Ταξιδιωτικός Οδηγός για Βιέννη!

Νέστωρ

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Θα έχει την ίδια διαφορά με αυτόν του 2009 και αυτόν του ... σήμερα. Θέλω να πω, ότι τα "βασικά" αξιοθέατα είναι τα ίδια. Ούτε έχουν γίνει νέα ανάκτωρα, ούτε ... άλλαξαν χρώμα τα Λιπιτσάνερ. Αλλα, στις πάμπολες Γκαλερί αλλάζουν ανά διαστήματα οι εκθέσεις. Έτσι αντί για Πικάσο μπορεί να έχει τώρα Κλιμτ (αν και αυτόν τον έχουν σε μόνιμη βάση). Επίσης αλλάζουν και οι τιμές. Αλλά το καλύτερο σνιτσελ θα είναι πάντα στο Φιγκλμίλερ και ο Ρήγας θα σε "κοιτάζει" πάντα (ελπίζω) εκεί στην Γκρίχενγκάσε ...
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.651
Likes
12.491
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Μέσα σε 8+ χρόνια πολλά μπορούν να αλλάξουν. Ας πούμε, να κλείσουν ή να ανοίξουν: εστιατόρια, ξενοδοχεία, καφέ, μουσεία. Οι τιμές σίγουρα αλλάζουν. Ακόμα και νέες συγκοινωνιακές γραμμές μπορεί να έχουν προστεθεί.

Νέστωρ: σε έναν ταξιδιωτικό οδηγό ποτέ δεν παρουσιάζονται οι περιοδικές (κατά βάση) εκθέσεις των γκαλερί, μόνο οι μόνιμες, οι οποίες σε γενικές γραμμές δεν μεταβάλλονται, τουλάχιστον ως προς τα διάσημα εκθέματά τους.
 

Νέστωρ

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Δίκιο έχεις Katkats. Αυτό εννοούσα κι εγώ. Κι επειδή ανέφερες τις συγκοινωνιακές γραμμές, το 2009 υπήρχε ακόμη εν ενεργεία ο Südbahnhof, ο οποίος ομως ανακατασκευάζεται ως το τέλος του 2012+ και τον αντικαθιστά ο σταθμός του Meidling. Όταν ξανανοίξει θα είναι ο κεντρικος σταθμός της Βιέννης, άρα θα αλλάξουν και τα δρομολόγια. Γενικά ήθελα να πω, ότι κάποια πράγματα είναι ρευστά και για αυτά ακόμη και ένας οδηγός του 2009 ίσως είναι "παλιος".
 

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.130
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Δε μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιοι προτιμούν οδηγούς DK (Explorer, top-10, whatever). Το μοναδικό τους προσόν είναι ότι υπάρχουν και στα Ελληνικά. Κατά τα άλλα, είναι οι χειρότεροι οδηγοί που έχω πιάσει ποτέ στα χέρια μου....
 

Νέστωρ

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Δε μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιοι προτιμούν οδηγούς DK (Explorer, top-10, whatever). Το μοναδικό τους προσόν είναι ότι υπάρχουν και στα Ελληνικά. Κατά τα άλλα, είναι οι χειρότεροι οδηγοί που έχω πιάσει ποτέ στα χέρια μου....
taver, το γιατί χρησιμοποιούν τους οδηγούς αυτούς είναι κατανοητό. Και αν θέλεις τη γνώμη μου, όταν έχεις 2-3 μέρες μόνο στη διάθεσή σου σε μία πόλη με ένα top-10 στην τσέπη (ή καλύτερα στην τσάντα της συνοδού σου) θα προλάβεις να "τσεκάρεις" τα γνωστότερα, τα πιο τουριστικά αξιοθέατα κλπ. Αν βέβαια θέλεις να ανακαλύψεις το κάτιτις παραπάνω, ε τότε ούτε αυτοί οι οδηγοί θα σου φτάσουν, αλλά ούτε και οι 3 ημέρες. Δεν βρίσκω τίποτε κατακριταίο σ΄αυτό. (Απ΄την άλλη, θα συμφωνήσω μαζί σου για τους ελληνικούς οδηγούς, αλλά έχουν το πλεονέκτημα ότι δεν περιέχουν ... δύσκολες λέξεις!)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.130
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Οκ.Κατανοητο. Απο αγγλόφωνους τοτε?
Γιατι τα ελληνικα βολευουν ,αλλα αμα ειναι τοσο μεγαλη η διαφορα ποιοτητας δεν αξιζει.
Εξαρτάται τι θες από ένα οδηγό. Επιλογές υπάρχουν. Lonely Planet, Rough Guides, Michelin πράσινοι, Bradt, Frommer's, TimeOut.... Καθένα με τα προτερήματα και τα μειονεκτήματά του, και, για τους δημοφιλείς προορισμούς, σε μεγάλες και σε μικρές εκδόσεις.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.130
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
taver, το γιατί χρησιμοποιούν τους οδηγούς αυτούς είναι κατανοητό. Και αν θέλεις τη γνώμη μου, όταν έχεις 2-3 μέρες μόνο στη διάθεσή σου σε μία πόλη με ένα top-10 στην τσέπη (ή καλύτερα στην τσάντα της συνοδού σου) θα προλάβεις να "τσεκάρεις" τα γνωστότερα, τα πιο τουριστικά αξιοθέατα κλπ. Αν βέβαια θέλεις να ανακαλύψεις το κάτιτις παραπάνω, ε τότε ούτε αυτοί οι οδηγοί θα σου φτάσουν, αλλά ούτε και οι 3 ημέρες. Δεν βρίσκω τίποτε κατακριταίο σ΄αυτό. (Απ΄την άλλη, θα συμφωνήσω μαζί σου για τους ελληνικούς οδηγούς, αλλά έχουν το πλεονέκτημα ότι δεν περιέχουν ... δύσκολες λέξεις!)
Υπάρχουν και καλύτεροι "σύντομοι" οδηγοί (LP encounter, Rough guide directions, μικρά time-out κλπ). Εν πάση περιπτώσει, το σύντομος vs. αναλυτικός οδηγός είναι άλλο ερώτημα, εγώ προτιμώ οδηγούς που μου δίνουν όλη την πληροφορία για να διαλέξω εγώ τι με ενδιαφέρει, παρά οδηγούς που μου δίνουν "μασημένη" ιεραρχημένη τροφή. ΟΚ, αυτό βεβαίως σημαίνει και παραπάνω διάβασμα...
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Συγνώμη αν κουράζω αλλά ποιά η γνώμη σας πάνω σε αυτό που έγραψα πιο πάνω?Θα έχει διαφορα οδηγός που έχει βγει το 2004 με οδηγό του 2009?
Ο explorer ενώ είναι και 288 σελίδες ειναι του 2004 ενώ του citypack είναι 100 σελίδες λιγότερες αλλά του 2009.Τι λέτε?

Ευχαριστώ πολύ!
Ρίξε μια ματιά κι εδώ:

Vienna Guide – Rough Guides travel information

για πρόσφατες και ακριβείς πληροφορίες. Μπορείς να τυπώσεις σελίδες και να τις χρησιμοποιήσεις συμπληρωματικά σε όποιον οδηγό χρησιμοποιήσεις.
 

perlepes

Member
Μηνύματα
24
Likes
1
Ευχαριστω πολυ παιδια.Επειδη θελω στα ελληνικα για μεγαλυτερη ευκολια,θα παρω τον explorer και θα τυπωσω και σελιδες απο το site που εστειλε ο babadum.
Και παλι ευχαριστω πολυ!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.398
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom