Γερμανία Ταξίδι στο Μόναχο

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
θα ήθελα λίγο την βοήθεια σας για το πρόγραμμα που έχω φτιάξει για τις 6 μέρες της παραμονής μου στη Βαυαρία.(5 διαν/σεις).
λοιπόν σαν βάση έχω επιλέξει το Oberammergau για τις 4 πρώτες διαν/σεις και την τελευταία στο Μόναχο.
Πρώτη μέρα. αναχώρηση από αεροδ/μιο Μονάχου κατά τις 11 για Oberammergau και άφιξη στο χοτέλ μετά από μιάμιση με δύο ώρες. τακτοποίηση και αναχώρηση για Garmisch και αν ο καιρός είναι καλός,ανάβαση στη κορυφή Zugspitze.
Δεύτερη μέρα.επίσκεψη σε Lindau(βόλτα στη λίμνη με καραβάκι).νομίζω ότι οι καταρράχτες του Ρήνου είναι αρκετά μακρυά,οπότε απορρίπτονται, Fussen,
Τρίτη μέρα . ημερήσια εκδρομή στη λίμνη Chiemsee και τα νησάκια της.
Τέταρτη μέρα. Linderhof, Ettal,κάστρα Neuschwanstein + Hohenschwangau.
Πέμπτη μέρα.Αναχώρηση μέσω του Ρομαντικού Δρόμου για Μόναχο και άφιξη το μεσημέρι στο χοτέλ. το υπόλοιπο της ημέρας περιήγηση στο κέντρο του Μονάχου.
Έκτη μέρα.Βόλτα στο Englischer Garten μιας και το χοτέλ είναι δίπλα και το απογευματάκι αναχώρηση για το αεροδρόμιο.
Θα παρακαλούσα τους γνώστες της περιοχής να μου πουν αν το πρόγραμμα αυτό είναι εφικτό,τη γνώμη τους για κάτι που είναι περιττό ή θα πρέπει να αντικατασταθεί και τέλος στα μέρη που αναφέρω αν υπάρχει κάτι το ιδιαίτερο που θα πρέπει να προσεχθεί.
Αδιαμφισβητητα θα ειναι ενα υπεροχο ταξιδι,η Βαυαρια ειναι μαγικη!Εχω επισκεφτει τα μερη που αναφερεις πλην του Λινταου.Τα ειχα δει ολα με μονοημερες απο Μοναχο εκτος απο τη Zugspitze που την εκανα εχοντας ως βαση το Garmish.Πολυ καλο το προγραμμα σου κι απολυτως εφικτο,ειδικα αν εχεις αυτοκινητο.Προτεινω μονο 2 τροποποιησεις.Να μην βαλεις την ιδια μερη 3 καστρα κι αντι για το Λινταου να βαλεις στο προγραμμα σου το Μπερχτεσγκαντεν και τη μαγικη λιμνη ΚΕΝΙΓΚΖΕΕ.Ο,τι αποφασισεις παντως,δεν θα το μετανοιωσεις.Αυτο ειναι το καλο με τη Βαυαρια!
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.429
chris,μήπως θυμάσαι τη διαδικασία της ανάβασης στη κορυφή Zugspitze??
ανεβαίνεις με τρένο μέσα απο σήραγγα αρκετά ψηλά και στο τέρμα υπάρχει ένα τελεφερίκ διώροφο που σε πάει ντιπ στην κορυφή....τον Όλυμπο της Γερμανίας....

πριν το πάρεις το τελεφερίκ κάνε μια βόλτα στο πολύ ωραίο ξύλινο σαλέ για κανα καφέ επίσης μπορεί να έχει και ινγλού εκεί δίπλα...

στην κορυφή υπάρχει ένα 3-4οροφο οικοδόμημα με ένα καλό εστιατόριο...και στη ταράτσα κάπου το υψηλότερο σημείο...η θέα είναι καταπληκτική αλλά πρέπει να έχεις τηλεσκόπιο, νομίζω έχει ένα με κέρματα και φυσικά καλό καιρό...
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.730
Likes
14.959
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι

makisg

Member
Μηνύματα
4.730
Likes
14.959
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Καλό πρόγραμμα, αλλά φρόντισε να έχεις και εναλλακτικές αν τυχόν ο καιρός δεν επιτρέψει κάποια από τα παραπάνω. Βόλτες σε πάρκα, λίμνες και νησάκια υπό βροχή είναι καταδίκη, όχι απόλαυση...
το σκέφθηκα και εγώ αυτό που λες taver.αν δω ότι οι προβλέψεις του καιρού δεν θα είναι αυτός που πρέπει για τέτοιες εξορμήσεις,πιθανόν να αλλάξω τις κρατήσεις των ξενοδοχείων. αν μου έδινες καμιά εναλλακτική ιδέα θα σου ήμουν υπόχρεος.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.099
Likes
23.961
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
το σκέφθηκα και εγώ αυτό που λες taver.αν δω ότι οι προβλέψεις του καιρού δεν θα είναι αυτός που πρέπει για τέτοιες εξορμήσεις,πιθανόν να αλλάξω τις κρατήσεις των ξενοδοχείων. αν μου έδινες καμιά εναλλακτική ιδέα θα σου ήμουν υπόχρεος.
Μάκη, να σου δώσω εγώ κάποιες εναλλακτικές ιδέες σε περίπτωση κακοκαιρίας:
1. http://www.weisses-brauhaus.de/
2. Grogaststtten
3. Der Pschorr Mόnchen Wirtshaus | Festsaal Mόnchen Hochzeitssaal
:D:D:D
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.730
Likes
14.959
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Καλημέρα σε όλους.μόλις επιστρέψαμε από την υπέροχη Βαυαρία.Χρόνια Πολλά σε όλους.
να ευχαριστήσω όλους ,όσους που με τη μικρή ή μεγάλη βοήθειά τους συνέβαλαν στο να οργανώσω και να πραγματοποιήσω αυτό το υπέροχο ταξίδι.

υ.γ. περισσότερες λεπτομέρειες το απόγευμα.
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.001
Likes
2.094
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Μακη,απογευμα μας ειπες,σε λιγο βραδιαζει....που εισαι? ;)
Παντα τα ιδια... Αμ μου φαινεται θα απολυθει με ολες αυτες τις καθυστερησεις... :confused: Τωρα που γυρισε απο τις Γερμανιες θα μας κοιταζει αφ υψηλου ε; :p
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.730
Likes
14.959
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
σόρρυ για την αθέτηση της υπόσχεσης μου,αλλά μετά από 7 μέρες απουσίας χρειάζεται λίγος χρόνος για να μπει μια τάξη στις εκκρεμότητες που μείναν πίσω.
λοιπόν για να περιγράψω με λίγα λόγια το ταξίδι και τα μέρη που κινηθήκαμε,θα ήθελα να πω καταρχήν ότι η επιλογή του Oberammergau σαν βάση για τις εξορμήσεις μας αποδείχθηκε ιδανική.ο καιρός δεν μας προβλημάτισε,από τις 6 μέρες παραμονής μας στη Βαυαρία,τις 4 μέρες είχε ήλιο και τις 2 αραιή συννεφιά.η δε θερμοκρασία ήταν ιδανική για περπάτημα .
Η πρώτη μέρα περιλάμβανε άφιξη στο γραφικό Oberammergau σε ένα πεντακάθαρο ξενοδοχείο λίγο παραέξω από το κέντρο του χωριού και μια μικρή αναγνωριστική βόλτα στο κέντρο του με τον απαραίτητο καφέ και αναχώρηση για το κάστρο Neuschwanstein.
H δεύτερη μέρα είχε ανάβαση στην κορυφή Zugspitze, η οποία έγινε από μια μικρή τοποθεσία που λέγετε Eibsee.Eibsee λέγετε μια μικρή λιμνούλα δυτικά του Garmisch,στην όχθη της οποίας υπήρχαν ξενοδοχεία και εστιατόρια-καφέ,καθώς και σταθμοί ενοικίασης κανό , ποδηλάτων λίμνης κλπ.εκεί λοιπόν υπήρχε και σταθμός τρένου και σταθμός εναέριου τελεφερίκ.το τρένο σε πήγαινε μέχρι τα 2600 μέτρα στη θέση Zugspitzplatt και μετά με τελεφερίκ πήγαινες στα 2962 μέτρα στην τελική κορυφή Ζugspitze.
μπορούσες όμως αν ήθελες να πας κατευθείαν με τελεφερίκ στην τελική κορυφή.η δε επιστροφή γινόταν με τον αντίστροφο τρόπο,με ελεύθερη επιλογή του μέσου.το εισιτήριο κόστιζε 50 ευρώ το άτομο.
ο καιρός ήταν υπέροχος,ηλιόλουστος με ορατότητα όπως λέγαν τα όργανα στα 80 χιλιόμετρα και η θερμοκρασία στους 7 βαθμούς.δεν φυσούσε καθόλου και μόνο εμείς φορούσαμε τα μπλουζάκια μας,όλοι οι άλλοι ήταν με τα πουκάμισα,ακόμη και τα μικρά παιδιά.
το πως νιώθεις εκεί πάνω δεν μπορώ να το περιγράψω,μόνο αυτοί που πήγαν το καταλαβαίνουν.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.730
Likes
14.959
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
εμείς επιλέξαμε την ανάβαση με το τρενάκι και το εναέριο τελεφερίκ και την κάθοδο με το εναέριο τελεφερίκ.το πάρκινγκ κόστιζε 2.50 ευρώ όλη μέρα.(στο κάστρο κόστισε 5 ευρώ η μέρα.)
αφού λοιπόν κατεβήκαμε κάποια στιγμή και ήπιαμε ένα καφεδάκι στην όχθη της λίμνης,επιστρέφοντας στο χωριό μας, επισκεφθήκαμε το παλάτι Linderhof το οποίο ήταν στο δρόμο μας.το παλάτι ήταν υπέροχο αλλά αυτό που άξιζε περισσότερο ήταν οι κήποι του μπρος και πίσω.
Η επόμενη μέρα περιλάμβανε ημερήσια επίσκεψη στο Garmisch με μια στάση στο μοναστήρι Ettal το οποίο ήταν πάνω στο δρόμο μας.
Η επόμενη μέρα είχε ημερήσια εκδρομή στη πανέμορφο Lindau.η διαδρομή είναι περί τα 170 χιλ. και έγινε από επαρχιακούς δρόμους με τα τοπία να εναλλάσσονται σε ομορφιά και χρώματα.
παρκάραμε μέσα στο νησάκι και το γυρίσαμε όλο πάνω-κάτω.ο καιρός ήταν απίθανος με πάνω από 20 βαθμούς και καθώς ήταν Κυριακή,ο κόσμος ήταν πάρα πολύς.
Η επόμενη μέρα είχε αναχώρηση από το Ομεργκάου και μέσω κάποιων κωμοπόλεων της Ρομαντικής Οδού φθάσαμε πριν το μεσημέρι στο Μόναχο.
οι κωμοπόλεις που επισκεφθήκαμε κατά σειρά ήταν οι Rottenbuch,Schongau,Hohenfurch και Landsberg am Lech με καλύτερες την δεύτερη και την τέταρτη.
αφού αφήσαμε τα πράγματά μας στο ξενοδοχείο το οποίο βρισκόταν εκτός κέντρου,στη περιοχή του Englischer garden,με λεωφορείο και μετρό κατεβήκαμε στο κέντρο του Μονάχου το οποίο και περπατήσαμε μέχρι να βραδιάσει.
Η τελευταία μέρα είχε αναχώρηση μετά το πρωινό για μια κωμόπολη κοντά στο Μόναχο που μας πρότειναν από το ξενοδοχείο ονόματι Freising για βολτούλα και καφέ και μετά αναχώρηση για το αεροδρόμιο,για παράδοση του αυτοκινήτου (ένα ολοκαίνουριο Opel Astra με 150 μόλις χιλιόμετρα) και αναμονή της αναχώρησης για την επιστροφή.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.730
Likes
14.959
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
DSC00009.JPG
μερικές φωτό,Oberammergau.
DSC00035.JPG

ατενίζοντας τη κορυφή Zugspitze πριν μπούμε στο εναέριο τελεφερίκ.
DSC00039.JPG


Η λίμνη Eibsee όπως φαίνεται από ψηλά.
DSC00045.JPG

πριν μπούμε στο κρεμασμένο κουτί για να κατεβούμε.
DSC00073.JPG

το παλάτι Linderhof
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.099
Likes
23.961
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Μάκη, θαυμάσιες φωτογραφίες.
Θαυμάσιος και ο καιρός όπως φαίνεται στις φωτογραφίες.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.026
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom