Γενικά Ταξίδι με αυτοκίνητο αλλά πού;

ggonholidays

Member
Μηνύματα
576
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος
Έχω πελαγώσει με τις καλοκαιρινές διακοπές και ζητώ τη βοήθεια σας. Η ιδέα είναι για ένα road trip κάπου στην Ευρώπη αλλά πού??? Ομολογώ ότι δεν είμαι καλά διαβασμένη για τέτοιου είδους ταξίδι . (Εγώ στη Μαλαισία ήθελα να πάω :D ) και έχω χαθεί μέσα στις πληροφορίες. Οι περιορισμοί μου είναι οι εξής:

- Το ταξίδι πρέπει να γίνει από 26/07-03/08
- Η διαμονή δεν πρέπει να ξεπερνά τα 70-80ευρώ το βράδυ(2 ενήλικες και 1 παιδί 3 χρόνων)
- Να είναι περιοχή που να μην έχει κοσμοπλημύρα. Δεν αντέχω τον πολύ κόσμο αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό αυτό την περίοδο που πάω.
- Οι αποστάσεις μεταξύ των πόλεων/χωριών να μην ξεπερνούν τις 2-3 ώρες οδικώς.
- Να είναι μια περιοχή με ενδιαφέρον. Να έχει γραφικά χωριά και ωραία φύση. Αν έχει και κάστρα, λίμνες κλπ ακόμα καλύτερα.
- Να είναι κατάλληλη για ένα τρίχρονο.


Σκέφτηκα αρχικά Νότια Ιταλία αλλά από ότι κατάλαβα γίνεται πανικός από κόσμο και οι τιμές για διαμονή είναι τσιμπημένες. Επίσης Τοσκάνη από ότι διάβασα συμβαίνει το ίδιο και πλημυρίζει με γκρούπ τουριστών.
Είμαι ανοικτή σε όλες τις προτάσεις. Ιταλία, Γερμανία, Γαλλία, Αυστρία, Τσεχία?????? Δώστε μου τα φώτα σας....

Δώστε μου σας παρακαλώ τα φώτα σας....
 

greco

Member
Μηνύματα
1.149
Likes
3.324
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Φωτογραφιζεις τη Βαυαρια και το Τυρολο.Στα συν αυτης της επιλογης οι απειρες πληροφοριες στο forum!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.721
Likes
50.752
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Asturias/Cantabria με Galicia ή Χώρα Βάσκων. Δε θα σκάσεις κι από τη ζέστη. Εξαιρετική φύση, πολύ πράσινο, καλοί δρόμοι, λογικά καταλύμτα, φοβερό φαγητό, για το παιδί δεν ξέρω να σου πω.

Επίσης μου αρέσει και η Ρουμανία. Φτηνή, όμορφη, με ενδιαφέρον, πολύ όμορφη επαρχία.

Και στο μοτίβο της πρώτης επιλογής και η Πορτογαλία.

ΝΑ αποφύγεις τελείως τον κόσμο καλοκαιριάτικα στην Ευρώπη δύσκολο, αλλά τέλος πάντων πήχτρα από κόσμο δεν είναι καμία από αυτές νομίζω.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.384
Likes
9.309
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Δεν λες με δικο σας ΙΧ η οχι. Αν πατε με δικο σας οι επιλογες περιοριζονται γιατι ειναι ανεφικτο να πατε Ιβηρικη. Αλπεις κ παλι Αλπεις σε καθε περιπτωση και σε ολες τις χωρες πλην Γαλλιας. Πολλες επιλογες διαμονης, αξεπεραστη φυση, ωραια χωρια και στο ιταλικο τμημα (κ μονο) αριστο φαγητο.
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
576
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος
Ευχαριστω για τις εισηγησεις.

Με ενοικιαζομενο αυτοκινητο θα παμε @Samion.

Πορτογαλλια και Ιταλικες Αλπεις δεν ειχα σκεφτει καθολου. Παω να ψαξω... Βαυαρια ειναι Καλη επιλογη αλλα σκεφτομαι να παω χριστουγεννα να πετυχω και τις αγορες.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.384
Likes
9.309
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ευχαριστω για τις εισηγησεις.

Με ενοικιαζομενο αυτοκινητο θα παμε @Samion.

Πορτογαλλια και Ιταλικες Αλπεις δεν ειχα σκεφτει καθολου. Παω να ψαξω... Βαυαρια ειναι Καλη επιλογη αλλα σκεφτομαι να παω χριστουγεννα να πετυχω και τις αγορες.
Πορτογαλια με ιταλικες Αλπεις δεν συγκρινονται..η Πορτογαλια εχει πολυ τουρισμο κ πολυ ζεστη. Μεταξυ αυτων των 2ασυζητητι Ιταλια. Κοιτα περιοχη Bolzano,Merano, Trentino δηλ. Παρτε διαμερισμα που θα βοηθησει αφανταστα με το παιδι. Με πολυ κατω απο 80 βρισκεις αξιοπρεπεστατα κ σε αποσταση αναπνοης ιταλικες πολεις κλασης. Ενας χαρτης θα σε πεισει.
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Η βόρεια Ισπανία που λέει ο Γιώργος πιο πάνω "τα έχει όλα και συμφέρει"! Προσυπογράφω με τα τέσσερα! Βέβαια θα πρέπει να πάτε αεροπορικώς και να νοικιάσετε αυτοκίνητο εκεί.
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Έχεις σκεφτεί Σερβία, Μαυροβούνιο, Κροατία, Σλοβενία;
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Έχεις σκεφτεί Σερβία, Μαυροβούνιο, Κροατία, Σλοβενία;
Απ'το χέρι μου το πήρες!Το έχω ήδη οργανώσει για το ιδιο περίπου διάστημα,οδικώς με δύο παιδιά!Δες τη Σλοβενία,φύση,λίμνες,κοντινές αποστάσεις όπως και Κροατία Plitvitce park.
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Απ'το χέρι μου το πήρες!Το έχω ήδη οργανώσει για το ιδιο περίπου διάστημα,οδικώς με δύο παιδιά!Δες τη Σλοβενία,φύση,λίμνες,κοντινές αποστάσεις όπως και Κροατία Plitvitce park.
Λες να την πείσουμε villi μου; :p
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
villi, για δώσε περισσότερες πληροφορίες για το πρόγραμμα σου μήπως πείσεις εμένα?Τι ενδιαφέρον έχεις βρει για τα παιδιά ?
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
921
Likes
8.361
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
villi, για δώσε περισσότερες πληροφορίες για το πρόγραμμα σου μήπως πείσεις εμένα?Τι ενδιαφέρον έχεις βρει για τα παιδιά ?
Προσυπογράφω κι εγώ. Το σκεφτόμουν σαν εναλλακτική αν δεν καταφέρουμε να κάνουμε την Κωνσταντινούπολη , που έχουμε σχεδιάσει. Με δικό μας αυτοκίνητο.
Για δώσε ιδέες λοιπόν γιατί δεν έχω προλάβει να ψάξω καθόλου!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.263
Μηνύματα
885.536
Μέλη
38.943
Νεότερο μέλος
MelinaK

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom