Περού Ταξιδι στο Περου

Nikoleas

Member
Μηνύματα
13
Likes
128
Το έχω ξανγράψει, η είσοδος νωρίς για μένα δεν είναι η ενδεδειγμένη. Πρώτον έχει πολλή ομίχλη και πολλές φορές οι πρώτες 2 ώρες πάνε στράφι (αν βρέχει κιόλας απλά κάθεσαι και βρέχεσαι, να βρέχεσαι και να περπατάς βλέποντας είναι ΟΚ, να βρέχεσαι στα τυφλά δε λέει), δεύτερον για κάποιο λόγο πάνε ΟΛΟΙ με τα πρώτα δρομολόγια και έχει συνωστισμό, τρίτον λόγω της δεύτερης αιτίας οι φύλακες είναι πιο αυστηροί στην τήρηση του δρομολογίου. Καλύτερα να μπει κανείς αργότερα και να βγει τελευταίος. Μετά τις 1-2 υπάρχει ελάχιστος κόσμος, μετά τις 3 σχεδόν κανείς και είναι απόλαυση το μέρος.
Όντως δεν έχω εικόνα για τόσο αργά(3), αλλά ναι ακούγεται καλή ιδέα. Πήγα με δεδομένο ότι έπρεπε να μπω σχετικά νωρίς λογω waynapicchu και επειδή το τελευταιο τρένο για επιστροφή ήταν 14:15 και είδα ότι ο χώρος 7-12 ήταν πολύ πιο γεμάτος απ ότι 6-7. Ομίχλη όντως έχει επίσης πάντα μαλλον το πρωί, αλλά έχει και μια μαγεία να την δεις να διαλύεται από ύψος και να εμφανίζεται σιγά σιγά ο χώρος.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.553
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Όντως δεν έχω εικόνα για τόσο αργά(3), αλλά ναι ακούγεται καλή ιδέα. Πήγα με δεδομένο ότι έπρεπε να μπω σχετικά νωρίς λογω waynapicchu και επειδή το τελευταιο τρένο για επιστροφή ήταν 14:15 και είδα ότι ο χώρος 7-12 ήταν πολύ πιο γεμάτος απ ότι 6-7. Ομίχλη όντως έχει επίσης πάντα μαλλον το πρωί, αλλά έχει και μια μαγεία να την δεις να διαλύεται από ύψος και να εμφανίζεται σιγά σιγά ο χώρος.
Όλα όσα λες δεκτά. Επιπλέον, κανα-δυο αξιοθέατα (πχ ναός Κόνδορα) είναι το μεγαλύτερο μέρος του χρόνου ανοικτά μέχρι τις 11 ή 12, αν και πάλι προτιμώ το αργά, κινείσαι ελεύθερα, οι φύλακες στα τέτοια τους, ελάχιστος κόσμος.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.794
Likes
18.453
Εγώ που είχα μπει από τους πρώτους πάλι μάλλον ήμουν τυχερός, καθόλου ομίχλη κ απίθανη Ανατολή με τα βουνά τριγύρω, μαγεία. Μετά τις 10 γινόταν ο κακός χαμός όποτε μάλλον αργά το μεσημέρι είναι πολύ καλή συμβουλή.
 

JoanneKapa

Member
Μηνύματα
185
Likes
1.399
Επόμενο Ταξίδι
Περού - Βολιβία - Χιλή
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Θα μπορείς να αγοράσεις σήμερα σε 3 ώρες :) Θα πρότεινα το circuit 4 + Waynapicchu route. Επίσης πολύ σημαντικό κατά τη γνώμη μου να μπείτε όσο πιο νωρίς γίνεται(νομίζω 5:30 ξεκινάν τα πρώτα λεοφωρεία από Aguascalientes).
Και όμως ακόμα δεν με αφήνει. Μόνο μέχρι 5 Γενάρη τα εμφανίζει. Δεν ξέρω τι γίνεται..
 

Honey bee

Member
Μηνύματα
28
Likes
39
Γεια σας παιδιά και καλή χρόνια να έχουμε ☺ Πρόκειται να κλείσουμε εισιτήριο εισόδου για το Μάτσου Πίτσου κι έχω μπερδευτεί με τις επιλογές που δίνονται. Υπάρχουν διαφορετικά εισιτήρια όπως Machu Picchu + inka Bridge , machu picchu + mountain κλπ. Ποιο από όλα στα θα προτείνατε ;

Επίσης μαζί με την είσοδο θα κλεισουμε ανάλογα και τα εισιτήρια του inka Trail. Είδαμε ότι απο το κουσκο πάμε με λεωφορείο μέχρι το ollantaybo κι από εκεί με τρένο μέχρι το Aguascalientes όπου και θα μείνουμε για ένα βράδυ , μιας κι έχουμε χρόνο στη διάθεση μας για να δούμε την επόμενη το Μάτσου Πίτσου με την ησυχία μας. Επειδή όμως θελουμε να δούμε το sacred valley κι είδαμε ότι είναι κοντά στο ollantaybo τα αξιοθέατα της , σκεφτηκαμε να κλεισουμε ένα τουρ την πρώτη μέρα , να δούμε την κοιλάδα των Ίνκα και μόλις τελειώσει το τουρ να μας αφήσουν στο σιδηροδρομικό σταθμό του ollantaybo για να πάμε στο Aguascalientes. Πως σας φαίνεται σαν πλάνο;
 

stafos19

Member
Μηνύματα
14
Likes
9
Καλησπέρα σε όλους,

Έχουμε εισιτήρια για Περού με τη σύντροφό μου και θα είμαστε εκεί από 27 Απριλίου μέχρι και 12 Μαΐου, έχουμε λοιπόν 16 γεμάτες μέρες στη διάθεση μας και ενδιαφέρομαστε για τις συμβουλές σας σχετικά με το που να πάμε και τι να δούμε.

  • Φτάνουμε Λίμα και θα μείνουμε δυο βράδια εως τις 29 Απριλίου.
  • 29/4 το πρωί λέμε να πετάξουμε για Cusco και να μείνουμε 3 η 4 βράδια καθώς διάβασα ότι είναι πολύ όμορφα και έχει αρκετά να δεις στη γύρω περιοχή.
  • Μετά θέλουμε να κάνουμε για 4 μέρες/3 νύχτες το Inka Trek (κοιτάμε ήδη για tours και θα το κλείσουμε στις επόμενες μέρες). Εναλλακτικά θα κοιτάγαμε το Choquequirao Trek. Το Inka ξέρω πως έιναι το πιο τουριστικό και γνωστό, αξίζει;
  • Μετά το Τρεκ που τελειώνει είτε 5 είτε 6 Μαΐου δεν είμαστε σίγουροι για το που να πάμε. Να μείνουμε ακόμη 1-2 βράδια στην περιοχή εκεί κοντά (πάλι Cusco ίσως ή κάπου αλλού) ώστε να ξεκουραστούμε από το τρεκ; Σκεφτόμαστε για μετά Τιτικάκα και να μείνουμε 2 νύχτες σε homestay, αλλά μετά από εκεί που πάμε για να "γεμίσουμε" τις υπόλοιπες μέρες μέχρι 12/5;
  • Τελευταίο βράδυ θα το βάλουμε στη Λίμα.
Τιτικάκα αξίζει η να κοιτάξουμε καλύτερα για Αμαζόνιο μήπως και αν πάμε προς τα εκεί έχετε κάποια tips?

Επίσης έχω δει το τρένο Perurrail από Cusco για Puno που κοστίζει περίπου $270 για μία διαδρομή και μου φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον. Αξίζει να δώσουμε αυτά τα λεφτά ή καλύτερα να μη το κάνουμε και να πάρουμε λεωφορείο;

Σας ευχαριστούμε για τις συμβουλές σας!
 
Μηνύματα
112
Likes
266
Καλησπέρα σε όλους,

Έχουμε εισιτήρια για Περού με τη σύντροφό μου και θα είμαστε εκεί από 27 Απριλίου μέχρι και 12 Μαΐου, έχουμε λοιπόν 16 γεμάτες μέρες στη διάθεση μας και ενδιαφέρομαστε για τις συμβουλές σας σχετικά με το που να πάμε και τι να δούμε.

  • Φτάνουμε Λίμα και θα μείνουμε δυο βράδια εως τις 29 Απριλίου.
  • 29/4 το πρωί λέμε να πετάξουμε για Cusco και να μείνουμε 3 η 4 βράδια καθώς διάβασα ότι είναι πολύ όμορφα και έχει αρκετά να δεις στη γύρω περιοχή.
  • Μετά θέλουμε να κάνουμε για 4 μέρες/3 νύχτες το Inka Trek (κοιτάμε ήδη για tours και θα το κλείσουμε στις επόμενες μέρες). Εναλλακτικά θα κοιτάγαμε το Choquequirao Trek. Το Inka ξέρω πως έιναι το πιο τουριστικό και γνωστό, αξίζει;
  • Μετά το Τρεκ που τελειώνει είτε 5 είτε 6 Μαΐου δεν είμαστε σίγουροι για το που να πάμε. Να μείνουμε ακόμη 1-2 βράδια στην περιοχή εκεί κοντά (πάλι Cusco ίσως ή κάπου αλλού) ώστε να ξεκουραστούμε από το τρεκ; Σκεφτόμαστε για μετά Τιτικάκα και να μείνουμε 2 νύχτες σε homestay, αλλά μετά από εκεί που πάμε για να "γεμίσουμε" τις υπόλοιπες μέρες μέχρι 12/5;
  • Τελευταίο βράδυ θα το βάλουμε στη Λίμα.
Τιτικάκα αξίζει η να κοιτάξουμε καλύτερα για Αμαζόνιο μήπως και αν πάμε προς τα εκεί έχετε κάποια tips?

Επίσης έχω δει το τρένο Perurrail από Cusco για Puno που κοστίζει περίπου $270 για μία διαδρομή και μου φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον. Αξίζει να δώσουμε αυτά τα λεφτά ή καλύτερα να μη το κάνουμε και να πάρουμε λεωφορείο;

Σας ευχαριστούμε για τις συμβουλές σας!
Αφού ενδιαφέρεστε για trek σου συστήνω ανεπιφύλακτα να πάτε στο Choquequirao, θα είναι το highlight του ταξιδιού σας. Εγώ το έκανα με group αλλά μπορείτε να το κάνετε και μόνοι σας.

Αν πάλι επιλέξετε το inca Trail μπορείτε να το κλείσετε από το Cusco όταν φθάσετε σε φθηνότερη τιμή με λίγο παζάρι.
 
Last edited by a moderator:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.553
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλησπέρα σε όλους,

Έχουμε εισιτήρια για Περού με τη σύντροφό μου και θα είμαστε εκεί από 27 Απριλίου μέχρι και 12 Μαΐου, έχουμε λοιπόν 16 γεμάτες μέρες στη διάθεση μας και ενδιαφέρομαστε για τις συμβουλές σας σχετικά με το που να πάμε και τι να δούμε.

  • Φτάνουμε Λίμα και θα μείνουμε δυο βράδια εως τις 29 Απριλίου.
  • 29/4 το πρωί λέμε να πετάξουμε για Cusco και να μείνουμε 3 η 4 βράδια καθώς διάβασα ότι είναι πολύ όμορφα και έχει αρκετά να δεις στη γύρω περιοχή.
  • Μετά θέλουμε να κάνουμε για 4 μέρες/3 νύχτες το Inka Trek (κοιτάμε ήδη για tours και θα το κλείσουμε στις επόμενες μέρες). Εναλλακτικά θα κοιτάγαμε το Choquequirao Trek. Το Inka ξέρω πως έιναι το πιο τουριστικό και γνωστό, αξίζει;
  • Μετά το Τρεκ που τελειώνει είτε 5 είτε 6 Μαΐου δεν είμαστε σίγουροι για το που να πάμε. Να μείνουμε ακόμη 1-2 βράδια στην περιοχή εκεί κοντά (πάλι Cusco ίσως ή κάπου αλλού) ώστε να ξεκουραστούμε από το τρεκ; Σκεφτόμαστε για μετά Τιτικάκα και να μείνουμε 2 νύχτες σε homestay, αλλά μετά από εκεί που πάμε για να "γεμίσουμε" τις υπόλοιπες μέρες μέχρι 12/5;
  • Τελευταίο βράδυ θα το βάλουμε στη Λίμα.
Τιτικάκα αξίζει η να κοιτάξουμε καλύτερα για Αμαζόνιο μήπως και αν πάμε προς τα εκεί έχετε κάποια tips?

Επίσης έχω δει το τρένο Perurrail από Cusco για Puno που κοστίζει περίπου $270 για μία διαδρομή και μου φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον. Αξίζει να δώσουμε αυτά τα λεφτά ή καλύτερα να μη το κάνουμε και να πάρουμε λεωφορείο;

Σας ευχαριστούμε για τις συμβουλές σας!
Ξεκινάω από το τελευταίο, δεν τρελάθηκα κιόλας με τη διαδρομή. Μη σου πω ότι από το λεωφορείο τη βρήκα και πιο ενδιαφέρουσα, γιατί είναι πάρα πολλά αυτά που χάνεις από το τραίνο.

Το Τιτικακα-Αμαζονιος είναι ένα εύλογο ντέρμπι, εξαρτάται από τα ενδιαφέροντα σας. Εγώ θα έπαιρνα Τιτικακα με διανυκτέρευση σε κάποιο από τα νησιά αλλά άλλος προτιμάει ζωάκια, τροπική βλάστηση και βόλτες στη ζούγκλα.

Για το τρεκ: εκείνο του Choquequirao έχει πολύ ωραία αρχαία, ατμοσφαιρικά και πολύ λιγότερο κόσμο. Αλλά η διαδρομή είναι λίγο βαρετή, δεν αλλάζει πολύ το τοπίο. Προσωπικά μου άρεσε περισσότερο της Vilcabamba αν έχετε και λόξα με αρχαία πέραν της φύσης, αλλιώς αν το κυρίως κίνητρο είναι η φύση, τότε Salkantay σε κάποια από τις εκδοχές του. Το βασικό ξενερωμα με το Inca Trail είναι ο απίστευτος όγκος τουριστών, αλλιώς ωραίο είναι κι αυτό.

Κουσκο μίνιμουμ 4 βράδια για μένα, ναι. Και Λίμα 2 μου αρέσει, τα τρία ίσως είναι πολλά (δεν ξέρω και ώρες αφιξης-αναχωρησης).

Αλλά γενικά βγάζει νόημα όλο όπως το εχετε.
 
Last edited:

stafos19

Member
Μηνύματα
14
Likes
9
Ξεκινάω από το τελευταίο, δεν τρελάθηκα κιόλας με τη διαδρομή. Μη σου πω ότι από το λεωφορείο τη βρήκα και πιο ενδιαφέρουσα, γιατί είναι πάρα πολλά αυτά που χάνεις από το τραίνο.

Το Τιτικακα-Αμαζονιος είναι ένα εύλογο ντέρμπι, εξαρτάται από τα ενδιαφέροντα σας. Εγώ θα έπαιρνα Τιτικακα με διανυκτέρευση σε κάποιο από τα νησιά αλλά άλλος προτιμάει ζωάκια, τροπική βλάστηση και βόλτες στη ζούγκλα.

Για το τρεκ: εκείνο του Choquequirao έχει πολύ ωραία αρχαία, ατμοσφαιρικά και πολύ λιγότερο κόσμο. Αλλά η διαδρομή είναι λίγο βαρετή, δεν αλλάζει πολύ το τοπίο. Προσωπικά μου άρεσε περισσότερο της Vilcabamba αν έχετε και λόξα με αρχαία πέραν της φύσης, αλλιώς αν το κυρίως κίνητρο είναι η φύση, τότε Salkantay σε κάποια από τις εκδοχές του. Το βασικό ξενερωμα με το Inca Trail είναι ο απίστευτος όγκος τουριστών, αλλιώς ωραίο είναι κι αυτό.

Κουσκο μίνιμουμ 4 βράδια για μένα, ναι. Και Λίμα 2 μου αρέσει, τα τρία ίσως είναι πολλά (δεν ξέρω και ώρες αφιξης-αναχωρησης).

Αλλά γενικά βγάζει νόημα όλο όπως το εχετε.
Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Σχετικά με το Cusco θα έλεγες να κάτσουμε 4 βράδια πριν το τρεκ, να κάνουμε το τρεκ και μετά να μείνουμε λίγο ακόμη εκεί στην περιοχή; Αν ναι, που θα πρότεινες;

Επίσης το τρεκ, νομίζω θα κάνουμε το Inka, δεν έχουμε και πολύ εμπειρία με τέτοια, οπότε αν το Salcantay και το Choquequirao είναι λίγο πιο δύσκολα, θα προτιμήσουμε το άλλο.

Έχεις να προτείνεις επίσης συγκεκριμένο μέρος στη λίμνη Τιτικάκα; 2 βράδια είναι οκ;

Λίμα φτάνουμε 6 το πρωί οπότε θα έχουμε δύο γεμάτες μέρες και μία στο τέλος (φεύγουμε 10 το βράδυ).

Έτσι οπως βγαίνει το πλάνο έχουμε 2-3 βράδια μετά τη λίμνη Τιτικάκα και πριν το τελευταίο βράδι στη Λίμα. Σκεφτόμαστε Huaraz, πιστεύεις θα είναι πολύ κουραστικό; Αν σκεφτείς κάτι άλλο μας λες.

Και αυτό για όσους μπορούν να το χαρούν.
Andean Explorer, A Belmond Train, Peru
Το έχουμε δει το τρένο αυτό, δυστυχώς ξεπερνάει το budget μας... Σαν εναλλακτική βρήκα αυτό Titicaca Beyond The Andes | Cusco Puno Train | Peru Rail, αλλά αν ο @Yorgos λέει ότι δεν αξίζει μάλλον θα το αφήσουμε.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.445
Likes
5.290
Το έχουμε δει το τρένο αυτό, δυστυχώς ξεπερνάει το budget μας... Σαν εναλλακτική βρήκα αυτό Titicaca Beyond The Andes | Cusco Puno Train | Peru Rail, αλλά αν ο @Yorgos λέει ότι δεν αξίζει μάλλον θα το αφήσουμε.
Ο φίλος @Yorgos είναι καλός γνωστής της περιοχής, αλλά δεν σημαίνει ότι θα με αποτρέψει από κάτι που νομίζω ότι θα μου άρεσε να δω επειδή δεν άρεσε σε αυτόν. Εξάλλου οι διακοπές Έχουν προσωπικό χαρακτήρα. Ακουτε γνώμες και βγάζετε πρόγραμμα.
Δεν έχω πάρει κανένα από τα δυο τρένα που προαναφέρονται, θα ήθελα κάποια στιγμή αν ξανά επιστρέψω εκεί να πάρω τον εξερευνητή.
Πήρα όμως το Hiram Bingham και σε Πληροφορώ πως όλη η εμπειρία για μένα άξιζε. Άλλος θα πει πεταμένα λεφτά. Εγώ θα πω μια ακόμα ωραία ανάμνηση.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.553
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ο φίλος @Yorgos είναι καλός γνωστής της περιοχής, αλλά δεν σημαίνει ότι θα με αποτρέψει από κάτι που νομίζω ότι θα μου άρεσε να δω επειδή δεν άρεσε σε αυτόν. Εξάλλου οι διακοπές Έχουν προσωπικό χαρακτήρα. Ακουτε γνώμες και βγάζετε πρόγραμμα.
Δεν έχω πάρει κανένα από τα δυο τρένα που προαναφέρονται, θα ήθελα κάποια στιγμή αν ξανά επιστρέψω εκεί να πάρω τον εξερευνητή.
Πήρα όμως το Hiram Bingham και σε Πληροφορώ πως όλη η εμπειρία για μένα άξιζε. Άλλος θα πει πεταμένα λεφτά. Εγώ θα πω μια ακόμα ωραία ανάμνηση.
Ακριβώς όπως το λες είναι. Δεν έχουμε όλοι τα ίδια γούστα. Μια φορά πήρα το Hiram Bingham κι εγώ και το βρήκα κατώτερο των προσδοκιών όταν όλοι οι υπόλοιποι στο βαγονι ήταν εκστασιασμενοι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.902
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom