Ιορδανία Ταξίδι στην Ιορδανία προς/από Άκαμπα

domino

Member
Μηνύματα
305
Likes
283
Το κέντρο της Άκαμπα μέχρι την άνοιξη του '19 θα γίνει σαν Ερμού σε εκπτώσεις... οπότε ακόμα κι αν κάποιοι χαθούν ή θέλουν να μοιραστούν ναύλα θα βρουν συμπατριώτες.
Και η Σικελία και το Μαρόκο από Ιανουάριο
 

irtat

Member
Μηνύματα
30
Likes
6
καλησπερα. 3-10/12 ταξιδευω για Ακαμπα. μαζευω πληροφοριες και θα τις ανεβασω.
θα ειμαστε ιδια πτηση 3/12 .Εχεις μαθει εαν χρειαζετε βιζα ? πως θα πατε απο ακαμπα πετρα?
Γνωριζετε εαν υπαρχουν ΜΜΜ? οτι εχετε βρει παρακαλω αναρτηστε το .Οτι βρω και εγω θα κανω το ιδιο.
Νομιζω ομως οτι βιζα χρειαζεται γι αυτο θα βγαλω το jordan pass
 

domino

Member
Μηνύματα
305
Likes
283
θα ειμαστε ιδια πτηση 3/12 .Εχεις μαθει εαν χρειαζετε βιζα ? πως θα πατε απο ακαμπα πετρα?
Γνωριζετε εαν υπαρχουν ΜΜΜ? οτι εχετε βρει παρακαλω αναρτηστε το .Οτι βρω και εγω θα κανω το ιδιο.
Νομιζω ομως οτι βιζα χρειαζεται γι αυτο θα βγαλω το jordan pass
Οχι απο Άκαμπα.
Ταχι
Ναι jett bus / άβολα δρομολόγια (πρέπει να κοιμηθείς Άκαμπα, και να χάσεις χρόνο στην Πέτρα την επόμενη μέρα )
Μονο για Πέτρα δεν συμφέρει οικονομικά
 

petropa2000

Member
Μηνύματα
6
Likes
4
θα ειμαστε ιδια πτηση 3/12 .Εχεις μαθει εαν χρειαζετε βιζα ? πως θα πατε απο ακαμπα πετρα?
Γνωριζετε εαν υπαρχουν ΜΜΜ? οτι εχετε βρει παρακαλω αναρτηστε το .Οτι βρω και εγω θα κανω το ιδιο.
Νομιζω ομως οτι βιζα χρειαζεται γι αυτο θα βγαλω το jordan pass
καλησπερα εχω νοικιαση αμαξι απο ακαμπα αεροδρομιο. θα ειμαστε 2 ατομα
 

irtat

Member
Μηνύματα
30
Likes
6
καλησπερα εχω νοικιαση αμαξι απο ακαμπα αεροδρομιο. θα ειμαστε 2 ατομα
Με βίζα τι γίνεται?
Και εμείς αυτό τον σκοπό είχαμε να νοικιάσουμε αυτοκίνητο ,αλλά κάποιοι φίλοι που γύρισαν πριν 3 μέρες
μας απέτρεψαν α) είναι πολύ επικινδυνο να οδηγείς εκεί β)κάποιοι προσποιούνται ότι τους κτυπησες και ζητούν χρήματα που αναγκάζεσαι να δώσεις ,διότι εάν μπλέξεις με τον νόμο εκεί καηκες .ελπίζω να έχεις διαβάσει.
Σε παρακαλώ τελικά τι γίνεται με την βίζα ? Διότι οι φίλοι μας πήγαν στο Αμμάν και δεν ξέρουν τι γίνετε στην ακαμπα
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.652
Likes
12.492
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική

Christina M

New Member
Μηνύματα
2
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη, Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία και Υπερσιβηρικός
Ένα γεια σε όλους. Ευχαριστώ πολύ για τα βοηθητικά σχόλια!
Πηγαίνω Ιορδανία (Ακαμπα) για 11 μέρες.
Η μόνη απορια μου έχει απομείνει μέχρι στιγμής είναι αν χρειάζεται οπωσδήποτε να πρέπει να μεινει καποιος Wadi Rum για να πάει στην Πέτρα. Μήπως όλοι πάνε απλώς για την εμπειρία της ερήμου--βεδουινων-βολτα με τζιπ κτλ ;;; Έχω λίγο μπερδευτεί.
 

petropa2000

Member
Μηνύματα
6
Likes
4
Ένα γεια σε όλους. Ευχαριστώ πολύ για τα βοηθητικά σχόλια!
Πηγαίνω Ιορδανία (Ακαμπα) για 11 μέρες.
Η μόνη απορια μου έχει απομείνει μέχρι στιγμής είναι αν χρειάζεται οπωσδήποτε να πρέπει να μεινει καποιος Wadi Rum για να πάει στην Πέτρα. Μήπως όλοι πάνε απλώς για την εμπειρία της ερήμου--βεδουινων-βολτα με τζιπ κτλ ;;; Έχω λίγο μπερδευτεί.
Καλημερα. Για την εμπειρια και μονο.
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
741
Likes
2.000
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Ένα γεια σε όλους. Ευχαριστώ πολύ για τα βοηθητικά σχόλια!
Πηγαίνω Ιορδανία (Ακαμπα) για 11 μέρες.
Η μόνη απορια μου έχει απομείνει μέχρι στιγμής είναι αν χρειάζεται οπωσδήποτε να πρέπει να μεινει καποιος Wadi Rum για να πάει στην Πέτρα. Μήπως όλοι πάνε απλώς για την εμπειρία της ερήμου--βεδουινων-βολτα με τζιπ κτλ ;;; Έχω λίγο μπερδευτεί.
Η wadi rum δεν εχει σχεση με την Πετρα. Ειναι η ερημος και απεχει απο την πετρα κοντα 2 ωρες. Το μερος που ειναι διπλα στην Πετρα και πρεπει να μεινεις, αν θελεις να εχεις ολη τη μερα για τον αρχαιολογικο χωρο, ειναι η wadi musa.
 

irtat

Member
Μηνύματα
30
Likes
6
καλησπερα εχω νοικιαση αμαξι απο ακαμπα αεροδρομιο. θα ειμαστε 2 ατομα
καλησπερα, πηρα την πρεσβεια χρειαζεται βιζα και μονο το διαβατηριο κοστοσ 40jod.
αλλη επιλογη πρεσβεια εδω 67 ευρω 1 φωτο και αιτηση
και τελος εαν μεινεις πανω απο 3 βραδια μπορει να ειναι δωρεαν εαν παρεισ καποια χαρτια και πας σε καποιο γραφειο στην ακαμπα και παρεις σφραγιδες .
και το καλυτερο ολων η jordan pass 99$ που καλυπτει βιζα- πετρα και πολλους αρχαιολογικους χωρους
διαλεγεις και παιρνεις
καλο ταξιδι

Ένα γεια σε όλους. Ευχαριστώ πολύ για τα βοηθητικά σχόλια!
Πηγαίνω Ιορδανία (Ακαμπα) για 11 μέρες.
Η μόνη απορια μου έχει απομείνει μέχρι στιγμής είναι αν χρειάζεται οπωσδήποτε να πρέπει να μεινει καποιος Wadi Rum για να πάει στην Πέτρα. Μήπως όλοι πάνε απλώς για την εμπειρία της ερήμου--βεδουινων-βολτα με τζιπ κτλ ;;; Έχω λίγο μπερδευτεί.
πας με ταξι πετρα η μεσω ξενοδοχειου η μονη σου.Δεν υπαρχει δημοσιο μεσο
 
Last edited by a moderator:

Paris1972

Member
Μηνύματα
39
Likes
34
καλησπερα, πηρα την πρεσβεια χρειαζεται βιζα και μονο το διαβατηριο κοστοσ 40jod.
αλλη επιλογη πρεσβεια εδω 67 ευρω 1 φωτο και αιτηση
και τελος εαν μεινεις πανω απο 3 βραδια μπορει να ειναι δωρεαν εαν παρεισ καποια χαρτια και πας σε καποιο γραφειο στην ακαμπα και παρεις σφραγιδες .
και το καλυτερο ολων η jordan pass 99$ που καλυπτει βιζα- πετρα και πολλους αρχαιολογικους χωρους
διαλεγεις και παιρνεις
καλο ταξιδι


πας με ταξι πετρα η μεσω ξενοδοχειου η μονη σου.Δεν υπαρχει δημοσιο μεσο
Η visa ειναι μονο για Αμμαν. Και στην Αγκαμπα παιρνεις visa αλλα ειναι δωρεαν αρκει να φυγεις απο Αγκαμπα.
Η Jordan pass ισχυει αν κατσεις 3 μερες στην Ιορδανια
 

stefkom

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Από ότι διαβάζω Άκαμπα -Πέτρα και Άκαμπα-Wadi rum ταξί 70- Ευρώ και 40-50 ευρώ αντίστοιχα. Άλλος τρόπος τα τοπικά μέσα αλλά χωρίς προγραμματισμένα δρομολόγια. Η jett πιθανόν να έχει αλά έχει πέσει το site. θα είμαι με τη σύζυγο μου 3-7 ΔΕΚ (μέσω Ακαμπα) .Αν υπάρχει κάποιος που ενδιαφέρεται να μοιράσουμε τα έξοδα μετακίνησης (ταξί ή αυτοκίνητο) ας επικοινωνήσουμε. Σκεφτόμαστε για Δευτέρα Ακάμπα , μετά Πέτρα ή WADI RUM. Aλλά δεν υπάρχει πρόβλημα .Είμαστε ανοιχτοί σε προτάσεις
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.263
Μηνύματα
885.468
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom