Ιταλία Ταξίδι στη Νάπολη και στη Ρώμη.

Anasta.sia K.

Member
Μηνύματα
18
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια
Ταξιδι τον Σεπτεμβριο στην Ναπολη και στην Ρωμη, θα εχουμε μια εβδομαδα στην διαθεση μας. Που αλλου αξιζει να παμε?
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
741
Likes
2.004
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Εννοεις να πατε και καπου αλλου εκτος απο αυτες τις δυο; Μια βδομαδα ισα που φτανει για Ρωμη, θα βαλεις και τριτη πολη;
 

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Μια βδομάδα είναι ιδανική για να πάρεις μια καλή γεύση απ αυτές τις 2 πόλεις.Το μόνο που θα σου πρότεινα είναι όταν θα μείνετε Νάπολη να αφιερώσετε μια μέρα για μονοήμερη στην Πομπηία που είναι πολύ κοντά.Αν ήμουν στη θέση σου δεν θα έβαζα τρίτη μεγάλη πόλη στο πρόγραμμα αλλά αυτό εξαρτάται καθαρά από εσένα και την παρέα σου και το τι θέλετε να δείτε,εμείς είμαστε εδώ για οποιαδήποτε απορία σου σχετικά με το ταξίδι σου για Νάπολη-Ρώμη...Καλά να περάσετε :)
 

Anasta.sia K.

Member
Μηνύματα
18
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια
Λέμε να μείνουμε 4 μέρες Ρώμη και 3 Νάπολη, σίγουρα θα παμε Πομπηία και σκεφτομαστε κ καπρι, στην Νάπολη θα νοικιάσουμε κ αμάξι. Που να κλεισω διαμονή ομως στην Νάπολη? Κάτι άκουσα οτι σε κάποιες περιοχές είναι λίγο επικίνδυνα, ισχύει? Ευχαριστώ πολυ για την απάντηση σου!
 

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Λέμε να μείνουμε 4 μέρες Ρώμη και 3 Νάπολη, σίγουρα θα παμε Πομπηία και σκεφτομαστε κ καπρι, στην Νάπολη θα νοικιάσουμε κ αμάξι. Που να κλεισω διαμονή ομως στην Νάπολη? Κάτι άκουσα οτι σε κάποιες περιοχές είναι λίγο επικίνδυνα, ισχύει? Ευχαριστώ πολυ για την απάντηση σου!
Εγώ έμεινα σε διαμέρισμα airbnb στο ιστορικό κέντρο όπου είναι 10 λεπτά με τα πόδια από τον κεντρικό σταθμό των τρένων και εκεί βρίσκονται τα περισσότερα αξιοθέατα καθώς και αρκετά καλές πιτσαρίες της Νάπολης.Την πόλη δεν την γνωρίζω αρκετά καλά καθώς έμεινα ένα μόνο ένα βράδυ γιατί ο κύριος προορισμός σε εκείνο το ταξίδι ήταν η Ρώμη και επιλέξαμε να κάνουμε μια στάση στη Νάπολη λόγω φθηνότερου αεροπορικού αλλά πήρα μια αρκετά καλή γεύση από τα βασικά αξιοθέατα.Όπως σου είπα μείναμε ιστορικό κέντρο αλλά δεν μας εντυπωσίασε σαν περιοχή καθώς είχε πολύ φτώχεια,σκουπίδια και όλα τα σπίτια είναι παλιά.Μας άρεσε περισσότερο η δυτική πλευρά του κέντρου κοντά στην περιοχή που είναι η piazza del plebscito, ωστόσο δεν αισθανθήκαμε πουθενά οτι κινδυνεύουμε :)
 

Anasta.sia K.

Member
Μηνύματα
18
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια
Καλησπερα παιδια :) πλησιαζει ο καιρος , το προγραμμα που βγαλαμε ειναι 4 μερες Ρωμη και 4 Ναπολη, οπου απο την Ναπολη θελουμε να νοικιασουμε αμαξι για να γυρισουμε παραλιακα 2 μερες (Πομποια- Σορρεντο- Ποζιτανο- Αμαλφι) 1 βραδυ θα μεινουμε στο Σορρεντο και μετα θα γυρισουμε Ναπολη απο Αμαλφι. Το προβλημα μας ειναι απο που να νοικιασουμε αμαξι, γιατι μας εχουν πει οτι μπορουν να σε χρεωσουν για ζημιες ή για πρόστιμα που δεν εχουν γινει. Ισχυει κατι τετοιο? Ποια εταιρεια ειναι αξιοπιστη στην ενοικιαση αυτοκινητου, χωρις κρυφες χρεωσεις κλπ.? Επισης υπαρχουν περιοχες που απογορευεται να μπαινουν τουριστες? Οι δρομοι στην συγκεκριμενη διαδρομη ειναι δυσκολοι? Εχω ακουσει τοσα που με αγχωνουν λιγο :shock:
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.652
Likes
12.492
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλησπέρα.
Το προβλημα μας ειναι απο που να νοικιασουμε αμαξι, γιατι μας εχουν πει οτι μπορουν να σε χρεωσουν για ζημιες ή για πρόστιμα που δεν εχουν γινει. Ισχυει κατι τετοιο? Ποια εταιρεια ειναι αξιοπιστη στην ενοικιαση αυτοκινητου, χωρις κρυφες χρεωσεις κλπ.?
Αυτό είναι ένα θέμα για ενοικίαση αυτοκινήτου στην Ιταλία https://www.travelstories.gr/community/threads/Ενοικίαση-αυτοκινήτου-στην-Ιταλία.49508/
Επισης υπαρχουν περιοχες που απογορευεται να μπαινουν τουριστες?
Με αυτοκίνητο εννοείς. Ναι.
Οι δρομοι στην συγκεκριμενη διαδρομη ειναι δυσκολοι?
Θέλουν προσοχή γιατί είναι στενοί, με στροφές και κίνηση.
Να περάσετε καλά.
 

Anasta.sia K.

Member
Μηνύματα
18
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια
Σ' ευχαριστω για την απαντηση, αλλα ποια εταιρεια ειναι αξιοπιστη? Απο που μπορω να νοικιασω χωρις να φοβαιμαι οτι θα μου χρεωσουν παραπανω χρηματα? Αν τελικα δεν νοικιαζαμε αμαξι, υπαρχουν λεωφορεία που κανουν αυτη την διαδρομη? Ή θα φαμε πολυ ταλαιπωρία?
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.652
Likes
12.492
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Σ' ευχαριστω για την απαντηση, αλλα ποια εταιρεια ειναι αξιοπιστη? Απο που μπορω να νοικιασω χωρις να φοβαιμαι οτι θα μου χρεωσουν παραπανω χρηματα? Αν τελικα δεν νοικιαζαμε αμαξι, υπαρχουν λεωφορεία που κανουν αυτη την διαδρομη? Ή θα φαμε πολυ ταλαιπωρία?
Διαβάζοντας το θέμα που σου έδωσα θα κατασταλάξεις ως προς το πως πρέπει να επιλέξεις την εταιρεία και μπορείς να θέσεις εκεί τις όποιες απορίες σου.
Υπάρχουν λεωφορεία. Τα δρομολόγια τους δεν είναι και άπειρα αλλά εξυπηρετούν τα πιο γνωστά χωριά. Δεν χρειάζεται να ψάχνεις για πάρκινγκ ή να προσέχεις τον δρόμο, αλλά βέβαια σε περιορίζουν.
Εδώ: https://www.travelstories.gr/community/threads/Νάπολη-Ακτή-Αμάλφι.55843/page-2#post-696466 είχα κάνει ένα μίνι πρόγραμμα με μετακινήσεις με ΜΜΜ για Νάπολη Κάπρι και Κοστιέρα.
 

Anasta.sia K.

Member
Μηνύματα
18
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια
SOS SOS
Αλλαζουμε τα σχεδια μας, και τελικα δεν θα νοικιασουμε αμαξι (με τοσα που ακουσαμε ειπαμε να μην το ρισκαρουμε, θα βγουμε εκτος budget αν μας βαλουν να πληρουσουμε ζημιες τις οποιες δεν εχουν γινει). Οποτε τελευταια στιγμη εχω μπει στην διαδικασια να ψαχνω δρομολογια με ΜΜΜ. Κλεισαμε εισητηρια με τρενο απο Ρωμη για Ναπολη, και θελουμε απο την Ναπολη να παμε μια ημερισια Πομπηια και Αμαλφι, και γιατι οχι αν ειναι εθικτο και Ποζιτανο. Εχω βρει αυτο το site www.sitasudtrasporti.it, αλλα δεν εχω καταλαβει και πολλα. Τι μου προτείνεται? με τι να την κανουμε αυτη την διαδρομη? Επισης μετα βρηκα για τρενο απο Ναπολη προς Σαλερνο και απο εκει λεωφορειο για Αμαλφι. Κουραστηκο μου φανηκε... κ θα μας φαει πολυ ωρα.. Επισης, υπαρχουν στην Ναπολη λεωφορεια που σε πηγαινουν σ αυτα τα μερη σε στυλ γκρουπ? Κατι παρομοιο ειχε στην Βουδαπεστη, και ηταν αρκετα βολικο...
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.652
Likes
12.492
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
SOS SOS
Αλλαζουμε τα σχεδια μας, και τελικα δεν θα νοικιασουμε αμαξι (με τοσα που ακουσαμε ειπαμε να μην το ρισκαρουμε, θα βγουμε εκτος budget αν μας βαλουν να πληρουσουμε ζημιες τις οποιες δεν εχουν γινει). Οποτε τελευταια στιγμη εχω μπει στην διαδικασια να ψαχνω δρομολογια με ΜΜΜ. Κλεισαμε εισητηρια με τρενο απο Ρωμη για Ναπολη, και θελουμε απο την Ναπολη να παμε μια ημερισια Πομπηια και Αμαλφι, και γιατι οχι αν ειναι εθικτο και Ποζιτανο. Εχω βρει αυτο το site www.sitasudtrasporti.it, αλλα δεν εχω καταλαβει και πολλα. Τι μου προτείνεται? με τι να την κανουμε αυτη την διαδρομη? Επισης μετα βρηκα για τρενο απο Ναπολη προς Σαλερνο και απο εκει λεωφορειο για Αμαλφι. Κουραστηκο μου φανηκε... κ θα μας φαει πολυ ωρα.. Επισης, υπαρχουν στην Ναπολη λεωφορεια που σε πηγαινουν σ αυτα τα μερη σε στυλ γκρουπ? Κατι παρομοιο ειχε στην Βουδαπεστη, και ηταν αρκετα βολικο...
Πομπηία και Αμάλφι σε μια ημερήσια δεν γίνεται. Η Πομπηία θα σας "φάει" μισή μέρα και η βόλτα στην κοστιέρα μια ολόκληρη. Άνοιξε το λινκ στο από πάνω μήνυμά μου για να βρεις λεπτομέριες για ΜΜΜ για Αμάλφι.
 

alice~

Member
Μηνύματα
716
Likes
1.169
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
SOS SOS
Αλλαζουμε τα σχεδια μας, και τελικα δεν θα νοικιασουμε αμαξι (με τοσα που ακουσαμε ειπαμε να μην το ρισκαρουμε, θα βγουμε εκτος budget αν μας βαλουν να πληρουσουμε ζημιες τις οποιες δεν εχουν γινει). Οποτε τελευταια στιγμη εχω μπει στην διαδικασια να ψαχνω δρομολογια με ΜΜΜ. Κλεισαμε εισητηρια με τρενο απο Ρωμη για Ναπολη, και θελουμε απο την Ναπολη να παμε μια ημερισια Πομπηια και Αμαλφι, και γιατι οχι αν ειναι εθικτο και Ποζιτανο. Εχω βρει αυτο το site www.sitasudtrasporti.it, αλλα δεν εχω καταλαβει και πολλα. Τι μου προτείνεται? με τι να την κανουμε αυτη την διαδρομη? Επισης μετα βρηκα για τρενο απο Ναπολη προς Σαλερνο και απο εκει λεωφορειο για Αμαλφι. Κουραστηκο μου φανηκε... κ θα μας φαει πολυ ωρα.. Επισης, υπαρχουν στην Ναπολη λεωφορεια που σε πηγαινουν σ αυτα τα μερη σε στυλ γκρουπ? Κατι παρομοιο ειχε στην Βουδαπεστη, και ηταν αρκετα βολικο...
Απλά θα πας στον σταθμό των τρένων και θα βγαλεις επι τόπου εισητηριο για Πομπηία, δεν θα έχεις πρόβλημα ;) Να ξερεις ότι η επίσκεψη εκεί θα σου φάει όντως μισή μέρα και μετά θα είστε κουρασμένοι για να πατε και άλλου..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.483
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom