Γερμανία Ταξίδι στη Γερμανία

Ποιά προτιμάτε για προ-χριστουγέννων περίοδο?

  • Μόναχο

    Votes: 9 52,9%
  • Βερολίνο

    Votes: 8 47,1%

  • Total voters
    17

MariaPico

Member
Μηνύματα
102
Likes
1
Επισης πιστευετε οτι αξιζει να παω Χριστουγεννα ή να κρατησω τα λεφτα μου για τον ιανουαριο που ειχα αρχικα προγραμματισει να παω για δωρο για τα γενεθλια του αντρα μου. Μην πειτε για το κρυο ξερω τι κανει στην Γερμανια! Αλλα τα Χριστουγεννα το ξενοδοχειο μου βγαινει το ιδιο με τον Ιανουαριο αλλα τα αεροπορικα μου βγαινουν γυρω στα 100 με 130 ευρω παραπανω
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Θέλετε δηλαδή να πάτε Χριστούγεννα στο Βερολίνο ή κάπου αλλού και ρωτάς αν είναι καλύτερα να κάνετε αυτό το ταξίδι παρά κάπου αλλού τον Ιανουάριο; Νομίζω θα είναι πολύ ωραία Χριστούγεννα στη Γερμανία, τα γιορτάζουν πολύ έντονα με εξαιρετικό στολισμό, χριστουγεννιάτικες αγορές κλπ.
Τώρα και για Λονδίνο που ανέφερες επίσης ωραία θα είναι Χριστούγεννα, απλώς νομίζω ότι αυτή η εποχή είναι ιδανική για Γερμανία.

Σου λέω αυτά τα γενικά και αν μου εξηγήσεις καλύτερα τι θέλεις ίσως μπορώ να σε βοηθήσω παραπάνω, γιατί για την ώρα είμαι καταμπερδεμένη, σου έχω απαντήσει ήδη σε πολλά διαφορετικά τόπικ που ξεκίνησες ρωτώντας λεπτομέρειες για ταξίδι τον Ιανούαριο και πάντα αλλάζεις προορισμό οπότε καταστάλλαξε και μετά εδώ είμαστε.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.150
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Πρωτοχρονια να πας, οχι Χριστουγεννα...
 

annayiannou

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπερα σε ολα τα μελη του forum, εχω ενα θεματακι και μιας που δεν μπορεσα να βρω ακρη ζητω τη βοηθεια σας. Σκοπευω να παω στη γερμανια στις αρχες του νεου μας ετους 2012. Μολις εχτες εφυγε ο φιλος μου για Γερμανια, για δουλεια. Δυστυχως εχω προβλημα με το εισητηριο δεν μπορω να βρω αεροπορικα για τις ημερομηνιες που θελω και να ειναι και εντος του μπατζετ μου. Και μου περασε η ιδεα για ταξιδι με τρενο. Ομως δεν γνωριζω/δεν μπορω να βρω με τιποτα πληροφοριες και εισητηρια για ταξιδι στη γερμανια με τρενο. Οποιος γνωριζει θα με βοηθησει πολυ!! Ααα! το μερος που θελω να παω ειναι Ντίσελντορφ.
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
gr.skyscanner.com

για κοίτα από εδω

να μας έλεγες τουλάχιστον από που πετάς
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
757
Likes
253
. Και μου περασε η ιδεα για ταξιδι με τρενο. Ομως δεν γνωριζω/δεν μπορω να βρω με τιποτα πληροφοριες και εισητηρια για ταξιδι στη γερμανια με τρενο. .
τρενο απο ελλαδα για εξωτερικο δεν υπαρχει, και ποσο ειναι το bidget σου δηλαδη?
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Καλησπερα σε ολα τα μελη του forum, εχω ενα θεματακι και μιας που δεν μπορεσα να βρω ακρη ζητω τη βοηθεια σας. Σκοπευω να παω στη γερμανια στις αρχες του νεου μας ετους 2012. Μολις εχτες εφυγε ο φιλος μου για Γερμανια, για δουλεια. Δυστυχως εχω προβλημα με το εισητηριο δεν μπορω να βρω αεροπορικα για τις ημερομηνιες που θελω και να ειναι και εντος του μπατζετ μου. Και μου περασε η ιδεα για ταξιδι με τρενο. Ομως δεν γνωριζω/δεν μπορω να βρω με τιποτα πληροφοριες και εισητηρια για ταξιδι στη γερμανια με τρενο. Οποιος γνωριζει θα με βοηθησει πολυ!! Ααα! το μερος που θελω να παω ειναι Ντίσελντορφ.
Τα εισητήρια για τη Γερμανία παραμένουν τα φτηνότερα που μπορείς να βρεις από την Ελλάδα (και με πολλές εταιρίες). Αν αυτές οι τιμές δεν σε ικανοποιούν πρέπει να αλλάξεις ημερομηνίες. Δεν υπάρχει φτηνότερος τρόπος.
 

ilias_k

Member
Μηνύματα
7
Likes
3
Το ταξίδι με τρένο από Ελλάδα για Γερμανία (μέσω Ιταλίας) είναι αρκετά χρονοβόρο δεδομένου ότι περιλαμβάνει και το ταξίδι με το πλοίο.
Τον περασμένο Σεπτέμβριο ταξίδεψα από Αθήνα στο Dortmund (σχετικά κοντά στο Dusseldorf) με τρένο. Υπολόγισε τα εξής:
Αν υποθέσουμε ότι αναχωρείς π.χ. Δευτέρα μεσημέρι από Πάτρα για Ιταλία θα βρίσκεσαι στην Ancona Τρίτη πρωί περ. 10:30. Από Ancona παίρνεις τρένο για Bologna περίπου 2 ώρες. Από Bologna για Dusseldorf θα πάρεις κάποιο τρένο μέσω Μονάχου. Παρ' όλο που θα είσαι το μεσημέρι στην Bologna η καλύτερη περίπτωση είναι να πάρεις το βραδυνό τρένο, αναχώρηση περ. 11:00 και άφιξη στο Μόναχο Τετάρτη πρωί 06:30. (Στο βραδυνό τρένο μπορείς να κοιμηθείς σε κουκέτα/κρεββάτι αλλά θα πρέπει να έχεις κάνει κράτηση).
Στο Μόναχο αλλάζεις τρένο για Dusseldorf. Αν προλάβεις κάποιο τρένο με αναχώρηση γύρω στις 7:00 - χωρίς άλλη αλλαγή τρένου - θα είσαι στον προορισμό σου Τετάρτη γύρω στις 11:45.
Ο παραπάνω συνδυασμός περιλαμβάνει τις λιγότερες αλλαγές τρένων και τις σχετικά πιο σύντομες χρονικά διαδρομές, με δύο διανυκτερεύσεις, μια στο πλοίο και μία στο τρένο.
Ελπίζω να βρεις τελικά κάποια πτήση που να σε εξυπηρετεί. Σε αντίθετη περίπτωση, στην διάθεσή σου για οτιδήποτε χρειαστείς.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Κριμα που ειναι στις αρχες του ετους το ταξιδι σου.Απο την ανοιξη κ μετα πεταει για το αεροδρομιο της Κολωνιας CGN -ειναι πολυ κοντα στο Ντυσσελντορφ κ εχει συχνα τρενα .η γερμανικη εταιρια German Wings ..εχει καλες τιμουλες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.263
Μηνύματα
885.468
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom