Ταξίδι μετά τον γάμο (αρχές Μαϊου 2017)

MrSpairous

Member
Μηνύματα
17
Likes
20
Παντρευόμαστε και σκεφτόμαστε να πραγματοποιήσουμε αμέσως μετά ένα ταξίδι.

Αναζητούμε προορισμό για το ταξίδι αυτό στις αρχές Μαϊου 2017.

Έχουμε διαβάσει πάρα πολλές σελίδες του φόρουμ και ταξιδιωτικές ιστορίες
για να μας βοηθήσει να αποφασίσουμε καταρχήν τι περίπου θέλουμε και που μπορούμε να το βρούμε,
χωρίς μέχρι τώρα επιτυχία, οπότε ξεκινάμε αυτό το νέο θέμα,
για να ακούσουμε γνώμες και προτάσεις από άτομα που έχουν ταξιδέψει.

Συνοπτικά στοιχεία / προτεραιότητες / απαιτήσεις
  • Θα έχουμε στη διάθεση μας 14 ημέρες.
  • Για διάφορους λόγους έχουμε αποκλείσει : Ευρώπη, Βόρεια & Ν, Αμερική, Αφρική, Ωκεανία
  • Η χώρα να διαθέτει πολιτισμό / ιστορία
  • 2 πρώτες μέρες ξεκούραση / χαλάρωση / καλό φαγητό / όχι "περιπέτειες"
  • Δεν επιθυμούμε απαραίτητα εξωτικές παραλίες
  • Δεν επιθυμούμε απαραίτητα άγρια ζώα /σαφάρι /καταδύσεις / extreme sport
  • Προτιμητέο θα ήταν να αποφεύγαμε ακραίες καιρικές συνθήκες (υπερβολική υγρασία, υπερβολική ζέστη / κρύο, μουσώνες, τυφώνες, κτλ.)
Προορισμοί που έχουν ΄δη πέσει στο τραπέζι και εξετάζονται
  • Μόσχα - Αγ. Πετρούπολη - και πέριξ
  • Ινδία
  • Ιαπωνία
  • Κίνα
* τώρα συνηδειτοποιώ την "αλγοριθμική" μορφή του post μου,
ελπίζω να μην είναι αποτρεπτική προς τυχόν απαντήσεις.

ευχαριστώ θερμά και προκαταβολικά όποιον/α αφιερώσει χρόνο να καταθέσει την άποψή του.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.454
Likes
4.462
Καλησπέρα και καλωσήρθες!
Η ώρα η καλή!
Ουσιαστικά μας έμεινε η Ασιατική Ήπειρος...
Θα ήθελα απαντήσω με τις εξής ερωτήσεις για να μπορούμε να βοηθήσουμε περισσότερο:
-τι budget έχετε
-αν θα πάτε μόνοι σας ή με πρακτορείο
-εάν θα πάτε μόνοι σας, τι εμπειρίες έχετε από μακρινά ταξίδια
-αν θα σας ενδιέφερε να συνδυάσετε π.χ. 2 χώρες ή θα αρκεστείτε σε 1
 

MrSpairous

Member
Μηνύματα
17
Likes
20
καλημέρα, σωστά, αυτά τα στοιχεία τα παρέλειψα,
  • budget: €2000/άτομο (χωρίς τα αρχικά αεροπορικά μετάβασης-επιστροφής)
  • μόνοι μας, όχι group (άντε κανα οδηγό αν διευκολύνει / χρειάζεται)
  • από μακρυνά ταξίδια, μόνο Ιαπωνία για 2 εβδομάδες,
  • μία μόνο χώρα, δεν θα μπούμε στη λογική να προσπαθήσουμε να δούμε όσα περισσότερα
ευχαριστώ
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.438
Likes
14.436
Η Ιαπωνία αποκλείεται αφού έχετε ξαναπάει;

Άλλες επιλογές είναι Κίνα,Βιετνάμ και Σρι Λάνκα.
 

MrSpairous

Member
Μηνύματα
17
Likes
20
η Ιαπωνία δεν αποκλείεται γιατί έχω πάει μόνο Τόκυο - Κιότο (στα οποία φυσικά και ξαναπήγαινα) και για κάποιον λόγο πιστεύω ότι οι επαρχίες της αλλά και άλλες μικρότερες πόλεις έχουν να προσφέρουν "πολλά" ..
Δεν είναι όμως Νο.1 στη λίστα προτεραιότητας, καθώς θα προτιμούσαμε να βλέπαμε μαζί κάτι καινούριο για πρώτη φορά.

έχετε πάει σε κάποιες από αυτές τις 3;
έχω "εικόνες" μόνο από ό,τι έχω διαβάσει εδώ στο φόρουμ (και φυσικά δεν έχω καταφέρει να τα διαβάσω όλα..)

π.χ για το Βιετνμάμ μας προβληματίζει η πολλή υψηλή υγρασία (ιδιαίτερα την μέλλουσα, είχε από πάντα πρόβλημα με την υγρασία, παθολογικά δεν την υποφέρει), μαζί με το γεγονός -από ό,τι έχω διαβασει φυσικά, μπορεί να υπερβάλλω κιόλας - ότι απαιτεί αρκετές μετακινήσεις σε ποτάμια, λίμνες, θάλασσες..

η Κίνα μου φαίνεται χαοτική, δεν θα ήξερα καν από που να ξεκινήσω.

Σρι Λάνκα δεν έχω ιδέα, θα την "ψάξω" με τη σειρά της, όταν βρεθεί ο απαραίτητος χρόνος.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.454
Likes
4.462
Νομίζω ότι όλη η Ν.Α. Ασία έχει αυξημένη υγρασία...
Το budget σας είναι πολύ καλό πάντως, σας επιτρέπει να πάτε σε οποιαδήποτε χώρα της Ασίας...
Από τη στιγμή που έχεις πάει Ιαπωνία, εγώ θα πρότεινα Ινδία, Βιετνάμ, Σρι Λάνκα με τη σειρά που τα γράφω... Ειδικά η Ινδία θεωρώ ότι έχει πολλά να δώσει...
 

MrSpairous

Member
Μηνύματα
17
Likes
20
ναι συμφωνώ, και ήταν 1η στη λίστα, αλλά δυστυχώς την εποχή που θέλουμε
είναι τελικά απαγορευτικά λόγω καιρού (ο Μάιος είναι ο πιο θερμός τους μήνας)
οπότε μεταφέρεται 1η στη λίστα του "Επόμενου ταξιδιού"..
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.749
Likes
50.927
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εμένα μου άρεσε πολύ η Ιορδανία, ωραίο φαγητό, ΜΠΟΛΙΚΟΣ πολιτισμός/αρχαία κι επειδή έχετε και μέρες άνετα θα πεταγόμουν και σε Ισραήλ/Παλαιστίνη για λίγο.

Η Κίνα έχει πολύ ενδιαφέρον και 14 μέρες είναι αρκετές αν εστιάσετε σε 3-4 μέρη που θέλετε να πάτε. Με κύριο ενδιαφέρον τον πολιτισμό, μπορούμε να σου κάνουμε προτάσεις για να μη σου φαίνεται χαοτική, τι σόι φόρουμ είμαστε; Αλλά και τα κλασικά εικονογραφημένα να προτιμήσεις (Ξιάν, Γκουιλίν, Πινγκγιάο και Πεκίνο) έχει πολλά να δεις, ο προϋπολογισμός σας είναι υπέραρκετός και νομίζω ταιριάζει σε αυτά που περιγράφετε.

Το γιατί έχετε αποκλείσει την αμερικάνικη ήπειρο εσείς το ξέρετε, αλλά κάτι Μεξικά, Περού, Γουατεμάλες είναι ταμάμ και η εποχή πολύ καλή.
Εξαιρετική εποχή είναι και για Ινδονησία, που έχει πολύ αρχαία, μπόλικο πολιτισμό και σε κάποια μέρη της κι εξαιρετικό φαγητό, κάνει και για ξεκούρση και για φύση και για αρχαία και για εντελώς διαφορετική κουλτούρα.

Δεν ξέρουμε και πού έχετε πάει (α ρε καταραμένε χάρτη που εξαφανίστηκες από τα προφίλ των μελών)
 

el de abajo

Member
Μηνύματα
204
Likes
593
Να δώσω και εγώ ένα credit για Ινδονησία.... μένετε 1-2 μέρες Jakarta και μετά πάτε Υogyakarta όπου κοντά είναι το Prambanan και το Borobudur (από αρχαιολογικής άποψης), αν θέλετε ηφαίστεια είναι κοντά το Merapi... μετά πετάτε για Bali και Lombok. Το μη τουριστικό Bali αξίζει πραγματικά όπως και η πλευρά του Lombok από το Senggigi μέχρι και τα Gili Islands η οποία είναι καταπληκτική, ειδικά νοικιάζοντας μηχανάκι (οι εσωτερικές πτήσεις είναι οικονομικές.)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.749
Likes
50.927
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αγαπητέ, έχουμε χάρτη. Πολλοί τον έχουμε συμπληρώσει κιόλας. :rolleyes:
Δε συμπληρωνεται εύκολα αυτό το πράγμα, γι αυτό και δεν τον έχει συμπληρώσει το 95% των μελών...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.173
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ετσι οπως τα λες Φιλιππινες ή Νοτια Κορεα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.300
Μηνύματα
887.365
Μέλη
38.973
Νεότερο μέλος
vkaravasili@d-mar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom