Περού Ταξιδι στο Περου

Honey bee

Member
Μηνύματα
28
Likes
39
Καλησπέρα σας κι ευχαριστω για τη μέχρι τώρα βοήθεια ! Τελικά είναι επίσημο ! Θα παω στο περου για δυο εβδομάδες 🥳🥳

Είμαι πραγματικά ενθουσιασμένη
Το πρόγραμμα έχει ως εξής :

1η μέρα : πολυ πρωινή άφιξη στη λίμα , ξεκούραση και κάποια βόλτα στην πόλη

2η μέρα : πτήση για Puerto maldonado όπου και θα μεινουμε στον Αμαζόνιο για 3 διανυκτερεύσεις.

5η μέρα : πτήση από Puerto Maldonado για κουσκο. Ξεκούραση , προσαρμογή στο υψόμετρο

6η μέρα : Τραινο για Μάτσου Πίτσου, διανυκτέρευση στο Aguascalientes

7η μέρα : Επίσκεψη στο Μάτσου Πίτσου , το απόγευμα επιστροφή στο κουσκο

8η μέρα : Sacred valley και πηγες με το αλάτι ( μου διαφεύγει το όνομα

9η μέρα : Rainbow Mountain μονοήμερη

10 η μέρα είτε μια ακόμη διαμονή στο κουσκο είτε 2μερο τουρ στην τιτικακα , αφού φτάσουμε από κουσκο με νυχτερινό λεωφορείο.

Στο τέλος επιστροφή από Juliaca λίμα με πτήση και μια δυο διανυκτερεύσεις.

Πως σας φαίνεται το πλάνο ; Δυστυχώς είναι πολλά τα μέρη που αφήνουμε εκτός αλλά πιστευω ότι θα δούμε αρκετά για το διάστημα που θα ειμαστε
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.715
Likes
50.712
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλησπέρα σας κι ευχαριστω για τη μέχρι τώρα βοήθεια ! Τελικά είναι επίσημο ! Θα παω στο περου για δυο εβδομάδες 🥳🥳

Είμαι πραγματικά ενθουσιασμένη
Το πρόγραμμα έχει ως εξής :

1η μέρα : πολυ πρωινή άφιξη στη λίμα , ξεκούραση και κάποια βόλτα στην πόλη

2η μέρα : πτήση για Puerto maldonado όπου και θα μεινουμε στον Αμαζόνιο για 3 διανυκτερεύσεις.

5η μέρα : πτήση από Puerto Maldonado για κουσκο. Ξεκούραση , προσαρμογή στο υψόμετρο

6η μέρα : Τραινο για Μάτσου Πίτσου, διανυκτέρευση στο Aguascalientes

7η μέρα : Επίσκεψη στο Μάτσου Πίτσου , το απόγευμα επιστροφή στο κουσκο

8η μέρα : Sacred valley και πηγες με το αλάτι ( μου διαφεύγει το όνομα

9η μέρα : Rainbow Mountain μονοήμερη

10 η μέρα είτε μια ακόμη διαμονή στο κουσκο είτε 2μερο τουρ στην τιτικακα , αφού φτάσουμε από κουσκο με νυχτερινό λεωφορείο.

Στο τέλος επιστροφή από Juliaca λίμα με πτήση και μια δυο διανυκτερεύσεις.

Πως σας φαίνεται το πλάνο ; Δυστυχώς είναι πολλά τα μέρη που αφήνουμε εκτός αλλά πιστευω ότι θα δούμε αρκετά για το διάστημα που θα ειμαστε
Aν η πτήση για Πουέρτο Μαλδονάδο είναι πρωινή, για μένα είναι οκ και 2 διανυκτερεύσεις, η τρίτη περισσεύει.

Στο Κούσκο σας βρίσκω μια χαρά, όπως και στη Λίμα. Οι 3 μέρες που περισσεύουν αφήνουν πολλά περοθώρια, αλλά αφού έχετε κλείσει από Τιτικάκα να πάτε εκεί. Σας παίρνει και για Tihuanako-La Paz, μη σου πω και Νησί του Ηλίου.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.698
Likes
6.678
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Εμεινα τρεις νυκτες Πουερτο Μαλδονάδο και οπως γραφω και στην ιστορία μου η τρίτη ηταν περιττή.
 

JoanneKapa

Member
Μηνύματα
185
Likes
1.399
Επόμενο Ταξίδι
Περού - Βολιβία - Χιλή
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Καλημέρα! Εισιτήρια για Μάτσου Πίτσου στο επίσημο σαιτ δεν με αφήνει καθόλου να επιλέξω για το 24. Προσπαθώ εδώ και καιρό. Θέλω για Μάρτη, αλλά και για Γενάρη να ήθελα πάλι δεν θα μπορούσα να κλείσω εισιτήρια τώρα 1 μήνα πριν? Κάνω κάτι λάθος?
 

JoanneKapa

Member
Μηνύματα
185
Likes
1.399
Επόμενο Ταξίδι
Περού - Βολιβία - Χιλή
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Σε ποιο νησάκι θα προτείνατε διαμονή στην τιτικάκα? Είτε Περού είτε Βολιβία. Με νοιάζει να είναι χαλαρό, όμορφο τοπίο και να έχει κάποιο βατό hike να κάνουμε το πρωί.
 

algeri

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Να παρεις ρουχα καλοκαιρινα και ελαφρα χειμωνιατικα, Lima, Nazca, Paracas χρειαζεσαι ενα φθινοπωρινο μπουφανακι, στον Αμαζονιο λεπτα ρουχα, μακρυμανικα αποπανω και μακρυα παντελονια, μποτακια και καλτσα γερμανου τουριστα για να αποφευγεις τους ανεπιθυμιτους εισβολεις στο δασος (κατι μυρμηγκια ναα με το συμπαθειο που σου καμακωνουν το ποδι σα διαολοι - μου αρεσει που κολλησες στα κουνουπια), ψιλοχειμωνιατικα για τα ορεινα.
Για το υψομετρο τσαγακι κοκας, σκετο βαλσαμο. Αν δεν σου αρεσουν τα ροφηματα μπορεις να μασας φυλλα κοκας. Αν και πηρα χαπια κατα του υψομετρου (παμφθηνα απο το φαρμακειο του αεροδρομιου της Lima) δεν τα χρησιμοποιησα, στανιαρισα με το τοπικο ροφηματακι.


Αυγουστος ειναι η ιδανικη εποχη για να πας.
Να παρεις ρουχα καλοκαιρινα και ελαφρα χειμωνιατικα, Lima, Nazca, Paracas χρειαζεσαι ενα φθινοπωρινο μπουφανακι, στον Αμαζονιο λεπτα ρουχα, μακρυμανικα αποπανω και μακρυα παντελονια, μποτακια και καλτσα γερμανου τουριστα για να αποφευγεις τους ανεπιθυμιτους εισβολεις στο δασος (κατι μυρμηγκια ναα με το συμπαθειο που σου καμακωνουν το ποδι σα διαολοι - μου αρεσει που κολλησες στα κουνουπια), ψιλοχειμωνιατικα για τα ορεινα.
Για το υψομετρο τσαγακι κοκας, σκετο βαλσαμο. Αν δεν σου αρεσουν τα ροφηματα μπορεις να μασας φυλλα κοκας. Αν και πηρα χαπια κατα του υψομετρου (παμφθηνα απο το φαρμακειο του αεροδρομιου της Lima) δεν τα χρησιμοποιησα, στανιαρισα με το τοπικο ροφηματακι.


Αυγουστος ειναι η ιδανικη εποχη για να πας.
Γειά σου Socratis
Είναι επικίνδυνο να πάω μονη μου για 20 μέρες Απρίλιο κ πόσα θα χρειαστώ πάνω κατω
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.810
Likes
18.756
Σε ποιο νησάκι θα προτείνατε διαμονή στην τιτικάκα? Είτε Περού είτε Βολιβία. Με νοιάζει να είναι χαλαρό, όμορφο τοπίο και να έχει κάποιο βατό hike να κάνουμε το πρωί.
Νησί του Ηλιου εννοείται. Μαγικό.
 

Nikoleas

Member
Μηνύματα
19
Likes
139
Καλημέρα! Εισιτήρια για Μάτσου Πίτσου στο επίσημο σαιτ δεν με αφήνει καθόλου να επιλέξω για το 24. Προσπαθώ εδώ και καιρό. Θέλω για Μάρτη, αλλά και για Γενάρη να ήθελα πάλι δεν θα μπορούσα να κλείσω εισιτήρια τώρα 1 μήνα πριν? Κάνω κάτι λάθος?
Θα μπορείς να αγοράσεις σήμερα σε 3 ώρες :) Θα πρότεινα το circuit 4 + Waynapicchu route. Επίσης πολύ σημαντικό κατά τη γνώμη μου να μπείτε όσο πιο νωρίς γίνεται(νομίζω 5:30 ξεκινάν τα πρώτα λεοφωρεία από Aguascalientes).
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.715
Likes
50.712
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Το έχω ξανγράψει, η είσοδος νωρίς για μένα δεν είναι η ενδεδειγμένη. Πρώτον έχει πολλή ομίχλη και πολλές φορές οι πρώτες 2 ώρες πάνε στράφι (αν βρέχει κιόλας απλά κάθεσαι και βρέχεσαι, να βρέχεσαι και να περπατάς βλέποντας είναι ΟΚ, να βρέχεσαι στα τυφλά δε λέει), δεύτερον για κάποιο λόγο πάνε ΟΛΟΙ με τα πρώτα δρομολόγια και έχει συνωστισμό, τρίτον λόγω της δεύτερης αιτίας οι φύλακες είναι πιο αυστηροί στην τήρηση του δρομολογίου. Καλύτερα να μπει κανείς αργότερα και να βγει τελευταίος. Μετά τις 1-2 υπάρχει ελάχιστος κόσμος, μετά τις 3 σχεδόν κανείς και είναι απόλαυση το μέρος.
 

Nikoleas

Member
Μηνύματα
19
Likes
139
Γειά σου Socratis
Είναι επικίνδυνο να πάω μονη μου για 20 μέρες Απρίλιο κ πόσα θα χρειαστώ πάνω κατω
Δεν θεωρώ το Περού επικίνδυνη χώρα. Σίγουρα μπορείς να κάνεις το ταξίδι μόνη. Φυσικά με την μια άλφα προσοχή ανάλογα και με το μέρος που βρίσκεσαι. Το κόστος είναι πολύ σχετικό ανάλογα με τις ανέσεις που θέλεις να έχεις και τα μέρη που θες να επισκεφτείς.
Ταξιδεύω όσο περισσότερο budget μπορώ και θα πω ότι ειναι εφικτό να ξοδεύεις 20euro ανά ημέρα για ύπνο και φαγητό. Πολύ χονδρικά μπορείς να βάλεις 20euro ανά ημέρα για tours και εισιτήρια. Για μετακινήσεις μπορείς να υπολογίσεις ακριβώς το κόστος από το Find and Compare Cheap Bus & Train Tickets | Busbud, αλλά γενικά είναι φθηνές και εταρείες τύπου Cruz del sur έχουν πολυτελή λεοφωρεία, οπότε κοιμάσαι/ξεκουράζεσαι άνετα.
Μπορείς να ρίξεις το κόστος ακόμα περισσότερο ταξιδεύοντας βράδυ για να γλιτώσεις κάποιες μέρες διαμονής, μαγειρεύοντας ή τρώγοντας σε τοπικές αγορές, μην κλείνοντας tours online αλλά μόνο τοπικά(αυτό νομίζω είναι must)
Είναι σημαντικό να πω(γιατί εμένα με σόκαρε και δεν βρηκα λύση) ότι το να επισκέφτείς το Machu Picchu είναι πανάκριβο(μεταφορά απο Κούσκο, εισιτήρια χώρου, διαμονή, guide). Είδικά η τιμή μεταφοράς απο Κούσκο είναι σχεδόν scam.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.715
Likes
50.712
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Σε ό,τι αφορά τη μεταφορά για το Μάτσου Πίτσου, ο φτηνότερος τρόπος είναι να πάει κανείς οδικώς μέχρι την Hidroelectrica (εκεί σταματάει ο δρόμος) κι από εκεί για το Aguas Calientes είναι 2-2,5 ώρες περπάτημα σε πάρα πολύ όμορφη και σχετικά εύκολη διαδρομή. To λεωφορείο/shared taxi από Κούσκο για Hidroelectrica κοστίζει περίπου 15€, για όσους μπορούν να περπατήσουν και δε θέλουν να πάρουν το τραίνο είναι οικονομικός τρόπος μετάβασης.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.290
Μέλη
38.934
Νεότερο μέλος
msayath

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom