Ταξιδιωτικός απολογισμός του 2013

panpan

Member
Μηνύματα
6.905
Likes
27.063
Απορώ πραγματικά τι δουλειές και τι εισοδήματα έχουν κάποιοι για να κάνουν όλα αυτά τα ταξίδια που λένε ότι έκαναν (αν όντως τα έχουν κάνει), πολύ περισσότερο μέσα σε όλο αυτό τον οικονομικό Αρμαγεδδώνα που ζούμε. Δεύτερον, που βρίσκουν τόσο κενό χρόνο για τόσα πολλά και πολυήμερα ταξίδια.
Η γνώμη μου είναι ότι τα ταξίδια είναι προσωπικές εμπειρίες που απλά βιώνονται, και όχι για να διαφημίζονται στους άλλους σε μακροσκελείς καταλόγους εντυπωσιασμού.
Αγαπητέ Marios Κάνε αυτό που έκανα και εγώ.Παντρέψου μια για τα λεφτά της ;)
Αν κάποιοι δεν εχουν κάνει τα ταξίδια που λένε αργά η γρήγορα μαθαίνετε.
Αυτό με τον κενό χρόνο που αναφέρεις κάποιοι είναι καθηγητές,δάσκαλοι κλπ και έχουν αρκετό χρόνο
το καλοκαίρι.Καποιοι είναι ελεύθεροι επαγγελματίες η και συνταξιούχοι η τρώνε απλά τα λεφτά του
μπαμπά.
Σεβαστή η γνώμη σου ότι τα ταξίδια είναι προσωπικές εμπειρίες,αλλα εδώ είμαστε ταξιδιωτικό φορουμ
και μοιραζόμαστε τις εμπειρίες μας και τις γνώσεις μας.
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
854
Likes
791
Εγω επισης αξιοποιω την αδεια στο επακρο, ελεγχοντας την παραμικρη λεπτομερεια κ μην αφηνοντας καμια μερα να παει χαμενη. Τα χρηματα τα αποκτω με σκληρη δουλεια κ θυσιες και γι αυτο ειμαι περηφανη για τα ταξιδια μου, τα οποια ειναι η προτεραιοτητα μου.
 

thessaris

Member
Μηνύματα
600
Likes
879
To κακό είναι ότι στον ιδιωτικό τομέα και στις περισσότερες επιχειρήσεις (ειδικά στις μικρότερες) οι 21 εως 25 μέρες άδειας που δικαιούται ο εργαζόμενος είναι όνειρο απατηλό. 15 και αν.
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
528
Likes
2.596
Αγαπητέ Marios Κάνε αυτό που έκανα και εγώ.Παντρέψου μια για τα λεφτά της ;)
Αν κάποιοι δεν εχουν κάνει τα ταξίδια που λένε αργά η γρήγορα μαθαίνετε.
Αυτό με τον κενό χρόνο που αναφέρεις κάποιοι είναι καθηγητές,δάσκαλοι κλπ και έχουν αρκετό χρόνο
το καλοκαίρι.Καποιοι είναι ελεύθεροι επαγγελματίες η και συνταξιούχοι η τρώνε απλά τα λεφτά του
μπαμπά.
Σεβαστή η γνώμη σου ότι τα ταξίδια είναι προσωπικές εμπειρίες,αλλα εδώ είμαστε ταξιδιωτικό φορουμ
και μοιραζόμαστε τις εμπειρίες μας και τις γνώσεις μας.
Είναι μάλλον απίθανο ένας εκπαιδευτικός με το νέο μισθολόγιο να έχει τη δυνατότητα για πολυάριθμα ή πολυήμερα ταξίδια, όσο ελεύθερο χρόνο και αν έχει.

Δεν είναι τυχαίο ότι έγραψα τη συγκεκριμένη άποψη στο συγκεκριμένο topic, καθότι αυτό δεν προσφέρει καμία εμπειρία ή γνώση χρήσιμη για οποιονδήποτε άλλο. Για εμένα κακώς άνοιξε. Για αυτούς που έκαναν τα ταξίδια είναι μία χωρίς χρησιμότητα επίδειξη του τι έκαναν. Για τους πολλούς που δεν τα έκαναν είναι μία επιπλέον επιβεβαίωση του πόσο χάλια είναι η δική τους ζωή…
 

stambo

Member
Μηνύματα
6
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
ταιλανδη
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερικη_soon
Τελευταία φορα που έκανα καλοκαίρι ήταν όταν ήμουν 14 χρόνων.. Και τωρα ειμαι 26...δουλεύω φουλ τοτε και αράζω τον χειμώνα...
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.299
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Αυτό με τον κενό χρόνο που αναφέρεις κάποιοι είναι καθηγητές,δάσκαλοι κλπ και έχουν αρκετό χρόνο
το καλοκαίρι.
Το ελληνικό καλοκαίρι δεν το έχω χάσει ούτε μια χρονιά!Προτιμώ να φεύγω από Ελλάδα Χριστούγεννα, Πάσχα, Καρναβάλι...(Πριν τη μείωση του μισθού. Τώρα μια φορά τον χρόνο μόνο μπορώ εγώ και η παρέα..Πάντως αν μπορούσε η παρέα θα το πάλευα και για δεύτερο μες στον χρόνο..Δεν είναι δύκολο. Αν αγαπάς τα ταξίδια πολύ γίνεται!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.173
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Απορώ πραγματικά τι δουλειές και τι εισοδήματα έχουν κάποιοι για να κάνουν όλα αυτά τα ταξίδια που λένε ότι έκαναν (αν όντως τα έχουν κάνει), πολύ περισσότερο μέσα σε όλο αυτό τον οικονομικό Αρμαγεδδώνα που ζούμε. Δεύτερον, που βρίσκουν τόσο κενό χρόνο για τόσα πολλά και πολυήμερα ταξίδια.

Η γνώμη μου είναι ότι τα ταξίδια είναι προσωπικές εμπειρίες που απλά βιώνονται, και όχι για να διαφημίζονται στους άλλους σε μακροσκελείς καταλόγους εντυπωσιασμού.
Ανοιξε ενα θεμα με τα ερωτηματα σου κι θα παρεις απαντησεις για το που βρισκει ο καθενας το χρονο και το χρημα για τα ταξιδια του. Εδω θα βοηθουσες καλυτερα αν μας εγραφες εσυ που πηγες. Αν εκανες δηλαδη αυτο που ζηταει η topic starter.
 
Last edited:

stambo

Member
Μηνύματα
6
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
ταιλανδη
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερικη_soon
Απορώ πραγματικά τι δουλειές και τι εισοδήματα έχουν κάποιοι για να κάνουν όλα αυτά τα ταξίδια που λένε ότι έκαναν (αν όντως τα έχουν κάνει), πολύ περισσότερο μέσα σε όλο αυτό τον οικονομικό Αρμαγεδδώνα που ζούμε. Δεύτερον, που βρίσκουν τόσο κενό χρόνο για τόσα πολλά και πολυήμερα ταξίδια.

Η γνώμη μου είναι ότι τα ταξίδια είναι προσωπικές εμπειρίες που απλά βιώνονται, και όχι για να διαφημίζονται στους άλλους σε μακροσκελείς καταλόγους εντυπωσιασμού.

Εχω και φωτογραφίες :)
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
854
Likes
791
Δεν είναι τυχαίο ότι έγραψα τη συγκεκριμένη άποψη στο συγκεκριμένο topic, καθότι αυτό δεν προσφέρει καμία εμπειρία ή γνώση χρήσιμη για οποιονδήποτε άλλο. Για εμένα κακώς άνοιξε. Για αυτούς που έκαναν τα ταξίδια είναι μία χωρίς χρησιμότητα επίδειξη του τι έκαναν. Για τους πολλούς που δεν τα έκαναν είναι μία επιπλέον επιβεβαίωση του πόσο χάλια είναι η δική τους ζωή…
Επειδη εγω ειμαι η topic starter θελω να πω οτι ως προς την χρησιμοτητα του topic κ τις πληροφοριες που δινει μαλλον θα ηταν πιο πληρες αν ο απολογισμος μας συνοδευοταν απο σχολια κ αποτιμησεις, οπως πολλα μελη εκαναν. Οποτε ως προς αυτο δεν διαφωνω απολυτα μαζι σου.

Επισης, ξερω πολλους (μα παρα πολλους) που η ζωη τους ειναι πολυ καλυτερη απο την δικη μου κ ας μην εκαναν κανενα ταξιδι (γιατι δεν δουλευουν 10-12 ωρες την ημερα, γιατι δεν "ξενιτευτηκαν" κ για πολλους αλλους λογους που δεν εχει νοημα να αναφερω. Αλλα ειπαμε, τα παντα ειναι θεμα προτεραιοτητων κ σε ενα ταξιδιωτικο φορουμ λογικο ειναι να συναντας πολλους πολυταξιδεμενους).
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.030
Likes
6.417
Απορώ πραγματικά τι δουλειές και τι εισοδήματα έχουν κάποιοι για να κάνουν όλα αυτά τα ταξίδια που λένε ότι έκαναν (αν όντως τα έχουν κάνει), πολύ περισσότερο μέσα σε όλο αυτό τον οικονομικό Αρμαγεδδώνα που ζούμε. Δεύτερον, που βρίσκουν τόσο κενό χρόνο για τόσα πολλά και πολυήμερα ταξίδια.

Η γνώμη μου είναι ότι τα ταξίδια είναι προσωπικές εμπειρίες που απλά βιώνονται, και όχι για να διαφημίζονται στους άλλους σε μακροσκελείς καταλόγους εντυπωσιασμού.
Εγώ έχω πολλά χωράφια και πολλά ζώα και αράζω και κερδίζω πολλά λεφτά και μετά διαφημίζω τα ταξίδια.
Οι υπόλοιποι που γράφουν είναι του οικονομικού επιτελείου.

Δεν μπόρεσα ποτέ να καταλάβω τι ζόρι τραβάει κάποιος με τον οποιονδήποτε που ταξιδεύει, λίγο ή πολύ. Άλλος προτιμά να ξοδεύει λεφτα σε μπουζούκια, άλλος ψάχνει όλη μέρα προσφορές για εισιτήρια ή κλείνει την όποια προσφορά εφόσον υπάρχουν οι κατάλληλες προυποθέσεις.
Αλλά ποτέ μου δεν κατάλαβα αυτό το ζόρι. Ας δώσω ένα παράδειγμα τυχαίο ο Samion π.χ , αν του χρόνου πάει περισσότερα ταξίδια και γω ακόμα λιγότερα θα πρέπει να τον ζηλέψω ή να αναρωτηθώ που βρίσκει χρόνο και λεφτά; Μακάρι να πάει ακόμα περισσότερα! Ο καθένας κάνει τα κουμάντα του, βάζει τις προτεραιότητες του και αποφασίζει πως θα ξοδέψει αυτά που έχει.

Εδώ είναι ένα ταξιδιωτικό φόρουμ και όχι φόρουμ ανταγωνισμού. Εγώ τρώω 3 μέρες ψωμί και τυρί και κοιμάμαι σε hostel και άλλος μένει σε 5αστερα ξενοδοχεία. Μπορεί εκείνου να μην του αρέσει ο τρόπος που ταξιδεύω και μπορεί εγώ να μην μπορώ να μείνω σε 5αστερο ξενοδοχείο αλλά αυτό για εμένα δεν σημαίνει ότι πρέπει να τραβήξω μεγάλα ζόρια.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.173
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Τελευταία φορα που έκανα καλοκαίρι ήταν όταν ήμουν 14 χρόνων.. Και τωρα ειμαι 26...δουλεύω φουλ τοτε και αράζω τον χειμώνα...
Μια απο τα ιδια με τελευταιο Καλοκαιρι στα 11 και μοναδικες καλοκαιρινες διακοπεςαπο τοτε στα 23 μου ενα τριημερο το Σεπτεμβριο. 14-18 ωρες δουλεια τη μερα 7 μερες τη βδομαδα χωρις αργιες ή ρεπο επι 4 μηνες και αλλοι δυο μηνες με 8-12 ωρες τη μερα.

Για τους πολλούς που δεν τα έκαναν είναι μία επιπλέον επιβεβαίωση του πόσο χάλια είναι η δική τους ζωή…
Φιλε μου αυτο που λες δεν στεκει. Δεν ειναι χαλια η ζωη σου αν δεν κανεις τοσα ταξιδια οσα καποιοι αλλοι. Αλλωστε το φορουμ εδω ειναι ταξιδιωτικο και τα μελη του ειναι λογικο αφου εχουν αυτο το παθος να πραγματοποιουν συνηθως περισσοτερα ταξιδια απο το μεσο ορο.

Ειναι σαν να μπω εγω σε ενα φορουμ σχετικο με τα iphone και να νιωσω πως η ζωη μου ειναι χαλια επειδη δεν αγοραζω καθε φορα τηντελευταια εκδοση του. Αλλα με τα 600-700€ που εδωσε καποιος για το iphone 5 εγω εκανα 4 ταξιδια φετος.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.173
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
και μπορεί εγώ να μην μπορώ να μείνω σε 5αστερο ξενοδοχείο
Κι εγω δεν μπορω. Μεγαλη ταλαιπωρια αυτα τα 5αστερα... Δεν υποφερονται.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.313
Μηνύματα
887.613
Μέλη
38.977
Νεότερο μέλος
thetourist

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom