Ταξιδεύοντας με τις μουσικές του κόσμου.

soudianos

Member
Μηνύματα
3.702
Likes
6.318
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Για να πω την αλήθεια, είμαι λίγο μπερδεμένη ως προς το που θα "ανεβάσουμε" τα σχετικά βιντεάκια... "Μάμα Άφρικα" υπάρχουν πολλά βιντεάκια με Αφρικανούς καλλιτέχνες http://www.travelstories.gr/%EC%DC%...5%F7%DE%F2-%EA%E9-%FC%F7%E9-%EC%FC%ED%EF.html
Οπότε, τι κάνουμε;;; :roll:
Τώρα μόλις γύρισα από εκεί και είδα το pata pata που έχω βάλει εδώ.
και μάλιστα από την Pandora. Αφροδίτη μη νομίζεις πως σου το έκλεψα, θα στο φέρω δίσκο στην επομένη για μαρτυρία:haha::clap:
 

Lachesis

Member
Μηνύματα
22
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ζαγορά Πηλίου
Ταξίδι-Όνειρο
Τζαμάικα Κόστα Ρίκα Χαβάη
Παιδιά είναι τέλεια η ιδέα για παρουσίαση μουσικών από όλο τον κόσμο. Τέλεια, μπράβο σας! :clap:

Αν μπορούσατε να μας μεταφέρετε και μυρωδιές...:D
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Άλλος ένας αγαπημένος: ο, γεννημένος στο Μαρόκο, Εβραίος Σεφαραδίτης Emil Zrihan που θεωρείται ένας από τους τέσσερις καλύτερους κόντρα τενόρους στον κόσμο. Τα τραγούδια του έχουν επιρροές από το φλαμένκο και την αραβική και εβραϊκή μουσική παράδοση.
Ο Emil Zrihan έχει καθιερωθεί ως σύμβολο της αρμονικής συνύπαρξης Εβραίων και Αράβων.

 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Με φοντο την αγαπημενη Πολη....
Ο Selim Sesler και η συγκλονιστικη İdil Üner
 

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Γνώμη μου είναι να ανοιχτούν θέματα με κριτήριο τη γεωγραφία. Είτε αυτό θεωρούμε ότι πρέπει να είναι ήπειρος, πχ Αφρική, είτε και ακόμα συγκεκριμένα χώρα (πχ Πορτογαλία ή Αργεντινή). Χαλαρά και ότι νομίζει ο καθένας. Άλλωστε δεν υπάρχουν αποκλειστικότητες, όλοι προσθέτουμε ότι έχουμε! Ήδη έχω ανοίξει ένα θέμα για αραβικές μουσικές...
Να σχηματίσουμε μικρές ομάδες που να καλύπτουν γεωγραφικές περιοχές πχ Αφρική, Ασία κλπ ή και μουσικά είδη. Χάρηκα ήδη που είδα ότι άνοιξε σχετικό θέμα για την αραβική μουσική. Μπορούμε να έχουμε μια "εξειδίκευση" σε μουσικά είδη/περιοχές, αλλά νομίζω καλύτερα να είμαστε σχετικά ελεύθεροι αν κάτι ενδιαφέρον πέσει στην αντίληψή μας και θέλουμε να το προβάλουμε
Για τα ισπανόφωνα τραγούδια υπάρχει θέμα το "musica latina" στους "ισπανόφωνους". με αρκετές λεπτομέρειες μάλιστα. πιθανώς να υπάρχει κάτι όμοιο και στους "Ιταλούς"
Για να πω την αλήθεια, είμαι λίγο μπερδεμένη ως προς το που θα "ανεβάσουμε" τα σχετικά βιντεάκια... Και για την αραβική μουσική υπάρχει ξεχωριστό θέμα, αλλά αραβική μουσική έχουμε και εδώ και στο γκρουπ της Αιγύπτου. Κι επίσης στο γκρουπ "Μάμα Άφρικα" υπάρχουν πολλά βιντεάκια με Αφρικανούς καλλιτέχνες http://www.travelstories.gr/%EC%DC%...5%F7%DE%F2-%EA%E9-%FC%F7%E9-%EC%FC%ED%EF.html
Οπότε, τι κάνουμε;;;
Τώρα μόλις γύρισα από εκεί και είδα το pata pata που έχω βάλει εδώ.
και μάλιστα από την Pandora. Αφροδίτη μη νομίζεις πως σου το έκλεψα, θα στο φέρω δίσκο στην επομένη για μαρτυρία
Στον δίκαιο προβληματισμό , που αναπτύσσεται παραπάνω να πω και γω την άποψή μου.

Ξεκινήσαμε αυτή την προσπάθεια, όχι για να ανταγωνιστούμε αλλά ούτε καν για να συναγωνιστούμε τα ήδη υπάρχοντα σχετικά θέματα. Η δικιά μας επιδίωξη ήταν και είναι να προσανατολιστούμε και να εξειδικευτούμε στην ethnic μουσική. Είναι προφανές ότι ethnic τραγούδια μπαίνουν και στα ήδη υπάρχοντα θέματα, μόνο που τα θέματα αυτά δεν ασχολούνται μόνο με την ethnic μουσική. Ίσως πρόβλημα να είναι μόνο η Αφρική, που σχεδόν όλη η μουσική της μπορεί να θεωρηθεί ethnic.

Το να ανοίξουν λοιπόν - κατά την άποψή μου - στο φόρουμ αυτό ειδικά θέματα ανά περιοχή, δεν πιστεύω ότι ανταγωνίζεται τα ήδη υπάρχοντα θέματα. Επικαλύψεις προφανώς θα υπάρχουν. Αλλά και που δεν υπάρχουν αλληλοεπικαλύψεις. Το na επαναληφθεί ένα τραγούδι, που έχει μπει και αλλού, δεν θεωρώ ότι αποτελεί πρόβλημα. Ίσα-ίσα κέρδος θα είναι και εμείς να γνωρίζουμε νέα κομμάτια και μουσικές από τα λοιπά συγγενή θέματα, αλλά και το αντίστροφο.
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Το παρακάτω βίντεο μου το έστειλαν με email. Τρεις πιτσιρικάδες δίνουν "ρέστα". Νομίζω οτι πρέπει να είναι αμερικάνοι. Ελπίζω οτι θα σας αρέσει όσο κι εμένα.

 

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Bob Brozman

Θα κάνουμε ένα μικρό αφιέρωμα σε ένα μεγάλο μουσικό και εθνομουσικολόγο τον Αμερικανό Bob Brozman. Ο Brozman είναι γνωστός σαν ο καλύτερος κιθαρίστας της αποκαλούμενης "Εθνικής κιθάρας" (National quitar) καθώς και της λεγόμενης "slide quitar". Έχει ασχοληθεί ιδαίτερα με τις Εθνικές μουσικές διαφόρων χωρών και έχει κάνει συνεργασίες με μουσικούς από την Ινδία, την Αφρική, την Ιαπωνία κλπ. Έχει ασχοληθεί με τα μπλουζ, την τζαζ, την τσιγγάνικη μουσική, την μουσική της Χαβάης και της Καραβαϊκής κλπ. Αποκαλείται "κινητό αρχείο της αμερικάνικης μουσικής".

1. Το "Down the road", ένα χαρακτηριστικό αμερικάνικο τραγούδι με τον ιδιόμορφο ήχο της "Εθνικής κιθάρας".



2. Αφρικάνικα μπλούζ με τον Ιάπωνα Takashi Hirayasu, που παίζει Sanshin και τον Djeli Moussa Diawara από την Γουινέα, που παίζει Kora.



3. Και τέλος ινδική μουσική με τον μεγάλο Ινδό μουσικό Debashish Bhattacharya στο τραγούδι Digi Digi Dom Dom.


 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Μιας και ειμαι κρητικιά,να σας γνωρίσω την κρητική λύρα απο τα χέρια του αγαπημένου μας Ross Daly.
Λίγα λόγια για αυτόν τον άνθρωπο που μιλάει την γλώσσα μας καλύτερα απο όλους!

Από τη Βικιπαίδεια, την ελεύθερη εγκυκλοπαίδεια


aupload.wikimedia.org_wikipedia_commons_thumb_b_b2_Ross_Daily.JPG_180px_Ross_Daily.JPG abits.wikimedia.org_skins_1.5_common_images_magnify_clip.png



Ο Ρος Ντέιλι (Ross Daly) είναι Ιρλανδός μουσικός, δεξιοτέχνης της κρητικής λύρας. Γεννήθηκε στις 29 Σεπτεμβρίου 1952. Η ενασχόλησή του με τη μουσική ξεκίνησε από την παιδική του ηλικία. Αρχικά έπαιζε κλασσική μουσική (πιάνο, βιολοντσέλο, κιθάρα) και στη συνέχεια ασχολήθηκε με παραδοσιακά μουσικά όργανα κυρίως της Ανατολής.
Ζει στην Κρήτη πάνω από τριάντα χρόνια όπου μελετάει και διδάσκει την κρητική μουσική παράδοση. Στην Κρήτη άλλωστε ίδρυσε το Μουσικό Εργαστήρι «Λαβύρινθος», που στεγάζεται στο Χουδέτσι Ηρακλείου, με σκοπό τη συλλογή, τη διάσωση και την προβολή παραδοσιακών μουσικών οργάνων από όλο τον κόσμο.

και εδώ οι μαγικοί ήχοι της κρητικής μελωδικής λύρας μας..

 

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Το τραγούδι που θα ακούσουμε, ένα νέγρικο spiritual, προέρχεται από την εποχή της δουλείας στην Αμερική, όταν ήταν συνηθισμένο να πουλιούνται τα παιδιά των σκλάβων και να χωρίζονται από τους γονείς τους. Η πρώτη ηχογράφηση του τραγουδιού χρονολογείται από το 1870, έκτοτε έγιναν πάμπολλες εκτελέσεις με πολλές παραλλαγές στους στίχους από πολύ μεγάλους τραγουδιστές, όπως τον Λουίς Άρμστρογκ, την Τίνα Τέρνερ, τον Βαν Μόρισον κλπ.


Εμείς θα ακούσουμε μία εκτέλεση του 1930 – ίσως την καλύτερη – από τον Paul Robeson. Ο Paul Robeson (1898-1976) υπήρξε αθλητής, συγγραφέας, δικηγόρος, βαρύτονος τραγουδιστής, ηθοποιός και πολλά άλλα. Ο πατέρας του γεννήθηκε σκλάβος, δραπέτευσε σε ηλικία 15 ετών από μία φυτεία στην Βόρεια Καρολίνα, κατόρθωσε να σπουδάσει (!!!!!) στο Πανεπιστήμιο Λίνκολν της Πενσυλβάνιας και στην συνέχεια έγινε πάστορας της πρεσβυτεριανής εκκλησίας. Ο Paul Robeson υπήρξε δραστήριος ακτιβιστής για τα ανθρώπινα δικαιώματα και τα δικαιώματα των μαύρων. Την δεκαετία του 1950 στα πλαίσια του Μακκαρθισμού του αφαιρέθηκε το αμερικάνικο διαβατήριο.

Sometimes I feel like a motherless child





Sometimes I feel like a motherless child
Sometimes I feel like a motherless child
Sometimes I feel like a motherless child
A long ways from home
A long ways from home
come my brother
A long ways from home
Along ways from home​
Sometimes I feel like I’m almos’ gone
Sometimes I feel like I’m almos’ gone
Sometimes I feel like I’m almos’ gone
A long ways from home
A long ways from home
come my sister
A long ways from home
Along ways from home


 
Last edited by a moderator:

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Εξαιρετική εκτέλεση!! Θυμάμαι άκουσα για πρώτη φορά αυτό το τραγούδι στα τέλη της δεκαετίας του '70 από την Μαρία Φαραντούρη στο δίσκο της με τραγούδια διαμαρτυρίας. Την ίδια εποχή έγραψα από ένα φίλο ένα δίσκο σε κασέτα τότε, με διάφορα σπιρίτσουαλ και γενικά νέγρικα τραγούδια και θυμάμαι πως είχε και αυτό το τραγούδι με τους Five Blind Boys. Φοβερή εκτέλεση. Δυστυχώς η κασέτα εκείνη μας έχει αφήσει χρόνους εδώ και πολύ καιρό και τώρα ψάχνοντας δεν το βρήκα. Βάζω εδώ έν άλλο κομμάτι με τους ίδιους.
 
Last edited by a moderator:

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Η Περουβιανή σοπράνο Yma Sumac (πραγματικό: Zoila Augusta Emperatriz Chávarri del Castillo) ξεχώρισε σε ένα περίεργο είδος μουσικής που ονομάστηκε exotica,ένα κράμα ψευδοπολυνησιακού ρυθμού και λατινογενών στοιχείων με την προσθήκη ήχων της ζούγκλας σε μια προσπάθεια να βάλει τον ακροατή μέσα σε αυτήν.Το ψευδώνυμο που απέκτησε στη διάρκεια της καριέρας της προέρχεται από το "Ima Shumaq" που στην γλώσσα Quechue των Άνδεων σημαίνει "πόσο όμορφη".

Διακρίθηκε διεθνώς για το απίθανο εύρος της φωνής της,που κάλυπτε εύκολα 4 οκτάβες και ξεκινούσε από τα χαμηλά ενός βαρύτονου εως και πάνω από τα κλασσικά ψηλά μιας σοπράνο.

Στην Ελλάδα μαθεύτηκε από την διασκευή της Λίας Βίσση σε ένα από τα διασημότερα κομμάτια της Sumak ως τίτλος έναρξης γνωστής σειράς της δεκαετίας του '90,καθώς επίσης και από διαφημίσεις του ΟΠΑΠ.Ακούστε και θα καταλάβετε καλά ποιά εννοώ.


 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Στην Ελλάδα μαθεύτηκε από την διασκευή της Λίας Βίσση σε ένα από τα διασημότερα κομμάτια της Sumak ως τίτλος έναρξης γνωστής σειράς της δεκαετίας του '90,καθώς επίσης και από διαφημίσεις του ΟΠΑΠ.Ακούστε και θα καταλάβετε καλά ποιά εννοώ.
Η Yma Sumak έγινε γνωστή στην Ελλάδα από τα τέλη της δεκαετίας του 1950. Οι ταινίες που γύρισε τότε αγαπήθηκαν αρκετά. Το ίδιο και αυτή. Φυσικά μόνο για ένα μικρό διάστημα. Οι επόμενες γενιές την αγνοούσαν. Και εγώ την έμαθα από τα σταυρόλεξα και την άκουσα αρκετά μεγάλος, στις αρχές της δεκαετίας του '80. Και φυσικά έπαθα την πλάκα μου ακούγοντάς την. Αυτό το εύρος φωνής μπορεί να σε τρελλάνει. Δεν ξέρω, τουλάχιστον από τη δισκογραφία που έχω υπ' όψη, αν υπήρξε ποτέ κάτι τέτοιο.

Σε αυτό οι δυνατότητες της φωνής σε όλο τους το μεγαλείο.
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.218
Μηνύματα
883.971
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom