ΗΠΑ Ταξίδι στη Νέα Υόρκη

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.407
Likes
17.241
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Τιμή για το ταξί κάπου 50 δολλάρια. Χιλιάδες ταξί θα περιμένουν έξω από την αίθουσα αφίξεων, μην ανησυχείς.

Εγώ συνάλλαγμα δεν παίρνω πάνω από 200-300 δολλάρια , αφού παντού πληρώνω με κάρτα εκεί.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.503
Likes
29.160
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Σε περίπτωση που πάρω ταξί για Μανχάταν ( κεντρικό Μανχάταν ) που παίζει η τιμή του;
Είναι εύκολο ε να βρω ταξί η θα έχω πρόβλημα;
$46.00 flat rate για όπου και να πας στο Manhattan (πριν 1 χρόνο και για την ανάποδη κατεύθυνση η τιμή, αλλά κάπου εκεί). Είναι εν γένει λιγότερο από αυτό που θα έγραφε το ταξίμετρο. Ταξί υπάρχουν παντού.

Συνάλλαγμα σκέφτομαι να αγοράσω από την Εθνική Τράπεζα εδώ στη Λάρισα.
Κάνε ανάληψη από ATM εκεί μόλις φτάσεις στο JFK. Και συμφέρει περισσότερο, και λιγότερη ταλαιπωρία. Γενικά αν θες την καλύτερη δυνατή ισοτιμία, χρησιμοποίησε παντού πιστωτικές κάρτες.

Λέω να πάρω κοντά στα 1000 δολάρια ( θα είμαι από 24-7 έως 2-8 ). Είναι πολλά ε;
Εφόσον γενικά θα κινείσαι με πιστωτικές κάρτες (must για USA), είναι πάρα πολλά.
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Μολις πριν 2 εβδομαδες επεστρεψα απο Ν. Υορκη με την Ολυμπιακη.Ηταν ενα ιδιαιτερως οδυνηρο ταξιδι επιστροφης,το αεροπλανο ηταν γεματο και πολυ φασαριοζικο.Ηταν βραδινη πτηση αλλα κανεις δεν κοιμοταν γιατι ολοι σουλατσαραν πανω κατω στους διαδρομους,καλουσαν τους αεροσυνοδους ,οι οποιοι ειχαν πιασει την παρλα στο πισω μερος(το λεω αυτο γιατι η θεση μου ηταν σχεδον διπλα στο δωματιο των αεροσυνοδων) και ψιλοαδιαφορουσαν για τις αναγκες των επιβατων.Ενας μαλιστα αντρας συνοδος ειπε χαρακτηριστικα σε πελατη "τωρα και παραπονα να κανεις ,ειμαστε υπο διαλυση και τι περιμενεις δηλαδη και μπλα μπλα μπλα ..."
Το αποκορυφωμα ηταν οταν ενα παιδι στην μπροστινη θεση εκανε εμετο και πετυχε ...τα παπουτσια μου!!!!!!!!!Εκει εγινε πανικος και οι συνοδοι αναγκαστηκαν να βγουν απο την ολυμπια-κη αταραξια τους.
ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Δεν κοιτας για καμια αλλη αεοροπορικη ....λεω εγω τωρα...
Καλά...αυτό είναι κάτι που θα το πετύχεις σε μεγάλο ποσοστό σε οποιαδήποτε πτήση γεμάτη Έλληνες, αφού είμαστε λίγο φασαριόζοι, πως να το κάνουμε τώρα;

Από την άλλη...νομίζω ότι συμβαίνει γενικά να αποσύρονται κάποιες στιγμές οι αεροσυνοδοί σε τέτοιες μακρινές πτήσεις..τουλάχιστον εμένα μου έτυχε κι ας μην πέταγα με Ολυμπιακή.
 

giorgosk

Member
Μηνύματα
322
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο Κόμο Λέκο
Ταξίδι-Όνειρο
Los Angeles
Ο καιρός εκεί όπως μου είπε ο ξάδερφος μου είναι ζεστό; αρκετά για αυτούς 80 βαθμούς Φαρενάιτ.

Και το είπα και εδώ είμαστε στους 100 βαθμούς.

Πιστεύω με κοντομάνικο μπλουζάκι και ένα ανοιξιάτικο μπουφανακι θα είμαι οκ.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.503
Likes
29.160
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ο καιρός εκεί όπως μου είπε ο ξάδερφος μου είναι ζεστό; αρκετά για αυτούς 80 βαθμούς Φαρενάιτ.

Και το είπα και εδώ είμαστε στους 100 βαθμούς.

Πιστεύω με κοντομάνικο μπλουζάκι και ένα ανοιξιάτικο μπουφανακι θα είμαι οκ.
Καλοκαιρινά ρούχα Ελλάδας + ένα αδιάβροχο για τις δύσκολες μέρες, και είσαι OK.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.261
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Αυτό δεν το κατάλαβα... να μην ταξιδέψει με την ΟΑ επειδή το αεροπλάνο ήταν γεμάτο και επειδή η πτήση ήταν νυχτερινή? ή μήπως επειδή οι επιβάτες σουλατσάριζαν και έκανε εμετό ένα παιδί και πέτυχε το παπούτσι σου? Να υποθέσω ότι έχεις κάνει δεκάδες υπερατλαντικά και σε όλα ήσουν υπερευχαριστημένη και η ΟΑ σε χάλασε?

Η εταιρία στα υπερατλαντικά είναι μια χαρά... το αεροπλάνο είναι super και οι αεροσυνοδοί κάνουν μια χαρά την δουλειά τους... εξαιρέσεις πάντα θα υπάρχουν βέβαια όπως και μυστήριοι που θα απαξιώνουν τα πάντα...
ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ... Η απευθείας πτήση της Ο.Α προς Αμερική είναι μια από τις καλύτερες περιπτώσεις για να ταξιδέψεις...
Δεν εχω την ιδια γνωμη με σενα .Σαν εμπειρια δεν μου αρεσε ουτε στο πηγαινε ουτε στο ελα και δεν βρηκα τους συνοδους ιδιαιτερως εξυπηρετικους
Απο το να εκφραζω καποια αποψη ομως εντελως προσωπικη ,μπορει και λανθασμενη ,την οποια ειτε κραταει ο συνομιλητης μου ,ειτε την αγνοει εντελως...μεχρι να κανω χαρακτηρισμους επιθετικους του στυλ "μυστηριοι","απαξιωνουν" κλπ ...εχει καποια διαφορα..
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.837
Likes
18.876
Δεν εχω την ιδια γνωμη με σενα .Σαν εμπειρια δεν μου αρεσε ουτε στο πηγαινε ουτε στο ελα και δεν βρηκα τους συνοδους ιδιαιτερως εξυπηρετικους
Απο το να εκφραζω καποια αποψη ομως εντελως προσωπικη ,μπορει και λανθασμενη ,την οποια ειτε κραταει ο συνομιλητης μου ,ειτε την αγνοει εντελως...μεχρι να κανω χαρακτηρισμους επιθετικους του στυλ "μυστηριοι","απαξιωνουν" κλπ ...εχει καποια διαφορα..
Με τον Traveller δε μιλιόμαστε, αλλά με συγχωρείς που θα παρέμβω υπέρ του....στο τέλος της δυσάρεστης ιστορίας σου (στην οποία παίρνεις και το όσκαρ γκαντεμιάς και δε φταίει καμιά Ολυμπιακή που ξέρασε πάνω σου ένα μωρό) απαξιώνεις συνολικά μία ολόκληρη εταιρεία με βάση ΕΝΑ περιστατικό: τη δική σου εμπειρία. Αναρωτιέμαι λοιπόν μήπως οι χαρακτηρισμοί "απαξιώνουν" κτλ είναι σωστότατοι και εσύ επιθετική....
 

giorgosk

Member
Μηνύματα
322
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο Κόμο Λέκο
Ταξίδι-Όνειρο
Los Angeles
Κάτι ακόμη που θέλω να ρωτήσω.

Οι αποστάσεις π.χ από οδό σε οδό 42th έως 43th είναι μικρές;

Με τα πόδια μπορείς π.χ να περπατήσεις από μια λεωφόρο σε μια άλλη;

Σκέφτομαι όταν πάω να περπατήσω στους δρόμους του Μανχάταν.

Θα είναι κάτι το πρωτογνωρο για μένα.
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.043
Likes
1.640
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Οι δρόμοι απέχουν μεταξύ τους 70 μέτρα και οι λεωφόροι 300.
 

preacher

Member
Μηνύματα
35
Likes
1
Ναι ειναι ενα οικοδομικο τετραγωνο.Μπορεις να περπατησεις ανετα απο τη μια λεωφορο στην αλλη.Γενικα περπατησε το Manhattan οσο περισσοτερο μπορεις,μονο ετσι θα το δεις καλα.Επισης, προτιμησε υπεργεια μεσα μεταφορας (λεωφορειο,ταξι) για να μην χανεις καθολου τα αξιοθεατα της πολης!
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.922
Δεν εχω την ιδια γνωμη με σενα .Σαν εμπειρια δεν μου αρεσε ουτε στο πηγαινε ουτε στο ελα και δεν βρηκα τους συνοδους ιδιαιτερως εξυπηρετικους
Απο το να εκφραζω καποια αποψη ομως εντελως προσωπικη ,μπορει και λανθασμενη ,την οποια ειτε κραταει ο συνομιλητης μου ,ειτε την αγνοει εντελως...μεχρι να κανω χαρακτηρισμους επιθετικους του στυλ "μυστηριοι","απαξιωνουν" κλπ ...εχει καποια διαφορα..

Μα τώρα θες να βγείς και από πάνω? Απαξιώνεις και κατηγορείς μια ολόκληρη εταιρία επειδή ξέρασε ένα παιδί επάνω σου και επειδή λες ότι μιλούσαν οι αεροσυνοδοί και η πτήση ήταν νύχτα? Πες μας σε παρακαλώ πόσα υπερατλαντικά έχεις κάνει και με τι κριτήρια συγκρίνεις την ΟΑ με τις άλλες εταιρίες...
 

giorgosk

Member
Μηνύματα
322
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο Κόμο Λέκο
Ταξίδι-Όνειρο
Los Angeles
Defkalion κάθισα σήμερα εκτύπωσα και διάβασα όλες τις οδηγίες που έχεις ανεβάσει για τη Νέα Υόρκη.

Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι στο Μανχάταν δεν πρόκειται να χαθείς με τίποτα έτσι όπως είναι οι δρόμοι.

Πολύ χρήσιμα αυτά.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.297
Μηνύματα
887.098
Μέλη
38.964
Νεότερο μέλος
Sandofer

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom