ΗΠΑ Ταξίδι στη Νέα Υόρκη

taver

Member
Μηνύματα
12.503
Likes
29.160
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Θα βγάλω συνάλλαγμα πριν αναχωρήσω για Νεα Υόρκη.

όσον αφορά τις συσκευές ( φορτιστές κινητών και μπαταριών ) θα πρέπει να έχουν ένδειξη 1οο ή 110 V;

Οι φορτιστές που έχω γράφουν input : 100 - 240 V.
Πιστεύω ότι είναι οκ.
Οι φορτιστές σου είναι ΟΚ.

ΜΗ (επαναλαμβάνω ΜΗ, επαναλαμβάνω ξανά ΜΗ) βγάλεις συνάλαγμα πριν την αναχώρηση από οποιοδήποτε ανταλλακτήριο. Κάνε αυτό που σου είπαν και βγάλε εκεί (και πλήρωνε ότι μπορείς με πιστωτικές κάρτες). ATM θα βρείς σίγουρα και θα δυλεύει με τις ελληνικές κάρτες. Τόσοι και τόσοι το έχουμε κάνει, κατά πάσα πιθανότητα στο ίδιο μηχάνημα που θα το κάνεις κι εσύ.
Εκτός αν έχεις 100-200 ευρώ για πέταμα.
Πόσες φορές πρέπει πια να λέμε το ίδιο πράγμα?

Υγρά δεν επιτρέπονται στις χειραποσκευές σε καμμία από τις πτήσεις που θα χρησιμοποιήσεις, ενώ επιτρέπονται κανονικά στις αποσκευές που παραδίδεις.
 

giorgosk

Member
Μηνύματα
322
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο Κόμο Λέκο
Ταξίδι-Όνειρο
Los Angeles
Αγχώθηκα τώρα με το συνάλλαγμα βρε σεις.

Απ'οτι κατάλαβα το καλύτερο είναι να βγάλω συνάλλαγμα στην Νέα Υόρκη που όμως στο αεροδρόμιο;

Λογικά εκεί για να πληρώσω και το ταξί που θα πάρω.

Αν δεν έχω πιστωτική κάρτα απλά θέλω να πληρώνω με μετρητά αυτά που αγοράζω.

Έχω μια κάρτα της Εμπορικής και με αυτή θα μπορώ να παίρνω δολάρια σε ΑΤΜ στη Νέα Υόρκη.


Αυτά τα 100 - 200 ευρώ που είναι για πέταμα πως εξηγούνται;


Μη με κράξετε για τις παραπάνω ερωτήσεις.
 

giorgosk

Member
Μηνύματα
322
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο Κόμο Λέκο
Ταξίδι-Όνειρο
Los Angeles
Και γιατί δε κάνεις συνάλλαγμα όταν φτάσεις εκεί με ΑΤΜ? Δεν είναι καλύτερα?
Άρα με την κάρτα της Εμπορικής ( όχι πιστωτική ) πηγαίνω και κάνω ανάληψη σε δολάρια;

Σωστά;

Υ.Γ Η κάρτα ανάληψης γράφει VISA άρα είναι οκ για Νέα Υόρκη.

Υ.Γ 2 συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις που κάνω εδώ μέσα αλλά δεν γίνεται αλλιώς.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.748
Likes
50.921
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ναι σωστά, κι εγώ από το JFK σήκωσα χωρίς κανένα πρόβλημα απολύτως. Επίσης, για τηλέφωνα, αν σκοπεύεις να πάρεις μαζί σου λάπτοπ, βάλε Skype και κάνε τα τηλέφωνα από κεεί. Σχεδόν παντού δωρεάν είναι το ίντερνετ (ξενοδοχεία, χόστελ, αεροδρόμια, καφέ...ακόμη και στα φαστφουντάδικα κλπ) και μπορείς να κάνεις κλήσεις μέσω ίντερνετ πάμφθηνα.
 

giorgosk

Member
Μηνύματα
322
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο Κόμο Λέκο
Ταξίδι-Όνειρο
Los Angeles
Ωραία σας ευχαριστώ πάρα πολύ !!!

Άρα με το που είμαι έτοιμος με τα διαδικαστικά στο JFK παίρνω την κάρτα της Εμπορικής και πηγαίνω σε ΑΤΜ (που να γράφει VISA ή η κάρτα δουλεύει με όλα ) και παίρνω μερικά δολάρια. Έτσι δεν είναι ανάγκη να πάρω από την Αθήνα αρκετά δολάρια που στην τελική μπορεί και αρκετά από αυτά να περρισέψουν.
 

giorgosk

Member
Μηνύματα
322
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο Κόμο Λέκο
Ταξίδι-Όνειρο
Los Angeles
Και το επόμενο που με απασχολεί είναι σχετικά με το μεγάλο κόστος των εξερχόμενων κλήσεων με περιαγωγή.

Λέω να βάλω μια τοπική κάρτα από AT & T ή την T-Mobile.

Τι λέτε;
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
για τα τηλέφωνα και αν δεν έχεις λάπτοπ μαζί ίσως είναι καλύτερα να πάρεις απο εκεί τηλεκάρτα για διεθνείς κλήσεις, συμφέρει αντί του κινητού. επίσης να θυμάσαι ότι τα 2,5? είναι χρέωση ανα λεπτό και χρεώνεσαι είτε μιλήσεις 10 δευτερόλεπτα είτε 2 λεπτά
 

giorgosk

Member
Μηνύματα
322
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο Κόμο Λέκο
Ταξίδι-Όνειρο
Los Angeles
Μήπως γνωρίζεται πόσο είναι η προμήθεια για ανάληψη από ΑΤΜ εκεί;
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.407
Likes
17.241
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ρε συ, πολύ λεπτομέρεια αυτό που ρωτάς, σαν πολύ δεν έχεις αγχωθεί για το τίποτα; η προμήθεια είναι κάτι του στυλ 3-4 δολλάρια, έχει κανένα νόημα να σε απασχολεί σε σχέση με ένα τέτοιο ταξίδι;
 

giorgosk

Member
Μηνύματα
322
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο Κόμο Λέκο
Ταξίδι-Όνειρο
Los Angeles
Οκ .

Ευχαριστώ όλους για όλες τις πληροφορίες που μου έχετε δώσει.

Σας χαιρετώ.

Καλά να περάσετε και εσείς στις διακοπές σας όπου και αν πάτε.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.407
Likes
17.241
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Περιμένουμε Ταξιδιωτική Ιστορία μόλις γυρίσεις :)
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Πριν λίγη ώρα από Εθνική: 1.400 Δολ.= 996,28 ευρώ + 10 ευρώ προμήθεια.
Νομίζω πως και η συγκεκριμένη τιμή δεν είναι κακή, αφού βγαίνει περίπου στο 1,39 η ισοτιμία (περιλαμβανομένης και της προμήθειας). Με τα καθημερινά σκαμπανεβάσματα μπορεί να βρεθείς και χαμηλότερα δηλαδή...μέχρι να φτάσεις Αμερική.

Βέβαια και πάλι θα σου πρότεινα να μην κάνεις τόσο πολλά χρήματα συνάλλαγμα, κι εφόσον γράφει Visa η κάρτα σου θα μπορείς να την χρησιμοποιήσεις στις αγορές σου χρεώνοντας αντίστοιχα τον λογαριασμό σου. Αν πάλι υπάρξει κάποιο κόλλημα, μπορείς να κάνεις πρόσθετες αναλήψεις εκεί, οπότε δεν έχεις και τον φόβο του να κουβαλάς τόσα μετρητά πάνω σου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.297
Μηνύματα
887.078
Μέλη
38.964
Νεότερο μέλος
Sandofer

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom