Ταξιδιωτική ασφάλεια

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
ειναι πολυ ενδιαφερον το όλο θέμα...
και μεγαλα ποσα καλυψης.. για 12 ευρώ...
αλλα δεν καταλαβαινω..ποιο ειναι το ποσον που ασφαλιζεις? εισητηρια..ξενοδοχειο αν εχει προπληρωθει..τα εξοδα σου εκει....
sorry ..επειδη δεν γνωριζω..ειναι ισως λιγο απλοικες οι ερωτησεις μου..
αν εχεις χρόνο ..πες μας..
O Travelsafe απότι βλέπω είναι πολυ ενημερωμένος ,εγώ θα σου πώ αυτά που γνωρίζω και αν υπάρχει κάτι επιπλέον ,Travelsafe ενημέρωσε μας.
Τα προγράμματα ταξιδιωτικής ασφάλισης καλύπτουν :έξοδα νοσηλείας ,τυχόν επισκέψεις σε ιατρούς ,φάρμακα,Επίσης καλύπτουν μεταφορά σε περίπτωση θανάτου (επαναπατρισμό φτου φτου φτου μακρια απο μας) έξοδα επανέκδωσης εγγράφων καθώς και κάλυψη απώλειας αποσκευών.Όλα αυτά βεβαίως μέχρι ενός ποσού (το αναφέρουν τα συμβόλαια).Επίσης επειδή κάποιοι πορούν να κάνουν κάποια επικίνδινα σπορ (πχ σκι κλπ)τα οποία δεν καλύπτονται απο τις συνηθισμένες ασφάλειες ,μπορεί κάποιος να ζητήσει κάλυψη και αυτών (με επιπρόσθετο κόστος).
Σχετικά με το ποσο που σου ανέφερα ,αφορά την περίπτωση που κάποιος ακυρώνει το ταξίδι του.Δηλαδή την περίπτωση που έχεις πληρώσει ήδη το ταξίδι σου και θέλεις να το ακυρώσεις.Τότε αν έχεις κάνει ασφάλεια "ακύρωσης ταξιδιού "παίρεις πίσω τα χρήματα σου(ουσιαστικά τα "ακυρωτικά").
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Ευχαριστώ για το σχόλιο.
Μου δίνεις τη δύναμη να συνεχίσω να ενημερώνω. Δεν το κρύβω - αισθάνομαι λίγο μοναχικός , αλλά και οι κούκκοι έρχονται με την Άνοιξη.
ενταξει..ειναι ενα θεμα που πολλοι δεν γνωριζουν..οπως και εγώ..
ισως μεσα σε ολα τα εξοδα ενος ταξιδιου θα πρεπει να συμπεριλαμβανουμε και την ταξιδιωτικη ασφαλιση..
αλλα πρεπει να ενημερωθουμε...
τα ποσα δεν ειναι μεγαλα για να σε αποθαρρυνουν να κανεις μια ταξιδιωτικη ασφαλιση..
βεβαια πολλοι δεν εχουν εμπιστοσυνη σε ασφαλιστικες...ειναι ενα θεμα και αυτό....
ισως το λεω πάλι μας λειπει η ενημερωση και η παιδεια πανω σε αυτον τον τομέα...
 

Travelsafe

Member
Μηνύματα
111
Likes
71
Επόμενο Ταξίδι
The eternal city - Italy
Ταξίδι-Όνειρο
Όσο+μακριά, τόσο+καλά
δηλαδη..αν εγω πληρωσω ακυρωτικα 100 ευρω για τα εισητηρια και 150 ευρω για ξενοδοχειο η ασφαλιατική θα μου επιστρεψει 350 επι 4%=14 ευρώ?
Κόστος ταξιδιού : 100 ευρώ εισιτήρια + 350 Ξενοδοχείο = 450 ευρω Σύνολο.
Τα ασφάλιστρα που θα πληρώσεις είναι: 450 χ 4% = 18 €.
Αν ακυρωθεί το ταξίδι σου θα πρέπει να προσκομίσεις στην ασφαλιστική τα παραστατικά ή την αλληλογραφία με την οποία σου κοινοποιούν πόσα χρήματα σου χρεώνουν ως ακυρωτικά. π.χ. 100 τα εισιτήρια και 150 το ξενοδοχείο. Τότε θα αποζημιωθείς για αυτά τα 250 €. Αν χρεωθείς σαν ακυρωτικά και τα 450€, τότε θα αποζημιωθείς για 450€.
Με λίγα λόγια τα ασφάλιστρα είναι το 4% της συνολικής αξίας του ταξιδιού σου.
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
To Robissa όπως και άλλα ταξιδιωτικά γραφεία προωθούν τα 2 προγράμματα της Mondial Assistance τα οποία είναι πάρα πολύ καλά. Πλέον ο κόσμος χωρίζεται στα 3: Έχει προστεθεί σαν 3η Γεωγρ. Περιοχή οι: ΗΠΑ και Καναδάς.
Το Robissa έχει κάποια ιδιαιτερότητα στο πρόγραμμα του. Πληροφορία όμως μόνο μέσω προσωπικού μηνύματος / email.

Πολύ καλά κάνεις και καλύπτεσαι. Όπως λένε και οι σύντροφοι οι Άγγλοι "better safe than sorry..."
Πολύ καλές οι πληροφορίες σου.Αν και έχω κάνει αρκετες φορές ασφάλεια ,ευτυχώς δεν μου χρειάστηκε ποτέ ως τωρα να κάνω χρήση της (και μακάρι να μην χρειαστεί ποτε :D)οπότε δεν μπορώ να εκφάσω άποψη περι χρήση προγραμμάτων.
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
δηλαδη..αν εγω πληρωσω ακυρωτικα 100 ευρω για τα εισητηρια και 150 ευρω για ξενοδοχειο η ασφαλιατική θα μου επιστρεψει 250 επι 4%=10ευρώ?
μαλλον ολα τα ακυρωτικά...απο οτι ειπε ο φιλος toubiotis..
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Κόστος ταξιδιού : 100 ευρώ εισιτήρια + 350 Ξενοδοχείο = 450 ευρω Σύνολο.
Τα ασφάλιστρα που θα πληρώσεις είναι: 450 χ 4% = 18 €.
Αν ακυρωθεί το ταξίδι σου θα πρέπει να προσκομίσεις στην ασφαλιστική τα παραστατικά ή την αλληλογραφία με την οποία σου κοινοποιούν πόσα χρήματα σου χρεώνουν ως ακυρωτικά. π.χ. 100 τα εισιτήρια και 150 το ξενοδοχείο. Τότε θα αποζημιωθείς για αυτά τα 250 €. Αν χρεωθείς σαν ακυρωτικά και τα 450€, τότε θα αποζημιωθείς για 450€.
Με λίγα λόγια τα ασφάλιστρα είναι το 4% της συνολικής αξίας του ταξιδιού σου.
ευχαριστώ πολυ..τωρα μπήκα....που λένε....
 

Travelsafe

Member
Μηνύματα
111
Likes
71
Επόμενο Ταξίδι
The eternal city - Italy
Ταξίδι-Όνειρο
Όσο+μακριά, τόσο+καλά
O Travelsafe απότι βλέπω είναι πολυ ενημερωμένος ,εγώ θα σου πώ αυτά που γνωρίζω και αν υπάρχει κάτι επιπλέον ,Travelsafe ενημέρωσε μας.
Σωστός!! Σε όλο σου το σχόλιο. :clap::clap::clap: Άλλες εταιρίες πχ AIG καλύπτουν τα ακυρωτικά και κατα διάρκεια του ταξιδιού. Ακόμη και αεροπειρατία / τρομοκρατικές ενέργειες.

Άλλες όπως η Bupa επεκτείνουν τις καλύψεις τους χωρίς εξαίρεση εμπόλεμων ζωνών (πχ Ιράκ, Αφγανιστάν).

ΥΓ: 1) Είναι η δουλειά μου, αλλά το μεράκι με έχει σπρώξει να ανοίξω τις πύλκες της ιντερνετικής ενημέρωσης. Είναι όπως συχνά λέω πάρεργο για τους περισσότεροτυς η ταξιδιωτική ασφάλιση. Προσωπικά ενημερώνω τον κόσμο και καλέσε όποιον θέλετε να σας ασφαλίσει ή αγοράστε κάλυψη μέσου όποιου site σας φαίνεται φιλικότερο. 2) Αξιοπιστία & φερεγγυότητα των ασφαλιστικών εταιριών. Οι μεγάλες πολυεθνικές που προσφέρουν αυτά τα προγράμματα είναι κολοσσοί. Η δυσπιστία που προέρχεται κυρίως απόο την ασφάλιση των αυτοκινήτων μας είναι εκείνη που δυναμιτίζει τα θεμέλια του θεσμού. Τι να πω βρε παιδιά. Ο τζίρος της Mondial παγκοσμίως ξεπερνάει το 1,5 δισ ευρά σε ταξιδιωτικές ασφαλίσεις. Η Bupa έχει εκατομμύρια πελατών στο κλάδο ζωής παγκόσμια.... Το πρόβλημα γύρω από την ταξιδιωτική ασφάλιση προσωπικά το εντοπίζω στην ελλειπή ενημέρωση.
 

Travelsafe

Member
Μηνύματα
111
Likes
71
Επόμενο Ταξίδι
The eternal city - Italy
Ταξίδι-Όνειρο
Όσο+μακριά, τόσο+καλά
Αν και έχω κάνει αρκετες φορές ασφάλεια ,ευτυχώς δεν μου χρειάστηκε ποτέ ως τωρα να κάνω χρήση της.
Αν σου πω εγώ τι έχω ζήσει ή υποστηρίξει, τότε θα χρειζόμουν ένα megasite των travel insurance stories ...

Το σημαντικό είναι ότι δεν ξεκινάς γυμνός στ αγκάθια.
Το "κάτι"είναι πολύ καλύτερο από το "τίποτε".

Σου εύχομαι πολλά και καλά ταξίδια χωρίς απρόοπτα.
Με εκτίμηση και αγάπη
Travelsafe
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
Αν σου πω εγώ τι έχω ζήσει ή υποστηρίξει, τότε θα χρειζόμουν ένα megasite των travel insurance stories ...

Το σημαντικό είναι ότι δεν ξεκινάς γυμνός στ αγκάθια.
Το "κάτι"είναι πολύ καλύτερο από το "τίποτε".

Σου εύχομαι πολλά και καλά ταξίδια χωρίς απρόοπτα.
Με εκτίμηση και αγάπη
Travelsafe
Travelsafe ,επειδή είμαι μέσα στον χώρο της υγείας έχω δεί και έχω ακούσει αρκετά ,γιαυτο παίρνω προφυλάξεις ώστε να ελαχιστοποιήσω τυχόν προβλήματα που μπορούν να εμφανιστούν .
 

turms

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
2.882
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
στην ενοτητα για γερμανοφιλους αναφερω περι ταξ. ασφαλισης
εκανα για ενα ετος, για δυο ατομα 118 και για τους δυο...καλυπτει ολα τα ταξιδια που κανεις ενος ετους αρκει καθε ταξιδι μην υπερβαινει τις 60 μερες...
καλυπτει ακυρωσεις πτησεων, χαμενες αποσκευες, αρρωστιες, επαναπατρισμο κλπ
 

Travelsafe

Member
Μηνύματα
111
Likes
71
Επόμενο Ταξίδι
The eternal city - Italy
Ταξίδι-Όνειρο
Όσο+μακριά, τόσο+καλά
στην ενοτητα για γερμανοφιλους αναφερω περι ταξ. ασφαλισης
εκανα για ενα ετος, για δυο ατομα 118 και για τους δυο...καλυπτει ολα τα ταξιδια που κανεις ενος ετους αρκει καθε ταξιδι μην υπερβαινει τις 60 μερες...
καλυπτει ακυρωσεις πτησεων, χαμενες αποσκευες, αρρωστιες, επαναπατρισμο κλπ
Η Ετήσια ασφάλιση είναι η καλύτερη λύση γιασ όποιον ταξιδεύει συχνά για σύντομα χρονικά διαστήματα. Τέτοια συμβόλαια συνήθως καλύπτουν ταξίδια κάποιοας συνολικής διάρκειας μέσα στο 12μηνο της ασφάλισης. (πχ 30 ημέρες το χρόνο, 90 / χρόνο). Από εταιρία σε εταιρία τα ασφάλιστρα διαφέρουν, ανάλογα με το πλήθος των καλύψεων και των ορίων των χρημάτων με τα οποία αποζημιώνει.

Πριν συνάψετε τέτοιου είδους ασφαλίσεις συμβουλεύω να σας προμηθεύει η εταιρία ή ο ασφαλιστικός σας σύμβουλος τους ειδικούς όρους των προγραμμάτων ώστε να διαβάζετε τους περιορισμούς και τις εξαιρέσεις τους. Αν κάτι δεν κατανοείτε, μην ντραπείτε να ζητήσεσε επεξηγήσεις.
 

pinelopi

Member
Μηνύματα
265
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Βρεττάνη , Λίγηρας
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού..αρκεί να φεύγω
Αλήθεια τι κάνετε με το κόστος της ταξιδιωτικής ασφάλειας στα αεροπορικά εισιτήρια; Για παράδειγμα η Easy το βάζει και μπορείς αν θέλεις να το αφαιρέσεις , μειώνοντας το κόστος του εισητηρίου. Και σε άλλες loco ( π.χ. skyeurope) μπορείς να το κάνεις... Αυτό συμβαίνει μόνο στις loco; Εσείς τι κανετε; Το πληρώνετε ή όχι;
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.300
Μηνύματα
887.390
Μέλη
38.973
Νεότερο μέλος
vkaravasili@d-mar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom