάκια...κομμένα φρουτάκια (αυτά εγώ καταχάρηκα!!!!) κλπ κλπ....νηστικός δε μένεις πάντος!!!!
6) Γενικά...επειδή ημουν συγκρατημένη στα ψώνια....στο Λονδίνο εγώ για πέντε μέρες δεν έφαγα πάνω από 200 ευρώ!!! Πιστέψτε το, είναι αλήθεια!!! Α!! Αλλά να πω πως για τα μουσεία κλπ είχα κλείσε ένα πακέτο μέσω ιντερνετ, με 65 νομίζω ευρώ είχες Κέρινα του Madame Tussauds, το ενυδρείο, το περίφημο London Eye και μία απόλυτη βλακεία, το "τρομαχτικό" Dungeon!!! Aπό αυτά βέβαια, εκ των υστέρων σου λέω πως άξιζε μόνο το London eye, αλλά στερνή μου γνώση να σ' είχα πρώτα!!!!:xmas_cheesygrin:
Στα έξοδα πρέπει να ρωτήσω και το άλλο....καπνίζετε????
 

sophakos

Member
Μηνύματα
135
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία κ δε συμμαζεύεσαι!
Ταξίδι-Όνειρο
Αίγυπτος
α!!!! για τη βροχή δεν είπα!!!! Σε μας (ήμασταν τυχερές!!!) Σεπτέμβρη μήνα...έβρεξε μόνο μισή ώρα!!!! Πάντε με καμιά ομπρελίτσα εσείς και με θετική διάθεση και ΧΩΡΙΣ ΑΓΧΟΣ και ότι και αν γίνει θα το θυμάστε και θα γελάτε!!!!!! (και θα θέλετε να ξαναπάτε φυσικά!!!!)
 

orionas

Member
Μηνύματα
16
Likes
0
Ώπα, παιδιά, μισό λεπτό! Εγώ όταν σκέφτομαι βροχερή μεγαλούπολη μου έρχεται στο μυαλό (τι άλλο) η Αθήνα. Δηλαδή, απίστευτη κίνηση στους δρόμους, λεωφορείο κάθε 1 ώρα εκεί που ερχόταν κάθε 15 λεπτά και είναι και γεμάτο, ξεπάγιασμα κάτω από την βροχή γιατί το υπόστεγο της στάσης είναι φίσκα, στο μετρό γίνεται της τρελής και, τέλος πάντων, δεν μπορεί να μην με καταλαβαίνετε!

Ελπίζω και εύχομαι να είναι τα πράγματα όπως τα λέτε.
 

sophakos

Member
Μηνύματα
135
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία κ δε συμμαζεύεσαι!
Ταξίδι-Όνειρο
Αίγυπτος
Νομίζω πως έχει γίνει ξεκάθαρο από όλους μας πως ό,τι και αν έχεις στο μυαλό σου από Αθήνα και γενικά την ταπεινή Ελλαδίτσα...καμία σχέση!!!!! Κινηση, επειδή πήρα λεωφορείο μεσημεράκι, έχει, σαφώς και έχει....γι' αυτό και κυρίως παίρνεις μετρΌ!
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.499
Νομίζω πως έχει γίνει ξεκάθαρο από όλους μας πως ό,τι και αν έχεις στο μυαλό σου από Αθήνα και γενικά την ταπεινή Ελλαδίτσα...καμία σχέση!!!!! Κινηση, επειδή πήρα λεωφορείο μεσημεράκι, έχει, σαφώς και έχει....γι' αυτό και κυρίως παίρνεις μετρΌ!

Αν οι μετακινησεις είναι μακρινές το metro συμφέρει ,αν ειναι κοντινές όμως σε συμφέρει το bus και γλιτώνεις το ανεβα -κατέβα στα σκαλιά του tube .
Κρίνεις και επιλέγεις κατα συνθήκη
 

sophakos

Member
Μηνύματα
135
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία κ δε συμμαζεύεσαι!
Ταξίδι-Όνειρο
Αίγυπτος
Αν οι μετακινησεις είναι μακρινές το metro συμφέρει ,αν ειναι κοντινές όμως σε συμφέρει το bus και γλιτώνεις το ανεβα -κατέβα στα σκαλιά του tube .
Κρίνεις και επιλέγεις κατα συνθήκη
Και επίσης με το λεωφορείο μπορείς και να χαζεύεις το μέρος και να το χαίρεσαι ενώ με το μετρό όχι!!! Και επίσης ναι, θα συμφωνήσω με αυτό που λες με τις κοντινές και μακρινές αποστάσεις...!!!! Γιατί το μετρό τους είναι τεράστιο...εμείς περπατούσαμε πολλές φορές κανα δεκάλεπτο μέσα στο μετρό μέχρι να πάμε στη στάση που θέλαμε!!! Όπως είπες....κρίνεις και κάνεις!!!
Αχ....έχω ζηλέψει πολύ!!!!!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.298
Μηνύματα
887.202
Μέλη
38.967
Νεότερο μέλος
plg-12

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom