Ταξιδιωτικοί οδηγοί για την Ελλάδα

taxidakia

Member
Μηνύματα
285
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις ξανά
Έριξα μια ματιά στο φόρουμ και δεν είδα να υπάρχει τέτοιο θέμα. Αν υπάρχει και δεν το πήρα χαμπάρι, πείτε μου...

Τι ταξιδιωτικούς οδηγούς χρησιμοποιούμε για την Ελλάδα;

Για παράδειγμα:
Στο πολύ ωραίο της θέμα για τη Λακωνία, η varioAthens αναφέρει ότι διάβασαν σε κάποιον οδηγό για την παραλία του Σίμου...

Επίσης, στο θέμα για τους ταξιδιωτικούς οδηγούς, ο axinos αναφέρει:
"Ενα ακομα βιβλιο που μας αρεσε πολυ και το βρηκαμε χρησιμο ειναι τα "ομορφοτερα ορεινα χωρια" απο τις εκδοσεις Ατραπος. Εχει απιθανες πληροφοριες για χωρια λιγοτερο γνωστα (δεν θα βρειτε πχ το Παπιγκο) αλλα εξισου ομορφα. Εχουμε τσεκαρει πολλες απο τις πληροφοριες και για τα καταλυματα που δινει και ειναι σουπερ!"
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.744
Likes
50.891
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ωραίο θέμα. Αν έχει κανείς κάτι υπόψη του ειδικά για την Πελοπόννησο ας το πει κι αυτό.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Στην Ελλαδα χρησιμοποιω τους οδηγους των εκδοσεων Road
Road Editions
Για την Πελοποννησο ειχα χρησιμοποιησει το "Ανεξερευνητη Πελοποννησος" και με ειχε βοηθησει πολυ.
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Υπάρχει το Ανεξερεύνητη Πελοπόννησος του Ψημένου, από τις εκδόσεις Road. Δεν είναι βέβαια τόοοοοσο ανεξερεύνητη (ας πούμε το χωριό μου δεν το είχε η πρώτη εκδοση...!) αλλά είναι πολύ καλό!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.744
Likes
50.891
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Η "Ανεξερεύνητη Πελοπόννησος" περιλαμβάνει και κάποια από τα "εξερευνημένα" μέρη ή θα βρω μόνο πληροφορίες για off the beaten track; Αν τα έχει όλα να τρέξω να το πάρω πριν φύγω, δε νομίζω να το πουλάνε στα βιβλιοπωλεία της Αβάνας...
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Όχι καλέ. Έχει απόλα λέμε. Έχει το κεντρικό κάστρο της ΜΕθώνης, για παράδειγμα, έχει και το μονοπατάκι που φτάνει στη μικρή λιμνούλα. Είναι πολύ αναλυτικός. Αξίζει.
 

taxidakia

Member
Μηνύματα
285
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις ξανά
Ω, τι σύμπτωση! Μάλλον δεν υπάρχουν πολλοί άλλοι οδηγοί, εξ ου και διαβάζουμε όλοι τους ίδιους... Πάντως πρέπει να υπάρχουν για συγκεκριμένα μέρη, όπως αυτός που αναφέρει ο axinos, όσοι ξέρουν κάποιους καλούς, έστω και για ορισμένα μέρη, ας μας πουν να τους μαζέψουμε εδώ.

Όσον αφορά τον Ψημμένο, είχα πάρει παλιά την Ανεξερεύνητη Κρήτη και με είχε βοηθήσει πολύ, ειδικά με προτάσεις για κάποια μέρη του τύπου: "Στρίβετε στο τρίτο βαρέλι δεξιά, περνάτε τη 2η στάνη, ... και φτάνετε στην τάδε παραλία". (Είναι αλήθεια, υπήρχε τέτοια περιγραφή με βαρέλια και στάνες!) Πρόσφατα πήρα και την Πελοπόννησο.
 

taxidakia

Member
Μηνύματα
285
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις ξανά
Έχει μερικά πολύ καλά στοιχεία, όπως οι προτάσεις για τέτοια μέρη που δεν είναι πολύ γνωστά, ενώ συγχρόνως παραθέτει ιστορικά στοιχεία, κάνει δικά του σχόλια και δεν παρουσιάζει όλα τα χωριά ως "καταπληκτικά" όπως άλλοι οδηγοί που το κάνουν μην τυχόν και παρεξηγηθεί κανένα χωριό οπότε δε βγάζεις και συμπέρασμα για να κάνεις τις επιλογές σου.

Όμως, πρόκειται για οδηγούς που δίνουν έμφαση σε ορισμένα πράγματα παραμελώντας μερικές φορές κάποια άλλα τα οποία θα μου χρειάζονταν και γράφει από συγκεκριμένη οπτική. Εκείνος, για παράδειγμα, ταξιδεύει με μηχανή off-road με αποτέλεσμα, ενώ χαρακτηρίζει τους δρόμους (Α3, Α4, κλπ), να είναι συνήθως χειρότεροι απ'ότι περίμενες (στην Κρήτη θα με έβριζε το καϋμένο το αυτοκίνητο, το έκανα 4x4!) και με αρκετά σχόλια για τα περί ταξιδιών με μηχανή. Επίσης, αφιερώνει πάρα πολύ χώρο στην περιγραφή διαδρομών με λεπτομέρεια, και καλά για τα πιο φευγάτα ή για την Κρήτη που οι δρόμοι δεν είναι τόσο καλοί, αλλά περιγραφή στην Πελοπόννησο του τύπου "Βλέπετε την ταμπέλα και στρίβετε δεξιά", δεν είναι απαραίτητη, το βλέπεις και στο χάρτη και το βρίσκεις εύκολα. Αντίθετα, για κάποια χωριά πολύ όμορφα υπάρχουν ελάχιστες έως καθόλου πληροφορίες, οπότε μπορεί κάλλιστα να τα "χάσεις".

Δηλ, είναι βασισμένο σε διαδρομές και απ'αυτής της άποψης βοηθάει πολλές φορές, αλλά δεν είναι πάντα επαρκές σε πιο "τοπικό" επίπεδο, γι'αυτό ψάχνω συμπληρωματικά και άλλους οδηγούς.
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Ταξιδιωτικοί οδηγοί για την Ελλάδα?
Ας είναι καλά η Ημερησία και τα Νέα που έχουν βγάλει καταπληκτικές εκδόσεις κατά τους παρελθόντες χρόνους. Φυσικά, και οι οδηγοί Explorer.
Το καλύτερο απ' όλους οι "Περιηγήσεις" της Ημερησίας που δυστυχώς έχουν εξαντληθεί προ πολλού.

Άσχετο αλλά επειδή μου λείπουν κάποια τεύχη από τις "Περιηγήσεις" αν υπάρχει κάποιος που έχει όλη τη σειρά ας μου στείλει μήνυμα.
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.887
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Προσωπικά με έχουν βοηθήσει πολύ οι οδηγοί των ΝΕΩΝ "Ανακαλύψτε την Ελλάδα" αλλά και αυτοί των εκδόσεων EXPLORER. Πάντα όμως σε συνδιασμό και με ότι πέσει στα χέρια μου σχετικά με το μέρος που θα πάω.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.561
Likes
8.241
Όλοι τους ίδιους οδηγούς έχουμε βλέπω, ε? :haha:
Ωστόσο καλύτερο κι από τους πιο τοπ οδηγούς είναι να ρωτάς τους ντόπιους!
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Με έχουν εξπηρετήσει πάρα πολύ οι οδηγοί του Γ. Ντρενογιάννη που κυκλοφορούν κάθε μήνα με το ΕΘΝΟΣ (νομίζω). Π.χ. τώρα που θα πάω Κρήτη θα έχω μαζί μου σίγουρα και τους 2 οδηγούς του!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.286
Μηνύματα
886.829
Μέλη
38.958
Νεότερο μέλος
Natasappdpl

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom