Ταξιδιωτικοί οδηγοί και λοιπά βοηθήματα ταξιδιών

osfialgia

Member
Μηνύματα
756
Likes
250
Και το tripit το χρησιμοποιω.. Θα προσπαθησω να εξηγησω με ενα παραδειγμα. Ας πουμε οτι θελω να παω στην Ισλανδια κ ξεκιναω την μελετη. Διαβαζω λοιπον τον hydronetta που λεει για εναν καταρακτη, διαβαζω μετα την isabelle που αναφερει εναν κρατηρα υφαιστειου, μετα καποιος φιλος μου λεει για ενα hot pot.. Ολα αυτα σε διαφορετικες φασεις. Τα σημειωνω λοιπον προσωρινα στο myplaces των googlemaps, προσθετω κ αντιστοιχα σχολια ή links κ αργοτερα θα μελετησω κ θα αποφασισω.. Οταν μαζεψω πολλα τετοια σημεια στον χαρτη της Ισλανδιας θα εχω μια οπτικη εικονα του χωρου κ θα καταλαβω το itinerary που θα ακολουθησω. Μπορω να κανω κ share αυτον τον χαρτη στον συνταξιδιωτη μου ο οποιος μπορει ανα πασα στιγμη να προσθεσει ενα σημειο που θεωρει ενδιαφερον. Κατα την πραγματοποιηση του ταξιδιου μπορω να εχω προσβαση σε αυτον τον χαρτη κ να δω τι εχω σημειωσει κατα καιρους. Το myplaces εχει 2 βασικα μειονεκτηματα για μενα: Δεν παιζει offline κ δεν εχω προσβαση παντα στο internet στο ταξιδι. Κ δεν παιζει με τους googlemaps του smartphone μου.

Babaduma κ North ευχαριστω για τις απαντησεις σας! Ισως τωρα που εξηγησα καπως καλυτερα να μπορειτε να βοηθησετε.. Αλλιως θα πρεπει να περιμενω τον Def να το φτιαξει!!

εχει μια καινουργια εφαρμογη η google το maps engine που υποτιθετε προσφερει, επιπλεον δυνατοτητες απο το myplaces.
Αυτο ενοεις οτι χρησιμοποιεις? Πηγα να χρησιμοποιησω και το my places αλλα δεν εχω καταλαβει πως λειτουργει.Αυτο παντως ειναι βολικο
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
776
εχει μια καινουργια εφαρμογη η google το maps engine που υποτιθετε προσφερει, επιπλεον δυνατοτητες απο το myplaces.
Αυτο ενοεις οτι χρησιμοποιεις? Πηγα να χρησιμοποιησω και το my places αλλα δεν εχω καταλαβει πως λειτουργει.Αυτο παντως ειναι βολικο
εχει μια καινουργια εφαρμογη η google το maps engine που υποτιθετε προσφερει, επιπλεον δυνατοτητες απο το myplaces.
Αυτο ενοεις οτι χρησιμοποιεις? Πηγα να χρησιμοποιησω και το my places αλλα δεν εχω καταλαβει πως λειτουργει.Αυτο παντως ειναι βολικο
Οχι το maps engine, το myplaces χρησιμοποιω. Δημιουργω εναν καινουριο map, τον σωζω κ προσθετω καθε φορα οποιο ενδιαφερον σημειο βρισκω. Προσθετω κ σχολια. Κ ετσι ανα πασα στιγμη εχω συνολικη εικονα ολων των σημειων μια χωρας (πχ), βλεπω που βρισκονται στο χαρτη κ αποφασιζω αναλογα την διαδρομη που θα ακολουθησω κ την κατανομη των ημερων. Προσοχη αν χρησιμοποιησετε το myplaces με αυτον τον τροπο να κανετε private (unlisted) τον χαρτη σας γιατι απο default ειναι ορατος
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δηλαδή εγώ που τα σημειώνω σε ένα τετράδιο είμαι Νεάντερταλ.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Δηλαδή εγώ που τα σημειώνω σε ένα τετράδιο είμαι Νεάντερταλ.
Κι εγώ αυτό κάνω... (ΟΚ, όχι και φυσικό τετράδιο, αυτό μόνο σε περιπτώσεις ανάγκης... Ένα word document ανοίγω...)
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
ρίξε μια ματιά και σε αυτο.
http://www.nileguide.com/
χρήσιμη ιστοσελίδα για δημιουργια του δικου σου ταξιδιωτικου οδηγου προσαρμοσμένο στις δικες σου απαιτησεις.
tips:
-το δρομολογιο υπολογίζεται με την σειρα καταταξης των placemarks/μερα. Βασική προυποθεση η σωστη ταξινόμηση και ο απιτούμενος χρόνος που σκοπεύεις να αφιερώσεις στο κάθ' ενα απο αυτά.
-δημιουργεί ταξιδιωτικό οδηγό σε μορφη pdf με πληροφοριες για κάθε αξιοθέατο, ιστορικά στοιχεία της χώρας και φυσικά το δρομολογίο.
Πως τα κάνει όλα αυτά;
Εγώ μόνο guides βρίσκω.
 

road

Member
Μηνύματα
140
Likes
76
Πως τα κάνει όλα αυτά;
Εγώ μόνο guides βρίσκω.


1. .ανοιξε λογαριασμό
2. επέλεξε προορισμό
3. επέλεξε σημεία ενδιαφέροντος - save to list
4.ογάνωσε-τύπωσε τη λίστα σου

Εγω παντως ακομα παραδοσιακος. Χαρτια και σημειωσεις ειτε πανω στον χαρτη ειτε πανω στον οδηγο.

Δηλαδή εγώ που τα σημειώνω σε ένα τετράδιο είμαι Νεάντερταλ.


Παρομοίως
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Λοιπον στο gooddeals υπάρχει μια προσφορά με 6 ευρω αγοράζεις ένα κουπόνι που το εξαργυρωνεις (στη Θεσσαλονίκη) και μπορεις να πάρεις ταξιδιωτικούς οδηγούς LP και DK δεν υπάρχουν όλοι όσοι θα δείτε στη λιστα αλλά κάτι καλό θα βρειτε!!
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Μπράβο..... Def είσαι πολύ γρήγορος και ενημερωμένος!
*Μηπως θέλεις κάτι να σου ψωνίσουμε και να στο δώσουμε οταν με το καλό έρθεις;;; ;)
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Όχι αλλά μπορείτε να μου στείλετε ότι προαιρείστε :bounce:
 

DRAKFIREMAN

Member
Μηνύματα
272
Likes
243
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη-Ιαπωνία
Αγαπητοί συμφορουμίτες στις δύσκολες εποχές που ζούμε θέλω να σας ενημερώσω ότι επί της οδού Άστιγγος στο Μοναστηράκι(https://maps.google.gr/maps?hl=el&authuser=0&tab=wl) υπάρχουν 5-6 βιβλιοπωλεία μεταχειρισμένων βιβλίων στα οποία μπορείτε να βρείτε μεταχειρισμένους χάρτες και ταξιδιωτικούς οδηγούς!υπάρχουν χάρτες της ηπειρωτικής Ελλάδας αλλά και πολλών νησιών των εκδόσεων ROAD με 1 ευρώ και επίσης ταξιδιωτικοί οδηγοί του national geographic και της DK στα ελληνικά με 5 ευρώ. κάποιοι από αυτούς τους οδηγούς δεν κυκλοφορούν στο εμπόριο ( π.χ. οδηγός της Κόστα Ρίκα του National geographic στα ελληνικά κ.α.).οι περισσότεροι είναι σε πολύ καλή κατάσταση. όσοι είστε από Αθήνα νομίζω ότι αξίζει να πάτε αλλά και όσοι δεν είστε όποτε έρθετε στην Αθήνα να κάνετε μια βόλτα στο μοναστηράκι.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.193
Μηνύματα
883.501
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom