Ταξιδευοντας με παιδι!

Inertia79

Member
Μηνύματα
53
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Και τώρα μια νέα διάσταση: ταξίδι ζευγαριού με παιδί παρέα με ζευγάρι χωρίς παιδί στο εξωτερικό... Απο τη μια με ενθουσιάζει που θα έχουμε την ευκαιρία χάρη στο παιδί των φίλων μας να δούμε παιδικά μουσεία, ζωολογικό κήπο κ.λπ. ΑΛΛΑ η αναστάτωση απο την άλλη πως ξεπερνιέται για τους μη έχοντες...παιδί;
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Και τώρα μια νέα διάσταση: ταξίδι ζευγαριού με παιδί παρέα με ζευγάρι χωρίς παιδί στο εξωτερικό... Απο τη μια με ενθουσιάζει που θα έχουμε την ευκαιρία χάρη στο παιδί των φίλων μας να δούμε παιδικά μουσεία, ζωολογικό κήπο κ.λπ. ΑΛΛΑ η αναστάτωση απο την άλλη πως ξεπερνιέται για τους μη έχοντες...παιδί;
Δεν μπορειτε να πάτε μεν μαζί, αλλά να υπάρχει μια σχετική ανεξαρτησία στις επιλογές?
Δηλαδή κάποιες ώρες μαζί αλλά σε περίπτωση που θέλετε κάτι παραπάνω να μην υπάρχει θέμα να πάτε οι δυο σας?
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.613
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Τι να πω; Πρέπει να είστε πολύ καλοί φίλοι μεταξύ σας για να πάρετε μια τέτοια απόφαση.
Συμφωνώ με την coco_ Πέρα του ενθουσιασμού που νιώθετε, σκεφτείτε πολύ καλά πως θα κινηθείτε και ακόμα καλύτερα κάντε ένα ανεξάρτητο πρόγραμμα για εσάς. Αλήθεια, θέλετε να δείτε μόνο παιδικά μουσεία και τον ζωολογικό κήπο;
 

Inertia79

Member
Μηνύματα
53
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Είμαστε όντως πολύ καλοί φίλοι κι έχουμε ταξιδέψει ξανά μαζί... Όμως νιώθω ότι ίσως ειναι καλύτερα να συνταξιδεύουν ζευγάρια με παιδιά για μεγαλύτερη σύμπνοια και εξυπηρέτηση...
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Είμαστε όντως πολύ καλοί φίλοι κι έχουμε ταξιδέψει ξανά μαζί... Όμως νιώθω ότι ίσως ειναι καλύτερα να συνταξιδεύουν ζευγάρια με παιδιά για μεγαλύτερη σύμπνοια και εξυπηρέτηση...
Κοίτα ακατόρθωτο δεν είναι, αλλά εξαρτάται από πολλούς παράγοντες που δεν ξέρουμε, όπως η ηλικία των παιδιών, πόσο συνεργάσιμα είναι, τι στυλ αρεσει στουν μεν και στους δε, το μέρος κλπ.
Επειδή εγώ θέλω να έχω την ανεξαρτησία μου στις διακοπές προσωπικά ακόμα και με παιδάκια φίλων πολύ αγαπημένων που είχα πάει διακοπές εντός Ελλάδος κάποια στιγμή κουράστηκα & ενιωσα λίγο ότι περιορίστηκα, αλλά ειχα την δυνατότητα με τον φίλο μου να ανεξαρτητοποιηθώ οπότε όλα οκ. νομίζω και εκείνους τους βόλεψε γιατί καμιά φορά νιώθουν ότι μπορεί να σε περιορίσουν και αισθάνονται άσχημα χωρίς λόγο.
Τώρα για εξωτερικό που δεν έχω τόσο συχνα την δυνατότητα να κάνω ταξίδια θα το σκεφτόμουν λίγο παραπάνω.
 

pmaria

Member
Μηνύματα
90
Likes
44
λιγο αργα απαντω, αλλά το καταθετω.
εγω που εχω παιδι που το παιρνω μαζι στις διακοπες εντος ελλαδας και ταξιδια εξωτερικου, εχω μετανιωσει οταν εχει τυχει να παω (ελλαδα μονο!) με φιλους και τα παιδια τους εκδρομη-ταξιδι. ο καθενας τα εχει αλλιως μαθει τα παιδια του. το φαγητο τους, η γκρινια τους, οι αντοχες τους, οι ανοχες τους, η υπομονη τους ή ανυπομονησια τους, τα ενδιαφεροντα τους... εξωτερικο δεν θελω να παω με τα παιδια κανενος, παρολο που θα το ηθελε ο δικος μου γιος.
 

giannakouti

Member
Μηνύματα
173
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Σαρδηνία
Πώς τυλίξατε / συσκευάσατε το καρότσι του μωρού, πριν μπείτε στο αεροπλάνο? Δεν θέλω να αγοράσω τις ειδικές τσάντες που πωλούνται. Εννοείται ότι το κλείνω πρώτα. Συγκεκριμένα πετάω εσωτερικό με ryan.
 

Krazykat

Member
Μηνύματα
268
Likes
543
Πώς τυλίξατε / συσκευάσατε το καρότσι του μωρού, πριν μπείτε στο αεροπλάνο? Δεν θέλω να αγοράσω τις ειδικές τσάντες που πωλούνται. Εννοείται ότι το κλείνω πρώτα. Συγκεκριμένα πετάω εσωτερικό με ryan.
Το καρότσι δε χρειάζεται πακετάρισμα. Το παραδίδεις απλά στους υπαλλήλους στο τέρμα της φυσούνας, πριν την είσοδο στο αεροσκάφος, και το παραλαμβάνεις πάλι στο ίδιο σημείο στον προορισμό σου. Για άλλα ογκώδη αντικείμενα (π.χ. το καθισματάκι αυτοκινήτου), υπάρχει υπηρεσία στο Ελ. Βενιζέλος που στα τυλίγει με σελοφάν με κόστος περίπου 5 ευρώ.
 

giannakouti

Member
Μηνύματα
173
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Σαρδηνία
Τελικά, αφού επιστρέψαμε από Κρήτη, να πω πως το καρότσι το παραδίδουμε στη σκάλα του αεροπλάνου (αφού το έχουμε κάνει check in πρώτα). Το φορτώνουνε μαζί με τις αποσκευές του αεροπλάνου και το παραλαμβάνουμε από την κυλιόμενη ταινία, στις παραλαβές αποσκευών. Οπότε, όποιος ενδιαφέρεται να μη λερωθεί το καρότσι, πρέπει να το συσκευάσει οπωσδήποτε!!! Καμιά ιδέα κάποιος?
 

Krazykat

Member
Μηνύματα
268
Likes
543
Τελικά, αφού επιστρέψαμε από Κρήτη, να πω πως το καρότσι το παραδίδουμε στη σκάλα του αεροπλάνου (αφού το έχουμε κάνει check in πρώτα). Το φορτώνουνε μαζί με τις αποσκευές του αεροπλάνου και το παραλαμβάνουμε από την κυλιόμενη ταινία, στις παραλαβές αποσκευών. Οπότε, όποιος ενδιαφέρεται να μη λερωθεί το καρότσι, πρέπει να το συσκευάσει οπωσδήποτε!!! Καμιά ιδέα κάποιος?
Διπλώνει το καρότσι σου; Σε ενδιαφέρει να κρατηθεί καθαρή η εσωτερική πλευρά κυρίως; Τότε μπορείς ίσως να το δέσεις με 2 ιμάντες όπως είναι διπλωμένο, οπότε αποκλείεται ν' ανοίξει και να λερωθεί μέσα. Στο αεροδρόμιο που πετάς δεν έχει υπηρεσία που συσκευάζει τα ογκώδη;
Γενικά, αν θέλεις να το τυλίξεις πρόχειρα, μια λύση είναι κανα δυο τεράστιες μαύρες σακούλες σκουπιδιών, που τις σκίζεις επιτόπου και με μια μονωτική ταινία κάνεις το πακετάρισμα της αρεσκείας σου. Τι να σου πω, εμείς τόσα ταξίδια έχουμε κάνει, ποτέ δε μας το έχουν παραδώσει λερωμένο. Επίσης ποτέ δεν το έχουμε παραλάβει με τις αποσκευές, αλλά πάντα με το που βγαίνουμε από το αεροσκάφος. Βασικά δεν έχω δει κανέναν να συσκευάζει καρότσια. Ίσως μια άλλη καλή επιλογή, αν ταξιδεύεις συχνά, είναι τα καρότσια μπαστούνι, που και διπλώνουν και συσκευάζονται πανεύκολα.
 

Birigkokos

Member
Μηνύματα
99
Likes
102
Θα προτεινατε την Βιεννη στις αρχες δεκεμβρη για ταξιδι με ενος ετους μωρο? Θα την παλεψει απο θεμα κρυου ή θα γυρισει μπλε? Υπαρχει καποια πολη στην κεντρικη ευρωπη με πιο γλυκο, για καποιο λογο κλιμα, τετοια εποχη? Λιγο οφ τοπικ αλλα για να μην ανοιγω καινουριο..:D
 
Μηνύματα
49
Likes
96
Η αλήθεια είναι ότι στη Βιέννη αρχές Δεκέμβρη οι θερμοκρασίες "φλερτάρουν" γύρω από το μηδέν... Όταν πήγα ήταν 1 Δεκεμβρίου και θυμάμαι ότι είχα παγώσει... Κασκόλ, γάντια, σκουφάκι, παλτό και ένα σωρό ρούχα (και ισοθερμικά) και πάλι ένιωθα το κρύο. Είχε πολύ χιόνι και οι μπότες ήταν απαραίτητες στο κέντρο της πόλης. Θυμάμαι χαρακτηριστικά ένα θερμόμετρο στο κέντρο που έγραφε -9. Εξαρτάται βέβαια και πόσο συνηθισμένος είναι κάποιος στο κρύο. Ανεβάζω και μερικές φωτογραφίες για να πάρεις μια εικόνα.
IMGP1880.JPG
IMGP2114.JPG
IMGP2173.JPG
IMGP1886.JPG
IMGP1939.JPG
IMGP2125.JPG
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.899
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom