Ταξιδιωτικός απολογισμός 2014

alma

Member
Μηνύματα
3.736
Likes
15.146
Από Ελλάδα για καλοκαίρι Πάρο, Αντίπαρο, Εύβοια, Λέσβο, Χίο και Αίγιο, Ζαγοροχώρια, Κόνιτσα, Μολυβδοσκεπαστή, Μπουραζάνι, Καλπάκι, και πέριξ προς το τέλος της χρονιάς.
Από εξωτερικό Αργεντινή(Μπουένος Άιρες, Κόρδοβα, χωριά στις Σιέρρας,γύρω περιοχές, επαρχία των Μισιόνες με Σαν Ιγνάσιο,καταρράκτες Ιγκουασού....)και λίγο από Βραζιλία, Ουρουγουάη και Παραγουάη. Επισής, Αϊβαλί στην Τουρκία.

Η φετινή χρονιά άρχισε με την αγαπημένη Κούβα από όπου επέστρεψα σήμερα με υπέροχες αναμνήσεις.
 

Zames

Member
Μηνύματα
107
Likes
71
Επόμενο Ταξίδι
Νάξος
Ταξίδι-Όνειρο
Παρίσι-Άμστερνταμ-Ιαπωνία
Από Ελλάδα για καλοκαίρι Πάρο, Αντίπαρο, Εύβοια, Λέσβο, Χίο και Αίγιο, Ζαγοροχώρια, Κόνιτσα, Μολυβδοσκεπαστή, Μπουραζάνι, Καλπάκι, και πέριξ προς το τέλος της χρονιάς.
Από εξωτερικό Αργεντινή(Μπουένος Άιρες, Κόρδοβα, χωριά στις Σιέρρας,γύρω περιοχές, επαρχία των Μισιόνες με Σαν Ιγνάσιο,καταρράκτες Ιγκουασού....)και λίγο από Βραζιλία, Ουρουγουάη και Παραγουάη. Επισής, Αϊβαλί στην Τουρκία.

Η φετινή χρονιά άρχισε με την αγαπημένη Κούβα από όπου επέστρεψα σήμερα με υπέροχες αναμνήσεις.
Πως σου φανηκε το Αϊβαλί???Εμενα προσωπικα δε μου αρεσε (ή τουλαχιστον δε με εξεπληξε)!!! Εμεινες μερες ή μονοημερη εκδρομή απο Λέσβο??? Μακαρι να πας αλλα τοσα φετος
 

alma

Member
Μηνύματα
3.736
Likes
15.146
Καλά κι εγώ δεν τρελάθηκα με το Αϊβαλί ...Απλώς είχα πάει κι άλλες φορές Λέσβο και είχα πολλές μέρες στη διάθεση μου και είπα να πάω κι εκεί για μια μέρα...Τίποτα το ιδιαίτερα ενδιαφέρον...Αν και σχεδόν κανείς δεν μιλούσε αγγλικά(αντίθετα με άλλες πόλεις της Τουρκίας που έχω επισκεφτεί και κουτσομιλάνε), ήταν πρόθυμοι όλοι να συνεννοηθούν με νοήματα και με τα ελάχιστα τούρκικα που καταλαβαίναμε και μιλούσαμε εμείς...
 

Zames

Member
Μηνύματα
107
Likes
71
Επόμενο Ταξίδι
Νάξος
Ταξίδι-Όνειρο
Παρίσι-Άμστερνταμ-Ιαπωνία
Καλά κι εγώ δεν τρελάθηκα με το Αϊβαλί ...Απλώς είχα πάει κι άλλες φορές Λέσβο και είχα πολλές μέρες στη διάθεση μου και είπα να πάω κι εκεί για μια μέρα...Τίποτα το ιδιαίτερα ενδιαφέρον...Αν και σχεδόν κανείς δεν μιλούσε αγγλικά(αντίθετα με άλλες πόλεις της Τουρκίας που έχω επισκεφτεί και κουτσομιλάνε), ήταν πρόθυμοι όλοι να συνεννοηθούν με νοήματα και με τα ελάχιστα τούρκικα που καταλαβαίναμε και μιλούσαμε εμείς...
Α δε ξερω για τους δικους σου, αλλα οι δικοι μου ηταν international :p!!! Οχι μονο ξερανε αγγλικά, αλλα πολυ μιλάγανε και ΕΛΛΗΝΙΚΑ! Οποτε στο θεμα συννενοηση δεν ειχαμε κανενα προβλημα. Κι εγω πηγα το 2011 απο Λεσβο που εχουμε φιλους , δε με τρελανε, αλλα νταξυ ηταν κατι διαφορετικό! Μην το χαντακωσουμε τελειως!
 

marathes

Member
Μηνύματα
54
Likes
86
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ-ΔΥΤΙΚΗ ΑΚΤΗ
Χαιρετώ το forum και γράφω για πρώτη φορά. Λοιπόν.....2014:3 μέρες Ρώμη, 5 μέρες Βιέννη, 7 Bουδαπέστη, 3 Βενετία, 7 Παρίσι, 5 Πράγα, 7 Βέλγιο (Μπρυζ, Γάνδη,Βρυξέλλες) και απο Ελλάδα χρόνος μοιρασμένος σε Αθήνα-Θεσσαλονίκη-Ρόδο-Χάλκη. Το καλοκαίρι 3ήμερα Χαλκιδική, Ναύπλιο, Αρκαδία. Έπονται τριήμερα σε Σύμη, Καστελλόριζο, ημερήσια Τήλο και Σεπτέμβρη Μαδρίτη.
 

kalove

Member
Μηνύματα
436
Likes
1.637
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Εθνικά πάρκα ΗΠΑ
Καλή ταξιδιωτική χρονιά καί γιά μένα:
Ιανουάριος Κωνσταντινούπολη 6 μέρες
Πάσχα Περσία 9 μέρες
Μάϊος Δαλματικές Ακτές 7 μέρες
Ιούλιος Τσεχία 15 μέρες
Αύγουστος (όλος) Κορινθία
Σεπτέμβριος Μήλος 7 μέρες
Χριστούγεννα 14 / Πρωτοχρονιά 15 Μπανγκόκ 13 μέρες

Καλά πάει καί το 2015 (μέχρι στιγμής)
 

Elgrec0

Member
Μηνύματα
95
Likes
112
Ταξίδι-Όνειρο
Στα Μπαρ του Τσινάσκι L.A
Αν και ήταν χρονιά με πολλές αναποδιές και προβλήματα, μπορώ να πω πως είμαι ευχαριστημένος, έχουμε και λέμε:

8 μέρες Νορβηγία
9 μέρες Φούρνους
15 μέρες Έδεσσα-Αριδαία-Πόζαρ
5 μέρες Εύβοια

Ελπίζω το 15 να έιναι πλουσιότερο σε ταξίδια και εμπειρίες για όλους μας!

Ξέχασα και 2 μονοήμερα σε Ναύπλιο - Επίδαυρο για το φεστιβάλ!!
 

turms

Member
Μηνύματα
2.077
Likes
2.846
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
και εγω την κρινω πετυχημενη γενικα.
ενα 15μερο οδικο ταξιδι Γερμανια - Βελγιο - Ολλανδια - Δανια - Γερμανια
ενα 4μερο Βενετια
15 ημερες το Camino (oχι ολοκληρο φυσικα)
και καμια 40-αρια μερες στις Αλπεις (αν και δεν το θεωρω ταξιδια ωστοσο φυγαν αρκετα λεφτα και χιλιομετρα)
 
Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Yorgos, taver, alma, vegerazaros (σχεδόν όλοι, μην κουράζω) αν αποφασίσετε την πρόσληψη κάποιου για να μεταφέρει στα ταξίδια σας τη βαλίτσα, το λαπτοπ, εφημερίδες, τσιγάρα, καφέδες, τοστ κλπ είμαι στη διάθεσή σας...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.298
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
15 ημερες το Camino (oχι ολοκληρο φυσικα)
υπέροχο. ειχα παει παλιοτερα. για το καστρο βεβαια. αλλα εγω το ειχα γυρισει ολοκληρο σε 1 ωρα. τεμπελιασες μαλλον...:D
 

Attachments


Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.242
Μηνύματα
884.628
Μέλη
38.931
Νεότερο μέλος
sylvia Boufea

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom