Ταξιδιωτικός απολογισμός 2016

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Αγαπηρη @villi ακομα δεν πηγες στο Ιασιο?Μα τι κανεις τελοσπαντων:)Εκλεισα 3 μερες Ιασιο και 3 Βουκουρεστι για τη βδομαδα μετα το Πασχα.Σορρυ για το off topic!
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Αγαπηρη @villi ακομα δεν πηγες στο Ιασιο?Μα τι κανεις τελοσπαντων:)Εκλεισα 3 μερες Ιασιο και 3 Βουκουρεστι για τη βδομαδα μετα το Πασχα.Σορρυ για το off topic!
Τη βδομάδα μετά το Πάσχα θα είμαι Μόσχα!Το Ιάσιο το άφησα να συνδυαστεί με Κισινάου κι ότι άλλο χωρέσει από Μολδαβία πιθανότατα μέσα στο Μάρτη.
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
Ιανουάριος - Βελιγράδι για γιορτές μια εβδομάδα, Βιέννη 5 μέρες, Κωνσταντινούπολη 3 μέρες δουλεία + 5 μέρες ξεκούραση
Φεβρουάριος - Βελιγράδι 5 μέρες, Βουδαπέστη μια (για δουλειά) Βρυξέλλες μια μέρα δουλειά+ 2 αναψυχή, Άμστερνταμ μια μέρα δουλειά και 3 μέρες αναψυχή, Λουξεμβούργο 2 μέρες και μια μέρα Τριρ Γερμανίας.
Μάρτιος - Βερολίνο μια εβδομάδα,3 μερες δουλειά και 4 βόλτα
από το Βερολίνο καθαρά αναψυχής ταξίδι, Βενετία, Κονεγλιάνο :) (για συναυλία του Ραματσότι), Βερόνα, Μπρέσα, Μπέργκαμο (για πολλοστή φορά) Σαν Πελεγκρίνο (με καταπλητικά σπα και θέρμες).
Βουλαγαρία (Μελενίκο) μονοήμερη με τους συμφορουμίτες.
Απρίλιος - Πήλιο, Πόζαρ σαββατοκυριακα
Μαϊος - Αλβανία, Μαβροβούνιο, Βοσνία για Πάσχα, Βελιγράδι μια εβδομάδα ακόμα.
Σεπτέμβριος - Βελιγράδι μιαμιση μέρα
Οκτώβριος - Ναύπλιο διήμερο, Μάλτα τετραήμερο
Νοεμβριος - Μαροκο 2 εβδομάδες

Καλή 2017 να έχουμε όλοι!
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.090
Likes
1.660
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Το 2016 ήταν μια πολύ καλή ταξιδιωτική χρονιά.
Κατάφερα να κάνω 3 μεγάλα ταξίδια:
Καναδάς
Βιετνάμ
Κίνα
2 ταξίδια στην Ευρώπη:
Ολλανδία, Πορτογαλία Μάρτιο
Ισλανδία Μάιο
και αρκετά 3ήμερα και 4ήμερα στην Ελλάδα
Ιωάννινα
Σπέτσες, Ύδρα
Θεσσαλονίκη
Σύρος
Καλαμάτα και
Πάτρα
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Πολύ ενδιαφέρουσα ταξιδιωτικά χρονιά το 2016! :)

Μάρτιος: πρώτο ταξίδι του χρόνου στο πολυπόθητο Ιράν. 8 πολύ γεμάτες ημέρες σε μια πολύ ιδιαίτερη χώρα, η οποία όμως δεν κατάφερε να με "κερδίσει" όσο περίμενα. Κλου της επίσκεψης η πέρσικη Πρωτοχρονιά και το γεγονός ότι βιώσαμε τα τοπικά έθιμα παρέα με ντόπιους.
Απρίλιος: μονοήμερες για πεζοπορία σε διάφορα μέρη της Πελοποννήσου (κάθοδος Βουραϊκού, Λούσιος). Ένα weekend στα Χανιά και το πρώτο μπάνιο της σεζόν. Ο μήνας έκλεισε με ένα ταξίδι 3.5 ημερών στη Μάλτα, η οποία με εξέπληξε ευχάριστα, ιδιαίτερα η Mdina και το νησάκι Gozo.
Μάιος: επιστροφή από Μάλτα, ενώ τέλος του μήνα πήγα Ρουμανία για δεύτερη φορά. Βουκουρέστι με την απαραίτητη παρέα της αγαπημένης @villi , Brasov, Sinaia, Rasnov και φυσικά επίσκεψη στο περιβόητο κάστρο του Δράκουλα. :D
Ιούνιος-Ιούλιος: σχεδόν κάθε weekend κατέβαινα στο χωριό μου στην Κορινθία για μπάνιο και χαλάρωση!
Αύγουστος: οι εξορμήσεις Κορινθία συνεχίστηκαν, ενώ πήγα και ένα 4ήμερο στα αγαπημένα Χανιά, για μπάνια, βόλτες και ρακοκατανύξεις. Ο μήνας τελείωσε με ένα υπέροχο ταξίδι Σρι Λάνκα (12 ημέρες μαζί με τις πτήσεις), όπου έκανα backpacking στα βασικότερα σημεία και απλά τη λάτρεψα!
Σεπτέμβριος: επιστροφή από Σρι Λάνκα μετά από μερικές χαλαρωτικές μέρες στις παραλίες της ανατολικής πλευράς του νησιού.
Οκτώβριος: περιορίστηκα σε μια μονοήμερη στο χωριό μου στην Κορινθία.
Νοέμβριος: 3ήμερο yoga retreat στα Σελιάνα Αχαϊας. Υπέροχη, χαλαρωτική εμπειρία και χρώματα φθινοπώρου.
Δεκέμβριος: 3ήμερο ταξιδάκι στη Σκωτία (Γλασκώβη και Loch Lomond) για να δω φίλους, να χαλαρώσω και να ψωνίσω! :)

Αυτά!

Εύχομαι και η νέα χρονιά να είναι γεμάτη υπέροχες ταξιδιωτικές εμπειρίες για όλους!
 

kitsos!

Member
Μηνύματα
356
Likes
1.448
Επόμενο Ταξίδι
αζορες
Ταξίδι-Όνειρο
περου
Νομίζω πως και για μένα πήγε αρκετά καλά το 2016!!
Ιανουάριος. 4ημερο Θεοφανείων Όλυμπο. Τα ΣΚ για σκι στα 3-5 Πηγάδια και στη Βασσιλίτσα.
Φεβρουαριος. Συνεχίζουμε με σκι Βασσιλίτσα, 3-5 Πηγάδια και Σμόλικα.
Μάρτιος. 4ήμερο Τζουμέρκα για Αποκριές, 4ημερο Ολυμπο για ορειβατικό σκι.
Απρίλιος. Ζαγοροχώρια, Όλυμπο για ορειβατικό σκι, 3ήμερο Σκιάθο (και το πρώτο μπανάκι), 2ήμερο rafting σε Τρίκαλα, Άρτα, Καρδίτσα.
Μάιος. 10 μέρες Μόσχα-Αγία Πετρούπολη, 3ήμερο Σάμο.
Ιούνιος- Αύγουστος. Πολλά ΣΚ σε Χαλκιδική, πολλές αναβάσεις σε Όλυμπο, 5ήμερο Θάσο, 10 μέρες Αμοργό-Δονούσα- Κουφονήσια, Τζουμέρκα για canyoning και οικοτουρισμό, λουτρά Πόζαρ.
Σεπτέμβριος. 12 μερες Κίνα για 2η φορά (Πεκίνο, Guilin, Yangshuo, Longji Terraces).
Οκτώβριος. 10 μέρες Ιταλία (Μπολόνια, Φλωρεντία, Βενετία), Σουηδία (Στοκχόλμη, Ουψάλα κ ένα μικρό Road trip βόρεια της Ουψάλας), 4ήμερο Τζουμέρκα για ορειβασία.
Νοέμβριος. Όλυμπος και Σέλι (για ορειβασία), Σιδηρόκαστρο και Αλιάκμονας (για αναρρίχηση).
Δεκέμβριος. Απολύτως τίποτα!! Γιορτές με οικογένεια!! Home, sweet home..

Καλά ταξίδια να έχουμε!!
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.111
Από Ελλάδα πήγε καλούτσικα το 2016, θα αναφέρω μόνο μερικά από τα μέρη που πήγα ενδεικτικά. Υπέροχη Ήπειρος με Γιάννενα,Τζουμέρκα(Συρράκο,Πράμαντα,Καλαρρύτες),Μέτσοβο κλπ. Επίσης Μετέωρα, Καλαμπάκα και πέριξ, τα Μετέωρα τα θεωρώ απίστευτα σε ενέργεια και ομορφιά.
Καλάβρυτα, Πλανητέρο με την απίστευτη φύση, Ζαρούχλα, Ζαχλωρού, Διακοφτό με τον απίστευτο οδοντωτό , από Πελοπόννησο λίγο για φέτος, από νησιά Κυκλάδες και Βόρειο Αιγαίο είναι κάθε χρόνο στη λίστα, Καρπενήσι με πολλά από τα γύρω χωριά της Ευρυτανίας....
Από εξωτερικό Αγγλία, Γερμανία και Τσεχία.
Κάποια από τα παραπάνω ταξίδια έγιναν μετά από προσκλήσεις φίλων και συγγενών οι οποίοι ανέλαβαν και την φιλοξενία.Θα ήθελα να είχε και Λατινική Αμερική η χρονιά αλλά δεν βαριέσαι ,δεν υπήρχαν κενές μέρες μετά από τόσα καλέσματα. Ένα μέρος των ταξιδίων ουσιαστικά έγινε γιατί κάποιος παντρευόταν, άλλος βάπτιζε, άλλος απλώς ήθελε επίμονα να μας δει και να μας φιλοξενήσει κι έτσι ήταν κλεισμένες κάποιες αργίες και όχι μόνο.
Μόλις επέστρεψα και από το πρώτο ταξίδι του 2017.Να είναι γεμάτο με υγεία και καλοτάξιδο έτος για όλους!
 
Last edited:

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.111
Είπα να αναφέρω μόνο μερικά μέρη από τα ταξίδια μου στην Ελλάδα αλλά έκανα λάθος να παραλείψω εντελώς να αναφερθώ στην επίσκεψη στην γραφικότατη περιοχή της Λακωνίας. Στον απίστευτο Μυστρά, στην Καστροπολιτεία της Μονεμβασιας,την πόλη της Σπάρτης,στους Μολάους, στα υπεροχα μέρη από το Οίτυλο,το Γύθειο ως το γραφικό παραθαλάσσιο Λιμένι,το επίσης κουκλίστικο Κυπαρίσσι,το Γερολιμένα,την Αρεόπολη....Βλέπεις λέγοντας για "λίγο από Πελοπόννησο", είχα το νου μου μόνο στο ταξίδι στις περιοχές της Κορινθίας και παρέλειψα τα υπέροχα μέρη που είδα στη Λακωνία.
Σίγουρα κάποια ακόμα ταξίδια εντός Ελλάδας τα έχω ξεχάσει αλλά ελπίζω όχι τόσο σημαντικά σαν το παραπάνω.
 

emm

Member
Μηνύματα
36
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
όπου μας βγάλει!!
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Σκεπτόμενη το 2016, νιώθω ευγνωμοσύνη για τα μέρη που ταξίδεψα, τους ανθρώπους που με συνόδεψαν και γνώρισα, τις συνθήκες που μου επέτρεψαν να τα πραγματοποιήσω. Έκανα τα περισσότερα ταξίδια στο εξωτερικό σε σχέση με άλλες χρονιές μου, άλλα σε μέρη καινούρια και άλλα σε μέρη γνωστά. Οπότε, υπήρχε και ο ενθουσιασμός της πρώτης φοράς και της εξερεύνησης, αλλά και το συναίσθημα του να επιστρέφεις κάπου οικεία, που ανήκεις.

Συνοπτικά, πραγματοποίησα το πρώτο μου ταξίδι εκτός Ευρώπης στο παραδεισένιο Bali!, το οποίο συνοδεύτηκε και από 3 μέρες στο Κατάρ!
Επίσης, roadtrip στην Ιταλία: Μιλάνο, Bergamo, Φλωρεντία, Τοσκάνη!
Ταξίδι στη Lyon στη fete des lumieres, Annecy, Γενεύη.
Εντός Ελλάδος, ταξίδεψα στην αγαπημένη Καστοριά με μονοήμερη εκδρομή στην Κορυτσά - Αλβανία.
Επισκέφθηκα το Μεσολόγγι, τα Μετέωρα, την Αίγινα.
Διακοπές σε Πάρο και Σύρο.
Και στα επόμενα εύχομαι σε όλους, με υγεία και ασφάλεια!! :trekker:
 

KostasLia

Member
Μηνύματα
311
Likes
1.742
Επόμενο Ταξίδι
για Βαλκάνια το κόβω
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ
Η δική μας ταξιδιωτική χρονιά ήταν πεσμένη
Ρουμανία οδικώς με μηχανή 16μερούλες. Ισως κάποια στιγμή όταν τελειωσω να γράφω την ιστορία της Ιορδανίας να πιαστώ να γράψω και αυτήν της Ρουμανίας.
Μπορώ πάντως να πω ότι γυρίσαμε αρκετα μέρη της Ρουμανιάς, αυτές τις μέρες!!!
 

perixvra

Member
Μηνύματα
312
Likes
215
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ταξίδι-Όνειρο
εχει πραγματοποιηθει.. :)
Εφυγε το 2016,λατρεμενο, απο αποψη ταξιδιων οποτε μπορω να σας γραψω κι εγω με την σειρα μου τα ταξιδια που πραγματοποιησα!
1. Ιουνιο Ροδο και Συμη.
2. Σεπτεμβριο Μπρατισλαβα.
3. Σεπτεμβριο Βιεννη.
4. Σεπτεμβριο-Οκτωβριο Ελλαδα και συγκεκριμενα Θεσσαλονικη, Δραμα και Ξανθη μιας και ζω εξωτερικο, το μετραω και αυτο σαν ταξιδι!
5. Δεκεμβριο the best of the best....Νεα Υορκη!!!!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.218
Μηνύματα
883.965
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom