Γερμανία Ταξίδι με τρένο στην Ευρώπη-ΕΠΕΙΓΟΝ!

kappa9gamma

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία (?)
Ταξίδι-Όνειρο
Ηνωμένες Πολιτείες
Καλησπέρα! Πρόκειται (καλώς εχόντων των πραγμάτων) να συμμετάσχω σε ένα πρόγραμμα εθελοντικής εργασίας στη Γερμανία. Θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να ταξιδέψω εκεί με τρένο και πόσες ανταποκρίσεις έχει (απευθείας δεν πάει, απ'ό, τι είδα). Επίσης, θα ήθελα να με ενημερώσετε για το κόστος αν ξέρετε κάτι σχετικό... Επειδή πιέζομαι για να κλείσω τη συμμετοχή μου, θα το εκτιμούσα πάααααααρα πολύ αν μου απαντούσατε το συντομότερο δυνατό. Ευχαριστώ πολύ. :D
 

nektaria

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Συρία
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ
Πληροφορίες 1110 και θα σου πούνε …
δεν έχω ταξιδεύσει προς γερμάνια & δεν γνωρίζω…:D
 

kappa9gamma

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία (?)
Ταξίδι-Όνειρο
Ηνωμένες Πολιτείες
Πληροφορίες 1110 και θα σου πούνε …
δεν έχω ταξιδεύσει προς γερμάνια & δεν γνωρίζω…:D
οκ, ευχαριστώ πολύ!:) Αααα, η Βενετία δεν λέει και πολλά...Ναι μεν ρομαντική πόλη αλλά όταν σου έρχεται η...ευωδιά, που επιτείνεται από την υγρασία, σου φεύγει ο ρομαντισμός, σου φεύγουν όλα. Αλλά κανένα ταξίδι δεν είναι άχρηστο. Αξίζει τρελά το Μουράνο, το νησάκι. Μπες να δεις πώς φτιάχνουν τα μουράνο...τέχνη! Και πάλι ευχαριστώ. :D
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Το καλύτερο και πιο ενημερωμένο site για ταξίδια με τραίνο είναι το http://www.seat61.com/. Ψάξτο εκεί. Να σου κοστίσει λιγότερο απ'ότι αν το έκανες αεροπορικώς, δεν το νομίζω, αλλά κερδίζεις το ταξίδι! Ελπίζω να βρεις την άκρη.
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.032
Likes
1.595
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Καλώς ήρθες κατ'αρχήν και καλά ταξίδια. Υπάρχει ιδιαίτερος λόγος που θέλεις να ταξιδέψεις με τραίνο μέχρι Γερμανία ; Η διάρκεια του ταξιδιού είναι περίπου 36 ώρες για κεντρική περιοχή από Θεσσαλονίκη και με αεροπλάνο μπορείς να βρείς φθηνότερες τιμές εισιτηρίων. Από την περιοχή μου (Εβρος) υπάρχουν πάρα πολλοί μετανάστες στην Γερμανία και κανείς δεν έρχεται πλέον με τραίνο στις διακοπές του.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
οκ, ευχαριστώ πολύ!:) Αααα, η Βενετία δεν λέει και πολλά...Ναι μεν ρομαντική πόλη αλλά όταν σου έρχεται η...ευωδιά, που επιτείνεται από την υγρασία, σου φεύγει ο ρομαντισμός, σου φεύγουν όλα. Αλλά κανένα ταξίδι δεν είναι άχρηστο. Αξίζει τρελά το Μουράνο, το νησάκι. Μπες να δεις πώς φτιάχνουν τα μουράνο...τέχνη! Και πάλι ευχαριστώ. :D
Tι σχέση έχει αυτό βρε πουλάκι μου με το ταξίδι με τρένο που θέλεις να κάνεις στην Ευρώπη??? ότι θυμάσαι χαίρεσαι...
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Απλά η kappa9gamma απάντησε σε post της Nektarias σε άλλο thread και εδώ είναι τελείως εκτός θέματος. Δεν έγινε και τίποτα.
Kappa9gamma σωστό είναι να απαντάς στο κατάλληλο θέμα κάθε φορά και όχι στο χρήστη σε άσχετο thread γιατί αλλιώς γίνεται μπάχαλο το forum! :lol:
 

nektaria

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Συρία
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ
Δεν έγραψα κανένα post για Βενετιά …
Και να μην λεμέ ότι θέλουμε...
Απλός ένα μέλλος ζήτησε την βοήθεια μας που θα πάει διακοπές και του είπα για Βενετιά...
Φιλιά από Κρήτη άγιος Νικόλαος και
καλό καλοκαίρι
 

kappa9gamma

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία (?)
Ταξίδι-Όνειρο
Ηνωμένες Πολιτείες
Tι σχέση έχει αυτό βρε πουλάκι μου με το ταξίδι με τρένο που θέλεις να κάνεις στην Ευρώπη??? ότι θυμάσαι χαίρεσαι...
"Πουλάκι μου" ??? :shock:
Υπάρχει κάποιος λόγος για την αγένεια ή εγώ κατάλαβα λάθος? Η πρώτη απάντηση είναι μιας κοπέλας που το ταξίδι-όνειρό της είναι η Βενετία. Και είπα να την ενημερώσω για τις συνθήκες μιας κι έχω πάει και μιας και εδώ είναι ένα φόρουμ στο οποίο ο καθένας συμβάλλει με τις εμπειρίες του...Γι'αυτό το είπα...Μπορεί να μη συμμερίζεσαι τη γνώμη μου, απόλυτα σεβαστό και θεμιτό, αλλά το ότι θυμάσαι χαίρεσαι ηχεί λίγο...κάπως. Συγχώρεσέ με αν κατάλαβα λάθος...Καλή συνέχεια!:)
 

kappa9gamma

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία (?)
Ταξίδι-Όνειρο
Ηνωμένες Πολιτείες
Καλώς ήρθες κατ'αρχήν και καλά ταξίδια. Υπάρχει ιδιαίτερος λόγος που θέλεις να ταξιδέψεις με τραίνο μέχρι Γερμανία ; Η διάρκεια του ταξιδιού είναι περίπου 36 ώρες για κεντρική περιοχή από Θεσσαλονίκη και με αεροπλάνο μπορείς να βρείς φθηνότερες τιμές εισιτηρίων. Από την περιοχή μου (Εβρος) υπάρχουν πάρα πολλοί μετανάστες στην Γερμανία και κανείς δεν έρχεται πλέον με τραίνο στις διακοπές του.
Δίκιο έχεις! Το έψαξα και δε συμφέρει καθόλου. Είναι 40 ώρες ταξίδι κι έχει 4 ανταποκρίσεις (βάλε και το ότι εγώ μένοντας Αθήνα πρέπει να ανέβω Θεσσ/νίκη-στην καλύτερη πόσο? 4 ώρες με το γρήγορο? άρα συνολικά 45 ώρες ταξίδι!!!-). Συμπεριλαμβάνεται σο ασύμφορο της υπόθεσης και το οικονομικό. Βρήκα πτήση (2,5 ώρες ταξίδι) με τα ίδια λεφτά...οπότε το τρένο μάλλον μόνο για μέσα στην Ελλάδα.:)
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Δεν έγραψα κανένα post για Βενετιά …
Και να μην λεμέ ότι θέλουμε...
Νόμιζα πως η kappa9gamma σου απάντησε από εδώ σε αυτό που έγραψες στο θέμα "Αναζήτη ρομαντικού προορισμού" για τη Βενετία. Λάθος μου, δεν είχα καταλάβει ότι το έγραφε για το "ταξίδι-όνειρο" σου.
Το κουράσαμε...

Καλό καλοκαίρι και σε σένα nektaria.
 

nektaria

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Συρία
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ
Νόμιζα πως η kappa9gamma σου απάντησε από εδώ σε αυτό που έγραψες στο θέμα "Αναζήτη ρομαντικού προορισμού" για τη Βενετία. Λάθος μου, δεν είχα καταλάβει ότι το έγραφε για το "ταξίδι-όνειρο" σου.
Το κουράσαμε...

Καλό καλοκαίρι και σε σένα nektaria.
Δεν πειράζει άνθρωποι είμαστε και λάθη κάνουμε…
Στην Βενετία έχω πάει πολλές φορές στην ΗΠΑ δεν έχω πάει …
Δεν μου πείτε ότι το όνειρο μου είναι στην Βενετία ναι είναι την έχω ζήσει την Βενετιά και ξερώ πολλά Και θέλω συνεχεία να πηγαίνω… Όταν πήγα για πρώτη φορά ήτανε το γαμήλιο ταξίδι με τον άντρα μου πριν ένα χρόνο και τα περάσαμε υπέροχα δεν ξερώ πως τα περάσανε οι άλλοι αλλά εγώ τα πέρασα υπέροχα..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.214
Μηνύματα
883.826
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom