Ταξίδι μέλιτος

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.130
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
καλησπέρα σε όλους είμαι νέος στην παρέα έχω διαβάσει όμως πολλές από τις ιστορίες σας
θα ήθελα τις γνώσεις όσο αναφορά ένα ταξίδι που Θέλουμε να σχεδιάσουμε με την σύντροφο μου μετά το γάμο μας το καλοκαίρι !!!!!! οι μέρες δεν μπορεί να είναι πολλές λόγω της μικρής που είναι το νέο μέλος εδώ και Θ μήνες !!!!!!!!!!
οι προορισμοί που έχουμε υπόψιν μας είναι οι έξης :
1) Βιετνάμ
2) άγιος Δομίνικος
3) κουβά άλλα ξεφεύγει λίγο η τιμή
4) Μπαλί άλλα πέρα το ότι είναι φτηνά δεν μου έχουν πει και τα καλύτερα από ένα φιλικό ζευγάρι που πήγε
5) Ταϊλάνδη ?
6) Βραζιλία
θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας σχετικά με τις τοποθεσίες , τις τιμές και γενικά που είναι καλύτερα να πας , βασικό ζητούμενο και των 2 μας είναι η ξεκούραση (καταλαβαίνουν όσοι έχουν μικρο παιδί ) , άλλα να έχει και τπτ να κάνουμε μην είμαστε όλη μέρα χαλαροί σε μία παράλια και βαρεθούμε !!!!!!!
ευχαριστώ εκ των προτέρων και θα περιμένω τις απαντήσεις σας !!!!!!!!

αα είναι και το Τόκιο σαν προορισμός !!!!!!!!
A. Γαμήλιο ταξίδι στον Κουβά δεν έχω ξανακούσει :)
Β. Την Καραϊβική για τέλος καλοκαιριού ξέχασέ την τελείως (τυφώνες).
Γ. Ξέχνα και την Ταϊλάνδη και το Βιετνάμ (Μουσώνες)
D. To Μπαλί παίζει δυνατά από κλίμα, αλλά δεν είναι αυτό που μάλλον φαντάζεσαι. Αν έχεις στο μυαλό σου τροπικές παραλίες κλπ το ξεχνάς. Αν θες ναούς, πνευματικότητα, τέχνες κλπ θα πας, αλλά θα αγνοήσεις τελείως τα παραλιακά μέρη στο νησί.
Ε. Βραζιλία είναι καλή περίπτωση για την εποχή που θέλετε, αλλά έχει κάτι Ολυμπιακούς Αγώνες εκεί πέρα τον Αύγουστο, και οι τιμές θα είναι στο ταβάνι και πάνω.

Από κει και πέρα δείτε και τα παρακάτω σενάρια:
- Μαλαισία/Σιγκαπούρη (Ψάξε τα Perhentian islands στο google).
- Σεϋχέλλες ή Μαυρίκιο.
- California.
- Ισραήλ (δεν κάνω πλάκα).

Εγώ πάντως θα έμενα στη Νότια Ευρώπη (Γαλλία, Ισπανία, Ιταλία κλπ).
 

NIKOSROU

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
???????
Ταξίδι-Όνειρο
κουβα
το ταξιδι θα γινει μαρτιο οχι μετα το γαμο και το γαμηλιο ταξιδι δεν πρεπει απαραιτητα να ειναι παραλια χαλαρα μπανιο αγκαλιες και τετοια οπως ειπα και παραπανω οι παραλιες δεν μας λειπουν το κατι διαφορετικο θελουμε να δουμε

ισδραηλ ρε φιλε με τοσα που γινονται ??? λιγο χλωμο !!! και οσο αναφορα την ευρωπη εχουμε παει σε πολλα μερη γαλλια ιταλια αγγλια ισπανια

ρενα ποσο σου πηγε το ταξιδι στο βιετναμ και ποσες μερες ???
 
Last edited by a moderator:

rena1988

Member
Μηνύματα
294
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ζανζιβάρη (11/2021)
Ταξίδι-Όνειρο
Περου
ρενα ποσο σου πηγε το ταξιδι στο βιετναμ και ποσες μερες ???
Κοίταξε...εμάς το ταξίδι μας περιελάμβανε 2 διανυκτερεύσεις στην Ιταλία, 4 στην Ταϋλάνδη και 9 στο Βιετνάμ. Όλο αυτο μαζί με πτήσεις (εσωτερικές και εξωτερικές) ξενοδοχεία φαγητό, τα παντα όλα, μας βγήκε €5.000 για 2 άτομα. Μη σε τρομάζει. Σου είπα, ο καθένας κάνει το δικό του budget. Το Βιετνάμ για 10 μερες βγαίνει και με ΠΟΛΥ λιγότερα χρήματα.
 

NIKOSROU

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
???????
Ταξίδι-Όνειρο
κουβα
Κοίταξε...εμάς το ταξίδι μας περιελάμβανε 2 διανυκτερεύσεις στην Ιταλία, 4 στην Ταϋλάνδη και 9 στο Βιετνάμ. Όλο αυτο μαζί με πτήσεις (εσωτερικές και εξωτερικές) ξενοδοχεία φαγητό, τα παντα όλα, μας βγήκε €5.000 για 2 άτομα. Μη σε τρομάζει. Σου είπα, ο καθένας κάνει το δικό του budget. Το Βιετνάμ για 10 μερες βγαίνει και με ΠΟΛΥ λιγότερα χρήματα.
για μπαλι αξιζει ??? η πιστευεισ καλυτερα βιετναμ απο πλευρα; εμπειριων ?
 

rena1988

Member
Μηνύματα
294
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ζανζιβάρη (11/2021)
Ταξίδι-Όνειρο
Περου
Μπαλί δυστυχώς δεν έχω παει, όποτε δε μπορώ να κανω σύγκριση. Απλως, επειδή διαβάζω τώρα οτι θέλετε και την χαλάρωση σας, να σου πω οτι εμάς το ταξίδι μας ήταν πολυ κουραστικό. Απίστευτο και μοναδικό αλλά και κουραστικό. Η χώρα ειναι μεγάλη και αν θες να δεις πράγματα πρέπει να είσαι συνέχεια στο δρόμο.
 

NIKOSROU

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
???????
Ταξίδι-Όνειρο
κουβα
Γεια σας παμε ταξιδι του μελιτος βαρκελωνη και θα ηθελα καποιες πληροφοριες γενικα πρωτη φορα πηγαινουμε εκει
απιστευτη πολη με παρα πολλα πραγματα να δεισ και να περασεισ υπεροχα εγω ειχα παει πριν απο 5 χρονια περιπου και ειχα μεινει καταενθουσιασμενος
οι ανθρωποι εκει εχουν την κουλτουρα τη δικια μας
υπεροχα κτηρια του gaoudi , sagrada familia , το παρκο στο κεντρο της πολησ barcelonita για πολλα θαλασσινα σε χαμηλεσ τιμεσ και υπεροχη παεγια , το παρκο του γκουεηλ , το μουσειο του κολομβου με αντιγραφο μεζσα απο το πλοιο του , και νομιζω εχει και ενυδρειο εκει , το γηπεδο τησ barcelona αν σε ενδιαφερει !!!!!! αλλα καλυτερα εινα να δεισ και τοπικ με την πολη που θεσ να πας απο ατομα που εχουν παει ποιο προσφατα και μπορουν να σου δωσουν περισσοτερεσ πληροφορειεσ
 

Chris & Eliza

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους τους συνταξιδιώτες.
Καταρχήν να ξεκινήσω λέγοντας ενα τεράστιο ΜΠΡΑΒΟ για την δουλειά που γίνεται σε αυτό το forum και για τον καταπληκτικό κόσμο που εχει. Ήδη έχω διαβασει αρκετά άρθρα που με ενδιέφεραν (αλλά και άλλα πολλά γιατί όλα ήταν πολύ ενδιαφέροντα);)

Ήρθε η ώρα λοιπόν να ζητήσω την βοήθειά σας.

Ετοιμάζουμε τον γάμο μας και ταυτόχρονα το γαμήλιο ταξίδι μας.
Τώρα η ερώτηση είναι το Πού;
Το ταξίδι μας θα γίνει μεταξύ 18 Ιουλίου και 07 Αυγούστου. Σκεφτόμαστε 7-8 διανυκτερεύσεις
και θέλουμε να συνδυάσουμε χαλάρωση και λίγες εκδρομές/δραστηριότητες.
Μετά από έρευνα έχουμε καταλήξει σε 3 προορισμούς.
  1. Ταϊλάνδη (Μπανγκοκ-Πουκέτ ή Μπανγκοκ-Κο Σαμούι).
  2. Μπαλί - Σιγκαπούρη
  3. Μαλδίβες (εκεί μόνο για χαλάρωση,χωρίς δραστηριότητες πέραν του μπάνιου).
Για την περίοδο που προανέφερα
  • ποιος νομίζετε ότι είναι καλύτερος προορισμός;
  • αν πάμε Ταϊλάνδη πόσες μέρες προτείνετε να αφιερώσουμε στην Μπανγκόκ και τι να δούμε;
  • Πουκέτ ή Κο Σαμούι;
  • τι αξίζει να δούμε/κάνουμε Μπαλί-Σιγκαπούρη;
Στην Ταϊλάνδη(Μπανγκοκ) αξίζει να επισκευτούμε το περίφημο Tiger Temple;
Επίσης στην Ταϊλάνδη έχω δει ότι υπάρχει και οργανωμένο πάρκο για κολύμπι με δελφίνια, στα άλλα μέρη υπάρχει αυτή η δυνατότητα;

Ευχαριστούμε εκ των προτέρων για τη βοήθεια από τα άλλα posts και για αυτά που θα μας γράψετε εδώ:bleh:
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Καλώς ήρθες στη παρέα μας!
Μπανγκοκ Πούκετ είναι πολύ πιθανό να έχετε αρκετές βρόχές. Το ίδιο και στις Μαλδίβες. Το Μπαλί έχει σαφώς καλύτερο καιρό εκείνη την εποχή.Σχεδόν καθόλου βροχές. Το Μπαλί είναι πολύ ωραίος προορισμός αλλά όχι για τους λόγους που μάλλον φαντάζεσαι. Δεν έχει τις τροπικές παραλίες και τα σχετικά αλλα η φύση του και η κουλτούρα του είναι το κάτι άλλο.
Απο τα 3 εγω θα διάλεγα Σιγκαπούρη Μπαλί.
 

NIKOSROU

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
???????
Ταξίδι-Όνειρο
κουβα
καλημερα σε ολους
εχει παει κανεισ ζανζιβαρη , για κοιταμε και αυτο σαν εναλακτικη !!!!!
και αγιο δομινικο αλλα εχω μπερδευτει λιγο οσο αναφορα την τοποθεσια που πρεπει να ψαξω για ξενοδοχειο , πουντα κανα ή σαμανα ??? δεκτοι και αλλοι προορισμοι σαν εναλακτικη αν εχει καποιοσ κατι να προτηνει !!!
 

anlazar

Member
Μηνύματα
134
Likes
917
Ταξίδι-Όνειρο
Περού,Γαλλική Πολυνησία
καλημερα σε ολους
εχει παει κανεισ ζανζιβαρη , για κοιταμε και αυτο σαν εναλακτικη !!!!!
και αγιο δομινικο αλλα εχω μπερδευτει λιγο οσο αναφορα την τοποθεσια που πρεπει να ψαξω για ξενοδοχειο , πουντα κανα ή σαμανα ??? δεκτοι και αλλοι προορισμοι σαν εναλακτικη αν εχει καποιοσ κατι να προτηνει !!!
H Ζανζιβάρη είναι απλά μαγική !!! Σίγουρα πολύ καλός προορισμός για ταξίδι του μέλιτος αρκεί να μην πέσετε στην περίοδο των βροχών. Ο Ινδικός ωκεανός στα καλύτερά του με κοκοφοίνικες και τυρκουάζ νερά ...πολλά μπαχαρικά, πολλές μυρωδιές, και η πρωτεύουσα Stone town πολύ γραφική...Μπορείτε να επισκεφτείτε φυτείες μπαχαρικών, να κάνετε εκδρομές σε γειτονικά νησάκια, να κάνετε "βαρκάδα" με τα παραδοσιακά dhow, να κολυμπήσετε με δελφίνια στην ανοιχτή θάλασσα...και αν βρείτε φέρτε μου ξανά και λίγο αλκοόλ από passion fruit !!! (παράνομο...το βρίσκεις μόνο από τους ντόπιους!!! χαχα!).
Μοναδικός παράδεισος που τον έχουν ανακαλύψει και κατακλύσει κυρίως οι Ιταλοί...

DSC04268.JPG

DSC04320.JPG


DSC04567.JPG

DSC04575.JPG


P7282635.JPG

P7282653.JPG

DSC04366.JPG

DSC04385.JPG

P7302715.JPG
 

NIKOSROU

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
???????
Ταξίδι-Όνειρο
κουβα
H Ζανζιβάρη είναι απλά μαγική !!! Σίγουρα πολύ καλός προορισμός για ταξίδι του μέλιτος αρκεί να μην πέσετε στην περίοδο των βροχών. Ο Ινδικός ωκεανός στα καλύτερά του με κοκοφοίνικες και τυρκουάζ νερά ...πολλά μπαχαρικά, πολλές μυρωδιές, και η πρωτεύουσα Stone town πολύ γραφική...Μπορείτε να επισκεφτείτε φυτείες μπαχαρικών, να κάνετε εκδρομές σε γειτονικά νησάκια, να κάνετε "βαρκάδα" με τα παραδοσιακά dhow, να κολυμπήσετε με δελφίνια στην ανοιχτή θάλασσα...και αν βρείτε φέρτε μου ξανά και λίγο αλκοόλ από passion fruit !!! (παράνομο...το βρίσκεις μόνο από τους ντόπιους!!! χαχα!).
Μοναδικός παράδεισος που τον έχουν ανακαλύψει και κατακλύσει κυρίως οι Ιταλοί...

ευχαριστω πολυ για τισ πληροφορεισ και ειδικα για τισ εικονες !!!!!!
ποτε ειχεσ παει και ποσο περιπου σου κωστησε ολο το ταξιδι ?
ευχαριστω πολυ για τισ πληροφορεισ και ειδικα για τισ εικονες !!!!!!
ποτε ειχεσ παει και ποσο περιπου σου κωστησε ολο το ταξιδι ?
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.402
Μέλη
38.937
Νεότερο μέλος
kyzas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom