Ταξιδιωτική ασφάλεια

faery

Member
Μηνύματα
18
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ζυριχη-ισπανια
Ταξίδι-Όνειρο
ο γυρος του κοσμου.... :)
σε ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια:clap:
 

Cloud_9

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Αναζητείται χρόνος. . .
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Και ως νέα και εγώ, θα επανέλθω στο θέμα αυτό...
Πως μπορώ να κάνω ταξιδιωτική ασφάλεια για πολύτιμα αντικείμενα που εκλάπησαν ή που χάθηκαν από αποσκευή, αλλά και για επιστροφή των εισητηρίων σε περίπτωση ακύρωσης λόγω ανωτέρας βίας αλλά και για θέμα υγείας?Κυκλοφορούν τόσες εταιρίες...Ποιές είναι αξιόπιστες και πως τις ξεχωρίζει κανείς? Τέλος, ισχύει το ότι αν έχεις πληρώσει τα εισητηρια με πιστωτική είσαι ήδη ασφαλισμένος?
 
Last edited by a moderator:

anna_zaira

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ταιλάνδη
Για το 33 ημερών ταξίδι μου στην Ταυλάνδη έκανα μία ταξιδιωτική ασφάλιση με την World Nomad
World Nomads - Keep Travelling Safely

Ελπίζω να μην χρειαστώ τίποτα. Εν πάσει περιπτώσει, θα σας ενημερώσω, ότι και να γίνει.
 

Travelsafe

Member
Μηνύματα
109
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
The eternal city - Italy
Ταξίδι-Όνειρο
Όσο+μακριά, τόσο+καλά
World Nomads

Το World Nomads είναι site με πολύ ωραίο και "πιασιάρικο" όνομα. Δημιουργός κάποιος ασφαλειομεσίτης. Αν προσέξεις στο κάτω μέρος της "μάσκας" που ξεκινάει η διαδικασία ασφάλισης θα δεις τα logos των ασφαλιστικών εταιριών μέσω των οποίων σε ασφαλίζει. Ανάμεσα τους είναι η IhI-Bupa, Mondial Assistance και CHARTIS.
Η πρώτη έχει 1 πακέτο με πρόσθετες παροχές α) για αποσκευές και β) για ακύρωση ταξιδιού
Η 2η 2 προγράμματα: Super & Classic στα τα οποία συνδιαστικά μπορείς να αγοράσεις και τη κάλυψη ακύρωσης ταξιδιού.
Η CHARTIS έχει 4 προγράμματα Value, Silver, Gold, VIP.

Αν στήσω στο site μου μία μηχανή αγοράς πακέτων ταξιδιωτικής ασφάλισης "συσκευάζοντας" δλδ μετονομαζοντας τα με ωραίους και εξωτικούς τίτλους ουσιαστικά σαν καταναλωτής δεν εντοπίζες εύκολα τι αγοράζεις και από ποιά εταιρία.

Τα ίδια προϊόντα τα βρίσκεις και στην Ελλάδα όπου και οι 3 τους έχουν παρουσία με καταστήματα και δίκτυο πωλήσεων. Τα καταλαβαίνεις καλύτερα στα ελληνικά και ακόμη άν σου δημιουργθεί διένεξη και θεωρείς οτι είσαι αδικημένος/η για ένα περιστατικό που δεν αποζημιώθηκες ή αποζημιώθηκες μερικά, μπορείς να ψάξεις το δίκιο σου με όλα τα νόμιμα μέσα που σου προσφέρονται στην Ελλάδα αντί να τραβιέσαι στις ΗΠΑ ή όπου έχει έδρα ο πωλητής μέσω του οποίου ψώνισες την ασφάλιση.
Δηλαδή πιάσε τ' αυγό και κούρευτο...

Γιατί βρε παιδιά αυτή η "ξενομανία" και η απαξίωση της εληνικής ασφαλιστικής αγοράς όταν κι εδώ μπορείτε να αγοράσετε ακριβώς τα ίδια πράγματα;; Ουσιαστικά μειώνετε τα δικαιώματα σας ως καταναλωτές. Στερείτε από τον ευατό σας το δικαίωμα να συμβουλευθείτε από επαγγελματίες που εύθύνονται αν σας δώσουν λάθος συμβουλές. (Διάβαζε Επαγγελματική Αστική Ευθύνη Διαμεσολαβούντα ασφαλιστικού συμβούλου).

Για όσα αναφέρω μπείτε στις ασφαλίσεις "απλού ταξιδιού" εδώ TravelSafe - Ταξιδιωτική Ασφάλιση για απλά ταξίδια και αφού μελετήσετε αγοράστε απ όπου θέλετε, ο,τι θέλετε και με όποιον θέλετε.

Και κάτι ακόμη... Αγοράζοντας την ασφάλιση σας μέσα από το ίδιο το TravelStories δίνετε και μία ώθηση στο ίδιο το site που όλοι μας τόσο αγαπάμε. Τι αγοράζετε; Το Globy Classic της Mondial Αssistance συνδιαστικά με τη κάλυψη ακυρωτικών - αν αγαπάτε.
Προσωπικά θα το θερούσα σαν μία πράξη "πολιτικά ορθή".
Με το συμπάθειο δηλαδή.

Ζητώ συγνώμη για το ύφος μου, απλά προσπαθώ να επισημάνω πράγματα και καταστάσεις που μπορεί κάποια στιγμή να σας δυσαρεστήσουν, εάν δεν τα γνωρίζετε εκ των προταίρων, οπότε είναι αργά..

Με αγάπη σε όλες και όλους
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
10)Πώς μπορούμε να σας βρούμε;
Μέσω της ιστοσελίδας http://www.travelsafe.gr

Σας ευχαριστούμε πάααααρα πολύ για τις διευκρινσεις σας και για τις πληροφορίες σας. Αλλά όντας ταξ. site μήπως θα ήταν χρησιμότερο να αναρτήσετε και καμμιά ταξιδιωτική πληροφορία, ή ιστορία ή οτιδήποτε άλλο ταξιδιωτικό, αντί μόνο ασφαλιστοτορίες, που στο κατω κάτω της γραφής διαφήμηση αποτελούν? Χωρίς να θέλω νας σας προσβάλω, απλά με την εμπειρία που όπως λέτε έχετε, θα βοηθουσε πολύ περισσότερο, απο ότι διαφημίσεις για ασφαλ. συμβόλαια που μας προτείνετε.
Οχι τιποτα άλλο, αλλά θα σας πούμε και γρουσούζη αν κάτι μας παει στραβά....
 
Last edited by a moderator:

xalara

Member
Μηνύματα
217
Likes
665
Επόμενο Ταξίδι
Αndromeda
Ταξίδι-Όνειρο
Bora-bora
Προσωπικά εντός Ευρώπης βγάζω την ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης που μου καλύπτει τα ιατρικά θέματα που με ενδιαφέρουν.

Στα μακρινά ταξίδια, έχω χρησιμοποιήσει και το World Nomads και την Mondial Αssistance μέσω του travelstories. Μιας και τα δυο έπειτα απο έρευνα είναι αξιόπιστα, το μονο που κοιτάω είναι η τσέπη μου. Το πρώτο ειναι αρκετά ποιο φτηνό ,ειδικά αν το ταξίδι περιλαμβάνει διάφορες χώρες. Ακόμα πάντα προτιμάω τις online κρατήσεις, δεν θα κάτσω να ασχοληθώ με το να πάρω τηλέφωνο ασφαλιστικές κτλπ. αλλά θα τα κλείσω με την ησυχία μου από το σπίτι ,διαβάζοντας χαλάρα τα συμβόλαια και τι περιλαμβάνουν.

Travelsafe έχω δεί το site σου , το οποίο είναι πολύ χρήσιμο και σε ευχαριστούμε. θα μπορούσες όμως να πρόσφερες και άλλες ταξιδιωτικές ασφαλίσεις OnLine (αυτό που σου είπα για πολλαπλούς προορισμούς είναι μεγάλο μειονέκτημα ,όπως και για παραπάνω απο 30 μέρες ταξιδιού).
 

Travelsafe

Member
Μηνύματα
109
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
The eternal city - Italy
Ταξίδι-Όνειρο
Όσο+μακριά, τόσο+καλά
Προσωπικά εντός Ευρώπης βγάζω την ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης που μου καλύπτει τα ιατρικά θέματα που με ενδιαφέρουν.

Στα μακρινά ταξίδια, έχω χρησιμοποιήσει και το World Nomads και την Mondial Αssistance μέσω του travelstories. Μιας και τα δυο έπειτα απο έρευνα είναι αξιόπιστα, το μονο που κοιτάω είναι η τσέπη μου. Το πρώτο ειναι αρκετά ποιο φτηνό ,ειδικά αν το ταξίδι περιλαμβάνει διάφορες χώρες. Ακόμα πάντα προτιμάω τις online κρατήσεις, δεν θα κάτσω να ασχοληθώ με το να πάρω τηλέφωνο ασφαλιστικές κτλπ. αλλά θα τα κλείσω με την ησυχία μου από το σπίτι ,διαβάζοντας χαλάρα τα συμβόλαια και τι περιλαμβάνουν.

Travelsafe έχω δεί το site σου , το οποίο είναι πολύ χρήσιμο και σε ευχαριστούμε. θα μπορούσες όμως να πρόσφερες και άλλες ταξιδιωτικές ασφαλίσεις OnLine (αυτό που σου είπα για πολλαπλούς προορισμούς είναι μεγάλο μειονέκτημα ,όπως και για παραπάνω απο 30 μέρες ταξιδιού).
Xalara ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.
Μακρυνά ή κοντινά ταξίδια πάντα η τσέπη μετράει και συμφωνώ μαζί σου.
Είναι λογικό άν από κάποια εταιρία / προμηθευτή είσαι ικανοποιημένος επιστρέφεις ξάνά και ξανά.
Το θέμα της ενημέρωσης και των όρων είναι η οπυσία του τί αγοράζεις για να μη μετανοιώνεις αργότερα.. αν συμβεί κάτι και δεν αποζημιώνεσαι.
Ταξίδια πάνω από 30 μέρες τα sites με αυτόματη χρέωση πουλάνε CHARTIS. Να το πω αλλοιώς. 5/6 εταιρίες βγάζουν προϊόντα. Όλα τα άλλα είναι απλά το περιτύλιγμα της συσκευασίας. Φυσικά και βολεύει το on line ΄΄οταν ξέρεις τί αγοράζεις. Τελειώνεις σε δευτερόλεπτα...
 

Travelsafe

Member
Μηνύματα
109
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
The eternal city - Italy
Ταξίδι-Όνειρο
Όσο+μακριά, τόσο+καλά
ΟΥΟΥΠΣ - ΧΟΝΤΡΑΔΑ !!

10)Πώς μπορούμε να σας βρούμε;
Μέσω της ιστοσελίδας http://www.travelsafe.gr

Σας ευχαριστούμε πάααααρα πολύ για τις διευκρινσεις σας και για τις πληροφορίες σας. Αλλά όντας ταξ. site μήπως θα ήταν χρησιμότερο να αναρτήσετε και καμμιά ταξιδιωτική πληροφορία, ή ιστορία ή οτιδήποτε άλλο ταξιδιωτικό, αντί μόνο ασφαλιστοτορίες, που στο κατω κάτω της γραφής διαφήμηση αποτελούν? Χωρίς να θέλω νας σας προσβάλω, απλά με την εμπειρία που όπως λέτε έχετε, θα βοηθουσε πολύ περισσότερο, απο ότι διαφημίσεις για ασφαλ. συμβόλαια που μας προτείνετε.
Οχι τιποτα άλλο, αλλά θα σας πούμε και γρουσούζη αν κάτι μας παει στραβά....
ΟΥΟΥΠΣ - ΧΟΝΤΡΑΔΑ !!
O δαίμων του copy & paste. Αν δεν μπορώ να κάνω edit το post θα ζητήσω απο τους admin να΄βγάλουν το #10. Έχειος απόλυτο δίκιο.
Το site μου είναι ασφαλιστικό με έμφαση απόλυτη προτεραιότητα στις συμβουλές γύρω απο τα προϊόντα και τις δυνατότητες που προσφέρονται από την Ελληνική αγορά. Ταξιδιωτικές πληροφορίες: Στα links έχω μόνο μερικά από τα ταξιδιωτικά γραφεία που συνεργάζομαι και τις δραστηριότητες τους. Το "έστησα" διαπιστώνοντας την άγνοια που υπάρχει από συναδέλφους. Μετά η κάθε εταιρία πλασάρει τα δικά της και δεν βρίσκεις πουθενά συγκεντρωμένη τη πληροφόρση.
Αν θέλεις για το μεράκι που τρέφω στο θέμα πραά για άλλους λόγους.
Έχω όμως πληροφορίες σχετικές με τα δικαιώματα του καταναλωτή στα ταξίδια του, γιατί οι αεροπορικές και ακτοπλοϊκές εταιρίες συμπεριφέρονται πάρα πολλές φορές αλλαζονικά στο ταξιδιώτη...

Θα προτιμούσα να γράψω ιστορίες για τα ταξίδια που έκανα το τελευταίο διάστημα. Δεν έχω κι εγώ πολύ χρόνο γι αυτό και γράφω αραιά καί που..

Πες με και γρουσούζη... Ο καθένας μας έχει την ελευθερία της επιλογής
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
167
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Δενν πάμε ...έχουμε μωρά.
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΝΤΑΡΚΤΙΚΗ
Επείδη έχω την επιστροφή μου απο Ελβετία στις 23/02/2011 ημέρα που υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να γίνει απεργία απο τους ελεγκτές εναέριας κυκλοφορίας...σκέφτηκα να κάνω μια ασφάλεια για το ταξίδι ...και συγκεκριμένα θα ήθελα να καλύπτει τα έξοδα σε περίπτωση ακύρωσης της πτήσης μου (διαμονή-μετακινήσεις-φαγητό) λόγω της απεργίας των ελεγκτών στα Ελληνικά αεροδρόμια...
Θα ήθελα να μου πείτε ποια εταιρεία θα ήταν καλύτερη να χρησιμοποιήσω (χωρίς να φαίνετε σαν διαφήμηση αλλά σαν βοήθεια) για αυτό το θέμα και αν κάποιος για συγκεκριμένο λόγω αποζημιώθηκε απο την εν λόγω εταιρεία και ότι πληροφορία μπορεί να μου πεί σχετικά με τέτιου είδους περιπτώσεις....!!
Έχω διαβάσει αρκετά θέματα που υπάρχουν σχετικά με ασφάλεια..αλλά θα ήθελα να ποιό ειδικές γνώμες...
Πιστεύω το θέμα που έκανα να βοηθήσει και άλλα παιδιά που πιθανόν να έχουν το ίδιο πρόβλημα....
Ευχαριστώ.....!!!
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.090
Likes
1.660
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Επείδη έχω την επιστροφή μου απο Ελβετία στις 23/02/2011 ημέρα που υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να γίνει απεργία απο τους ελεγκτές εναέριας κυκλοφορίας...σκέφτηκα να κάνω μια ασφάλεια για το ταξίδι ...και συγκεκριμένα θα ήθελα να καλύπτει τα έξοδα σε περίπτωση ακύρωσης της πτήσης μου (διαμονή-μετακινήσεις-φαγητό) λόγω της απεργίας των ελεγκτών στα Ελληνικά αεροδρόμια...
Θα ήθελα να μου πείτε ποια εταιρεία θα ήταν καλύτερη να χρησιμοποιήσω (χωρίς να φαίνετε σαν διαφήμηση αλλά σαν βοήθεια) για αυτό το θέμα και αν κάποιος για συγκεκριμένο λόγω αποζημιώθηκε απο την εν λόγω εταιρεία και ότι πληροφορία μπορεί να μου πεί σχετικά με τέτιου είδους περιπτώσεις....!!
Έχω διαβάσει αρκετά θέματα που υπάρχουν σχετικά με ασφάλεια..αλλά θα ήθελα να ποιό ειδικές γνώμες...
Πιστεύω το θέμα που έκανα να βοηθήσει και άλλα παιδιά που πιθανόν να έχουν το ίδιο πρόβλημα....
Ευχαριστώ.....!!!

Πρόσφατα έψαχνα κι εγώ για ασφάλιση ταξιδίου και έχω να σου αναφέρω ότι σε περίπτωση απεργίας αν έχει ανακοινωθεί πριν κάνεις την ασφάλεια δεν σε καλύπτουν.

You are not covered
a. for a claim caused by a strike if it had started or
been announced before you arranged this Insurance
or booked your trip, whichever is the later.

Στη δική σου περίπτωση επειδή .... ακούγεται για απεργία τη συγκεκριμένη ημερομηνία που ταξιδεύεις πρόσεχε μήπως δε σε καλύψουν. :roll::roll:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.059
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom