Ιταλία Ταξιδι στην Ιταλια

blaxerman

Member
Μηνύματα
10
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΜΟΝΑΧΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΟΣΧΑ-ΙΑΠΩΝΙΑ
Καλησπέρα,
Έχουμε κανονίσει να πάμε Γένοβα τον Ιούλιο οικογενειακώς. Φτάνουμε στο αεροδρόμιο 4 το μεσημέρι και σκεφτόμαστε να πάρουμε κατευθείαν το τρένο για Φλωρεντία το οποίο φεύγει 6:50.Κάποιος που γνωρίζει μπορεί να μου δώσει περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το εάν προλαβαίνουμε το τρένο , πως λέγεται ο σταθμός και πως μπορούμε να πάμε μέχρι εκεί. Ευχαριστώ
 

aathena1971

Member
Μηνύματα
81
Likes
45
Καλησπέρα,
Έχουμε κανονίσει να πάμε Γένοβα τον Ιούλιο οικογενειακώς. Φτάνουμε στο αεροδρόμιο 4 το μεσημέρι και σκεφτόμαστε να πάρουμε κατευθείαν το τρένο για Φλωρεντία το οποίο φεύγει 6:50.Κάποιος που γνωρίζει μπορεί να μου δώσει περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το εάν προλαβαίνουμε το τρένο , πως λέγεται ο σταθμός και πως μπορούμε να πάμε μέχρι εκεί. Ευχαριστώ
Καλημέρα.
Δεν έχουμε πάει στη Γένοβα ποτέ, αλλά όταν προγραμματίζουμε ταξίδι χρησιμοποιώ πολύ το Rome2rio το οποίο είναι σχετικά ακριβές στους χρόνους, έχει όλες τις συγκοινωνίες αλλά έχει και λινκ με τα site των ΜΜΜ.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.052
Καλησπέρα,
Έχουμε κανονίσει να πάμε Γένοβα τον Ιούλιο οικογενειακώς. Φτάνουμε στο αεροδρόμιο 4 το μεσημέρι και σκεφτόμαστε να πάρουμε κατευθείαν το τρένο για Φλωρεντία το οποίο φεύγει 6:50.Κάποιος που γνωρίζει μπορεί να μου δώσει περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το εάν προλαβαίνουμε το τρένο , πως λέγεται ο σταθμός και πως μπορούμε να πάμε μέχρι εκεί. Ευχαριστώ
Επειδή είναι φιξάρισμενη η τιμή του ταξί απο το αεροδρόμιο για τον σταθμό ανα άτομο, προτείνω ταξί. Η απόσταση είναι μικρή, κάπου 6-7 χιλιόμετρα , θα είστε εκει πολύ γρήγορα. Ο σταθμός είναι ο Principe.
 

Travel4Fun

Member
Μηνύματα
143
Likes
253
Επόμενο Ταξίδι
Χαϊδελβέργη
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Καλησπέρα σε όλους,
έχω κλείσει εισητήρια για Μιλάνο Μπέργκαμο 8- 13/11/2017 (πρωινή επιστροφή) συνολικά 5 βράδια..Το θέμα είναι ότι έχω κατά κάποιον τρόπο το ρόλο "ξεναγού" και προσπαθώ να συνδυάσω τα γούστα και τα θέλω 3 ατόμων (μαζί με εμένα). Θα θέλαμε λοιπόν μέσα σε αυτές τις μέρες να επισκεφτούμε το Μιλάνο, τη Λίμνη Κόμο (Bellagio & Varenna), το εκπτωτικό χωριό Fox Town, τη Γένοβα (διαμονή 2 βράδια) σε συνδυασμό με Cinque Terre (Riomaggiore & Vernazza). Εγώ λοιπόν σκέφτομαι επειδή φτάνουμε στη 1 ώρα Ιταλίας Μπέργκαμο, για να μην πάει χαμένη η μέρα να μείνουμε τα 2 πρώτα βράδια Μιλάνο. Τη 2η μέρα να κάνουμε μια ημερίσια στην λίμνη σε συνδυασμό με το εκπτωτικό χωριό. Τη 3η μέρα αργά το απόγευμα να φύγουμε για Γένοβα. Την 4η μέρα να κάνουμε ημερίσια στα 2 χωριά στο Cinque Terre και την 5η μέρα επίσκεψη οπωσδήποτε στο ενυδρείο και αργα το απόγευμα να επιστρέψουμε Μπέργκαμο και να διανυκτερεύσουμε εκεί καθώς η πτήση μας την άλλη μέρα είναι στις 9 το πρωί. Γνωρίζω ότι έιναι δύσκολο να δει κανείς όλα αυτά τα μέρη σε τόσο λίγο χρονικό διάστημα αλλά θα θέλαμε να πάρουμε μια μικρή γεύση από όλα. Έχετε να μου προτείνετε κάτι διαφορετικό? Χρειάζεται κάπου περισσότερος ή λιγότερος χρόνος από αυτό που περιέγραψα? Αξίζουν όλα αυτά τα μέρη ή θα μου προτείνατε να παραλείψω κάτι?
Ευχαριστώ
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.052
Αν το οργανώσετε από πριν κλείνοντας τρένα η λεωφορεία κλπ βγαίνει. Για το μισό σου ταξίδι, δηλαδή Μιλανο Γενοβα Cinque Terre χρειάστηκε να μελετήσω πολύ καλά τα δρομολόγια των τρένων και να κλείσω τα πάντα από δω ώστε να μη μείνει κάτι στην τύχη.
 

Maria1985

Member
Μηνύματα
19
Likes
8
Καλησπερα σας και καλη χρόνια!!Σχεδιαζουμε ένα ταξίδι για τον Φεβρουάριο στη βόρεια Ιταλία θα θέλαμε να επισκεφτούμε Φλωρεντια Βενετία Βερονα και Μιλανο .Σκεφτομαστε να προσγειωθούμε μιλανο και να πάμε φλωρεντια ίσως περνώντας από cinque terre και Πίζα να φτάσουμε φλωρεντια να μείνουμε δυο -τρεις μέρες μετά Βενετία που θα μείνουμε δυο μέρες γυρνώντας μιλανο να σταματήσουμε μονοήμερη βερονα και τέλος να μείνουμε ένα-δυο βραδιά μιλανο με κάποια επίσκεψη στη λίμνη Κόμο.Ερωτησεις:Μήπως θα είναι υπερβολικά κουραστικό;Με την ενοικίαση αυτοκινήτου στην Ιταλία τι παίζει;Επίσης ποια σημεία θα έπρεπε να επισκεφτούμε οπωσδήποτε σε κάθε πόλη;Η οδήγηση στην Ιταλία πως είναι; Αυτά για τώρα σας ευχαριστώ πολύ!
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.726
Likes
14.884
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
πολύ γενικές και αόριστες οι ερωτήσεις σου. για όλα αυτά που ρωτάς καθώς και για τις πόλεις που αναφέρεις, υπάρχουν πάρα πολλές πληροφορίες στο φόρουμ. κάνε μια αναζήτηση και θα βρεις τις πληροφορίες που θέλεις.
 

Maria1985

Member
Μηνύματα
19
Likes
8
πολύ γενικές και αόριστες οι ερωτήσεις σου. για όλα αυτά που ρωτάς καθώς και για τις πόλεις που αναφέρεις, υπάρχουν πάρα πολλές πληροφορίες στο φόρουμ. κάνε μια αναζήτηση και θα βρεις τις πληροφορίες που θέλεις.
Αρχικά ευχαριστώ πολύ για την απάντηση το πρόβλημα είναι ότι όλοι έχουν πάει άνοιξη η καλοκαίρι και εκεί είναι ο δισταγμός μου γιατί εμείς λέγαμε για Φεβρουάριο και αν ο καιρός είναι χάλια ότι σχέδια κ να κάνουμε ..
 

gnene

Member
Μηνύματα
74
Likes
355
Επόμενο Ταξίδι
Άμστερνταμ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Παιδιά καλησπέρα!!Καλή χρονιά και καλά ταξίδια να έχουμε!!Σκοπεύω να παω στην Ιταλία απο 5/4-12/4!Αφετηρία θα είναι η Φλωρεντία που σκοπεύω να κανω τρεις διανυκτερεύσεις.Στις 8/4 θα νοικιάζω αυτοκίνητο και θα κατευθυνθώ προς Αρέτσο,Κορτόνα,μοντεπουλτσιάνο,μονταλτσίνο και κατάληξη Σιένα όπου και θα διανυκτευρευσω.Στις 9/4 αναχώρηση και βόλτα στο greve,στο μοντεριτζιόνι και κατάληξη στο σαν τζινινιάνο για διανυκτέρευση.στις 10/4 αναχώρηση για πόζα και λούκα και το βράδυ επιστροφη φλωρεντια.11/4 τρένο για ρωμη μένουμε ενα βράδυ και επιστροφη 12/4 Ελλάδα.ειναι εφικτό ή θα ειναι μεγάλη ταλαιπωρία;;
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.726
Likes
14.884
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Παιδιά καλησπέρα!!Καλή χρονιά και καλά ταξίδια να έχουμε!!Σκοπεύω να παω στην Ιταλία απο 5/4-12/4!Αφετηρία θα είναι η Φλωρεντία που σκοπεύω να κανω τρεις διανυκτερεύσεις.Στις 8/4 θα νοικιάζω αυτοκίνητο και θα κατευθυνθώ προς Αρέτσο,Κορτόνα,μοντεπουλτσιάνο,μονταλτσίνο και κατάληξη Σιένα όπου και θα διανυκτευρευσω.Στις 9/4 αναχώρηση και βόλτα στο greve,στο μοντεριτζιόνι και κατάληξη στο σαν τζινινιάνο για διανυκτέρευση.στις 10/4 αναχώρηση για πόζα και λούκα και το βράδυ επιστροφη φλωρεντια.11/4 τρένο για ρωμη μένουμε ενα βράδυ και επιστροφη 12/4 Ελλάδα.ειναι εφικτό ή θα ειναι μεγάλη ταλαιπωρία;;

μια χαρά μου φαίνεται. όλα εξαρτώνται από το τι ώρα το πρωί θα ξεκινάς. τώρα αν κάποιο από τα μέρη που αναφέρεις δεν προλάβεις να το δεις....... ε δεν χάθηκε και ο κόσμος.:xalara::xalara:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.895
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom