Ινδονησία Ταξίδι στο Μπαλί...τα φώτα σας

Dimteo

Member
Μηνύματα
56
Likes
105
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαλί
Βι
^αληθεια? ενδεικνυται για μπανιο ομως ή είναι κι αυτη για σερφ? θα την εχω κατα νου και θα την τσεκαρω. την geger beach την εχεις ακουστα? ειναι καλή παραλια?


επισης.βιζα δεν χρειαζεται ειπαμε ε?


τελος θελω να ρωτησω, τι "φαρμακειο" ειχατε μαζι σας. να ξερω τι να προμηθευτω πανω κατω.
και με τα κουνουπια τελικα τι παιζει? τι να εχω μαζι μου?



*πραγματικα, σας εχω ζαλισει με τις αποριες μου. αλλα βρισκομαι κι εγω στην τελικη ευθεια,οπου να ναι θα παωωω κι εγω!!!
Βίζα δεν χρειάζεται. Εγω πήρα αντικουνιυπικο το Jungle formula 4 με 40% deet. Πηρα από φαρμακείο κάτι για διαρροιες και πήραμε και προβιοτικα για λιγες ημέρες. Κατά τα άλλα μια κορτιζονουχα κρεμα, παυσίπονο και πάνω κάτω τα γνωστά. Δεν χρησιμοποιησα τίποτα όσον αφορά γαστρεντερικα θέματα. Δεν είχαμε κάποιο πρόβλημα. Προσέχεις που τρως, νερό εμφιαλωμένο, βάζεις αντικουνιυπικο και όλα καλά. Πάρε οπωσδήποτε καλό αδιάβροχο.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.560
Likes
4.017
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
^αληθεια? ενδεικνυται για μπανιο ομως ή είναι κι αυτη για σερφ? θα την εχω κατα νου και θα την τσεκαρω. την geger beach την εχεις ακουστα? ειναι καλή παραλια?
Είναι αγρια παραλία ισχύει, όμως είναι φανταστική! Είχαμε τρελαθεί να παίζουμε με τα κυματα. Η geger beach είναι στην προστατευόμενη περιοχή της Nusa Dua που είναι όλα τα πεντάστερα. Είναι μια τεράστια παραλία που κατα διαστήματα αλλάζει ονόματα (nusa dua beach, mengiat beach, geger beach). Εμας το ξενοδοχείο μας ήταν στο σημείο που ονομάζεται mengiat. Γενικά προκειται για ρηχή και σχετικά ηρεμη παραλία που φροντίζεται απο αποψη καθαριότητας απο τα ξενοδοχεία. Ομορφη παραλία αλλά δε συγκρίνεται με την dreamland που κατα την γνώμη μου είναι η καλύτερη στο Μπαλί.
 

helenk

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλημέρα σας!

Ετοιμάζω ένα ταξίδι στο Μπαλί εδώ και αρκετό καιρό και για διάφορους λόγους δυστυχώς η μόνη διαθέσιμη περίοδος που θα μπορέσω να πάω είναι την τελευταία εβδομάδα του Μαρτίου.

Προσπαθώ να βρω αν ο Μάρτιος είναι καλή περίοδος να επισκεφτείς το μέρος: ενω οι περισσότερες σελίδες λένε πως είναι μέτρια περίοδος από θέμα βροχών - δίνουν από Απρίλη και μετά ελάχιστες βροχές - οι (τουλάχιστον 4!) ταξιδιωτικοί πράκτορες που ρώτησα μου είπαν πως πολύ συχνά κλείνει ο κόσμος Μάρτη για Μπαλί.

Έχει βρεθεί κανεις Μάρτη εκεί; Μπορεί να μου δώσει τα φώτα του;!
 

helenk

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Μιλάει πολύ καλά αγγλικά και γαλλικά και έχει σπουδάσει τουριστικά. Είναι καλλιεργημενος και θα σας μεταφέρει πολλές πληροφορίες για τον τόπο του. Οι τιμές του είναι λογικές. Από αεροδρόμιο 350.000 ρουπιες, προς αεροδρόμιο 300.000 ρουπιες και γύρος περίπου 10 ώρες περίπου 600.000-650.000 ανάλογα τις αποστάσεις. Για λιγότερες ώρες προσαρμόζεται ανάλογα το ποσό. Εμείς πήγαμε 5 ημέρες και όλες μείναμε ubud. Εχθές κάναμε ένα πέρασμα από Σιγκαπούρη και τώρα back hope. Μείναμε λίγο αλλά είδαμε πολλά χωρίς να λειψει και η χαλάρωση. Μερικές προτάσεις κατά τα δικά μας γούστα... Απο ναούς το οποίο έχει να κάνει και με το όλο σκηνικό και τον περιβάλλοντα χώρο βάζω ψηλά gunung kawi sebatu, pura ulun Danu Beratan και tirta Ganga καθώς και tirta empul. Από spa φοβερή εμπειρία το ubud traditional spa. Πήγαμε και jungle fish και kayon jungle resort για πισίνα ποτό και χαλάρωση. Και τα δύο φοβερά, το δεύτερο άκρως εντυπωσιακό. Νότο δεν έχω να πω κάτι γιατί δεν πήγαμε. Φοβεροί οι ορυζωνες jatiluwih. Γενικά η φύση οργιάζει. Παντού καταπράσινα. Καταρράκτες πήγαμε tucad cepung και sekumpul . Μοναδική εμπειρία στον sekumpul που κάναμε μπάνιο και ο καταρράκτης να πέφτει από δεκάδες μέτρα ψηλά. Και στους δύο μας έπιασε καταρράκτωδης βροχή... It was an adventure! Αμάξια στον δρόμο και scooter πολλά άλλα δεν κολλήσαμε πουθενά αλλά οι δρομοι είναι πολλοί στενοί και οι διαδρομές θέλουν τον χρόνο τους. Οι άνθρωποι πολύ φιλόξενοι, χαμογελαστοί, ήρεμοι... Πιο πολύ δεν πάει! Έιναι ένα ταξίδι εμπειρία ζωής. Τόσο διαφορετικό μέρος κουλτούρα, τρόπος ζωής, φύση. Όλα για αυτούς έχουν να κάνουν με την θρησκεία τους. Μην ξεχάσω... Κάθε μεσημέρι καταρράκτωδης βροχή έτυχε να βρέξει μια ώρα αλλά έτυχε και 4 ώρες συνεχόμενα. Μας άρεσε το clear cafe που πήγαμε και θα μπορούσατε μεσημέρι να πατε και στο bebek tebal sari στο tegalalang. Δεν προλάβαμε να πάμε αλλά μας το πρότειναν και φαίνεται φοβερό.

Ξέχασα να πω ότι μας άρεσε πολύ στο Cafe pomegranate και οτι στο Μπαλί είδα το πιο όμορφο ηλιοβασίλεμα της ζωής μου... Νόμιζες οτι ο ουρανός είχε πάρει φωτιά..
Καλημέρα Dimteo κ καλή Σαρακοστή! :) πολύ καλη η περιγραφή σου για το Μπαλί, σχεδιάζω κ εγώ να πάω για περίπου τόσες μέρες οπότε είναι πολύ χρήσιμο που παραθέτεις τα πιο ξεχωρστά μέρη να παει κανείς!

Στο θέμα των βροχών, σας ταλαιπώρεισαι πολύ θες να πεις; Μπορείς να κινηθείς κ να συνεχισεις την όποια εκδρομή κάνεις ή είναι κατακλυσμός που χρειάζεται να σταματήσεις κ να περιμένεις να ηρεμήσει;

Έχω σχεδιάσει και εγώ να πάω τέλος Μαρτίου και βλέπω ονλάιν πως δείχνει ίδιο αριθμό βροχών (14-15 μέρες το μήνα) για Φεβρουάριο και Μάρτιο, οπότε νομίζω η δική σου εμπειρία θα είναι πολύ παρόμοια με όσα θα περάσω και εγώ στο τέλος του μήνα!
 
Last edited:

fenia42

Member
Μηνύματα
3.888
Likes
14.499
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Η ενοικίασα αυτοκινήτου με οδηγό είναι ο πιό ιδανικός καί οικονομικός τρόπος να γνωρίσεις το Μπαλί. Με οδηγό πού μιλά αγγλικά καί γνωρίζει τον τόπο θα δείτε πολύ περισσότερα από το να περιπλιανιέστε ψάχνοντας. Αλλωστε οί δρόμοι στο Μπαλί δεν είναι πολύ εύκολοι. Αλλοι πολυσύχναστοι (ιδιαίτερα στις πόλεις) άλλοι επαρχιακοί καί άλλοι χωματόδρομοι μέσα στα ριζοχώραφα καί την ζούγκλα.
Εμείς είχαμε κανονίσει με το ίδιο το ξενοδοχείο πού κλείσαμε στην Ουμπούντ καί η τιμή ήταν 35 ευρώ την ημέρα, όλα πληρωμένα.
Πάντως θεωρώ ότι γιά τα δεδομένα τού Μπαλί, το κόστος γιά την διαμονή πού αναφέρετε είναι πολύ υψηλό.
Εμείς είχαμε νοικιάσει μία "βιλίτσα" στην Ουμπούντ με δική μας πισίνα γιά 40 ευρώ την διανυκτέρευση καί είχαμε μείνει πολύ ευχαριστημένες. Δεν είχε βέβαια θέα στην ζούγκλα όπως θέλετε αλλά είχαμε πολύ καλή φιλοξενία με ευγενικούς ανθρώπους, αυτονομία καί το αυτοκίνητο στην διάθεσή μας μιάς καί οδηγός ήταν ο ίδιος ο ιδιοκτήτης.
Οσον αφορά τα αξιοθέατα, κάνε τον κόπο να διαβάσεις όλες τις ιστορίες πού έχουν γραφτεί εδώ καί θα βρείς όλα όσα σε ενδιαφέρουν.
Mήπως θυμάσαι ποια ήταν αυτή η βιλλίτσα; Τελικά φέτος δεν εχει solo travelling, θα πάμε στο Μπαλί και θέλουμε κάτι με ιδιωτική πισίνα.
 

tsampi90

Member
Μηνύματα
331
Likes
1.751
Καλημέρα σας!

Ετοιμάζω ένα ταξίδι στο Μπαλί εδώ και αρκετό καιρό και για διάφορους λόγους δυστυχώς η μόνη διαθέσιμη περίοδος που θα μπορέσω να πάω είναι την τελευταία εβδομάδα του Μαρτίου.

Προσπαθώ να βρω αν ο Μάρτιος είναι καλή περίοδος να επισκεφτείς το μέρος: ενω οι περισσότερες σελίδες λένε πως είναι μέτρια περίοδος από θέμα βροχών - δίνουν από Απρίλη και μετά ελάχιστες βροχές - οι (τουλάχιστον 4!) ταξιδιωτικοί πράκτορες που ρώτησα μου είπαν πως πολύ συχνά κλείνει ο κόσμος Μάρτη για Μπαλί.

Έχει βρεθεί κανεις Μάρτη εκεί; Μπορεί να μου δώσει τα φώτα του;!
Καλησπέρα! Δεν έχω πάει τον Μάρτιο στο Μπαλί( είχα πάει Δεκέμβρη/Ιανουάριο) παρ'όλα αυτά δεν είχε πολλές βροχές.Ακόμα και όταν έβρεχε όμως η βροχή ήταν τροπική,σε μορφή μπόρας που περνούσε μετά από λίγη ώρα. Έτσι δεν μας εμπόδισε καθόλου στο να συνεχίσουμε το πρόγραμμα μας και να απολαύσουμε τις ομορφιές του νησιού.
 

VillyD

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Θα ήθελα τα φώτα σας ως προς τη διαμονή...σκέφτομαι nusa dua ή seminyak....θα πάμε για λίγες μέρες (7) ταξλιδι του μέλιτος και θέλω να τα συνδυάζει όλα.... να έχει ζωή, πολύ καλά ξενοδοχεία και καθαρή παραλία... τι προτείνετε? η nusa dua ειναι πιο οικογενειακός προορισμός και απομακρυσμένη??? επειδή θα κάνουμε αρκετές εκδρομές βόρεια θέλω να έχω έυκολη προσβαση προς τα πάνω....
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας!!!
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Γενικά απο παραλίες το Μπαλί "δεν". Με 7 ημέρες μόνο δεν θα αφιέρωνα ούτε μια σε παραλία. Αν σας ενδιαφέρει ο βορράς του νησιού η τοποθεσία που αναφέρεις δεν βολεύει καθόλου. Για εκδρομές στο βορρά η μόνη επιλογή είναι το Ubud. Όπου μπορείς να βρείς και πολύ καλά ξενοδοχεία με λογικό κόστος και να έχουν πισίνα κτλ (αν σας ενδιαφέρει και το συγκεκριμένο κομμάτι στο ταξίδι). Απο nusa dua να πας πχ Ulun Danu Bratan είναι ταλαιπωρία (στο google στο βγάζει 75 χιλ. με 2 ώρες και 10 λεπτά, βάλε κίνηση κτλ θες 3-3.5 ώρες να πας και 3-3.5 ώρες να επιστρέψεις στην καλύτερη). Γενικά η μετακίνηση και οι δρόμοι στο Μπαλί δεν είναι ότι καλύτερο. Έτυχα σε τέτοια κίνηση που για να κάνουμε 4 χλμ θέλαμε 1 ώρα+.

Επίσης, να προσθέσω ότι η νυχτερινή ζωή στο Μπαλί με τους μεθυσμένους Αυστραλούς δεν είναι και ότι καλύτερο.

Συνοπτικά αν αυτό που ψάχνετε είναι καθαρές παραλίες για μπάνιο και νυχτερινή ζωή το Μπαλί δε νομίζω ότι θα σας προσφέρει κάτι.
 
Last edited:
Μηνύματα
1.992
Likes
6.326
Όπως τα είπε ο φίλος. Δεν παίζει να μείνετε νότια, με το σκεπτικό να κάνετε εκδρομές βόρεια. Ή μάλλον παίζει, αλλά δε θα είναι "του μέλιτος". :)
Τρομερή κίνηση, μικροί δρόμοι, ατελείωτα μηχανάκια.
Εγώ θα πρότεινα ακόμα βορειότερα στο Munduk, αλλά γούστα είναι αυτά, κι εμείς είμαστε περίεργοι.
 

VillyD

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Γενικά απο παραλίες το Μπαλί "δεν". Με 7 ημέρες μόνο δεν θα αφιέρωνα ούτε μια σε παραλία. Αν σας ενδιαφέρει ο βορράς του νησιού η τοποθεσία που αναφέρεις δεν βολεύει καθόλου. Για εκδρομές στο βορρά η μόνη επιλογή είναι το Ubud. Όπου μπορείς να βρείς και πολύ καλά ξενοδοχεία με λογικό κόστος και να έχουν πισίνα κτλ (αν σας ενδιαφέρει και το συγκεκριμένο κομμάτι στο ταξίδι). Απο nusa dua να πας πχ Ulun Danu Bratan είναι ταλαιπωρία (στο google στο βγάζει 75 χιλ. με 2 ώρες και 10 λεπτά, βάλε κίνηση κτλ θες 3-3.5 ώρες να πας και 3-3.5 ώρες να επιστρέψεις στην καλύτερη). Γενικά η μετακίνηση και οι δρόμοι στο Μπαλί δεν είναι ότι καλύτερο. Έτυχα σε τέτοια κίνηση που για να κάνουμε 4 χλμ θέλαμε 1 ώρα+.

Επίσης, να προσθέσω ότι η νυχτερινή ζωή στο Μπαλί με τους μεθυσμένους Αυστραλούς δεν είναι και ότι καλύτερο.

Συνοπτικά αν αυτό που ψάχνετε είναι καθαρές παραλίες για μπάνιο και νυχτερινή ζωή το Μπαλί δε νομίζω ότι θα σας προσφέρει κάτι.
Ευχαριστώ πολύ που αφιέρωσες χρόνο να μου γράψεις.... δεν μας νοιαζει η νυχτερινή ζωή και το μπάνιο έρχεται σε δεύτερη μοίρα... θέλουμε να ζήσουμε εμπειρίες.... να πάμε στους οριζώνες, καταρράκτες, ναούς.... το ηφαίστειο αξίζει??? επίσης, για κατάδυση τι θα προτείνες????? ποια περιοχή???? η nusa penida αξίζει για μονοήμερη??? να δούμε καρραλιογενή ύφαλο και πολλά τροπικά ψαράκια!!!!!

Όπως τα είπε ο φίλος. Δεν παίζει να μείνετε νότια, με το σκεπτικό να κάνετε εκδρομές βόρεια. Ή μάλλον παίζει, αλλά δε θα είναι "του μέλιτος". :)
Τρομερή κίνηση, μικροί δρόμοι, ατελείωτα μηχανάκια.
Εγώ θα πρότεινα ακόμα βορειότερα στο Munduk, αλλά γούστα είναι αυτά, κι εμείς είμαστε περίεργοι.

σε ευχαριστώ!!!πλέον προσανατολιζόμαστε και εμείς στο ubud.... ειναι κοντά σε πολλά!!!!
 
Last edited by a moderator:

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Με 7 ημερες θελει καλο προγραμματισμο αποστασεων κτλ για να τα προλαβεις ολα. Καταδυση δεν καναμε. Και nusa penida επειδη ηθελε μια μετα ολοκληρη δεν πηγαμε. Εμεις μειναμε 2 μερες κοντα στην Κουτα και 5 στο Ubud. Στην Κουτα μειναμε μονο και μονο γιατι ειχαμε πιο ευκολη προσβαση σε καποια σημεια στα κεντρικα και στα νοτια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.398
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom