Ταξίδι με αβάπτιστο

sofoclacos

Member
Μηνύματα
65
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Θα ήθελα να ρωτήσω εάν γνωρίζει κάποιος τι γίνεται με αβάπτιστο σε ταξίδι εξωτερικού. 12-17 Φεβρουαρίου πετάω για Βερολίνο με easy με τα παιδιά μου (γιος 3,5 ετών με διαβατήριο) και αβάπτιστο κοριτσάκι 9 μηνών. Παλιά νομίζω ίσχυε πιστοποιητικό γεννήσεως για να ταξιδέψει. Τώρα τι γίνεται; Ισχύουν τα ίδια; Το τονίζω το αβάπτιστο, διότι στην περίπτωση όπου είναι μικρότερο αλλά βαπτισμένο δεν ισχύει το διαβατήριο. Ευχαριστώ.;)
 

joela

Member
Μηνύματα
351
Likes
149
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!!!!!
Θα του βγάλεις διαβατήριο σαν αβάπτιστο.εκτός και αν ξέρετε απο τώρα το όνομα που θα βγάλεται στο παίδί οπότε πας στο δήμαρχείο και τους λες οτι θα βγάλεις διαβατήριο στο παιδί και θες πιστοποιήτικο ταυτοπροσωπίας και να γράψούν το όνομα και οχι θήλυ.ετσι έκανα πριν μια εβδομάδα στο γιο μου ο οποίος είναι πέντε μηνών.το διαβατήριο του γράφει Ιωάννης και ας είναι αβάπτιστο.Το διαβατήριο θα ισχυει για 3 χρόνια και δε θα χριαζεται να φαίνεται αβάπτιστο μιάς και τον Ιούνιο θα βαπτιστεί.Αυτά μας τα είπαν απο το αρμόδιο αστυνομικό τμήμα και απο το γραφειο που έβγαλα τη διεθνή κάρτα ύγείας του παιδιού.
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Kαλά, δεν το λυπάσαι το αβάπτιστο και το τραβολογάς χειμωνιάτικα σε αεροδρόμια και ταξίδια?
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Joela εκτός από το διαβατήριο χρειάζεται και κάρτα υγείας?
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Kαλά, δεν το λυπάσαι το αβάπτιστο και το τραβολογάς χειμωνιάτικα σε αεροδρόμια και ταξίδια?
Συμφωνω απολυτα μαζι σου....ενα μωρακι αβαπτιστο μεσα στο καταχείμωνο σε μια πολη που ειναι στη καταψυξη ουτε εγω θα το ρισκαρα.......
 

joela

Member
Μηνύματα
351
Likes
149
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!!!!!
όχι απαραίτητα.αλλά για να είσαι καλύμενη για νοσοκομείο -ο μη γενετο- στην ευρωπη.ισχύει για 1 χρόνο.
 

joela

Member
Μηνύματα
351
Likes
149
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!!!!!
Συμφωνω απολυτα μαζι σου....ενα μωρακι αβαπτιστο μεσα στο καταχείμωνο σε μια πολη που ειναι στη καταψυξη ουτε εγω θα το ρισκαρα.......
γιατι βρε παιδιά? εκεί μόνο ενήλικες υπάρχούν?παιδιά δεν έχούν?Ντύνεις καλά το παιδάκι και πας.
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Συμφωνω απολυτα μαζι σου....ενα μωρακι αβαπτιστο μεσα στο καταχείμωνο σε μια πολη που ειναι στη καταψυξη ουτε εγω θα το ρισκαρα.......
Και μάλιστα με την Easyjet, που φημίζεται για την άνεση, την απλοχωριά και την εξυπηρέτηση των αεροσυνοδών, που θα φέρουν τρέχοντας νερό, αναψυκτικά και παιχνίδια στο αβάπτιστο και στο νήπιο που θα συμμετέχει σ'αυτή την ταξιδιωτική πανδαισία...
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
γιατι βρε παιδιά? εκεί μόνο ενήλικες υπάρχούν?παιδιά δεν έχούν?Ντύνεις καλά το παιδάκι και πας.
joela μου προσωπικα θα περιμενα το καλοκαιρι να ξεπεταχτει λιγο να κανει και τα εμβολια του....τωρα ειναι αδυναμο...
Οντως υπαρχουν παιδια στο εξωτερικο μονο που οταν πας επισκέπτης αναγκαστικα εισαι συνεχεια εξω, για να προλαβεις να δεις οσο πιο πολλα μπορεις.......εδω μεγαλος και ταλαιπωρειται απο το κρυο ποσο μαλλον το μωρο....αποψη μου παντα.....
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Ισα-ισα ετσι μικρο θα το τυλιγει ζεστα και με τον σακο,δεν θαχει προβλημα!Ο μικρος που θαναι πιο κινητικος θα ειναι πιο δυσκολος.
Οι ξενοι πως ταξιδευουν συνεχεια με καθε ηλικια παιδιων? Μονο εμεις οι Ελληνες εχουμε τετοια κολλήματα!!:roll:
Καλα να περασεις!!:clap:
 

joela

Member
Μηνύματα
351
Likes
149
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!!!!!
Φυσικά σεβαστή η γνώμη του καθενώς απλα θεωρώ οτι οι Ελληνες είμαστε και λιγο υπερβολικοι.Εφοσον ο παιδιατρος λεει οτι δεν υπαρχει θεμα,τοτε δεν υπαρχει και λογος να φοβομαστε.Τα εμβολια επαρκουν που έχει κανει ήδη και όσο για το κρύο,σε πληροφορώ, οτι εμεις θα ταλαιπωρηθουμε.Αυτό οχι.πεινάει? θα του δώσεις να φάει.Νυστάζει?κλεινει τα μάτια και κοιμάται.Ουτε που το νοιάζει αν θα είναι στην Ελλάδα ή την Αλάσκα.
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Αυτο ακριβως joela!! τι τρυφερη φωτο εχεις!! Να χαιρεσαι το αγγελουδι σου!
Εγω να δεις τι εχω ακουσει απο φιλους,γνωστους,αλλα και ασχετους που "τραβολογαω" το παιδι και το "ταλαιπωρω",του "χαλαω το προγραμμα" και άλλα τετοια ωραια!!:haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.401
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom