Ταξιδιωτική ασφάλεια

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Όλες σου οι ερωτήσεις και απορίες εύλογες. Από επαγγελματία μπορείς να πάρεις απάντηση. Στείλε μου ΠΜ να μπορέσουμε να επικοινωνήσουμε τηλεφωνικά τουλάχιστον στην αρχή.
Είναι καλύτερο να μοιράζεσαι τις πληροφορίες στο φόρουμ ώστε να ωφελούνται όλα τα μέλη. Αυτός είναι και ο σκοπός συμμετοχής στο φόρουμ. :)
 

Travelsafe

Member
Μηνύματα
108
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
The eternal city - Italy
Ταξίδι-Όνειρο
Όσο+μακριά, τόσο+καλά
Είναι καλύτερο να μοιράζεσαι τις πληροφορίες στο φόρουμ ώστε να ωφελούνται όλα τα μέλη. Αυτός είναι και ο σκοπός συμμετοχής στο φόρουμ. :)
Κλησπέρα. Άργησα ν απαντήσω -ο φόρτος εργασίας δεν επέτρεψε ν απαντήσω νωρίτερα.
Είναι σωτό να μοιραζόμαστε στο φόρουμ τις όποιες πληροφορίες.
Ωστόσο υπάρχουν τα εξής φασινόμενα ή και παθογένειες. Ελάχιστοι είναι εκείνοι που διαβάζουν τις αναρτήσεις προηγουμένων ερωτημάτων που αφορούν το ίδιο θέμα.
Η εμπειρία, μου έχει δείξει οτι πίσω από μιά απορία κρύβονται και άλλες.
Δυνατότητες υπάρχουν ποικίλες, για τη κάλυψη της κάθε ανάγκης. Δεν θεωρώ άρτια απάντηση το "μπες εδώ" συνοδευόμενο από κάποιο λινκ. Απλούστατα διότι πέρα από το κόστος ασφάλισης υπάρχουν οι όροι που δυστυχώς ελάχιστοι είναι εκείνοι που μελετούν. Αν το έπραταν λίγα αναπάντητα θα μέναν τότε...

Στα ερωτήματα που τίθενται στη συγκεκριμένη περίπτωση, η απάντηση μου ώστε να μοιράζομαι κάποιες γνώσεις και να ωφελούνται όλα τα μέλη που την βλέπουν τώρα ή αργότερα:
Από τον επαγγελματία που μίλησες, πάρε γραπτή προσφορά με email, που να συνοδεύεται από:
1. το αρχείο IPID (ήτοι τη σύντομη παρουσίαση των παροχών του προτεινόμενου προγράμματος, δλδ τη ταυτότητα του ασφαλιστικού προϊόντος).
2. Τους όρους του προτεινόμενου προγράμματος. Εκεί θα δεις τι καλύπτει και τί εξαιρεί. Έτσι θα μάθεις εκ των προταίρων τι ισχύει και τι δεν, όπως και πως λειτουργεί, πριν αποφασίσεις να προχωρήσεις.
Αυτά τα 2 αρχεία κάθε επαγγελματίας που σέβεται: το Νόμο, τον ενδιαφερόμενο και φυσικά τον εαυτό του, οφείλει να δώσει υποχρεωτικά.
Μετά μπορεί κάποιος να συγκρίνει ή φιλολογήσει πάνω σε ομοιότητες και διαφορές. αντίστοιχων καταστάσεων.

Κάθε ένας εξ ημών είναι μοναδικός / μοναδική. Έχει διαφορετικές εμπειρίες, γνώσεις, προσεγγίσεις και ανάγκες.
Μιά σωστή απάντηση επομένως - για να μην είναι τετριμμένγη & γενικόλογη, είναι αναγκαστικά προσωποποιημένη. Απαιτεί χρόνο η σύνταξη ενός γραπτού κειμένου σε σχέση με το προφορικό λόγο. Εξ ου και η ανάγκη για προφορική επικοινωνία, όπου απαντώνται απορίες σε 1-2 λεπτά από τη στιγμή που κάποιος κατέχει το αντικείμενο, ευθύνεται δε Αστικά σαν διαμεσολαβητής για την ενημέρωση που προσφέρει.

Τή "βάρυνα" λίγο τη κουβέντα. Προσπαθώ να φωτίσω τους συμμετέχοντες στο φόρουμ, ώστε ν αποφεύγουν τις λούμπες και τις κακοτοπιές, δεν έχω όμως το χρόνο ν απαντώ γραπτά όλες τις φορές.

Ανασκευάζω το site μου, μετά από 18 χρόνια λειτουργείας για να το κάνω φιλικό σε κινητές συσκευές (android / tablet). Ίσως τότε απαντώ με link κατά περίπτωση, όπως κάνουν τόσα άλλα μέλη.

Καλή συνέχεια σε όλες και όλους. Με εκτίμηση και αγάπη
Νίκος
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Σε ευχαριστώ για την απάντηση Νίκο. Οι παθογένειες και οι δυσκολίες του γραπτού λόγου σε αυτά τα θέματα δε μου είναι κάτι καινούριο, και το καταλαβαίνω. Ωστόσο, επειδή από καταβολής του φόρουμ δεν επιτρέπουμε σε επαγγελματίες του χώρου να αυτοπροβάλλονται στο φόρουμ χωρίς να συμμετέχουν/βοηθάνε με κάποια μορφή, εξ'ου και η παρακίνησή μου.

Ελπίζω να είσαι καλά :)
Καλή συνέχεια.
 

Travelsafe

Member
Μηνύματα
108
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
The eternal city - Italy
Ταξίδι-Όνειρο
Όσο+μακριά, τόσο+καλά
Σε ευχαριστώ για την απάντηση Νίκο. Οι παθογένειες και οι δυσκολίες του γραπτού λόγου σε αυτά τα θέματα δε μου είναι κάτι καινούριο, και το καταλαβαίνω. Ωστόσο, επειδή από καταβολής του φόρουμ δεν επιτρέπουμε σε επαγγελματίες του χώρου να αυτοπροβάλλονται στο φόρουμ χωρίς να συμμετέχουν/βοηθάνε με κάποια μορφή, εξ'ου και η παρακίνησή μου.

Ελπίζω να είσαι καλά :)
Καλή συνέχεια.
Καλημέρα.
Σε ευχαριστώ για την απάντηση Νίκο. Οι παθογένειες και οι δυσκολίες του γραπτού λόγου σε αυτά τα θέματα δε μου είναι κάτι καινούριο, και το καταλαβαίνω. Ωστόσο, επειδή από καταβολής του φόρουμ δεν επιτρέπουμε σε επαγγελματίες του χώρου να αυτοπροβάλλονται στο φόρουμ χωρίς να συμμετέχουν/βοηθάνε με κάποια μορφή, εξ'ου και η παρακίνησή μου.

Ελπίζω να είσαι καλά :)
Καλή συνέχεια.
Καλημέρα Δευκαλίωνα. Εν γένη καλά είμαι. Έχω ενσυναίσθηση του θέματος που είναι λεπτό. Ωστόσο για στοιχειώδη ή αυτονόητα στην εποχή μας πράγματα δεν "κρατιέμαι" να μην γράφω 2 αράδες. Αυτός είναι και ο λόγος που δεν κάνω αισθητή τη παρουσία μου συχνότερα. Είχα κατέβει στο Σύδνεϋ αλλά περιορίστηκα εκεί αυτή τη φορά. Είναι λίγο πιεστικά τα πράγμα στή ζωή μου τη τελευταία 3 ετία. Σκέψου δεν κατάφερα ούτε την "ιστορία" μου απ το ταξίδι να περάσω εδώ... Ίσως το πράξω μεταχρονολογημένα. Εσύ όλα καλά? Downunder η εδώ ?
 

Georgitsa0707

Member
Μηνύματα
205
Likes
114
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Καλησπερα σας!

Προκειται να ταξιδεψουμε στην Ταυλανδη για 18 μερες και θα ηθελα να μου πειτε αν εχετε χρησιμοποιησει καποια ταξ. ασφαλιση για εκει κ τι προτεινετε!Γενικα εχω ταξιδεψει κ σε αλλες χωρες πχ Μπαλι Σιγκαπουρη και Φιλιππινες και δεν ειχα κανει ταξ ασφαλιση όμως τωρα ειπαμε να κανουμε. Οι πτησεις ειναι με Scoot, οποτε ενας φοβος υπαρχει!

Ευχαριστω!
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Καλησπερα σας!

Προκειται να ταξιδεψουμε στην Ταυλανδη για 18 μερες και θα ηθελα να μου πειτε αν εχετε χρησιμοποιησει καποια ταξ. ασφαλιση για εκει κ τι προτεινετε!Γενικα εχω ταξιδεψει κ σε αλλες χωρες πχ Μπαλι Σιγκαπουρη και Φιλιππινες και δεν ειχα κανει ταξ ασφαλιση όμως τωρα ειπαμε να κανουμε. Οι πτησεις ειναι με Scoot, οποτε ενας φοβος υπαρχει!

Ευχαριστω!
Τι φόβος υπάρχει με την Scoot? Πρώτη φορά θα ταξιδέψω και εγώ μέ την Scoot χωρίς να εχω φροντίσει για ασφάλεια.
Αν υπάρχει ένας λόγος που το σκέφτομαι να κάνω ταξιδιωτική ασφάλεια είναι επειδή θα έχω 10 ετών παιδί μαζί που είναι πιο ευάλωτο σε ασθένειες.
 

Georgitsa0707

Member
Μηνύματα
205
Likes
114
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Τι φόβος υπάρχει με την Scoot? Πρώτη φορά θα ταξιδέψω και εγώ μέ την Scoot χωρίς να εχω φροντίσει για ασφάλεια.
Αν υπάρχει ένας λόγος που το σκέφτομαι να κάνω ταξιδιωτική ασφάλεια είναι επειδή θα έχω 10 ετών παιδί μαζί που είναι πιο ευάλωτο σε ασθένειες.
παντου έχει χάλια σχόλια κ γι αυτό φοβήθηκα λίγο.. νομίζω πρέπει να κάνουμε ασφάλεια γιατί είναι low cost..
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
παντου έχει χάλια σχόλια κ γι αυτό φοβήθηκα λίγο.. νομίζω πρέπει να κάνουμε ασφάλεια γιατί είναι low cost..
δεν μου δίνεις να καταλάβω τι σε προβληματίζει... Αν θέλεις βοήθησε με σε παρακαλώ. Γιατί το ότι είναι low cost στο δικό μου το μυαλό δεν συνεπάγεται ασφάλεια...
Και τα σχόλια που αναφέρεις τι αφορούν? Γιατί αν είναι για τα στενά καθίσματα ή τις ανύπαρκτες παροχές Service φαγητού δεν αλλάζει κάτι μια ασφάλεια
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
παντου έχει χάλια σχόλια κ γι αυτό φοβήθηκα λίγο.. νομίζω πρέπει να κάνουμε ασφάλεια γιατί είναι low cost..
Να διαβάζετε τα δικά μου σχόλια που είναι σούπερ για την Σκουτ. 😉
Αλλά βασικά, σε τι ακριβώς θα βοηθήσει η ταξιδιωτική ασφάλιση σε αυτο;
Καθυστέρηση πάντως εμείς δεν είχαμε ποτέ ως τώρα, σε καμία από τις πολλές πτήσεις που έχουμε πάει με τη Σκουτ, είτε από Αθήνα, είτε σε διάφορες χώρες της ΝΑ Ασίας
 

Travelsafe

Member
Μηνύματα
108
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
The eternal city - Italy
Ταξίδι-Όνειρο
Όσο+μακριά, τόσο+καλά
Καλησπερα σας!

Προκειται να ταξιδεψουμε στην Ταυλανδη για 18 μερες και θα ηθελα να μου πειτε αν εχετε χρησιμοποιησει καποια ταξ. ασφαλιση για εκει κ τι προτεινετε!Γενικα εχω ταξιδεψει κ σε αλλες χωρες πχ Μπαλι Σιγκαπουρη και Φιλιππινες και δεν ειχα κανει ταξ ασφαλιση όμως τωρα ειπαμε να κανουμε. Οι πτησεις ειναι με Scoot, οποτε ενας φοβος υπαρχει!

Ευχαριστω!
Το να συνάψεις κάποιο ταξιδιωτικό ασφαλιστήριο συμβόλαιο επειδή πας σε μιά μακρυνή και ξένη χώρα κατανοητό. Οι ασφαλιστικές όσον αφορά περιστατικά κατά τη διάρκεια της πτήσης δεν δινουν ιδιαίτερα πράγματα γιατί την ευθύνη για τους επιβάτες της την ἐχει η αεροπορική...
Ορισμένες μπορεί να δίνουν κάποια αποζημίωση σε περίπτωση αεροπειρατείας.

Αν κολλήσεις κάποια ασθένεια στη πτήση, ουσιαστικά θα την αντιμετωπίσεις όταν πιάσεις το έδαφος.

Τώρα αν από τα γραφόμενα σου αντιλαμβάνομαι σωστά: Το μικρό δεν θα συνταξιδέψει.
Οπότε ρίξε μιά ματιά στα κεφάλαια θανάτου από ατύχημα των προσφερόμενων ταξιδιωτικών ασφαλίσεων αν εκεί εστιάζεις την ανησυχία σου. Οι μοιραίες αναποδιές ταξιδεύουν παντού και όχι μόνο εν πτήσει με low cost carriers.

Αυτό ισχύει για όλους όσους ταξιδεύουν και αφήνουν τα παιδιά τους σπίτι. Σπάνιο και αβέβαιο αλλά όχι και απίθανο...
 
Last edited:

Georgitsa0707

Member
Μηνύματα
205
Likes
114
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
δεν μου δίνεις να καταλάβω τι σε προβληματίζει... Αν θέλεις βοήθησε με σε παρακαλώ. Γιατί το ότι είναι low cost στο δικό μου το μυαλό δεν συνεπάγεται ασφάλεια...
Και τα σχόλια που αναφέρεις τι αφορούν? Γιατί αν είναι για τα στενά καθίσματα ή τις ανύπαρκτες παροχές Service φαγητού δεν αλλάζει κάτι μια ασφάλεια
οχι, αν διαβάσεις στο tripadvisor πολλοί γράφουν ότι τους άνοιξαν τις αποσκευές, ότι τις έχασαν, ότι είχαν πολλές καθυστερήσεις, ότι ακύρωσαν τις πτήσεις τους. Εννοείται γράφουν κ για φαγητά ποτα κτλ αλλά αυτό οκ το πληρώνεις κ ξέρεις.

Να διαβάζετε τα δικά μου σχόλια που είναι σούπερ για την Σκουτ. 😉
Αλλά βασικά, σε τι ακριβώς θα βοηθήσει η ταξιδιωτική ασφάλιση σε αυτο;
Καθυστέρηση πάντως εμείς δεν είχαμε ποτέ ως τώρα, σε καμία από τις πολλές πτήσεις που έχουμε πάει με τη Σκουτ, είτε από Αθήνα, είτε σε διάφορες χώρες της ΝΑ Ασίας
Κ εγω στο παρελθόν έχω ταξιδεψει άπειρες φορές με Ryanair κ δεν έπαθα τίποτα αλλά οκ ήταν Ευρώπη, τώρα που είναι τόσο μακριά δεν ξέρω φοβάμαι
 

Georgitsa0707

Member
Μηνύματα
205
Likes
114
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Το να συνάψεις κάποιο ταξιωτικό ασφαλιστήριο συμβόλαιο επειδή πας σε μιά μακρυνή και ξένη χώρα κατανοητό. Οι ασφαλιστικές όσον αφορά περιστατικά κατά τη διάρκεια της πτήσης δεν δινουν ιδιαίτερα πράγματα γιατί την ευθύνη για τους επιβάτες της την ἐχει η αεροπορική...
Ορισμένες μπορεί να δίνουν κάποια αποζημίωση σε περίπτωση αεροπειρατείας.

Αν κολλήσεις κάποια ασθένεια στη πτήση, ουσιαστικά θα την αντιμετωπίσεις όταν πιάσεις το έδαφος.

Τώρα αν από τα γραφόμενα σου αντιλαμβάνομαι σωστά: Το μικρό δεν θα συνταξιδέψει.
Οπότε ρίξε μιά ματιά στα κεφάλαια θανάτου από ατύχημα των προσφερόμενων ταξιδιωτικών ασφαλίσεων αν εκεί εστιάζεις την ανησυχία σου. Οι μοιραίες αναποδιές δεν ταξιδεύουν παντού και όχι μόνο εν πτήσει με low cost carriers.

Αυτό ισχύει για όλους όσοιυς ταξιδεύουν και αφήνουν τα παιδιά τους σπίτι. Σπάνιο και αβαίαιο αλλά όχι και απίθανο...
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Αν χάσω βαλίτσες, ακυρωθεί η πτήση κτλ δεν παίρνω κάποια αποζημίωση ;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.533
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom