Ταϊλάνδη Ταϊλάνδη! με ατελείωτους λογαριασμούς

ggonholidays

Member
Μηνύματα
576
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος

Είμαστε αισίως στην 8η μέρα των διακοπών μας και ετοιμαζόμαστε για τη 4η μετακίνηση. Στις 8.30 μας παρέλαβαν με ένα κλιματιζόμενο Minibus. Μετά από περίπου 30 λεπτά διαδρομής φτάνουμε στη πόλη του Κράμπι όπου κάνουμε μια στάση 40 λεπτών για να μαζευτούν όλοι οι επιβαίνοντες και συνεχίζουμε για Khao Lak. Οι αποσκευές όλων των επιβατών στοιβάχτηκαν στη σειρά καθισμάτων πίσω από τον οδηγό δημιουργώντας ένα τοίχο έτοιμο να καταρρεύσει και να πλακώσει αυτούς που κάθονταν από πίσω και όχι μόνο.
4219-1374730704-f4f185035e21c04a5cf2f1a8b649d092.jpg


Δικαιολογημένα ο κύριος που καθόταν από πίσω άρχισε να διαμαρτύρεται ότι αυτό δεν θεωρείται VIP air-conditioning minibus αλλά τον προσγείωσαν οι υπόλοιποι λέγοντας του να μην διαμαρτύρεται γιατί στη Ταϋλάνδη βρισκόμαστε και το ότι δουλεύει το a/c θεωρείτε μεγάλη πολυτέλεια. Η διαδρομή Κράμπι – Khao Lak κράτησε 4 ώρες με μια μόνο 15λεπτη στάση στο Phangnga. Η διαδρομή ήταν πολύ ευχάριστη και όμορφη. Εναλλαγές σκηνικών με το πράσινο να επικρατεί.
4220-1374730709-8adf696863a70a4a18c6323aa8041fb2.jpg


4221-1374730713-06b8e3456582d01cbd353f5c7e97e4dc.jpg


4222-1374730716-82eec4fba49e92ce5799113cc7fc6127.jpg

Στο μυαλό μου όμως είχα την αυριανή εκδρομή και προσπαθούσα να θυμηθώ τι είχα διαβάσει για αυτά τα νησιά. «Χμ …μα δεν είναι μόνο τα Similan… είναι και τα Surin… σε ποια πρέπει να πάμε;;; Άσε θα μας διαφωτίσουν εκεί…»

Φτάσαμε στη Khao Lak γύρω στις 1.30 και ευτυχώς το minibusμας άφησε έξω από τη πόρτα του ξενοδοχείου μας. Jerung Hotel http://www.booking.com/hotel/th/jerung-guesthouse.en.html . Αφήσαμε τα παπούτσια μας στην είσοδο αφού είδαμε μια στοίβα από παπούτσια τοποθετημένα εκεί και προχωρήσαμε στη ρεσεψιόν για τσεκ ιν. Είχαμε συμφωνήσει τηλεφωνικώς το προηγούμενο βράδυ για Β1350 το βράδυ και κάναμε την κράτηση για 2 βράδια. Η κοπέλα στη ρεσεψιόν που ήταν και οι ιδιοκτήτρια μας δίνει το σχετικό έντυπο για το τσεκ ιν με οφειλόμενο ποσό Β3000. Τις υπενθυμίσαμε τη τιμή που μας είχε πει το προηγούμενο βράδυ και το διόρθωσε διστακτικά και μας ζήτησε να πληρώσουμε προκαταβολικά και για τα δυο βράδια. Κάρτες δεν έπαιρνε και εμείς είχαμε μετρητά μόνο για το πρώτο βράδυ. Μετά από πολλές πιέσεις μας άφησε να κάνουμε τσεκ ιν και να της φέρουμε τα υπόλοιπα το ίδιο βράδυ.

- Μα τι καλή κοπέλα ε καλέ μου; Μεγάλη ευκολία μας έκανε. Θενκιου θενκιου!!!
- Μα από πού είστε; Δεν έχω ξανακούσει αυτή τη χώρα… είναι κοντά στη Ρωσία;
- Όχι καλή μου! Μην μπερδεύεσαι από το δίμετρο ύψος μου και την ξανθή χαίτη μου.
- Θέλετε να πάτε και στα Similan; Έχουμε μια καταπληκτική προσφορά μόνο για τους πελάτες μας, 1800Β. Δεν θα βρείτε αλλού τέτοια τιμή!
- Που είναι καλύτερα στα Similan ή στα Surin;
- Στα Similan να πάτε... Είναι πιο όμορφα , είναι πιο κοντά ,έχει μεγαλύτερη ποικιλία από ψάρια είναι και πιο φτηνά. Να σας κάνω κράτηση;
- Να το σκεφτούμε λίγο….
- Θα κλείσουν οι θέσεις. Τώρα πρέπει να κλείσετε. Τέτοια τιμή δεν θα βρείτε αλλού.
- Ευχαριστούμε αλλά να φάμε πρώτα. Εγώ νηστική δεν παίρνω αποφάσεις… Για να πάμε μεθαύριο στο Κο Πανγκάν μπορείτε να μας κλείσετε θέσεις από δώ;
- Βέβαια!!! Εμείς εδώ θα σας κλείσουμε με το γρήγορο λεωφορείο. Που πάει κατευθείαν. Μόνο μια στάση στο Κράμπι.
- Που;;;;; :eek::eek::eek:
- Στο Κράμπι. Μόνο μια στάση.
- Μα τι εννοείς;;;; Πρέπει να επιστρέψουμε πίσω; Αφού από δω είναι πιο κοντά….:confused:
- Ναι είναι αλλά δεν υπάρχει γραμμή από δω. Πρέπει να πάτε μέσω Κράμπι αλλά μόνο μια στάση κάνει, μην ανησυχείτε. Περίπου 7 ώρες θα είστε εκεί.
- Ε μωρέ με αυτό θα χαλαστούμε τώρα… Δεν πειράζει 2 ώρες πάνω 2 κάτω δεν είναι τίποτα. Ε καλέ μου; Δεν απαντάς ε… Και πόσο στοιχίζει;
- 950Β έχει το γρήγορο. Υπάρχει και αυτό που κάνει πολλές στάσεις με 590Β αλλά αργεί πάρα πολύ.
- Ε όχι με το γρήγορο θα πάμε, μην χάνουμε χρόνο…
- Να σας κλείσω τώρα;
- Άσε να φάμε πρώτα… Μα τι καλή κοπέλα! Θέλει πάρα πολύ να μας εξυπηρετήσει! Ε καλέ μου;

Ασανσέρ δεν διαθέτει το κατάστημα. Διαθέτει μια σκάλα άκρως ακατάλληλη για υψοφοβικούς και για κλειστοφοβικούς. Αφού μας εξηγεί πώς να ανοίγουμε τη πόρτα της σκάλας με τη κάρτα ασφαλείας που μας έδωσε ανεβήκαμε στο πρώτο (ευτυχώς!) όροφο που ήταν το δωμάτιο μας. Το δωμάτιο λιτό αλλά άνετο και καθαρό. Τα πάντα μέσα στο δωμάτιο έδειχναν καινούργια και σε πολύ καλή κατάσταση. Αφήσαμε τα πράγματά μας και βγήκαμε κατευθείαν για φαγητό και για εξερεύνηση της Khao Lak.

- Να κλείσουμε λες τώρα πριν βγούμε από αυτή καλή κοπέλα λες καλέ μου;
- Όχι! θα βρούμε ένα κανονικό ταξιδιωτικό γραφείο.

Αφού αλλάξαμε χρήματα, μπήκαμε στο πρώτο ταξιδιωτικό που βρήκαμε μπροστά μας και φαινόταν σοβαρό. Πίσω από το γραφείο καθόταν ένας ηλικιωμένος Ταϊλανδός. «Ωχ! Δεν πρόκειται να συνεννοηθούμε» σκέφτηκα αλλά διαψεύστηκα άμεσα με το που ξεκίνησε να μιλάει. Ο κυριούλης μιλούσε τα καλύτερα αγγλικά που έχω ακούσει από Ταϊλανδό αλλά του τα έβγαζες με το τσιγκέλι. Αγέλαστος, βαρύς και ασήκωτος, με μια βαθειά μπάσα φωνη, η αντιστοιχία του Έλληνα μάγκα σε Ταϊλανδό! Το μόνο που έλειπε για να ολοκληρωθεί η εικόνα ήταν ένα κομπολόι στο χέρι.

- Μπορείτε να μας κλείσετε εκδρομή για τα Σουριν ή τα Σίμιλαν για αύριο;
- Ναι. 1700Β για τα Σίμιλαν και 2200Β για τα Σουριν.
- Δεν μπορούμε να αποφασίσουμε σε ποιο από τα δύο εσείς που λέτε να είναι καλύτερα για snorkeling;
- Surin Islands
- Που είναι ποιο όμορφα;
- Surin Island!
- Που έχει τι μεγαλύτερη ποικιλία από ψάρια;
- Surin Island!!!
- Εσείς ποιο θα διαλέγατε;
- SURIN ISLAND!!! LESS PEOPLE!!!
- Όπα μεγάλε… Τώρα κτύπησες ευαίσθητη χορδή. Τι εννοείς λιγότερος κόσμος;
- Στα Similan πάνε τουλάχιστον 6 εταιρείες. Στα Σουριν μόνο 2. O ύφαλος είναι πιο κοντά στη επιφάνια και έχετε καλύτερη ορατότητα για snorkeling. Επίσης στα Surin θα δείτε και το χωριό των Μοκεν sea gypsies. Στα Σούριν να πάτε αν δεν σας πειράζει η διαφορά στη τιμή. Τα Σιμιλαν είναι καλύτερα για καταδύσεις .

Ο σύζυγος δεν χρειαζόταν τίποτα άλλο για να πεισθεί εγώ πάλι…
- Ας πάμε να φάμε πρώτα και να το σκεφτούμε λίγο.Αφού αυτή η καλή κοπέλα έλεγε για Σίμιλαν. Να δούμε τι λέει και ο LP…
Η απόφαση πάρθηκε μερικά λεπτά αργότερα αφού απολαύσαμε ένα υπέροχο γεύμα σε μια ταβερνούλα στη παραλία. Ο LP Thailand's Islands and Beaches ήταν σαφής «If you are a snorkeller trying to decide between Surin or Similan islands, opt for the Surin islands where the majority of coral are relatively close to the surface.»

- Ωραία τώρα μπορούμε να πάμε να κλείσουμε για Σούριν. Μας απάντησε με σαφήνεια ο LP.
- Να μας κάνει και κράτηση και για την επιστροφή στο Κο Πανγκαν. Η τιμή που μας δίνει είναι η ίδια με της τύπισσας στο ξενοδοχείο.
- Μωρέ … αφού θα πάρουμε από αυτόν το τουρ, να πάρουμε από αυτή τη καλή κοπέλα την επιστροφή στο Κο Πανγκαν. Να μην αφήσουμε κανέναν παραπονεμένο. Ε;

Κλείσαμε λοιπόν το τουρ από το κυριούλη και επιστρέψαμε στο ξενοδοχείο δώσαμε το υπόλοιπο για τη 2η νύχτα και ζητήσαμε της καλής κοπέλας να μας κάνει κράτηση για Κο Πανγκαν με το γρήγορο Minibus.

- Το γρήγορό έτσι; Σε παρακαλώ να το επιβεβαιώσεις.
- Ναι σίγουρα. Θα ξαναπάρω τώρα τηλέφωνο.

Παίρνει τηλέφωνο και μας το επιβεβαιώνει

- Ναι! Ναι! Σίγουρα. Πάει κατευθείαν. Μόνο μια στάση στο Κράμπι!!! Κατευθείαν… μην ανησυχείτε καθόλου!!
- Μα τι καλή κοπέλα! Ε καλέ μου;
- Ρε συ, εμένα κάτι δεν μου άρεσε εδώ.
- Όχι ρε συ, μα είναι τόσο καλή κοπέλα! Ε καλέ μου; Δεν απαντάς;

Περάσαμε την υπόλοιπη μέρα στην υπέροχη Khao Lakμέχρι που ο ήλιος βούτηξε στα γαλάζια νερά !!!
4235-1374730764-53aed1a4a43f7a71d7276eed33d729da.jpg


Περιγραφή στη συνέχεια …

 

North66

Member
Μηνύματα
4.308
Likes
5.063
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Αναδύοντας μια απροσδιόριστη μυρωδιά ικανή να προκαλέσει λιποθυμία κατευθύνθηκα προς την πύλη αναχώρησης όπου με περίμενε ο σύζυγος και όπου είχαν μαζευτεί όλοι οι συνεπιβάτες και άρχισε η διαδικασία αναχώρησης.
Πέρα απ' την πλάκα είναι έγκλημα αυτό που κάνουν πολλές κυρίες να λούζονται στην κολώνια πριν από μια πτήση. Δε δείχνει σεβασμό προς τους άλλους συνταξιδιώτες οι οποίοι μπορεί να πάσχουν είτε από αλλεργίες είτε από άσθμα.
 

nicole.g.<3

Member
Μηνύματα
398
Likes
455
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυν.-Καραϊβική!
Δυναμική αρχή!!! Περιμένω σαν τρελή τη συνέχεια :thailand01:...
Φύγαμε για Chiang Mai :xalara:...
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.698
Likes
6.678
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Μια χαρά τα γραφεις !! Εδω δεν κανουμε διαγωνισμα ... σε παρακολουθω με πολύ ενδιαφερον
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.110
Likes
24.109
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Θα προσπαθήσω να βάλω όσο πιο πολλές φώτο μπορώ μιας και η συγγραφή δεν είναι και το δυνατό μου σημείο και χρειάζεται ταλέντο για να περιγράψεις αυτά που ζήσαμε. Όταν όμως καταλάβω πως ανεβαίνουν( αν έχει κάποιος σκονάκι με τα SOS ας βοηθήσει).
Και όμως: Ησυγγραφή δεν είναι και το δυνατό σου σημείο αν κρίνω από όσα διάβασα μέχρι στιγμής.:clap::clap::clap:
Περιμένω τη συνέχεια εμπλουτισμένη βεβαίως με πολλές φωτογραφίες.
 

Spyros-007

Member
Μηνύματα
756
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ...
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη
Ναι! Παρακολουθώ και περιμένω! :thailand01:
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
576
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος
Ευχαριστώ πάρα πολύ που με εμψυχώνετε με τα καλά σας λόγια! Είναι η πρώτη μου φορά βλέπετε...:xmas_redface::xmas_redface::xmas_redface:



Πέρα απ' την πλάκα είναι έγκλημα αυτό που κάνουν πολλές κυρίες να λούζονται στην κολώνια πριν από μια πτήση. Δε δείχνει σεβασμό προς τους άλλους συνταξιδιώτες οι οποίοι μπορεί να πάσχουν είτε από αλλεργίες είτε από άσθμα.
Πέρα από την πλάκα με βρίσκεις απολύτως σύμφωνη. Προσωπικά μια δυνατή κολόνια μιας κυρίας ή ενός κύριου μπορεί να μου προκαλέσει πονοκέφαλο σε μερικά λεπτά.


chris7 Και όμως: Ησυγγραφή δεν είναι και το δυνατό σου σημείο αν κρίνω από όσα διάβασα μέχρι στιγμής.:clap::clap::clap:
Για πρώτη φορά στεναχωριέμαι που κάποιος μου δηλώνει ότι συμφωνεί μαζί μου :haha::haha::haha:
 
Last edited by a moderator:

chris7

Member
Μηνύματα
3.110
Likes
24.109
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Και όμως: Η συγγραφή είναι και το δυνατό σου σημείο αν κρίνω από όσα διάβασα μέχρι στιγμής.:clap::clap::clap:
Περιμένω τη συνέχεια εμπλουτισμένη βεβαίως με πολλές φωτογραφίες.
Χίλια συγγνώμη για το λάθος μου.
Διορθώνω : Η συγγραφή είναι και το δυνατό σου σημείο.
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.401
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom