Ινδία Ταξιδεύοντας στην Ινδία- πληροφορίες για καιρό, ιδέες προτάσεις κτλ

Piacevole

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βραζιλία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερικη
Καλημέρα σε όλους!

Σκέφτομαι να ταξιδέψω στην Ινδία για ένα μήνα περίπου, μεταξύ 25 Ιουλίου κ 25 Αυγούστου. Συγκεκριμένα, λέω να επισκεφτώ το Delhi, για λίγο εφόσον θα προσγειωθώ εκεί.., to Rajastan, to Benares- Varanassi, και την Kerala, και βλέποντας τις αποστάσεις στο χάρτη, λέω να μετακινούμαι με εσωτερικές πτήσεις.. Αυτό που με ανησυχεί κάπως είναι οι καιρικές συνθήκες...Κάποιοι μου έχουν πει οτι είναι ανυπόφορα κτλ, ενώ άλλοι οι έχει μεν ζέστη και υγρασία αλλά είναι ανεκτά. Οι μουσώνες, απ'οτι ξέρω είναι τον Ιούλιο..

Έχει πάει κάποιος απο εσάς την περίοδο που μπορώ να πάω (25/7-25/8)?

Για διαμονή, είναι καλό κάποιος να έχει κάνει κρατήσεις πριν φύγει? Αυτο που σκέφτομαι να κάνω είναι μια κλείσω ένα δωμάτιο στο Δελχί για κανα 2 μερες, έτσι ωστε να έχω ένα μέρος να μείνω μόλις φτάσω, και τα υπόλοιπα να τα βρίσκω εκεί.. Είναι εύκολο αυτό?

Θα χαρώ να 'ακούσω' οποιεσδήποτε πληροφορίες, ιδέες, προτάσεις απο εσάς!

Καλή Κυριακή

Piacevole, :)
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Διαβασε την Ινδια της Eleni70 και την Ινδια της ΕΡΣΗ. Η πρωτη περιγραφει τι τραβηξε απο τη ζεστη και η δευτερη τι τραβηξε απο το κρυο (και ο συζυγος μαζι).
Παντως απο τις περιγραφες εγω κατεληξα οτι αν ειναι να παω Ινδια ποτε, θα ειναι χειμωνας...
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Εγω που βρεθηκα 15αυγουστο Ρατζασταν βρηκα τη ζεστη ανεκτη....

Προς Κεραλα ομως π.χ αρχες αυγουστου που βρεθηκα οι μουσωνες ηταν πιο ηπιοι μεν, εκανες ανετοτατα τις εξορμησεις σου,αλλα ακομα δε μπορουσες να κολυμπησεις....

India Climate Chart - India Travel Forum Photo Gallery

Για δωματιο 8α ελεγα να κλεισεις τουλαχιστον για τις πρωτες 2 μερες, σε ενα που 8α σε παραλαβουν και απο το αεροδρομιο.... εμεις βρισκαμε ευκολα παντου,αλλα εξαρταται και τι ψαχνεις...
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Εφόσον έχεις τόσο χρονικό διάστημα μπροστά σου,κλείσε μόνο τις πρώτες διανυκτερεύσεις στο Δελχί.Θα βρεις εύκολα δωμάτιο παντού,άσε που μπορείς να παζαρέψεις και την τιμή.Έτσι θα είσαι και πιο ευέλικτος στο που θα πας και πόσες μέρες θα κάτσεις.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.549
Likes
8.188
Για τον καιρό έχουμε ξαναμιλήσει σε άλλο ποστ αλλά δεν θυμάμαι σε ποιό, οπότε ξαναγράφω!
Το καλοκαίρι είναι περίοδος μουσώνων. Έχει αποπνικτική ζέστη και υγρασία, αλλά για μένα το σημαντικότερο είναι οι βροχές... οι βροχοπτώσεις είναι βαριές και όταν ξεκινάνε ξεχνάνε να σταματήσουν... Δεν θα ήθελα να φανταστώ όλα αυτά τα σκουπίδια, κακά αγελάδων κ.λ.π. κ.λ.π. να παρασέρνονται από τα νερά της βροχής και να μπλέκονται στα πόδια μου...
Βέβαια, πολλοί θα βρεθούν να σου πούν ότι "εμείς βρεθήκαμε εκεί Αύγουστο και δεν είχαμε κανένα πρόβλημα"... Το ότι υπάρξαν, όμως, τυχεροί δεν αναιρεί το γεγονός πώς η συγκεκριμένη περίοδος είναι περίοδος μουσώνων... άμα σου κάτσει η στραβή θα δυσκολέψει το ταξίδι σου...
Εγώ πήγα Οκτώβρη και μου είπαν οι ντόπιοι πώς το καλοκαίρι του 2010 είχαν τους πιο δυνατούς μουσώνες των τελευταίων 20 ετών... έριξε τόσο νερό που γέμισαν όλες οι λίμνες, πρασίνισαν ξερές πόλεις... Η meli για παράδειγμα που πήγε Ιούνιο, ένα χρόνο πριν από μένα αν θυμάμαι καλά, δεν έτυχε σε βροχές...
Κατά τ' άλλα, έκανα και εγώ εσωτερικές πτήσεις (ελλείψει χρόνου) και παρόλο που ήμουν προετοιμασμένη για τα χειρότερα (καθυστερήσεις, ακυρώσεις κ.λ.π.) δεν είχα κανένα πρόβλημα (εκτός από μία καθυστέρηση μόνο). Γενικά οι εσωτερικές πτήσεις είναι πολύ βολικές, με καλές συνδέσεις και πάνω απ' όλα οικονομικές.
Για τα ξενοδοχεία, δεν θα έχεις πρόβλημα να κλείνεις επιτόπου... Έχει άπειρες επιλογές (βέβαια υπάρχει ένα θέμα... τα πιο αξιοπρεπή ξενοδοχεία δεν είναι τόσο οικονομικά όπως σε άλλες χώρες με φθηνό κ΄σοτος διαβίωσης), συν του ότι θα πας low season!
Έχω γράψει και μία ιστορία από το ταξίδι μου στην Ινδία:
ΙΝΔΙΑ - Η "Θεά" των Μικρών Πραγμάτων
Ρίξε κι εκεί καμιά ματιά!
 

Piacevole

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βραζιλία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερικη
Για τον καιρό έχουμε ξαναμιλήσει σε άλλο ποστ αλλά δεν θυμάμαι σε ποιό, οπότε ξαναγράφω!
Το καλοκαίρι είναι περίοδος μουσώνων. Έχει αποπνικτική ζέστη και υγρασία, αλλά για μένα το σημαντικότερο είναι οι βροχές... οι βροχοπτώσεις είναι βαριές και όταν ξεκινάνε ξεχνάνε να σταματήσουν... Δεν θα ήθελα να φανταστώ όλα αυτά τα σκουπίδια, κακά αγελάδων κ.λ.π. κ.λ.π. να παρασέρνονται από τα νερά της βροχής και να μπλέκονται στα πόδια μου...
Βέβαια, πολλοί θα βρεθούν να σου πούν ότι "εμείς βρεθήκαμε εκεί Αύγουστο και δεν είχαμε κανένα πρόβλημα"... Το ότι υπάρξαν, όμως, τυχεροί δεν αναιρεί το γεγονός πώς η συγκεκριμένη περίοδος είναι περίοδος μουσώνων... άμα σου κάτσει η στραβή θα δυσκολέψει το ταξίδι σου...
Εγώ πήγα Οκτώβρη και μου είπαν οι ντόπιοι πώς το καλοκαίρι του 2010 είχαν τους πιο δυνατούς μουσώνες των τελευταίων 20 ετών... έριξε τόσο νερό που γέμισαν όλες οι λίμνες, πρασίνισαν ξερές πόλεις... Η meli για παράδειγμα που πήγε Ιούνιο, ένα χρόνο πριν από μένα αν θυμάμαι καλά, δεν έτυχε σε βροχές...
Κατά τ' άλλα, έκανα και εγώ εσωτερικές πτήσεις (ελλείψει χρόνου) και παρόλο που ήμουν προετοιμασμένη για τα χειρότερα (καθυστερήσεις, ακυρώσεις κ.λ.π.) δεν είχα κανένα πρόβλημα (εκτός από μία καθυστέρηση μόνο). Γενικά οι εσωτερικές πτήσεις είναι πολύ βολικές, με καλές συνδέσεις και πάνω απ' όλα οικονομικές.
Για τα ξενοδοχεία, δεν θα έχεις πρόβλημα να κλείνεις επιτόπου... Έχει άπειρες επιλογές (βέβαια υπάρχει ένα θέμα... τα πιο αξιοπρεπή ξενοδοχεία δεν είναι τόσο οικονομικά όπως σε άλλες χώρες με φθηνό κ΄σοτος διαβίωσης), συν του ότι θα πας low season!
Έχω γράψει και μία ιστορία από το ταξίδι μου στην Ινδία:
ΙΝΔΙΑ - Η "Θεά" των Μικρών Πραγμάτων
Ρίξε κι εκεί καμιά ματιά!

Σ'ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Μήπως θυμάσαι με ποιά (ποιές) αεροπορικές εταιρίες έκανες τις εσωτερικές πτήσεις??
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Βαριο ο πινακας που παρεθεσε η mfish ελεγε οτι ο Ιουνιος ειναι summer και απο τον Ιουλιο monsoon.Τι συνθηκες εννοει λεγοντας summer?Ανομβρια μεν ,αλλα πολυ υψηλες θερμοκρασιες?
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.549
Likes
8.188
Από αυτά που έχω διαβάσει, τον Ιούνιο έχει αποπνικτική ζέστη...Ίσως γι' αυτό και το summer το έχει με κόκκινο χρώμα σε αντίθεση με κάποια άλλα μέρη του πίνακα που το έχουν το summer με πορτοκαλί!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.278
Μηνύματα
886.142
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom