Ιορδανία Ταξίδι στην Ιορδανία με ή χωρίς γκρουπ?

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
γνώμη μου.
μεταξύ τυνησίας -ιορδανίας μακράν πιο ενδιαφέρουσα απο όλες τις απόψεις,η συρία.
 

efi

Member
Μηνύματα
66
Likes
4
Πηγα στην Ιορδανια πριν ενα χρονο με μια φιλη το ταξιδι το οργανωσαμε μονες και ηταν ευκολοτατο και δεν ειχαμε καμια δυσκολια ουτε στον βορα ουτε στον νοτο.Η Ιορδανια ειναι κατα την γνωμη μου πολυ ευκολη χωρα να την γυρισεις
 

MIAT

Member
Μηνύματα
417
Likes
1.125
Ταξίδι-Όνειρο
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
Πηγα στην Ιορδανια πριν ενα χρονο με μια φιλη το ταξιδι το οργανωσαμε μονες και ηταν ευκολοτατο και δεν ειχαμε καμια δυσκολια ουτε στον βορα ουτε στον νοτο.Η Ιορδανια ειναι κατα την γνωμη μου πολυ ευκολη χωρα να την γυρισεις
δεν είχατε πρόβλημα με τις μετακινησεις εντός της χώρας?Με τι κινούσασταν?
 

efi

Member
Μηνύματα
66
Likes
4
Σ ευχαριστω για τις πληροφορίες με καθυσηχασες αρκετα.,Μάλλον θα το ψάξω ανεξάρτητα τελικα:clap:
Απο Αμμαν μεχρι Πετρα πηγαμε με μινιβαν απο Πετρα στην ερημο με ταξι που μας κανονισε η κατασκηνωση οπου μειναμε και απο εκει γυρισαμε με μινιβαν στο Αμμαν με το οποιο καναμε και συμφωνια καθ'οδον και το ειχαμε την επομενη για ολη την μερα.Αν και δεν ειμαι πολυταξιδεμενη δεν αισθανθηκα καμοια ανασφαλεια ισως θα ελεγα και ιδιαιτερα προστατευμενη ενα μικρο παραδειγμα οταν πηγαμε στην Νεκρα Θαλασσα για μπανιο δεν μπρουσα να καταλαβω γιατι ο οδηγος μας ακολουθησε στην παραλια.. εμεινε με τα πραγματα μας οσο ειμασταν στο νερο και μετα εφυγε και μας περιμενε στο αυτοκινητο.Αν το αποφασισεις ειμαι σιγουρη πως θα περασεις υπεροχα
 

Dancing Queen

Member
Μηνύματα
94
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
στα φθινοπωρινα φυλλα
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
MIAT, να σου πω κι εγω 2-3 πραγματα για Ιορδανια. Την επισκεφτηκα περυσι το Πασχα εννοειται με το Boutros που για μενα αλλα και για πολλους αλλους είναι το καλυτερο ταξιδιωτικο γραφειο για αραβικες χωρες (Αιγυπτο-Ιορδανια-Συρια). Αν επομενως επιλεξεις τελικως να πας με πρακτορειο θα πας σιγουρα με το Boutros ειμαι κατηγορηματικη σε αυτό, μην ανατρεξεις σε κανενα άλλο πρακτορειο σου το εγγυωμαι απολυτα. Πηγα Αιγυπτο και Ιορδανια με Boutros και ηταν όλα τελεια οργανωμενα. Αν επιλεξεις να πας μεμονωμενα αυτό που εχω να σου πω είναι ότι προκειται μαζι με την Τυνησια από τις πιο ασφαλεις αραβικες χωρες, ο κοσμος είναι φιλησυχος, είναι ολοι μορφωμενοι και μιλουν αγγλικα πραγματικα πιστευω δεν θα εχεις κανενα προβλημα να κινηθεις ανετα στη χωρα. Εχω φιλο Ιορδανο που μενει στο Αμμαν και ο ιδιος μου εχει πει ότι οποιος παει μεμονωμενα δεν πρεπει να ανησυχει για τιποτα. Τωρα στο διλημμα που εχεις μεταξυ Ιορδανιας-Τυνησιας εχω να σου πω ότι ουτε καν μπορουν να συγκριθουν. Η Τυνησια δε μπορει να φτασει την Ιορδανια ουτε στο μικρο της δαχτυλακι. Επισκεφτηκα την Τυνησια αυτό το Πασχα, (επεστρεψα πριν λιγες μερες) οποτε μπορω να συγκρινω τις 2 χωρες και φυσικα εννοειται ότι θα επιλεξεις Ιορδανια. Τι να πρωτοπω για την Ιορδανια? Για την Πετρα που θα μεινεις εκστασιασμενος? Για τη Νεκρα Θαλασσα που θα δεις ένα φαινομενο μοναδικο στον πλανητη? Για την αρχαια πολη Γερασα? Για τον Ιορδανη ποταμο οπου θα δεις το μερος που βαφτιστηκε ο Ιησους? Για την ερημα Wadi Rum που θυμιζει σεληνιακο τοπιο με την κοκκινη αμμο? Η Τυνησια εχει εντελως διαφορετικο «χρωμα» δε θυμιζει τοσο πολύ αραβικη χωρα αλλα μεσογειακη. Μαλιστα σε καποια παραλιακα μερη της Τυνησιας ενιωθα ότι ημουν Ροδο ή Κρητη. Η επιλογη είναι δικη σου. Εγω συστηνω ενεπιφυλακτα την Ιορδανια ειτε με Βoutros ειτε μεμονωμενα θα περασεις αξεχαστα.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
MIAT, να σου πω κι εγω 2-3 πραγματα για Ιορδανια. Την .
η τυνησία δεν θυμίζει ελλάδα αλλα μόνο στα παράλια της ...δεν ξέρω άν έκανες τον νότο που αυτό ειναι τυνησία!!! μιλάμε για douz kai tozer...επίσης οι οάσεις και η έρημος στην τυνησία ειναι ακαταμάχητες ...μιλάμε φυσικά χωρίς γκρούπ;)
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Και με γκρουπ ακαταμάχητη είναι η Τυνησία!
Σαχάρα και Μεσόγειος είναι μοναδικός συνδυασμός!
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
Προ διετίας είχα οργανώσει ένα οδικό ταξιδάκι Ιορδανία, Συρία, Καππαδοκία, Κων/πολη, Αθήνα. Δυστυχώς ναυάγησε αλλά μπορεί να είναι το επόμενο τώρα που το σκέφτομαι. Είχε βγει κανά δυο βδομάδες και αρκετά οικονομικό με τοπικά πρκτορεία. Το συγκεκριμένο κομμάτι της Ιορδανίας πήγενε γύρω στα 280Ε χωρίς το αεροπορικό ΑΤΗ-ΑΜΜ.
Σου κάνω copy το πρόγραμμα.
31 Aug.07: Meet At Amman Airport Transfer to Hotel In Amman and overnight.
01 Sep.07: Amman - Madaba - Nebo - Dead sea - Kerak - Petra & Overnight.
02 Sep.07: Petra Visit, then Drive to Wadi Rum (Dissa Area) 2 Hours 4X4 Tour Then to The Camp Dinner and overnight.
03 Sep.07: Wadi Rum - Jerash - Amman & overnight.
04 Sep.07: Amman Free Day and overnight.
05 Sep.07: Amman Drive to Syrian Border... (συνεχίζει με Συρία)

Αν θες στείλε μου pm να σου δώσω contact details.
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Να ξερεις οτι γενικα οι Αραβες της Συριας - Ιορδανιας ειναι πολυ ευγενικοι....και πολλοι ξερουν Ελληνικα λογω τουρισμου...

Μπορεις να τους πεις τα εξης

Σεμπάχ ελ χερ / Μασά ελ χερ για σάγιεντ άνα γιουνανίγιε μπτιτκάλαμ γιουνάνι /ινγκλισι ??

Καλημερα σας / καλησπερα σας κυριε ειμαι Ελληνιδα καταλαβαινετε Ελληνικα / Αγγλικα ??
Θα δεις ποσο θα χαρουνε που ακουσαν δικιες τους λεξεις,και θα σου απαντησουν

Αιουα (ναι) ή λα (οχι )
Αν σου απαντησουν οχι πες τους μους μουχέμ σουκραν (δεν πειραζει ευχαριστω)

το σιγουρο ειναι οτι θα σε εξυπηρετησουν μονο για τη προσπαθεια σου, υπαρχει και ενα Ελληνοφωνο χωριο στη Συρια το Χαμιντιε κατοικειται απο Κρητικους που μιλανε τη τοπικη μας διαλεκτο στραπατσαρισμενη βεβαια....

Στο γκρουπ που ηταν οι γονεις μου ενας μιλουσε σπαστα αραβικα...και ολοι τρεχανε αποκλειστικα γι αυτον........σε εκτακτη περιπτωση καντα σκονακι και διαβασε τα....αξιζει το κοπο....
 

MIAT

Member
Μηνύματα
417
Likes
1.125
Ταξίδι-Όνειρο
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
Προ διετίας είχα οργανώσει ένα οδικό ταξιδάκι Ιορδανία, Συρία, Καππαδοκία, Κων/πολη, Αθήνα. Δυστυχώς ναυάγησε αλλά μπορεί να είναι το επόμενο τώρα που το σκέφτομαι. Είχε βγει κανά δυο βδομάδες και αρκετά οικονομικό με τοπικά πρκτορεία. Το συγκεκριμένο κομμάτι της Ιορδανίας πήγενε γύρω στα 280Ε χωρίς το αεροπορικό ΑΤΗ-ΑΜΜ.
Σου κάνω copy το πρόγραμμα.
31 Aug.07: Meet At Amman Airport Transfer to Hotel In Amman and overnight.
01 Sep.07: Amman - Madaba - Nebo - Dead sea - Kerak - Petra & Overnight.
02 Sep.07: Petra Visit, then Drive to Wadi Rum (Dissa Area) 2 Hours 4X4 Tour Then to The Camp Dinner and overnight.
03 Sep.07: Wadi Rum - Jerash - Amman & overnight.
04 Sep.07: Amman Free Day and overnight.
05 Sep.07: Amman Drive to Syrian Border... (συνεχίζει με Συρία)

Αν θες στείλε μου pm να σου δώσω contact details.
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ και εσένα και όλους για τις πολυτιμες συμβουλές.Αλλά τελικά δεν θα το κάνουμε εφέτος το ταξιδάκι γι' αυτό άλλωστε δεν σου έστειλα Pm.Σκεφτόμαστε για κάτι άλλο το Σεπτέμβρη.Μέχρι τότε βλέπουμε.Ευχαριστώ και πάλι.Το σίγουρο είναι ότι όταν τελικά πάμε Ιορδανία ότι θα το επιχειρήσουμε ανεξάρτητα (με πεισατε:clap:)!.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.486
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom