Ταξίδι μόνος ή μόνη??

N.D.

Member
Μηνύματα
15
Likes
5
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Παιδιά έχω αρχίσει κι εγώ τώρα τελευταία να σκέφτομαι το ενδεχόμενο να ταξιδέψω μόνη, μετά από απίστευτο κυνήγι σε φίλους και φίλες να ταξιδέψουμε εξωτερικό.. Άλλος δεν έχει χρόνο άλλος δεν έχει λεφτά (αν και πιστεύω ότι αν θες πολύ να κάνεις κάτι βρίσκεις τρόπους). Οπότε μάλλον οι παρέες μου δεν είναι και οι μεγαλύτεροι travellers .. Θέλω τόσο πολύ να ταξιδέψω που με τρώει πλέον πάρα πολύ, το σκέφτομαι καθημερινά.. Τα ταξίδια ήταν όνειρο ζωής για μένα και δεν έχω κάνει ούτε το 1/10 από αυτά που ήθελα.. Να σκάσω είμαι
 

mariza97

Member
Μηνύματα
15
Likes
9
Μόνη ίσως να περάσεις και καλύτερα. Δεν θα έχεις κανέναν πάνω από το κεφάλι σου να σου λένε "κουράστηκα", "άντε πότε θα φύγουμε από δω;" Και ένα σωρό άλλα που θα σε εκνευρίσουν και δεν θα σε αφήσουν να περάσεις καλά. Που θα ήθελες να πας πρώτα; Τι έχεις κατά νου;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.377
Likes
14.282
Παιδιά έχω αρχίσει κι εγώ τώρα τελευταία να σκέφτομαι το ενδεχόμενο να ταξιδέψω μόνη, μετά από απίστευτο κυνήγι σε φίλους και φίλες να ταξιδέψουμε εξωτερικό.. Άλλος δεν έχει χρόνο άλλος δεν έχει λεφτά (αν και πιστεύω ότι αν θες πολύ να κάνεις κάτι βρίσκεις τρόπους). Οπότε μάλλον οι παρέες μου δεν είναι και οι μεγαλύτεροι travellers .. Θέλω τόσο πολύ να ταξιδέψω που με τρώει πλέον πάρα πολύ, το σκέφτομαι καθημερινά.. Τα ταξίδια ήταν όνειρο ζωής για μένα και δεν έχω κάνει ούτε το 1/10 από αυτά που ήθελα.. Να σκάσω είμαι
Για να μην μείνεις με το όνειρο,ξεκίνα με έναν προορισμό που τον θέλεις πολύ για να δοκιμάσεις πως θα πάει και μετά συνεχίζεις ανάλογα.
 

N.D.

Member
Μηνύματα
15
Likes
5
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Για να μην μείνεις με το όνειρο,ξεκίνα με έναν προορισμό που τον θέλεις πολύ για να δοκιμάσεις πως θα πάει και μετά συνεχίζεις ανάλογα.
Αυτό που θα ήθελα σίγουρα θα ήταν Κίνα. Αλλά εκεί αν πήγαινα θα πήγαινα με γκρουπ. Όπου σίγουρα γνωρίζεις άτομα αλλά δεν είναι σίγουρο ότι θα σε ενσωματώσουν στην παρέα. Απ την άλλη σκέφτομαι ότι ίσως φαινόμουν weirdo αν έσκαγα μόνη σε γκρουπ για τόσο μακρινό ταξίδι .. Κατά τ άλλα πήγα πέρυσι εντελώς μόνη Αμβούργο, και μπορώ να πω ότι βαρέθηκα αρκετά

Μόνη ίσως να περάσεις και καλύτερα. Δεν θα έχεις κανέναν πάνω από το κεφάλι σου να σου λένε "κουράστηκα", "άντε πότε θα φύγουμε από δω;" Και ένα σωρό άλλα που θα σε εκνευρίσουν και δεν θα σε αφήσουν να περάσεις καλά. Που θα ήθελες να πας πρώτα; Τι έχεις κατά νου;
Ναι σίγουρα. Έχεις δίκιο σ αυτό. Απλά μου λείπει η φάση της παρέας, του να μοιραστείς τον ενθουσιασμό σου με φίλους, όλος αυτός ο χαβαλές καταλαβαίνεις τι εννοω. Ταξίδεψα μόνη μου πέρυσι και σίγουρα ένιωθα αυτή την ελευθερία, αλλά αυτό το ταξίδι δεν μου έμεινε στο μυαλό ως ένα απ τα καλύτερα της ζωης μου, γιατί βαρέθηκα αρκετά (άσε που οι Γερμανοί δεν είναι άνθρωποι που προσεγγίζεις εύκολα)
 
Last edited by a moderator:

fotast

Member
Μηνύματα
9.377
Likes
14.282
Αυτό που θα ήθελα σίγουρα θα ήταν Κίνα. Αλλά εκεί αν πήγαινα θα πήγαινα με γκρουπ. Όπου σίγουρα γνωρίζεις άτομα αλλά δεν είναι σίγουρο ότι θα σε ενσωματώσουν στην παρέα. Απ την άλλη σκέφτομαι ότι ίσως φαινόμουν weirdo αν έσκαγα μόνη σε γκρουπ για τόσο μακρινό ταξίδι .. Κατά τ άλλα πήγα πέρυσι εντελώς μόνη Αμβούργο, και μπορώ να πω ότι βαρέθηκα αρκετά
' Ισως πρέπει να υπάρχει κάπως γεμάτο πρόγραμμα(2 πόλεις,αρκετές εκδρομές) όταν ταξιδεύει κανείς μόνος για να μην βαριέται.Παλαιότερα που είχα κάνει εκδρομές εξωτερικού(και μακρινές) με γκρουπ έβλεπα και μόνους/μόνες χωρίς κανένα πρόβλημα.
 

N.D.

Member
Μηνύματα
15
Likes
5
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
' Ισως πρέπει να υπάρχει κάπως γεμάτο πρόγραμμα(2 πόλεις,αρκετές εκδρομές) όταν ταξιδεύει κανείς μόνος για να μην βαριέται.Παλαιότερα που είχα κάνει εκδρομές εξωτερικού(και μακρινές) με γκρουπ έβλεπα και μόνους/μόνες χωρίς κανένα πρόβλημα.
Λες ε? Πραγματικά είμαι πολύ κοντά στο να το κάνω. Αλλά διστάζω κάπως.
 

Giwrgos10

Member
Μηνύματα
219
Likes
926
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Κάτι ΜΗ τουριστικό
Τι ηλικία έχεις αν επιτρέπετε N.D; Προσωπικά δε το χω κάνει ποτέ αλλά δε νομιζω να βαριόμουν.
 

N.D.

Member
Μηνύματα
15
Likes
5
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Τι ηλικία έχεις αν επιτρέπετε N.D; Προσωπικά δε το χω κάνει ποτέ αλλά δε νομιζω να βαριόμουν.
Είμαι 30! Ναι ίσως δεν το είχα οργανώσει και τόσο καλά, ίσως αν είχα πάει και σε άλλες πόλεις να ήταν διαφορετικά. Απλά έμεινα 5 μέρες εκεί, και οι ντόπιοι ήταν αρκετά απόμακροι/ τυπικοί.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.377
Likes
14.282
Είμαι 30! Ναι ίσως δεν το είχα οργανώσει και τόσο καλά, ίσως αν είχα πάει και σε άλλες πόλεις να ήταν διαφορετικά. Απλά έμεινα 5 μέρες εκεί, και οι ντόπιοι ήταν αρκετά απόμακροι/ τυπικοί.
Πάντως το Αμβούργο είναι ωραία πόλη.Από τις ωραιότερες της Γερμανίας κατά΄την γνώμη μου.
 

N.D.

Member
Μηνύματα
15
Likes
5
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Πάντως το Αμβούργο είναι ωραία πόλη.Από τις ωραιότερες της Γερμανίας κατά΄την γνώμη μου.
Ναι ήταν πολύ όμορφα! Ήταν η πρώτη φορά που ταξίδεψα μόνη και μάλλον δεν το οργάνωσα και τόσο καλά όμως
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
αμβουργο για πρωτο ταξιδι μονη?ο Χριστος κ η ωρα η καλη!
γιατι να το κανεις αυτο στον εαυτο σου;γιαυτο σκυλοβαρεθηκες!
θα σε μαλωσω επρεπε να πας λονδινο :gru: η αμστερνταμ.

προσωπικα δεν μου αρεσε καθολου το αμβουργο...ε ενταξει δεν ειναι τοσο χαλια οσο η Φραγκφουρτη αλλα ενταξει!:minion duck:

ειναι πολυ ευκολο να ταξιδευει κανεις μονος στην ευρωπη καλα πλεον δεν ειναι η πιο ασφαλης ηπειρος αλλα κανε ενα σταυρο παραπανω πριν πας!

πραγματικα αν το κανεις μια μετα δεν θα θες παρεα λεμε!

εγω τωρα αρχισα να νιωθω οτι χρειαζομαι παρεα που θελω να κινηθω εκτος ευρωπης!
εν τω μεταξυ θελω τρελα για κινα!ποτε λες να πας?

εχουμε κανει μια παρεουλα αγνωστων αν θες μιλαμε!:)
 

N.D.

Member
Μηνύματα
15
Likes
5
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
αμβουργο για πρωτο ταξιδι μονη?ο Χριστος κ η ωρα η καλη!
γιατι να το κανεις αυτο στον εαυτο σου;γιαυτο σκυλοβαρεθηκες!
θα σε μαλωσω επρεπε να πας λονδινο :gru: η αμστερνταμ.

προσωπικα δεν μου αρεσε καθολου το αμβουργο...ε ενταξει δεν ειναι τοσο χαλια οσο η Φραγκφουρτη αλλα ενταξει!:minion duck:

ειναι πολυ ευκολο να ταξιδευει κανεις μονος στην ευρωπη καλα πλεον δεν ειναι η πιο ασφαλης ηπειρος αλλα κανε ενα σταυρο παραπανω πριν πας!

πραγματικα αν το κανεις μια μετα δεν θα θες παρεα λεμε!

εγω τωρα αρχισα να νιωθω οτι χρειαζομαι παρεα που θελω να κινηθω εκτος ευρωπης!
εν τω μεταξυ θελω τρελα για κινα!ποτε λες να πας?

εχουμε κανει μια παρεουλα αγνωστων αν θες μιλαμε!:)
Χαχαχα!! Ναι όντως με τόσα που γίνονται έναν φόβο τον έχεις εδώ που τα λέμε. Για Κίνα το σκέφτομαι χρόνια, ξέρω βέβαια ότι είναι αρκετά ακριβά. Όταν συγκεντρώσω ένα ικανοποιητικό ποσό, τότε θα είμαι ready!! Κάπου μέσα στα επόμενα 2 χρόνια θα ήθελα να το έχω κάνει!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.530
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom