Ολλανδία Ταξίδι στο Άμστερνταμ

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.684
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
Καλημερα σε ολους σας.Προεκυψε ταξιδι στην ολλανδια,το οποίο θα προηγηθεί απ τα υπόλοιπα του Δεκέμβρη.Για να καταλαβετε 3-5 Δεκέμβρη Άμστερνταμ,με τον αδελφο μου.Δεν εχω ξαναπαει ποτε στην ολλανδία.Κι ηταν ευχαριστη η εκπληξη....δωμάτιο κλείσαμε ενα πολυ ωραιο(μετα απο ξενυχτια μεχρι να βρουμε ΚΑΙ οικονομικο ΚΑΙ καθαρο,με ιδιωτικο μπανιο,και μες στο Άμστερνταμ.τσακωθηκαμε και λιγο με τον μητσο(τον αδελφο μου)αλλα οκ τα κανονισαμε......θα κανει ο καθενας οπως θελει για να περασουμε καλα........τις ωρες που θα τρεχει ο μητσος στα κοκκινα φαναρια κ στις αλλες τσαχπινιες,εγω θα παω σε μουσεια,σε παρκα,θα βγαλω φωτογραφιες και σελφι γιατι εκεινος θα με λεει ψωναρα.......θα βρισκομαστε για φαγητο και για υπνο και μπανιο στο δωματιο...Απ το να σκοτωθουμε το προτιμω.....χαχαχα.......Υπαρχει καποια καρτα για μουσεια,εκτος την i AMsterdam card......θα θελα να δω τουλαχιστον 2 μουσεια,και καποια παρκα που ειδα και εχουν εισητηριο.......λογικα την επομενη μερα θα γινουν αυτα.....δλδ 4 δεκεμβρη....γιατι 5 επιστρεφουμε Αθήνα.Είμαστε του περπατηματος κι οι δυο παντως.......το λεω γιατι απ οτι ειδα ολα ειναι το πολυ μεχρι 2 χιλιομετρα αποσταση απ το ξενοδοχειο μας.Το ξενοδοχειο ειναι αυτο http://www.hotelparkplantage.com/ καλη η τελικη επιλογη;τι λετε;και αν εχετε καποια καρτα να προτεινετε.....αν δεν αξιζει προτιμω να περπατησω δεν εχω θεμα,κι ο μητσος περπαταει πολυ.........επισης δεν καπνιζω δεν πινω κλπ και ξενερωνω να βλεπω το πληθος να χαζευει τα κοριτσια στην βιτρινα.......αρα δεν θα παω εκει.........ουτε καν θα περασω........ειναι απ οτι καταλαβα η χωρα των μουσειων ομως κι εχει πολλα ομορφα θεματα......οτι προτασεις δεκτες.......κι ο θεος βοηθος.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Η περιοχή μου φαίνεται καλή αν και εκείνο το κομμάτι της πόλης δεν το επισκέφτηκα. Έχεις σε κοντινή απόσταση με τα ποδια, 15-30 λεπτά σχεδόν όλα τα σημαντικά σημεία ενδιαφέροντος. Ότι θα περπατήσεις είναι το μόνο σίγουρο αλλά να ξέρεις είναι κουραστική πόλη. Το τραμ θα το χρησιμοποιήσεις για τις κεντρικές οδούς και δεν είναι πάντα βολικό. Βέβαια θα έχετε 2 μέρες οπότε επιβάλλεται να λιώσετε στο περπάτημα για να δείτε όσα περισσότερα γίνεται.

Ποια πάρκα έχουν είσοδο? Εκτός αν αναφέρεσαι σ'αυτό που είναι ο ζωολογικός κήπος δίπλα από το ξενοδοχείο σας. Εφόσον δεν θες την I amsterdam City Card υπάρχει η museum kaart. Δίνει απεριόριστη πρόσβαση σε 400 μουσεία εντός ενός έτους και κοστίζει 64,90€ ! Θα σε ενδιέφερε όμως κάτι τέτοιο? Η 48ωρη I amsterdam City Card μπορεί να κοστίζει 74€ όμως περιλαμβάνει και τα μέσα μεταφοράς. Επειδή όμως λες ότι θες να επισκεφτείς 2 μουσεία και επειδή έχεις μόνο 2 μέρες, καλύτερα να πληρώσεις την είσοδο σου στα μουσεία μεμονωμένα και να αγοράσεις μια 24ωρη ή 48ωρη κάρτα GVB για τα μέσα μεταφοράς μέσα στην πόλη.

Πάντως θα σου πρότεινα να μη σνομπάρεις την περιοχή στη Red-light district. Είναι από τις πιο γραφικές και όμορφες περιοχές στο κέντρο. Στην τελική μη πας εκεί το βράδυ. Περπάτησε τη την ημέρα που θα έχει ελάχιστα κορίτσια στις βιτρίνες. Δεν είναι κρίμα να χάσεις μια τόσο όμορφη περιοχή?


Και μη ξεχνάς πως εκεί είναι και ο εξαιρετικός Παλαιός Ναός De Oude Kerk.
 

alvadi

Member
Μηνύματα
556
Likes
2.851
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
Κι εγώ ανήκω στην κατηγορία που δεν επισκέφθηκα την περιοχή οπου θα μείνεις αλλά πέρασα από κει με hop on- hop off. Μια χαρά φαίνεται. Οντως θέλει περπάτημα και το Αμστερνταμ (που θα πας και δεν θα περπατήσεις;) αλλά το καλό με το Αμστερνταμ είναι ότι δεν εχει ανηφόρες και κατηφόρες, οπότε δεν εχει επιπλέον κούραση.

Τώρα τα μουσεία στην πόλη ειναι πάρα πολλά. Εγώ επισκέφθηκα το μουσείο του Van Gogh (για το οποίο είχα βγαλει εισιτήριο από το ιντερνετ) και το Rijkmuseum (όπου πήγα όταν έκλειναν και έβγαλα εισιτήριο για να πάω οποτε θέλω) οποτε πουθενά δεν έφαγα ουρά.. Τώρα υπάρχει και το Heineken experience, το σπίτι της Αννα Φρανκ και το μουσείο των διαμαντιών... και άλλα πολλά.. νομίζω ότι πρεπει να κανεις και καμιά βολτα, ειναι υπέροχη πόλη. Και πρόσεχε γιατί χάνεις εύκολα τον προσανατολισμό σου.

Πάρε hop on / hop off με το καραβάκι, να γυρίσεις τα κανάλια.. Θα περάσεις υπέροχα!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.506
Likes
29.171
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Δεν έχω φρέσκιες πληροφορίες, εκείνη τη γειτονιά του Amsterdam τη γύρισα προ δεκαετίας και έκτοτε μόνο περάσματα με το τραμ έχω κάνει.

Το ξενοδοχείο είναι μεσοτοιχία με το Εθνικό μουσείο ολοκαυτώματος (στα todo μου για το Amsterdam εδώ και μια δεκαετία) και δίπλα σε μια στάση τράμ που όμως δεν είναι και πάρα πολύ συχνό. Δίπλα εκεί ο Hortus Botanicus (βοτανικός κήπος) που θυμάμαι ότι ήταν όμορφα πριν 13 χρόνια που τον επισκέφθηκα. Και πιο πέρα είναι ο ζοολογικός κήπος και το μουσείο αντίστασης, και λίγο ακόμα πιο πέρα οι ανακατασκευασμένες αποθήκες στο Entrepotdok, μια γειτονικά που ήταν hipster πριν καλά καλά μάθουμε τι σημαίνει η λέξη (τελευταία φορά όμως πηγα πριν 11 χρόνια).

Γενικά ΕΙΣΑΙ κεντρικά, και με δεδομένες τις τιμές της πόλης, πιο κεντρικά θα κοστίσει. Μην περιμένεις όμως πολυκοσμία το βράδυ. Είσαι σε κεντρικό δρόμο με φώτα και κίνηση, οπότε θέμα ασφάλειας δεν τίθεται, αλλά αν περιμένεις να βγεις για φαγητό ή ποτό στη γειτονιά σου θα πεινάσεις.
 
Last edited:

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.684
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
Σας ευχαριστω πολυ ολους για τις απαντησεις τωρα τις διαβασα δεν ειχε ερθει ειδοποιηση...Θα παω παντου,οσο μπορω κι οσο προλαβαινω.....δεν σνομπαρω καμια περιοχη,απλα δεν ξερω τι θα δω....ουτε ειμαι τυπου κυρια κοκοβικου καμια σχεση........απλα οπως θα με πονεσει να δω οποιοδηποτε πλασμα να μην περναει καλα,ετσι θα με στεναχωρουσε κι εκει.θα περασω για καφεδακι,για βολτα κλπ,αλλα ως εκει.@giannismits ενοηται οτι εχω διαβασει 4-5 φορες την ιστορια σου και εχω παρει ιδεες,για το αμστελοδαμο χεχε και χαιρομαι που θα παω με τον αδελφο μου το μητσακο........μενω μακρια δεν μενουμε μαζι......ετσι κι αλλιως τελος νοεμβρη θα εχω ολοκληρη μετακομιση απο πατμο που μενω για πειραια και κατοπιν ταξιδια που τα περιμενω ολο το χρονο με απιστευτη χαρα........θα παρω μαζι τα γατια μου,τα παιδια μου και θα εχω γενικα διαδικασιες μεχρι να κανω κι εγω τα ταξιδια μου.πρωτα αμστερνταμ μετα παρισι μετα βουδαπεστη και μετα μπεργκαμο.....λιγο πριν ερθω πατμο μια ρωμη.....και τον μαρτιο μαλτα χεχεχεχε το τι χαρα εχω δε λεγεται....ειμαι αποφασισμενη να περπατησω οσο γινεται κι εδω στην πατμο για πλακα παω 5 χιλιομετρα.....με ανηφορες ποσο μαλον στην ευρωπη που ειναι φλατ.
ωραια ιδεα και τα καραβακια,δεν το ειχα σκεφτει το μονο που με φοβηζει ειναι να εχει ψοφοκρυο και να παγωσουν ολα αν συμβει αυτο θα παρω το χοπ ον........σας ευχαριστω ολους πολυ.....ειμαι τοοοσο χαρουμενη που μετραω αντιστροφα....
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
556
Likes
446
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Γεια σας κι από εμένα.Θα πάμε Άμστερνταμ αρχές Δεκέμβρη.Θελω να πάμε στο Zaachen Sachs και στο Volendam.Γινεται να το κάνουμε την ίδια μέρα; Απ' ό,τι έψαξα δεν υπάρχει σύνδεση μεταξύ τους οπότε πάμε στο πρώτο γυρνάμε Άμστερνταμ και μετά παίρνουμε άλλο τρένο για το δεύτερο; Αξίζει λέτε να πάμε με κάποιο γκρουπακι που πάει στα παραπάνω και στο χωριό Ενταμ; Βρήκα ένα με 47 ευρώ το άτομο.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Γεια σας κι από εμένα.Θα πάμε Άμστερνταμ αρχές Δεκέμβρη.Θελω να πάμε στο Zaachen Sachs και στο Volendam.Γινεται να το κάνουμε την ίδια μέρα; Απ' ό,τι έψαξα δεν υπάρχει σύνδεση μεταξύ τους οπότε πάμε στο πρώτο γυρνάμε Άμστερνταμ και μετά παίρνουμε άλλο τρένο για το δεύτερο; Αξίζει λέτε να πάμε με κάποιο γκρουπακι που πάει στα παραπάνω και στο χωριό Ενταμ; Βρήκα ένα με 47 ευρώ το άτομο.
Δεν χρειάζεται κανένα γκρουπ. Μπορεί να γίνει πανεύκολα και φυσικά και συνδέονται αυτές οι περιοχές μεταξύ τους. Κατ αρχήν θα πάρεις ένα Amsterdam & Region Travel Ticket. Κατέβασε το χάρτη για να δεις τις διαδρομές που μπορείς να κάνεις με αυτό το εισιτήριο. https://en.gvb.nl/amsterdam-region-travel-ticket

Από τον κεντρικό σταθμό του Άμστερνταμ θα πάρεις το λεωφορείο 316 για Volendam. Από το Volendam θα πάρεις το 316 ή το 110 για Edam. Από το Edam ή κατευθείαν από το Volendam το 110 μέχρι Station Purmerend. Από εκεί τρένο για Station Zaandam. Μέχρι Zaanse Schans πάς είτε με τα πόδια ή με το τοπικό λεωφορείο 67. Όλα περιλαμβάνονται στην κάρτα.

Μη σου φαίνεται πολύπλοκο. Μια μικρή οργάνωση θέλει. Φυσικά θα πρέπει να δεις και τους χάρτες για να ξέρεις που είναι οι στάσεις και από που θα κάνετε τις μετεπιβιβάσεις. Όσο πιο νωρίς τόσο καλύτερα.
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
556
Likes
446
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Ευχαριστώ πάρα πολύ οι πληροφορίες σου είναι κατατοπιστικοτατες.Αν εχεις αποψη μου λες και αν ειναι εφικτή η επίσκεψη και στα 3 μέρη σε μια μέρα;
Διαβαζοντας όμως τις ιστορίες στο forum,απογοητευομαι...γιατί ολες οσες διαβασα μέχρι τώρα τουλάχιστον, εχουν ένα κοινό σημείο: δεν σας ενθουσιάσε το Αμστερνταμ...Κανένας φαν της πόλης να ανέβω λίγο οεο;
 
Last edited:

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Ευχαριστώ πάρα πολύ οι πληροφορίες σου είναι κατατοπιστικοτατες.
Διαβαζοντας όμως τις ιστορίες στο forum,απογοητευομαι...γιατί ολες οσες διαβασα μέχρι τώρα τουλάχιστον, εχουν ένα κοινό σημείο: δεν σας ενθουσιάσε το Αμστερνταμ...Κανένας φαν της πόλης να ανέβω λίγο οεο;
Αυτό δεν σημαίνει κάτι. Δεν πρέπει να πας κι εσύ για να βγάλεις τα συμπεράσματά σου? Εσένα μπορεί να σου αρέσει πολύ. Μη σε προβληματίζει αυτό. Μια χαρά όμορφη ζωντανή πόλη είναι.
 

Pel

Member
Μηνύματα
766
Likes
4.121
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Εμένα μου άρεσε πολύ! Όμορφο, καθαρό και παραδόξως έφαγα και καλά!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.312
Μηνύματα
887.590
Μέλη
38.976
Νεότερο μέλος
Aspalath

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom