Ταξιδιωτικό πρακτορείο βαράει κανόνι...

Markos

Member
Μηνύματα
132
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ταϊλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Τανζανία - Ζανζιβάρη
"Γνωστό ταξιδιωτικό γραφείο με την επωνυμία "S...." και με στοχευμένους προορισμούς, όπως Λατινική Αμερική, Βουλγαρία και Βόρεια Ευρώπη, ετοιμάζεται να βαρέσει κανόνι που θα τραντάξει την αγορά.
Προστατέψτε τους ταξιδιώτες, διότι το γραφείο είναι ακόμα ανοικτό και κλείνει εκδρομές.
Ήδη σφραγίστηκαν επιταγές του από ταξιδιωτικά περιοδικά, ταξιδιωτικά γραφεία και ξενοδοχεία.
Ο κίνδυνος είναι να πάρει προκαταβολές από πελάτες και να μην πραγματοποιήσει τις εκδρομές".

πηγή:

http://troktiko.blogspot.com/2009/05/blog-post_5938.html
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.091
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Δυστυχώς τα πράγματα δεν πάνε καθόλου καλά. Από καλά πληροφορημένη πηγή άκουσα ότι και άλλο πασίγνωστο γραφείο που ειδικεύεται σε μακρινά ταξίδια δεν πάει καθόλου καλά και δε θα αντέξει για πολύ ακόμη. Ευτυχώς που τα περισσότερα ταξίδια τα κανονίζουμε μόνοι μας.
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Γι`αυτο βαρανε λουκετο.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.839
Likes
18.938
Μπα, είμαστε πολύ μικρή μειοψηφία νομίζω.....απλά δε δίνει κανείς εύκολα 2-3 χιλ. για ένα ταξίδι που χρεώνουν τα πρακτορεία....
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.407
Likes
17.242
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Συμφωνώ με τον GTS.

Είναι ενδιαφέρον το φαινόμενο πάντως. Αν σκεφτεί κανείς ότι τα τελευταία χρόνια οι έλληνες ταξιδεύουν όλο και περισσότερο, και σίγουρα το ποσοστό αύξησης είναι πολύ μεγαλύτερο από το ποσοστό αυτών που το γυρνάνε σε "ανεξάρτητα" ταξίδια. Επομένως πώς δικαιολογείται αυτή η δυσκολία που περνάνε αυτές οι ειδήσεις; ή μήπως δεν είναι γενικευμένο το φαινόμενο;

Η γνώμη σας;
 

renata

Member
Μηνύματα
5.545
Likes
1.959
Επόμενο Ταξίδι
μαλαισία
Πιστεύω οτι το κλείσιμο ενός τουριστικού πρακτορείου δεν έγκειται μόνο στην μείωση πελατών αλλά και στην γενικότερη κακή διαχείρηση του.παρόλη την οικονομική κρίση που υπάρχει,ελάχιστα πρακτορεία έχουν πληγεί τουλάχιστον στην πόλη μου.κανένα όμως δεν έχει κλείσει..ο κόσμος ταξιδεύει και βγάζει εισιτήρια όχι μόνο για διακοπές αλλα και για καποια απλή μετακίνησή του.υπάρχουν τα επαγγελματικά ταξίδια που αφήνουν χρήματα επίσης ...δεν φτάνουν όμως σε σημείο να κλείσουν καποια!
οι ανεξάρτητοι ταξιδιώτες πλήττουν ώς ένα σημείο την οικονομία τους,αλλα όχι και για να βαρέσουν κανόνι..
οι περιπτώσεις νομίζω είναι μεμονωμένες,και μάλον προυποθέτει μεγάλα ανοίγματα και μή ανταπόκριση των προσδοκιών τους..
 

taver

Member
Μηνύματα
12.503
Likes
29.161
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
"Γνωστό ταξιδιωτικό γραφείο με την επωνυμία "S...." και με στοχευμένους προορισμούς, όπως Λατινική Αμερική, Βουλγαρία και Βόρεια Ευρώπη, ετοιμάζεται να βαρέσει κανόνι που θα τραντάξει την αγορά.
Προστατέψτε τους ταξιδιώτες, διότι το γραφείο είναι ακόμα ανοικτό και κλείνει εκδρομές.
Ήδη σφραγίστηκαν επιταγές του από ταξιδιωτικά περιοδικά, ταξιδιωτικά γραφεία και ξενοδοχεία.
Ο κίνδυνος είναι να πάρει προκαταβολές από πελάτες και να μην πραγματοποιήσει τις εκδρομές".

πηγή:

troktiko: Ξ?Ξ±ΞΎΞΉΞ΄ΞΉΟ‰Ο„ΞΉΞΊΟŒ πρακτορΡίο βαράΡι κανόνι...
Κατ' αρχή, η είδηση δεν είναι επιβεβαιωμένη. Είναι ένα κείμενο που κάποιος δημοσίευσε κάπου ανώνυμα, και δεν κατονομάζει καν το γραφείο (για να μη φάει μια αγωγή που θα τρέχει και δε θα φτάνει). Ο τρόπος ανακοίνωσης θυμίζει παπαγαλάκια της Σοφοκλέους, και εγώ τουλάχιστον τέτοια είδηση δεν αποδέχομαι. Θα μπορούσε κάλλιστα να είναι αποτέλεσμα απόπειρας εκβιασμού ή κατευθυνόμενη από ανταγωνιστή (η απόκρυψη του ονόματος πέραν του αρχικού είναι από μόνη της εργαλείο δημιουργίας εντυπώσεων, όταν όλοι σχεδόν καταλαβαίνουν πιο πρακτορείο εννοείται).
Από κει και πέρα, ακόμα κι αν το πρόβλημα είναι όντως γενικότερο στην αγορά, δεν οφείλεται στην κρίση. Εδώ και χρόνια υπάρχει στροφή στις απευθείας σχέσεις επιβατών με αεροπορικές/ακτοπλοικές εταιρίες, και έτσι το κομμάτι της "έκδοσης εισητηρίων", που συντηρούσε μεγάλο αριθμό γραφείων έχει πάψει να αποδίδει. Επόμενο είναι, εφόσον η "πίτα" μικραίνει, να μειώνονται και τα γραφεία που μπορούν να συντηρηθούν στην αγορά...
 

FAMEK

Banned
Μηνύματα
418
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
στουτγκαρδη
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
ωραια βρηκαμε γριφο να λυσουμε σημερα....εγω που ταξιδευω παντως με τουριστικα με ενδιαφερει και πολυ μαλιστα....παιδια μαλλον ειναι αθηναικο?
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Κι εγώ νομίζω πως αν ισχύει κάτι τέτοιο, έχει να κάνει κυρίως με την κακή διαχείριση του πράκτορα. Γενικά βέβαια, πολλοί βρήκαν ευκαιρία με την κρίση να καθαρίσουν παλιότερες κακές διαχειρίσεις τους αλλά και να βγάλουν πρόσθετο εύκολο χρήμα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.300
Μηνύματα
887.217
Μέλη
38.967
Νεότερο μέλος
plg-12

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom