Ταϊλάνδη Ταϊλάνδη

italiano

Member
Μηνύματα
34
Likes
162
Όπως τα έχω υπολογίσει φτάνω αργά Κυριακή βράδυ Siem Reap κ φεύγω Παρασκευή πρωί..Ευχαριστώ κ πάλι!!
 
  • Like
Reactions: GTS

tziminhio

Member
Μηνύματα
192
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλημέρα σε όλα τα παιδιά,
Ξεκινάω λέγοντας ότι είναι η 1η φορά που βγαίνω εκτός Ευρώπης και για μένα η ΤαΙλάνδη είναι "ταξίδι ζωής" (μπορεί και να υπερβάλω) :p . Αρχικά περιμένω απο Qatarair να βάλει μια τιμή κάπου στα 600€. 'Εχω σκοπό να πάω κάπου μέσα Νοεμβρίου για 2 εβδομάδες με την κοπέλα μου. Σαν αρχικό πλάνο λέω να πάω Μπανκόγκ αρχικά και μετα ή Πουκέ ή Κόσα Μούι και να επιστρέψω για Αθήνα από αυτά τα νησιά για να μην πληρώνω πάλι εισητήριο επιστροφής για Μπανκόγκ (η γνώμη σας???). Οι εσωτερικές πτήσεις απο BKK για τα νησάκια ξέρετε που κυμαίνονται? Για το υπόλοιπο πλάνο θα ενημερώσω εν καιρό λεπτομερώς ώστε να μου πείτε την γνώμη σας γιατί έχω διαβάσει τόσα πολλά που έχω ψιλομπερδευτεί..
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

taksidiotis

Member
Μηνύματα
14
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Σευχέλλες ή Βιετνάμ
Ταξίδι-Όνειρο
Ζανζιβάρη
Αγαπητέ φίλε η Ταυλάνδη με την Κούβα είναι οι αγαπημένες μου χωρίς αυτό να σημαίνει ότιδεν έχω περάσει υπέροχα σε άλλες χώρες που επισκέφθηκα. Αυτό θα το κρίνεις και εσύ όταν θα επιστρέψεις πίσω. Τώρα γαι το ταξίδι που ονειρεύεσαι θα σε ενημερώσω από δικής μου εμπειρίας (έχω κάνει σε εκείνα τα μέρη 7 ταξίδια) ότι το Σαμούι είναι εκπληκτικό, αλλά τον Νοέμβριο μήνα μέχρι τις 2ο-25 του μηνός βρέχει πολύ. Για κάθε προορισμό να προσέχεις ιδιαίτερα την βροχόπτωση την εποχή που θες να πας.
Η Μπανκόγκ είναι μια μεγαλούπολη με πολλά ενδιαφέροντα αξιοθέατα, με πάρα παρα παρα πολύ κίνηση στους δρόμους (υπάρχουν φανάρια που κρατάει το κόκκινο 8 λεπτά) βρώμικη θα έλεγα. Από ασιατική μεγαλούπολη εγώ θα πρότεινα την Σιγκαπούρη (ότι ποιό τέλειο μπορείς να δεις με απίστευτα αξιοθέατα ασφαλής και η ποιό καθαρή πρωτεύουσα τοπυ κόσμου.
Το Πούκετ ανακατασκευάστικαε μετά το τσουνάμι και δεν έχω πάει μετά την ανακατασκευή του. Είναι πολύ όμορφο με όμορφες παραλίες πολύ έντονη νυχτερινή ζωή (όλοι οι αποτυχημένοι ευρωπαίοι εραστες εκεί πάνε) - εάν πας με κοπέλα θα συνιστούσα το Σαμούι και όταν αποφασίσεις ακριβώς μπορώ να σου στείλω περισσότερες πληροφορίες για τα αξιοθέατα, διαμονή, δραστηριότητες.
 

tziminhio

Member
Μηνύματα
192
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καταρχήν σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντηση. Απ' ότι κατάλαβα αποφεύγω το Σαμούι λόγω του ότι θα πάω μέσα Νοέμβρη και να προτιμήσω Πουκέτ. Αυτό που θέλω να ξέρω είναι αν μπορώ να πάω Μπανγκόκ μετά Πουκέτ και να φύγω απο εκεί για να μην ξαναγυρνάω πάλι πίσω. Απ' ότι βλέπω οι εσωτερικές πτήσεις κυμαινονται από 60-80 €. Εσυ αυτές τις 2 εβδομάδες τι θα πρότεινες εκτός της Σιγκαπούρης? Αν μπορείς να μου πείς ένα γενικό πλάνο να κινηθώ.
 

taksidiotis

Member
Μηνύματα
14
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Σευχέλλες ή Βιετνάμ
Ταξίδι-Όνειρο
Ζανζιβάρη
Απ΄ ότι γνωρίζω δεν φεύγουν πτήσεις από Πουκέτ για Ευρώπη ή τον ενδιάμεσο σταθμό σου (πχ Αραβικά Εμιράτα) εκτός και εάν βρεις ειδική πτήση τσάρτερ (παίρνοντας όλα τα ρίσκα αυτών των πτήσεων)

Μην τρελαίνεσαι όμως, θα φύγεις από το Πουκέτ και θα έχεις κάμποσες ώρες στο καινούργιο πανέμορφο αεροδρόμιο της Μπανγκόκ.

Για τις 2 εβδομάδες μπορείς να βάλεις και άλλο προορισμό κοντά στο Πουκέτ.

Για να σου δώσω να καταλάβεις ένα από τα ταξίδια μου σε εκείνη την περιοχή ήταν (Κουάλα Λουμπούρ, Πενανγκ, Λανγκάουι)

Δες από Πουκέτ ποιες εσωτερικές πτήσεις έχει, για να μοιράσεις τον χρόνο σου πχ το Κραμπι ή Λανγκάουϊ - έχε στο μυαλό σου ότι είναι της ίδιας φιλοσοφίας αυτές οι περιοχές. Ενδιαφέρον είναι και το βόρειο κομμάτι πχ Τσιανγκ Μάι.
 

tziminhio

Member
Μηνύματα
192
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Βρήκα τιμή με Qatar στα 600.. Είναι καλή ή να περιμένω να πέσει?
 

taksidiotis

Member
Μηνύματα
14
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Σευχέλλες ή Βιετνάμ
Ταξίδι-Όνειρο
Ζανζιβάρη
Φαντάζομαι γαι Πουκέτ μιλάς με ενδιάμεσο την Μπανγκοκ. Θα πρότεινα να το πάρεις εάν σε βολεύουν οι πτήσεις.
 

taksidiotis

Member
Μηνύματα
14
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Σευχέλλες ή Βιετνάμ
Ταξίδι-Όνειρο
Ζανζιβάρη
Τ ι εννοείς? βρήκες πτήση από Αθήνα για Μπανγκοκ απευθείας? αφού η ΤΑΙ που πετούσε σταμάτησε να πετάει από Ελ. Βενιζέλο.Μάλλον με ενδιάμεσο σταθμό θα εννοείς Ντουμπάι ή Ντόχα ή Αμπού Ντάμπι ή Σιγκαπούρη (και αυτό μόνο από 8 Ιουνίου - 10 Οκτωβρίου που πετάει απευθείας από Αθήνα η Singapure). Πάντως και έτσι θεωρώ ότι η τιμή που βρήκες είναι πολύ καλή και σου προτείνω να προχωρήσεις - όντως στα νησάκια πας με εσωτερικές πτησεις (ετσι είχα κάνει και εγώ και νομίζω δεν έχει αλλάξει)
 

taksidiotis

Member
Μηνύματα
14
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Σευχέλλες ή Βιετνάμ
Ταξίδι-Όνειρο
Ζανζιβάρη
Όντως είναι πολύ καλή η τιμή, αλλά εάν προσθέσεις το εισιτήριο για Κων/λη (με βαλίτσα γιατί θα την χρειαστείς σε αυτό το ταξίδι) άλλα 200 ευρώ τουλάχιστον το σύνολο είναι 580 (τουλάχιστον) και έχεις προσθέσει και αλλο ένα stop over και περισσότερες ώρες αναμονής - οπότε τα 600 με απευθείας από Αθήνα για το Κατάρ και μετά Ταυλάνδη το βλέπω ποιό λογικό - αλλά γούστα είναι τα περισσότερα
 

nikolasth7

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Υπάρχουν πάντως αρκετά εισητήρια με λιγότερα από 100 ευρώ από Αθήνα για Κωνσταντινούπολη!
Τελοσπάντων,όπως το βλέπει κανείς,εγώ το άρπαξα μιας και είναι και μια ευκαιρία να δω 2 πραγματάκια από τη Κωνσταντινούπολη.
Είναι και θέμα χρόνου σίγουρα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.263
Μηνύματα
885.472
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom