Ταξιδι όνειρο : Ισλανδία 🇮🇸

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.424
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Δεκαπέντε χρόνια. Ούτε ένα ούτε δυο ούτε τρία, αλλά δεκαπέντε χρόνια πριν είχα μπει στο travelstories, ψάχνοντας πληροφορίες για την Ισλανδία. «Άραγε έχει πάει κανένας Ελληνας στην Ισλανδία» ήταν η απορία μου.
Στα 25 μου χρόνια, ζήτημα να είχα επισκεφτεί 7-8 χώρες, κι όμως ονειρευόμουν να ταξιδέψω. Μπορεί να ήμουν αταξίδευτη, μικρή και άπειρη, όμως ήξερα πως θα το κάνω.
Η Ισλανδία είναι ένα μέρος που ασκεί μεγάλη γοητεία, τόσο σε ανθρώπους που την έχουν ήδη επισκεφτεί όσο και σε ανθρώπους που δε την έχουν επισκεφτεί ακόμα.
Είναι αυτή η πάλη του ανθρώπου με τη φύση, με τη δεύτερη να βγαίνει πάντα νικήτρια . Είναι η απεραντοσύνη της, τα βουνά που διακόπτουν την ατελείωτη πεδιάδα, οι χιλιάδες αποχρώσεις του πρασίνου, η λάβα που έβγαλε ζωή πάνω της και σχημάτισε βρύα χαρίζοντας μοναδικές εικόνες, είναι ο Ατλαντικός ωκεανός που μαστιγώνει αλύπητα τα βράχια δημιουργώντας με τα χρόνια συγκλονιστικούς σχεδιασμούς, παράλληλα με τον αέρα που λυσσομανά και κάνει τον άνθρωπο να υποτάσσεται.
Αυτή είναι η Ισλανδία, που μπορεί να τη δεις και ολοχιόνιστη, με λάβα που κοχλάζει και την πράσινη κυρία να χορεύει πάνω από τα σαστισμένα κεφάλια μας. Έτσι έλαχε να την δω κι εγώ.
Ο @McElk λοιπόν ήταν ένα άτομο που πριν δέκα πέντε χρόνια είχε επισκεφτεί την Ισλανδία, κι εγώ μαγεμένη διάβαζα τις περιγραφές του. Δυο χρόνια μετά έγινα μέλος στο φορουμ και το κράτησα ως κάτι από τα λίγα σταθερά πράγματα στη ζωή μου.
Τα χρόνια πέρασαν, οι χωρες άρχισαν να «πορτοκαλίζουν» μια μια <για όσους θυμούνται την αρχική δομή του travel stories>, ο μονοψήφιος αριθμός έγινε πολύ γρηγορα διψήφιος, σύντομα πρώτο ψηφίο μπήκε το 2_, πριν τα τριάντα μου είχαν δει τα μάτια μου πάνω από 30 χωρες. Και φτάνω σήμερα, μια ανάσα πριν τα σαράντα μου, να κοντεύω τις εβδομήντα χωρες.
Αντιλαμβάνομαι πόσο προνομιούχα είμαι που έχουν δει τόσα τα μάτια μου. Σίγουρα όμως υπήρξε και μια δέσμευση με τον εαυτό μου, μια υπόσχεση που κράτησα, αλλά και θυσίες που έγιναν προκειμένου να επενδύσω το χρόνο και τα χρήματα μου ταξιδεύοντας.
Μπήκα εδώ λοιπόν, 25 χρόνων, αταξίδευτη, με το ψευδώνυμο Fenia42 , όπου πολλοί απορούσαν γιατί έχω αυτό τον αριθμό. Σύντομα θα γινω fenia43, fenia44, ηλικιακά. Εδώ μέσα θα μείνω για πάντα 42 όμως. Όπως ο αριθμός - απάντηση σε όλα, στο μυθιστόρημα «γυρνώντας το Γαλαξία με ωτοστόπ».
Αυτό το ονειροπόλο εικοσιπενταχρονο κορίτσι που έγινε μέλος σε ένα ταξιδιωτικό φορουμ πριν 15 χρόνια και ονειρευόταν να ταξιδέψει όλο τον κόσμο, και δε πίστευε ποτέ ότι θα πατήσει το πόδι της στην Ισλανδια, θα μείνει για πάντα εδώ , με τα αποτυπώματα που αφήνουμε όλοι μας, όπως αραδιάζουμε τις εμπειριες και τα ταξιδιωτικά σχέδια μας.
Θα μου πείτε, και γιατί δε πήγαινες στην Ισλανδία τόσα χρόνια; Έπρεπε να γυρίσεις όλο τον κόσμο πρώτα ; Θα σας πω, πώς θα ζήσω τώρα χωρίς βαρβάρους;
Περίμενα να ωριμάσουν οι συνθήκες. Να βρεθεί η κατάλληλη παρέα, να βάλουμε τον ίδιο στόχο, να μοιραστούμε το ίδιο όνειρο. Έτσι κι έγινε. Καλοκαίρι κλείσαμε για Ισλανδία κι έπρεπε να περιμένουμε μήνες, μήνες που μετρούσαμε μέρα προς μέρα αντίστροφα για την άφιξη στη χώρα της Επαγγελίας.
Έτσι , μια μέρα το ημερολόγιο έδειξε 6/4/24 κι εμείς ξυπνούσαμε στη χώρα που ονειρευόταν η ψυχή μας να βρεθούμε. Νοικιάσαμε το 4Χ4 τζιπ μας και ξεχυθηκαμε να γνωρίσουμε τη χώρα αυτή που ξέρει να υποτάσσει αλλά ποτέ δεν υποτάσσεται.
Στα όνειρα λοιπόν, και στα επόμενα! Να είμαστε γεροί, να ταξιδεύουμε, να ανταμώνουμε, να μετριόμαστε και να είμαστε όλοι εδώ, να αποδεχόμαστε το διαφορετικό, να υποδεχόμαστε το νέο, και κυρίως να μη ξεχνάμε από που ξεκινήσαμε αλλά και να εκτιμούμε το πώς συνεχίζουμε. Καλά ταξίδια σε όλους !
IMG_7923.jpeg

Επόμενος στόχος : fenia42 turning 42 on Svalbard archipelago 🇳🇴 ❤😍
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.013
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Θα μου πείτε, και γιατί δε πήγαινες στην Ισλανδία τόσα χρόνια; Έπρεπε να γυρίσεις όλο τον κόσμο πρώτα ; Θα σας πω, πώς θα ζήσω τώρα χωρίς βαρβάρους;
Για τον ιδιο λογο αναβαλλω το Περου! Μ'αρεσει να ναι το ονειρο μου, ο στοχος που οταν γινει, θα γινει με τις συνθηκες που εχω ονειρευτει. Και αν δεν υπαρξει αλλο "Περου" τι κανουμε; Αστο να περιμενει καλυτερα...

Υγ. Θελω να πιστευω οτι θα υπαρξει ιστορια! Δεν χορταινεται η Ισλανδια, ακομα κ αν εχεις παει!
 
Last edited:

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.424
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Κι εγώ το αναβάλλω το Περού! Δε θέλω ακόμα να πάω! Αλλά όταν θα δω το Μάτσου Πίτσου και το Ανγκορ Βατ, δε θα μου έχουν μείνει πολλά αρχιτεκτονικά θαύματα ακόμα !!
Δε θα γράψω ιστορία, όχι! Θα κρατήσω όλα όσα είδα για μένα, αφού δε τα έχω αφομοιώσει ακόμα ! Θα βάλω μόνο την αγαπημένη μου φωτογραφία από το Σεϊντισφιορδούρ, που το πετύχαμε με άπειρο χιόνι, καθώς και ένα βίντεο όπου πετύχαμε φάλαινα στη black sand beach -συγγνώμη για την τσιρίδα😀
Whale in Iceland 🇮🇸 🐳
IMG_8115.jpeg
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.031
Likes
1.592
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Σ’ ευχαριστώ για την αναφορά σου στο όνομά μου αλλά το «μαγεμένη διάβαζα τις περιγραφές του» μου φαίνεται πολύ υπερβολικό, αφού οι περιληπτικές περιγραφές μου μακράν απέχουν από γλαφυρές και εκτεταμένες περιγραφές άλλων μελών.
Όταν πήγα εγώ δεν υπήρχε καμία αναφορά εδώ, αν και ένα-δύο παλιά μέλη πρέπει να είχαν πάει (Traveller και traveladdict νομίζω).
Η πληροφόρησή μου ήταν ένας χάρτης όπου σημειωνόταν μόνον η θέση όπου υπήρχαν αξιοθέατα χωρίς να αναφέρεται περί τίνος πρόκειται. Ίσως να ήταν καλύτερα έτσι γιατί πήγαινα χωρίς να ξέρω τι θα συναντήσω – μόνο το πού – σαν εξερεύνηση δηλαδή, σαν να έψαχνα σε χάρτη θησαυρού. :)
Έκανα και μερικά λάθη στην περιγραφή μου όπως την λίμνη Jokulsarlon την αναφέρω σαν ποτάμι.
Ακόμη τότε δεν βάζαμε φωτογραφίες στις ιστορίες αλλά μόνο τις αναρτούσαμε στη Gallery και φαίνονται πιο «φτωχικές» από τις μετέπειτα.
Ήταν βέβαια από τα πιο ιδιαίτερα ταξίδια.

Για το μελλοντικό σου ταξίδι στο Σβάλμπαρντ εδώ είμαστε. :)
 
Last edited:

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.424
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Σ’ ευχαριστώ για την αναφορά σου στο όνομά μου αλλά το «μαγεμένη διάβαζα τις περιγραφές του» μου φαίνεται πολύ υπερβολικό, αφού οι περιληπτικές περιγραφές μου μακράν απέχουν από γλαφυρές και εκτεταμένες περιγραφές άλλων μελών.
Όταν πήγα εγώ δεν υπήρχε καμία αναφορά εδώ, αν και ένα-δύο παλιά μέλη πρέπει να είχαν πάει (Traveller και traveladdict νομίζω).
Η πληροφόρησή μου ήταν ένας χάρτης όπου σημειωνόταν μόνον η θέση όπου υπήρχαν αξιοθέατα χωρίς να αναφέρεται περί τίνος πρόκειται. Ίσως να ήταν καλύτερα έτσι γιατί πήγαινα χωρίς να ξέρω τι θα συναντήσω – μόνο το πού – σαν εξερεύνηση δηλαδή, σαν να έψαχνα σε χάρτη θησαυρού. :)
Έκανα και μερικά λάθη στην περιγραφή μου όπως την λίμνη Jokulsarlon την αναφέρω σαν ποτάμι.
Ακόμη τότε δεν βάζαμε φωτογραφίες στις ιστορίες αλλά μόνο τις αναρτούσαμε στη Gallery και φαίνονται πιο «φτωχικές» από τις μετέπειτα.
Ήταν βέβαια από τα πιο ιδιαίτερα ταξίδια.

Για το μελλοντικό σου ταξίδι στο Σβάλμπαρντ εδώ είμαστε. :)
Όταν ήμουν 15 χρόνων ήξερα ότι θα ταξιδέψω στη ζωή μου. Η μόνη πληροφόρηση που είχαμε τότε ήταν μόνο από ντοκιμαντέρ και εγκυκλοπαίδειες. Έπαιρνα λοιπόν την υδρόγειο και χανόμουν για ώρες. Με είχαν γοητεύσει τα νησιά Φερόες και ανέτρεχα στις εγκυκλοπαίδειες και διαβαζα γι’αυτά, και για οποια άλλη χώρα μου έκανε κλικ.
Αυτή η εποχή που ζήσαμε έχει παρέλθει ανεπιστρεπτί. Το παιδί μου και τα παιδιά από το 2000 και μετά δε θα ξέρουν για τι μιλάμε. Χαίρομαι πολύ που πρόλαβα κι εγώ να ταξιδέψω χωρίς Ίντερνετ, με χάρτες, ρωτώντας.
Ενα παραπάνω που στην εποχή της υπερπληροφόρησης έχουν μείνει γραπτά όπως το δικό σου, γιατί η Ισλανδία πλέον έχει γίνει αρκετά τουριστική.
Παντως είναι μάλλον η πιο ξεχωριστή χώρα που έχω δει. Θα τη βάλω στο προσωπικό μου νούμερο 2, μετά το Κιργιστάν της καρδιάς μου!
(κι επειδή κάποιοι στα ινμποξ ζητάτε φωτό άντε θα βάλω καμία εδώ 😂😂 :
 

Attachments

Last edited:

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
επιτέλους μια ιστορία με χιονια k κρύο
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.537
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom