ΗΠΑ Ταξιδιωτική ασφάλιση ΗΠΑ

Aunt Lia

Member
Μηνύματα
17
Likes
27
Κι εγώ Atlas America είχα αγοράσει μέσω Ιnsubuy τελευταία φορά που πήγα Αμερική.
Ήταν 200$ για 2 μήνες κάλυψη. Καμία σχέση με τις τιμές των Ελληνικών εταιριών.
Δε χρειάστηκε να κάνω κάποιο claim αλλά επειδή τελικά έμεινα λιγότερο διάστημα στη χώρα, ζήτησα επιστροφή χρημάτων για τις αχρησιμιοποίητες μέρες και ήταν πολύ άμεσοι κι αποτελεσματικοί στην επικοινωνία και στην όλη διαδικασία.
Σ' ευχαριστώ για την απάντηση σου είναι πολύ βοηθητική!
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Μήπως έχει κάποιος εμπειρία με την addvalue.gr; Τυχαία την βρήκα, στο google και δίνει πακέτο 243€ για ασφάλιση 4μελους οικογένειας, μέχρι 1εκ. € για διάρκεια ταξιδιού 29 ημέρες.. Νορμάλ είναι το ποσό; Δεν έχω καθόλου εικόνα τι γίνεται με τις ταξιδιωτικές ασφάλειες στην μετακοβιντ εποχή... Πριν κάπου 25€ το άτομο θυμάμαι πληρώναμε για περιπου 20 μέρες ταξίδι..
 
Last edited:

thalia tsif

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.100
Μήπως έχει κάποιος εμπειρία με την addvalue.gr; Τυχαία την βρήκα, στο google και δίνει πακέτο 243€ για ασφάλιση 4μελους οικογένειας, μέχρι 1εκ. € για διάρκεια ταξιδιού 29 ημέρες.. Νορμάλ είναι το ποσό; Δεν έχω καθόλου εικόνα τι γίνεται με τις ταξιδιωτικές ασφάλειες στην μετακοβιντ εποχή... Πριν κάπου 25€ το άτομο θυμάμαι πληρώναμε για περιπου 20 μέρες ταξίδι..
Μόλις την έψαξα κι εγώ..μου δίνει 39 ευρώ για 12 μέρες στην Αμερική.. νομίζω αυτήν θα κλείσω.. όλες τα ιδια δίνουν.. ευχαριστώ πολυ
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Μόλις την έψαξα κι εγώ..μου δίνει 39 ευρώ για 12 μέρες στην Αμερική.. νομίζω αυτήν θα κλείσω.. όλες τα ιδια δίνουν.. ευχαριστώ πολυ
Διάβασα και το ασφαλιστήριο αλλά δεν κατάλαβα αν σε περίπτωση νοσηλείας πληρώνουν απευθείας αυτοί ή αν πληρώνεις εσύ και μετά με αποδείξεις στα επιστρέφουν.. Αν βγάλεις άκρη πες και σε μας σε παρακαλώ! Ευχαριστώ!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.377
Likes
14.282
Διάβασα και το ασφαλιστήριο αλλά δεν κατάλαβα αν σε περίπτωση νοσηλείας πληρώνουν απευθείας αυτοί ή αν πληρώνεις εσύ και μετά με αποδείξεις στα επιστρέφουν.. Αν βγάλεις άκρη πες και σε μας σε παρακαλώ! Ευχαριστώ!
Αυτό(η πληρωμή απευθείας) συν τα ποσά των καλύψεων είναι τα βασικά που πρέπει να κοιτάμε πρώτα και μετά τα ασφάλιστρα.Γνώμη μου πάντα...
 

agmi

Member
Μηνύματα
503
Likes
2.448
Eγω δεν εχω μεχρι τωρα ακουσει να πληρωνουνε οι ασφαλειες πρωτα. Σου δινουν το λογαριασμο κανεις υποβολη του claim/αποζημιωσης και σε ενα ευλογο διαστημα στελνουν τα λεφτα. Τωρα σε σενα η σ'αυτους ΔΕΝ ΒΑΖΩ ΤΟ ΧΕΡΙ ΜΟΥ ΣΤΗ ΦΩΤΙΑ. Ασφαλειες δεν πουλω, αγοραζω καθε φορα και ας ειναι αχρειαστες! €70-80 ισως και κατι παραπανω για να κοιμουμαι τα βραδια. Σε φιλικο ζευγαρι περυσι στην Μεριδα του Μεξικου δεν τους αφηναν να φυγουν εαν δεν διευθετησουν τον λογαριασμο! Ας ειναι καλο ο πεθερος που μεσολαβησε που ειναι ντοπιος και τους επεισε οτι ναι μεν αυτη ασφαλισμενη και εαν υπαρχει θεμα αυτος στεκεται απο πισω. Και οπως λενε αλλου better safe than sorry!
Αμα κανει κανεις ενα ταξιδι στην αλλη ακρη με ενα οικονομικο κοστος και τσιγκουνευεται €50-100 για ασφαλεια, το'χω ξαναπει ΑΧΡΕΙΑΣΤΗ ΝΑ'ΝΑΙ, ας κατσει σπιτι του!

Μονο στη Ελλαδα στα επειγοντα ειναι τσαμπα και βλεπω στο χωριο μου απο Ρομα, ολες τριτοκοσμικες φυλες του κοσμου να περιμενουν στα επειγοντα στο τσαμπα! Γιαυτο ειναι ειναι ενας λογος που το ταμειο ειναι μειον! Χωρια τους σουρωμενους Σκανδιναβους και Αγγλους που καταληγουν εκει γιατι το ΕΚΑΒ δεν παει σε ιδιωτικες κλινικες! Και μετα αφ'ουτου σπαταληθουν Χ εργατοωρες επικοινωνουν με τον tour operator ΤUI, sunweb, Apolo κλπ και ερχεται το ασθενοφορο της ιδ. κλινικης και του μεταφερει στην ιδιωτικη κλινικη! Το αποτελεσμα ΧΑΘΗΚΕ ΧΡΟΝΟΣ περιμενωντας η μανα σας, το παιδι σας να τους δουνε οι Σουπερμαν των Εντατικων του Δημ. Συστηματος Υγειας.
 
Last edited:

thalia tsif

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.100
Και εγώ το ίδιο ξέρω..πληρώνεις εδυ κ μετά κάνεις αίτημα ώστε να αποζημιώσεις.. διάβασα κ εγώ το ασφαλιστήριο κ δεν λέει κάπου ότι πληρώνουν αυτοί άμεσα την επείγουσα νοσηλεία...γυρνάς κ μέσα σε εύλογο διάστημα κάνεις το αίτημα κ αποζημιωνεσαι
 

erodios

Member
Μηνύματα
98
Likes
340
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Μήπως έχει κάποιος εμπειρία με την addvalue.gr; Τυχαία την βρήκα, στο google και δίνει πακέτο 243€ για ασφάλιση 4μελους οικογένειας, μέχρι 1εκ. € για διάρκεια ταξιδιού 29 ημέρες.. Νορμάλ είναι το ποσό; Δεν έχω καθόλου εικόνα τι γίνεται με τις ταξιδιωτικές ασφάλειες στην μετακοβιντ εποχή... Πριν κάπου 25€ το άτομο θυμάμαι πληρώναμε για περιπου 20 μέρες ταξίδι..
Την έχω χρησιμοποιήσει. Δυστυχώς δεν έχω περαιτέρω άποψη γιατί ευτυχώς δεν τη χρειάστηκα! Είναι μάλλον οικονομική, αλλά πρόσεξε ότι σε κάθε αποζημίωση υπάρχει ένα μικρό ποσό απαλλαγής της.
 

thalia tsif

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.100
Διάβασα και το ασφαλιστήριο αλλά δεν κατάλαβα αν σε περίπτωση νοσηλείας πληρώνουν απευθείας αυτοί ή αν πληρώνεις εσύ και μετά με αποδείξεις στα επιστρέφουν.. Αν βγάλεις άκρη πες και σε μας σε παρακαλώ! Ευχαριστώ!
Πηρε σήμερα τηλ ο @d4ydr33m3r(συνταξιδιώτης για Αμερική)στην addvalue κ μίλησε με μια κοπέλα εκεί..του είπε ότι αν νοσηλευτουμε πληρώνουμε μόνο την απαλλαγή κ το υπόλοιπο η ασφάλεια.. μας καλύπτει στην περίπτωση που νοσηλευτουμε..
 

Hayate

Member
Μηνύματα
842
Likes
5.116
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Θεωρητικά υπάρχουν ασφαλειες που πληρώνεις εσύ την απαλλαγή των 150-200 ευρώ και το υπόλοιπο αυτοί,όπως η Heymondo για παράδειγμα...Αν παθω κάτι σοβαρό και θέλω 100000 που να τα βρω?Άσχετα αν τα πάρω μετά ....Βέβαια το χερι μου στη φωτιά δεν το βάζω για καμία ασφαλεια που δεν χρειάστηκε να χρησιμοποιήσω...Πάω με τα reviews ,με προτάσεις από φίλους,γνωστούς που χρησιμοποίησαν καποια και επίσης με προτάσεις από φίλους ασφαλιστές...
 

agmi

Member
Μηνύματα
503
Likes
2.448
Καλημερα σας, ειναι πουθενα γραμμενο αυτο; Στο συμβολαιο; Γιατι αλλα λεει η Κατινα και αλλα θα λεει ο Παναγιωτης. Καλες ειναι ολες αλλα να'ναι και αχρειαστες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.530
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom