Ταξιδιωτικά videos

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.519
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
Καλημέρα σας! Ασχολούμαι με το βίντεο και ένα απο τα χόμπυ μου είναι το travel videography. Επισυνάπτω παρακάτω κάποια απο τα video που έχω φτιάξει στα ταξίδια μου (εξωτερικό και Ελλάδα) και ελπίζω να ταξιδέψετε κι εσείς μέσα απο αυτά. Θα ήθελα πολύ να δω κι εγώ βίντεο απο τα δικά σας ταξίδια! :)

Λίμνη Πλαστήρα, Ελλάδα

Εδιμβούργο, Σκωτία

Αλόννησος, Ελλάδα

Διάφορα (Στοκχόλμη-Αθήνα-Ναύπλιο)

Ζαγοροχώρια, Ελλάδα

Λευκάδα, Ελλάδα

Παρίσι-Mont Saint Michel, Γαλλία
 
Last edited by a moderator:

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Mπραβο μου άρεσε η δουλειά σου κι επειδη το παλεύω σε πολύ ερασιτεχνικό επιπεδο (τι περιμένεις τραβώντας με dslr) ξέρω τι πονοκέφαλος είναι το καλό ευρηματικό μονταζ και ο συγχρονισμός με τη μουσική. Μου αρεσει που εντασσεις πρόσωπα μέσα, άλλωστε οι στιγμές είναι για σας πρωταρχικά. Εγώ το αποφεύγω συστηματικά, ποιός θέλει να βλέπει μια γουρουνόφατσα να το παίζει Μάγια Τσόκλη.
Υπάρχουν αναρτημένα βίντεο κι εδω στο travelstories (δες επιλογή video στη μπάρα)
Ερώτηση σε τι πλεονεκτεί η ανάρτηση στο vimeo από το youtube (ρωτώ ο άσχετος)
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.519
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
Mπραβο μου άρεσε η δουλειά σου κι επειδη το παλεύω σε πολύ ερασιτεχνικό επιπεδο (τι περιμένεις τραβώντας με dslr) ξέρω τι πονοκέφαλος είναι το καλό ευρηματικό μονταζ και ο συγχρονισμός με τη μουσική. Μου αρεσει που εντασσεις πρόσωπα μέσα, άλλωστε οι στιγμές είναι για σας πρωταρχικά. Εγώ το αποφεύγω συστηματικά, ποιός θέλει να βλέπει μια γουρουνόφατσα να το παίζει Μάγια Τσόκλη.
Υπάρχουν αναρτημένα βίντεο κι εδω στο travelstories (δες επιλογή video στη μπάρα)
Ερώτηση σε τι πλεονεκτεί η ανάρτηση στο vimeo από το youtube (ρωτώ ο άσχετος)
Σε ευχαριστώ πολύ! Κι εγώ με dslr τραβάω, μην τις υποτιμάς καθόλου. Πολλοί επαγγελματίες τις προτιμούν γιατί είναι ευέλικτες, με χαμηλό κόστος και μπορείς να τις μεταφέρεις με άνεση όπου θες.
Το vimeo έχει ελαφρώς καλύτερη ποιότητα εικόνα, το bitrate των video είναι στα 5 mbps ενώ στο YouTube είναι 4. Για αυτό ίσως αργούν περισσότερο να φορτώσουν απο ότι στο youtube. Το καλό με το δεύτερο όμως είναι ότι έχεις περισσότερες επιλογές προβολής όσον αφορά στην ποιότητα. Γενικά επειδή το βίντεο και στις δύο περιπτώσεις μετατρέπεται σε flv τύπο αρχείου η ποιότητα απέχει αρκετά απο το πρωτότυπο βίντεο αλλά δε βαριέσαι. :) Ελπίζω να σε κατατόπισα!
Έχεις κάποια βίντεο κι εσύ απο τα ταξίδια σου;
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Δεν τις υποτιμώ, απλά μάλλον εγώ μεγαλώνω και τα χέρια αρχίζουν να ψιλοτρέμουν :icon_eek: και μαζί τρέμει και η εικόνα του βίντεο
Αν ανοίξεις το προφίλ μου θα δεις βίντεο για Νορβηγία και Ασμάρα στην Ερυθραία, στο youtube έχω και άλλα
Επειδή δείχνω κυρίως μέρη (σπάνια εμάς) συχνά επιλέγω και πολλές φωτό σε εναλλαγή με βίντεο. Εξοικονομώ χρόνο συνολικά έτσι και το μάτι εστιάζει περισσότερο στο αξιοθέατο.
Δεν χρησιμοποιώ κάποιο ιδιαίτερο πρόγραμμα πλέον γιατί δεν έχω υπομονή. Βρήκα βολικό για τα βασικά το imovie τώρα που δουλεύω σε mac. Βάζω φωτό, βάζω βίντεο, βελτιώνω λίγο εικόνα, κάνω περικοπή κλιπ, προσθέτω τίτλους, μουσική και ιδού το αποτέλεσμα (που δεν έχει σχέση με την δυναμικότητα των δικών σου βίντεο).
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.519
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
Δεν τις υποτιμώ, απλά μάλλον εγώ μεγαλώνω και τα χέρια αρχίζουν να ψιλοτρέμουν :icon_eek: και μαζί τρέμει και η εικόνα του βίντεο
Αν ανοίξεις το προφίλ μου θα δεις βίντεο για Νορβηγία και Ασμάρα στην Ερυθραία, στο youtube έχω και άλλα
Επειδή δείχνω κυρίως μέρη (σπάνια εμάς) συχνά επιλέγω και πολλές φωτό σε εναλλαγή με βίντεο. Εξοικονομώ χρόνο συνολικά έτσι και το μάτι εστιάζει περισσότερο στο αξιοθέατο.
Δεν χρησιμοποιώ κάποιο ιδιαίτερο πρόγραμμα πλέον γιατί δεν έχω υπομονή. Βρήκα βολικό για τα βασικά το imovie τώρα που δουλεύω σε mac. Βάζω φωτό, βάζω βίντεο, βελτιώνω λίγο εικόνα, κάνω περικοπή κλιπ, προσθέτω τίτλους, μουσική και ιδού το αποτέλεσμα (που δεν έχει σχέση με την δυναμικότητα των δικών σου βίντεο).
Στον υπολογιστή που είμαι δεν μπορώ να δω βίντεο αυτή τη στιγμή, αλλά θα τα δω σίγουρα το βραδάκι απο το σπίτι μου. Ωστόσο, είδα τον ταξιδιωτικό σου χάρτη και η αντίδραση που είχα ήταν αυτή: :shock::shock::shock:
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Στον υπολογιστή που είμαι δεν μπορώ να δω βίντεο αυτή τη στιγμή, αλλά θα τα δω σίγουρα το βραδάκι απο το σπίτι μου. Ωστόσο, είδα τον ταξιδιωτικό σου χάρτη και η αντίδραση που είχα ήταν αυτή: :shock::shock::shock:
:icon_redface: μη με κάνεις να κοκκινίζω, ένα χούι έχω κι εγώ κι αυτό είναι τα ταξίδια
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Πολύ ωραία βίντεο και αν και συνέχεια λέω να το προσπαθήσω ποτέ δεν αρχίζω, αν και φτιάχνω συνολικά για ολόκληρο το ταξίδι ένα μεγάλο βίντεο.
Εσύ ποιο πρόγραμμα χρησιμοποιείς;
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.519
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
Πολύ ωραία βίντεο και αν και συνέχεια λέω να το προσπαθήσω ποτέ δεν αρχίζω, αν και φτιάχνω συνολικά για ολόκληρο το ταξίδι ένα μεγάλο βίντεο.
Εσύ ποιο πρόγραμμα χρησιμοποιείς;
Σε ευχαριστώ πολύ! Ωραία η ιδέα του ενός μεγάλου βίντεο... Χρησιμοποιώ το premiere της Adobe.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Τι όμορφα.Του Παρισιού ειδικά είναι υπέροχο.Τι ωραία να ζωντανεύουν έτσι τα ταξίδια σου.
Μετανιώνω που τα βίντεο που τραβάω είναι ψιλοαγγαρεία αφού με τις φωτογραφίες έχω τρέλα.
Τα βίντεο μου είναι κουνημένα και απλά αλλά πάντα ήθελα κι εγώ να τα εννώσω μ'αυτό τον τρόπο.
Εχω το sony vegas pro που θεωρείται από τα καλύτερα προγράμματα του είδους του.Είχα ξεκινήσει κάποια στιγμή να φτιάχνω ένα ταξίδι μου και το παράτησα στην μέση.Μου δίνεις αφορμή να το ξαναπροσπαθήσω.
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.519
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
Τι όμορφα.Του Παρισιού ειδικά είναι υπέροχο.Τι ωραία να ζωντανεύουν έτσι τα ταξίδια σου.
Μετανιώνω που τα βίντεο που τραβάω είναι ψιλοαγγαρεία αφού με τις φωτογραφίες έχω τρέλα.
Τα βίντεο μου είναι κουνημένα και απλά αλλά πάντα ήθελα κι εγώ να τα εννώσω μ'αυτό τον τρόπο.
Εχω το sony vegas pro που θεωρείται από τα καλύτερα προγράμματα του είδους του.Είχα ξεκινήσει κάποια στιγμή να φτιάχνω ένα ταξίδι μου και το παράτησα στην μέση.Μου δίνεις αφορμή να το ξαναπροσπαθήσω.
Και η φωτογραφια μ'αρεσει πολυ (εχω αρκετές φωτογραφιες) αλλα το βίντεο μου φαίνεται πιο ζωντανό... Το Παρισι με συγκίνησε περισσότερο απο οτι εχω δει ως τωρα, για πολλούς και διαφορετικούς λόγους... Χαίρομαι που σ'αρεσε :)
Το Sony Vegas ειναι πολυ καλό προγραμμα, το εχω δουλέψει λιγο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.532
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom