Ταξιδιωτικοί οδηγοί και λοιπά βοηθήματα ταξιδιών

taver

Member
Μηνύματα
12.493
Likes
29.080
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
ο ελευθερος τυπος της κυριακης εδωσε σημερα δωρεαν τον ταξιδιωτικο οδηγο time out 2009 για λονδινο!αναμενουμε την συνεχεια!!!
Το πήρα κι εγώ, αλλά έχει ουσιαστική διαφορά από τα "κανονικά" time-out guides.

Τα time-out guides είναι κάτι σα διαρκές Αθηνόραμα (και ανανεώνονται τακτικότατα). Έχουν πολλή και ζωντανή πληροφορία για διασκέδαση, θέατρα, εστιατόρια, μπαρ κλπ, και δίνουν και (δευτερευόντως) κάποιες λίγες πληροφορίες για τα αξιοθέατα.
Έχω μπροστά μου το κανονικό "TimeOut London Eating & Drinking 2009" (όχι το πλήρες guide δηλαδή, μόνο ένα section), που είναι 432 σελίδες μεγάλου μεγέθους, και κανονικά time-out guides για 6 πόλεις ακόμα.
Από τα συγκεκριμένα "pocket" time-out, έχουν περικόψει σχεδόν όλη την παραπάνω πληροφορία, κρατώντας σχεδόν μόνο το κομμάτι που αφορά αξιοθέατα, και 5 κουβέντες από τα SOS μέρη στα υπόλοιπα. Είναι πλέον κάτι που μοιάζει περισσότερο στο format με Lonely Planet Encounter, αλλά με β κατηγορίας χάρτες.
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
δεν το χρειαζεσαι για το μιλανο τον οδηγο cakenet ειναι μικρη πολη την γυρνας με τα ποδια!
φροντισε να κλεισεις ραντεβου για να δεις τον Μυστικο Δειπνο!!!
Κυρίως για τους χάρτες θα τον ήθελα τον οδηγό! :cool:
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Κυρίως για τους χάρτες θα τον ήθελα τον οδηγό! :cool:
με το που θα φτασεις στο malpensa θα πας σε ενα info desk και θα τους ζητησεις χαρτη.
απλο!! στο μεταξυ για να βρεις το μπουσουλα σου πριν φυγεις μπες στο google maps για να παρεις μια γενικη ιδεα
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
A...τις ξεκίνησα τις βόλτες...ήδη...σε καθημερινή σχεδόν βάση! Έτσι να νιώθω μια οικειότητα όταν θα φτάσω! :haha::haha::haha:
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
101 Σαββατοκυριακα στην Ευρωπη! Για την ημερα της μητερας ο αντρας μου μου εκανε δωρο ενα πολυ ομορφο βιβλιο του Ρομπιν Μπαρτον απο τις εκδοσεις Ηλεκτρα. Εχει μεσα 101 προορισμους στην Ευρωπη με πληροφοριες και για τις πολεις και για τη χωρα γενικα. Εχω ηδη κυκλωσει 25 που εχω επισκεφτει και σκοπευω να τις κυκλωσω ολες. Δυστυχως καποιες δεν προσφερονται για ΣΚ (πχ Αγια Πετρουπολη).
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
Fifty Great Escapes του Jonathan Lee ουσιαστικά αναφέρεται σε μέρη που ενέπνευσαν μερικούς καλιτεχνες του κόσμου (Taiti τον Paul Gauguin,Guatemala τον Aldons Huxley,South Africa την Helens Martins,Austria τονGustav Klimt κλπ).Βλέπειτα μέρη απο μια διαφορετική σκοπιά (απο την μερια του ανθρώπου καλιτέχνη).:D:D:D
 

nikosfp

Member
Μηνύματα
56
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βερολίνο-Δρέσδη
Ταξίδι-Όνειρο
Oρλάντο Φλόριδα-ΗΠΑ
Καλημερα σας.Ξερει κανενας απο εσας αν υπαρχει οδηγος camping της Ευρωπης.Και αν ναι,ποιος ειναι και που θα τον βρω?Ευχαριστω εκ των προτερων.
 

αθηνα123

Member
Μηνύματα
283
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
?????????????????
Ταξίδι-Όνειρο
νησια μαρκισας
101 Σαββατοκυριακα στην Ευρωπη! Για την ημερα της μητερας ο αντρας μου μου εκανε δωρο ενα πολυ ομορφο βιβλιο του Ρομπιν Μπαρτον απο τις εκδοσεις Ηλεκτρα. Εχει μεσα 101 προορισμους στην Ευρωπη με πληροφοριες και για τις πολεις και για τη χωρα γενικα. Εχω ηδη κυκλωσει 25 που εχω επισκεφτει και σκοπευω να τις κυκλωσω ολες. Δυστυχως καποιες δεν προσφερονται για ΣΚ (πχ Αγια Πετρουπολη).
το βιβλιο ειναι στα ελληνικα?
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.223
Likes
5.764
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Καλημερα σας.Ξερει κανενας απο εσας αν υπαρχει οδηγος camping της Ευρωπης.Και αν ναι,ποιος ειναι και που θα τον βρω?Ευχαριστω εκ των προτερων.
Υπάρχει ο Caravan and Camping Europe
αν σε ενδιαφέρει στα αγγλικά. Το σάιτ που σου δίνω έχει και αποστολή στην Ελλάδα χωρίς χρέωση.
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Ενα ακομα βιβλιο που μας αρεσε πολυ και το βρηκαμε χρησιμο ειναι τα "ομορφοτερα ορεινα χωρια" απο τις εκδοσεις Ατραπος. Εχει απιθανες πληροφοριες για χωρια λιγοτερο γνωστα (δεν θα βρειτε πχ το Παπιγκο) αλλα εξισου ομορφα. Εχουμε τσεκαρει πολλες απο τις πληροφοριες και για τα καταλυματα που δινει και ειναι σουπερ!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.237
Μηνύματα
884.543
Μέλη
38.926
Νεότερο μέλος
marianna98

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom