Πολωνία Ταξίδι στη Βαρσοβία

paefstra

Member
Μηνύματα
13.172
Likes
41.571
Σε 4 μέρες, αλλα οι θερμοκρασίες που βλέπω είναι κοντά στους 0 βαθμούς. Αν προσθέσω και το σοκ από τους 20 της Αθήνας, φαντάζεσαι πως θα είναι...
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
σωστό.... ετοιμάσου καλά!

εγω θα πάω 10/12 και ελπίζω σε χιόνι...μου λείπει πολυ
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Έχουμε καμιά πρόταση για φαγητό, Πολωνική κουζίνα; Κεντρικά, γιατί ο καιρός δεν θα είναι ευνοικός τέτοια εποχή για πολλες μετακινήσεις...
Πήγαμε πριν μια βδομάδα στο Ζapiecek στην παλιά πόλη και άρεσε σε όλους στην παρέα.. Είδα εκ των υστέρων και στο tripadvisor και έχει πολύ καλά σχόλια..
 

Giwrgos10

Member
Μηνύματα
219
Likes
926
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Κάτι ΜΗ τουριστικό
Μετά από τόσα χρόνια μέλος, παρών και απών, ήρθα για να μείνω. Τον τελευταίο μήνα έχω διαβάσει άπειρες ιστορίες εδώ μέσα. Πήγαμε μια φοβερή εκδρομή με τα παιδιά-συντραβελστορίτες στο Μελένικο και άρχισα να δένομαι με τον ιντερνετικό αυτό χώρο και τα πρόσωπα του είναι η αλήθεια. Έχω ενθουσιαστεί με τις περισσότερες αφηγήσεις σε βαθμό που να λέω ότι κάποιοι αδικούνται, μια χαρά θα επιβίωναν και σαν συγγραφείς. Το ότι δε φημίζομαι για την καλή μου μνήμη με ωθεί στο να ξεκινήσω να γράφω για τα μέρη που πηγαίνουμε, για τα ονόματα των αξιοθέατων, για για για....Κι αντί να τα γράφω για προσωπική χρήση, ας τα πω δημόσια και που ξες, ίσως κάποιος βοηθηθεί έστω και λίγο όταν θα θελήσει να πάει εκεί που πήγαμε εμείς. Επί της ουσίας τώρα.

Σε μια εβδομάδα πετάμε για Βαρσοβία. Κι όταν λέω πετάμε εννοώ εγώ με τη γυναίκα και τη μικρή μας Αναστασία. Τα εισιτήρια τα έκλεισα πριν 1 περίπου μήνα με Air Serbia στα 560 περίπου ευρώ και για τους 3, με μια μικρής διάρκειας ανταπόκριση στο Βελιγράδι. Κυριολεκτικά έχω ξεψαχνίσει όλα τα θέματα που μιλάνε για Βαρσοβία και έχω βρεί χρησιμότατες πληροφορίες. Το μόνο που με χαλάει λίγο είναι ότι δε θα είμαστε στο πνεύμα του Πάσχα(6 μέρες-5 βράδια στο πάσχα το δικό μας) αλλά θα το ξεπεράσω εύκολα πιστεύω:). θα μείνουμε για 5 βραδιές μιας και κόλλησα 2 επιπλέον μέρες αδείας. Θα την περπατήσουμε από άκρη σε άκρη. Σκοπός μου είναι κάθε βράδυ που θα μαστε εκεί να γράφω το ιστορικό της μέρας για να μη μου πεσουν όλα μαζεμένα!!! Οποιαδήποτε πληροφορία-ινφο κυρίως για φαμίλιες με μωρό, εννοείται καλοδεχούμενες.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.701
Μη το ψάχνεις ή πάρε μια εφτάτομη βιογραφία του Βαλέσα να διαβάζεις ή βάλε εκδρομές σε πόλεις γιατί 6 μέρες εκεί δεν λέει.
 

Giwrgos10

Member
Μηνύματα
219
Likes
926
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Κάτι ΜΗ τουριστικό
Πέμπτη 8 το βράδυ φτάνουμε και Τρίτη μεσημέρι πετάμε για πίσω, οπότε στην ουσία είναι 4 γεμάτες μέρες που αν βάλουμε καμιά εκδρομή κάπου τριγύρω γίνονται και 3.
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.434
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Βαλέσα μην πάρεις. Με την σημερινή κυβέρνιση, είναι προδότης για αυτούς. Πάρε Κατζινσκι.
 

greco

Member
Μηνύματα
1.149
Likes
3.326
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Μια χαρα ειναι ο διαθεσιμος χρονος σας.Δειτε με την ησυχια σας την πολη,χαρειτε τα υπεροχα παρκα Lazienski και Willanow και καντε μια εκδρομη στο Kazimierz Dolny.Mακαρι να εχετε συμμαχο τον καιρο.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.701
Στο φετινό διαγωνισμό για το καλύτερο ευρωπαϊκό μουσείο, βραβεύτηκε το Polin, Μουσείο της ιστορίας των εβραίων στην Πολωνία, φυσικά δεν το έχω επισκεφτεί γιατί είναι καινούργιο αλλά από τα σλάιτς που είδα είναι ενδιαφέρον τουλάχιστον αρχιτεκτονικά. Απλώς το αναφέρω αν ενδιαφέρεσαι για ένα έξτρα μουσείο, περισσότερα μπορείς να βρεις, κοίτα και εδώ.
http://www.europeanmuseumforum.info/
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.434
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Απλά να ξέρεις ότι 3 Μαιου είναι εθνική γιορτή εδώ.

Όσο για τις μονοήμερες,
Έχεις το Εθνικό Πάρκο Καμπινοβσκι (Kampinowski) στα 15 χλμ. από την Βαρσοβία
Konstancin-Jeziorna, θερμές πηγές στα 20 χλμ από Βαρσοβία
Żelazowa Wola, το μέρος που γεννήθηκε ο Σοπέν (50 χλμ)
και με ενοικίαση αυτοκινήτου, Kazimierz Dolny (150 χλμ), Kalisz (αρχαίοτερη πόλη στην Πολωνία) η και Κρακοβία με το τρένο (2 ώρες και κάτι)
 

Giwrgos10

Member
Μηνύματα
219
Likes
926
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Κάτι ΜΗ τουριστικό
Σημαντικές πληροφορίες Θανάση. Δυστηχώς 3 Μαιου το μεσημέρι γυρνάμε. Δε πιστεύ ω να προλάβουμε κάτι. Και δε ξέρω τι εκδηλώσεις έχει. Να σε ρωτήσω. Να νοικιάσω αμάξι και να πάμε σε μια μέρα Αουσβιτς και Αλλατωρυχεία είναι πολύ extreme λες; Κρακοβία έχω πάει και δε ψήνομαι να ξαναπάω. Μη μου πεις για κούραση κτλ. Απλά αν θα προλάβουμε
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.434
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Το Βαρσοβία Κρακοβία, με αμάξι είναι κοντά στις 4 ώρες. Με το τρένο 2:20.

Μονοήμερη από Βαρσοβία προς Κρακοβία με Αλλατωρυχεία + Αούσβιτς, γίνεται άλλα θα είναι κούραση. Πόσο μάλλον το Αούσβιτς για την κορη σου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.300
Μηνύματα
887.372
Μέλη
38.973
Νεότερο μέλος
vkaravasili@d-mar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom