Γαλλία Ταξίδι στη Γαλλία - Προτάσεις

kostas.1981

Member
Μηνύματα
19
Likes
19
Καλησπέρα στην παρέα. Καινούργιος εδώ στο φόρουμ, έρχομαι να ζητήσω κι εγώ τα φώτα σας για ένα ταξίδι που μάλλον θα κάνω το Μάιο στη Γαλλία για μια εβδομάδα.
Κλασική αξία το Παρίσι και δεν έχω πάει κιόλας αλλά λόγω κόστους έχει βγει από την εξίσωση. Τα σενάρια τα οποία κοιτάω πιο πολύ είναι:
1) Άφιξη Γενεύη και διανυκτερεύσεις ανάμεσα σε Γκρενόμπλ και Λυών και αναχώρηση από εκεί. Με μονοήμερες εκεί γύρω αν υπάρχει χρόνος (Ανεσί για παράδειγμα, που έχω διαβάσει κι εδώ στο φόρουμ ότι αξίζει). Γενεύη θα μπορούσα να μείνω το πρώτο βράδυ αλλά ίσως και λόγω κόστους δεν ξέρω αν τελικά θα το κάνω και αν αξίζει και τόσο. Αυτό το ενδεχόμενο φαίνεται πιο οικονομικό από αεροπορικά και πιο εύκολο στις μετακινήσεις, νομίζω.
2) Άφιξη Μασσαλία, διανυκτερεύσεις εκεί και Αβινιόν και μετά Λυών. Με μονοήμερες κι εκεί αν βγει ο χρόνος.
Επίσης, Μπορντώ και Τουλούζ μου φαίνονται ωραίοι προορισμοί αλλά ίσως για πιο σύντομα σίτι μπρέικ ταξίδια, αν δε συνδυαστούν με άλλα μέρη.
Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να δω ωραίες πόλεις με άρωμα και χαρακτήρα αλλά και να πάρω μια ιδέα από εξοχή και χωριά αν βολεψει. Ανάλογα και το κόστος φυσικά, γιατί και τα τρένα στη Γαλλία δεν είναι και ακριβώς οικονομικά από όσο εχω δει.
Είμαι κάπως χαωμένος είναι η αλήθεια οπότε οποιαδήποτε ιδέα, βοήθεια, πρόταση από όσες κι όσους ξέρουν είναι ευπρόσδεκτη.
Ευχαριστώ!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.114
Likes
41.384
Η Γενευη ειναι καλη αφετηρια. Η προταση μου ειναι Λυον-Μπον- Ντιζον. Γκρενομπλ δεν εχω παει, δεν ξερω.
Τα τρενα δεν ειναι τοσο ακριβα οσο νομιζεις. Οι Γαλλικοι Σιδηροδρομοι βγαζουν καλες τιμες σε καποια δρομολογια καθε μερα. Αν κανεις προσαρμογες, γινεται φθηνα.
Επιπλεον το flixbus και blablabus εχουν πολυ χαμηλες τιμες.
Η προκληση ειναι να βρεις καλες τιμες στη διαμονη, οχι τα αεροπορικα η τα τρενα. Απο κει ξεκινας.
 

kostas.1981

Member
Μηνύματα
19
Likes
19
Ευχαριστώ, ωραίος συνδυασμός φαίνεται. Απο 2 νύχτες σε Μπον και Ντιζόν και άλλες 3 στη Λυών είναι οκ, λες;
Όσο για τη διαμονή, όντως φαίνεται πρόκληση και ελπίζω να βρω όσο πιο νορμάλ τιμές γίνεται.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.114
Likes
41.384
2 στη Μπον ειναι πολλες. μια φτανει.
Βρες πρωτα τις διαμονες και θα δεις πως θα σου βγει η διαρκεια του ταξιδιου.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.554
Likes
8.580
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Αν το κριτήριο είναι οι όμορφες πόλεις και η ατμόσφαιρα εγώ θα κοίταγα για Toulouse και γύρω. Ξεκίνημα από Toulouse, στάση στην Carcassonne, συνέχεια μέχρι την Montpellier (ειδικά το βράδυ φοβερή ατμόσφαιρα όπως και η Toulouse) κι επιστροφή από την πάνω μεριά με στάση σε Albi. Ή μπορείς να συνεχίσεις από Montpellier προς Arles και να γυρίσεις από Marseille. Έχει και πολλά χωριά εκεί η περιοχή αν σε ενδιαφέρει.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.497
Likes
29.133
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μεταφορικό;
Αν παίζει εννοικίαση αυτοκινήτου, για κείνη την εποχή κοίτα με πρώτη προτεραιότητα την περοχή της Dordogne (πιθανως μαζί με Μπορντώ η Τουλούζη ή και τα 2).
 

kostas.1981

Member
Μηνύματα
19
Likes
19
Πράγματι, πολύ ωραίες επιλογές κι αυτές. Αν βρω υποφερτές τιμές σε αεροπορικά και διαμονή, θα το δω και για εκεί.

Με τα τωρινά δεδομένα, το να κινηθώ ανάμεσα σε Λυών και Ντιζόν με ημερήσιες σε Beaune, Perouges, Grenoble και ίσως Flavigny-sur-Ozerain φαντάζει πιο ρεαλιστικό, μιας και δεν θα υπάρχει και μεταφορικό.
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
269
Likes
655
Εγώ θα σου έλεγα να κοιτάξεις και τη Βόρεια Γαλλία σε συνδυασμό ίσως με Βέλγιο (ανάλογα πόσες μέρες έχεις).

Ενδεικτική διαδρομή: Brussels - Lille - Amiens- Rouen - Caen - Mont Saint Michel

Είναι μια περιοχή της Γαλλίας που δεν είναι τόσο τουριστική, αλλά είναι πανέμορφη και οικονομική.

Ειδάλλως, συμφωνώ με Senor Nada για Toulouse- Carcassonne - Montpelier (από τις αγαπημένες μου περιοχές στη Γαλλία)!

Λυών - Γενεύη δεν έχω πάει, οπότε δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη. Τη Μασσαλία την είχα δει σε roadtrip από Μονακό μέχρι Ισπανία.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.114
Likes
41.384
Επειδη εκανα το κομματι απο Mont Saint Michel μεχρι Rouen με συγκοινωνιες, μιλαμε για οργανωτικο αθλο που βγηκε μονο γιατι ηταν τουριστικο κατακαλοκαιρο αρα ειχε στοιχειωδη λεωφορεια και δεν θα το προτεινα ουτε στον εχθρο μου.
Η περιοχη ειναι οντως σχετικα οικονομικη και οχι πολυ τουριστικη.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.153
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Μεταφορικό;
Αν παίζει εννοικίαση αυτοκινήτου, για κείνη την εποχή κοίτα με πρώτη προτεραιότητα την περοχή της Dordogne (πιθανως μαζί με Μπορντώ η Τουλούζη ή και τα 2).
Προσυπογράφω, θα πρότεινα την περιοχή Nouvelle Aquitanie. Dordogne, Bordeaux και φυσικά La Rochelle και το Ile de Re, το πανέμορφο νησί, ησυχαστήριο για πολλούς celebrities ή/και το Ile d'Oleron. Κι αν θέλετε κάνετε και μια κρουαζιέρα γύρω από το Fort Boyard αλλά δεν πολυαξίζει.
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
269
Likes
655
Επειδη εκανα το κομματι απο Mont Saint Michel μεχρι Rouen με συγκοινωνιες, μιλαμε για οργανωτικο αθλο που βγηκε μονο γιατι ηταν τουριστικο κατακαλοκαιρο αρα ειχε στοιχειωδη λεωφορεια και δεν θα το προτεινα ουτε στον εχθρο μου.
Η περιοχη ειναι οντως σχετικα οικονομικη και οχι πολυ τουριστικη.
Έχεις δίκιο. Δεν είχα δει πως δεν θα υπάρχει μεταφορικό. Η διαδρομή γίνεται μόνο με αυτοκίνητο!
 

kostas.1981

Member
Μηνύματα
19
Likes
19
Έχοντας κλείσει άφιξη Γενεύη και επιστροφή από Λυών, ήδη σκέφτομαι να κλείσω και διαμονές για να προλάβω όσο το δυνατόν καλύτερες τιμές, και αμα βρω και κάτι καλυτερο πιο μετά τις αλλάζω.
Δεν έχω καταλήξει ακόμα στις μέρες που θα αφιερώσω στο κάθε μέρος οπότε θα ήθελα λίγο τη γνώμη σας.
Σκεφτόμουν τα εξής σενάρια όσον αφορά στις διανυκτερεύσεις:
1) 1 Γενεύη, 2 Ντιζόν, 1 Μπον, 3 Λυών
2) 1 Γενεύη, 3 Ντιζόν, 3 Λυών

'Η και να βγάλω τη Γενεύη και να βάλω μια ακόμα διανυκτέρευση στη Λυών, που λογικά θα έχει πράγματα να κάνεις. Ίσως 3 βραδια είναι πολλά για τη Ντιζόν αλλά είναι και καλό σημείο για κοντινές μονοήμερες, απ'την άλλη.
Οι τιμές πάνω κάτω ίδιες είναι από αυτά που έχω δει.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.265
Μηνύματα
885.640
Μέλη
38.945
Νεότερο μέλος
Dim69

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom