Ταξιδιωτική ασφάλεια

thanosth

Member
Μηνύματα
3.374
Likes
6.875
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
με αφορμή την κατάσταση που εχει δημιουργηθει με την ηφαιστιακή τέφρα στους ευρωπαικους αιθέρες και τις ακυρώσεις των πτήσεων,
καποιος που ειχε κλεισει ταξιδιωτική ασφάλεια και ηταν να πετάξει αυτες τις μέρες, αλλά λογω των ακυρώσεων, αποφάσιζε να μην πετάξει, αφού τα αεροδρόμια ειναι κλειστά,
η ταξιδιωτική ασφάλεια θα αποζημίωνε κάποιον που εχει προπληρώσει διανυκτερεύσεις σε ξενοδοχεία, η εισιτήρια τρένου για διαδρομή που δεν μπορεί να ειναι εκει για να πραγματοποιησει τη σιδηροδρομικό ταξίδι;
 

Travelsafe

Member
Μηνύματα
109
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
The eternal city - Italy
Ταξίδι-Όνειρο
Όσο+μακριά, τόσο+καλά
Τέφρα / Ταξιδιωτική ασφάλιση & αποζημιώσεις

με αφορμή την κατάσταση που εχει δημιουργηθει με την ηφαιστιακή τέφρα στους ευρωπαικους αιθέρες και τις ακυρώσεις των πτήσεων,
καποιος που ειχε κλεισει ταξιδιωτική ασφάλεια και ηταν να πετάξει αυτες τις μέρες, αλλά λογω των ακυρώσεων, αποφάσιζε να μην πετάξει, αφού τα αεροδρόμια ειναι κλειστά,
η ταξιδιωτική ασφάλεια θα αποζημίωνε κάποιον που εχει προπληρώσει διανυκτερεύσεις σε ξενοδοχεία, η εισιτήρια τρένου για διαδρομή που δεν μπορεί να ειναι εκει για να πραγματοποιησει τη σιδηροδρομικό ταξίδι;
Αχ ξαναγυρνάμε σε παλιά και τόσο ίδια πράγματα..
Καλσπέρα.
Πως αποφασίζεις να μήν πετάξεις όταν δεν μπορείς να πετάξεις;;
(Είναι λίγο οξύμωρο αυτό που ζητάς)
Εν πάσει περιπτώσει
Η ταξιδιωτική ασφάλιση καλύπτει οτι συμβαίνει σε εμάς και την υγεία μας (ξαφνικά ή βίαια δηλαδή μιά αιφνίδια ασθένεια ή κάποιο ατύχημα).

Η ακύρωση του ταξιδιού - όπως την προβλέπουν τα συμβόλαια των περισσότερων εταιριών και αποζημιώνουν ισχύει οταν συμβεί κάτι τέτοιο στην υγεία μας, ή απώλεια ζωής συγγενικού προσώπου.

Το ζητούμενο λοιπόν δεν είναι αν αποζημιώνει μία ασφαλιστική αλλά εάν εσύ διαπραγματεύεσαι την επιστροφή των χρημάτων σου για ένα ταξίδι που δεν μπορεί να γίνει από παράγοντες πρωτόγνωρους.

Σε περιστατικά σαν αυτό που αναφέρεσαι τα πράφματα είναι διαφορετικά.
Α) Ο ξενοδόχος ή ο ταξιδιωτικός πράκτορας μπορεί να δείξει τη πρέπουσα κατανόηση και να μήν χρεώσει ακυρωτικά από τη στιγμή που ένα ταξίδι ακυρώνεται, όχι με δική σου βούληση αλλά από acts of god τα οποία ξεπερνάνε τα ανθρώπινα όρια και βούληση.
Β) Σε on line κρατήσεις από εταιρίες κυρίως χαμηλού κόστους ίσως είναι πιό δύσκολη η διαπραγμάτευση για επιστροφή χρημάτων.

Πολοί τα βάζουν με τις αεροπορικές που δεν πληρώνουν / η μεριμνούν να προσφέρουν χωρίς χρέωση καταλύματα σε κόσμο που μένει " αμανάτι " σε αεροδρόμια.
Προσοχή: Δεν ευθύνεται η αεροπορική εταιρία για την αναβολή ή ματαίωση της πτήσης. ...

Για να σε βοηθήσω - ίσως και άλλους φίλους να καταλάβουν καλύτερα, ρίξε μιά ματιά στους όρους της κάλυψης ακυρωτικών για να καταλάβεις.

Εδώ της Mondial TravelSafe - Ασφάλιση Ακυρωτικών και στο booklet της Ihi-Bupa εδώ TravelSafe ελπίζω να βοήθησα λίγο.

Άποψη μου; διαπραγματεύσου την ακύρωση των κρατήσεων σου χωρίς penalties. (άν έκανες μόνος σου τις κρατήσεις) . Καλά ή άσχημα αυτό είναι και τό τίμημα όταν οργανώνουμε μόνοι τα ταξίδια μας χωρίς τη μεσολάβηση ταξιδιωτικού πράκτορα.
 

mindtraveler

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ίσως Ρωσία...
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
ακυρώσεις

Γεια σας παιδιά. Έχω διαβάσει και τις 9 σελίδες του θέματος αλλά ακόμα δεν έχω ξεκαθαρίσει κάποια πράματα.

Πρόκειται τον Ιούνιο να ταξιδέψω Αμερική και Καναδά μέσω Αγγλίας. Υπάρχει περίπτωση να βρω ασφάλιση που να καλύπτει και τις ακυρώσεις πτήσεων λόγω ανωτέρας βίας? (πχ ομίχλη κακοκαιρίες, υφαιστιακή στάχτη.. λέμε τώρα..).

Με ενδιαφέρει μια ασφάλεια που να καλύπτει όχι μόνο ατυχήματα και ιατροφαρμακευτική/νοσοκομειακή περίθαλψη, αλλά και ενδεχόμενο χάσιμο πτήσεων από καθυστερήσεις προηγούμενων (χωρίς απαραίτητα να είναι connecting flights μεταξύ τους) αλλά ακόμα και στην περίπτωση της ακύρωσης λόγω ανωτέρας βίας (force majeure ), τι γίνεται? Εντάξει να περιμένεις την επόμενη πτήση που θα γίνει. Θα σου παρέχουν όμως στέγη και τροφή μέχρι τότε???

Σε ενάμιση μήνα σχεδόν, θα κάνω το ταξίδι και είαι λίγο αγχωμένος με τα κλεισίματα των αεροδρομίων λόγω της στάχτης. Έχω δώσει ένα σωρό χρήματα για το ταξίδι αυτό και αν τυχόν η κατάσταση παραμείνει όπως έχει στην Ευρώπη, χλωμά τα πράγματα. Δεν θα ξέρω τι να κάνω....
 

harmim

Member
Μηνύματα
56
Likes
9
Παιδια εγω τον αλλο μηνα ταξιδευω με τη γυναικα μου Νεα Υορκη και ενδιαφερομαι για ταξιδιωτικη ασφαλιση που να περιλαμβανει μονο οτι αφορα την υγεια.(νοσοκομειο,φαρμακα,επισκεψη σε γιατρο-κλινικη κ.τ.λ. ξερει κανεις τιποτα?)Δε θελω καλυψη για εισητηρια ,αποσκευες κτλ....
 

xelidoni

Member
Μηνύματα
158
Likes
39
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλια
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή-Ισλανδία
ευχαριστούμε για όλες τις χρήσιμες πληροφορίες και τις επεξηγήσεις !!! πολύ βολικό βρίσκω το πακέτο για διάφορα ταξίδια κατά τη διάρκεια ενός έτους , μιας και ταξίδεύω 6 φορές το χρόνο τουλάχιστον. ας ελπίσουμε βέβαια να μη μας τύχει ποτέ κάτι...
 

AsterasTripolis

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επειδή πρόκειται κι εγώ να ταξιδεψω Αμερική τον Ιούλιο, μήπως έχετε κάτι να μου προτείνετε σε θέμα ασφάλισης?
 

xelidoni

Member
Μηνύματα
158
Likes
39
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλια
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή-Ισλανδία
γιατι δε διαλέγεις κατι απο όλα αυτά που έχουν ήδη αναφερθεί???
ήταν όλοι πολύ λεπτομερείς.
 

faery

Member
Μηνύματα
18
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ζυριχη-ισπανια
Ταξίδι-Όνειρο
ο γυρος του κοσμου.... :)
γεια σας!!
θα ηθελα να ρωτησω αν ξερει καποιος για το αν υπαρχει καποια ασφαλιστικη εταιρια που να καλυπτει κλοπη αποσκευων εκτος αεροδρομιου κτλ
επειδη εχω ασχημη εμπειρια κ δεν θα ηθελα να μου ξανασυμβει:(
ευχαριστω:cool:
 

faery

Member
Μηνύματα
18
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ζυριχη-ισπανια
Ταξίδι-Όνειρο
ο γυρος του κοσμου.... :)
εισαι σιγουρη οτι καλυπτει κλοπη αποσκευων εκτος απο τις ωρες ταξιδιου?
π.χ. απο τον δρομο?
ευχαριστω:clap:

(δεν σου εστειλα πμ γιατι δεν μπορω ακομα-εχω λιγα μνματα στο site)
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Σορρυ, δεν το πρόσεξα ότι δεν έχεις συμπληρώσει 20 μηνύματα.
Λοιπόν, η ασφάλεια καλύπτει όλο το ταξίδι, δηλαδή όχι μόνο τις μεταφορές αλλά και όλη τη διάρκεια της παραμονής σου στον τόπο προορισμού. Είσαι ασφαλισμένος δηλαδή για ό,τι στραβό μπορεί να συμβεί στο ταξίδι (εννοώντας κλοπές, ατυχήματα, πρόβλημα με ξενοδοχεία κλπ). Σου ξαναστέλνω π.μ. με τις υπόλοιπες πληροφορίες!
 

faery

Member
Μηνύματα
18
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ζυριχη-ισπανια
Ταξίδι-Όνειρο
ο γυρος του κοσμου.... :)
μηπως θυμασαι το ονομα της εταιριας?
ευχαριστω:clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.060
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom