Τα καλά τα στραβά και τα ανάποδα που συμβαίνουν σ΄αυτή τη χώρα.....

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Συμφωνούμε απόλυτα πως το Ισλάμ περνάει τον Μεσαίωνά του.Αυτή η διαπίστωση όμως απέχει παρασάγγας από την δαιμονοποίηση του Ισλάμ ως όλον όπως αυτή επιχειρείται από τον Τζήμερο και τα μικρά τρολάκια του.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
αν και αντιλαμβανομαι το πνευμα και τη χρηση του ευφυολογηματος εν τη ρυμη του λογου..στην ορεινη Φωκιδα που εχω γυρισει και φιλοξενηθει πολλακις (black stone) η πλειοψηφια φυσικα δεν ειναι ετσι.. ουτε στα παραμυθια των παλαιοτέρων..
Στο δικό μου το χωριό είναι ο κανόνας και θα μου επιτρέψεις να το ξέρω πολύ καλά. Με χαρά να σας φιλοξενήσω και να γνωρίσετε και τις τριαντάχρονες που δεν έχουν πάει ποτέ σε γυναικολόγο, τον μικρό που δεν πήγε γυμνάσιο γιατί δεν ήθελαν οι γονείς του και την (πρώην) δασκάλα του χωριού που έχει φανταστικές ιστορίες να σας πει για την άποψη των (ελάχιστων) γονέων για τα όσα έλεγε στα παιδιά και την εμφάνισή τους με καραμπίνα στο μαγαζί του αδελφού της για να σταματήσει να τους λέει αλλοπρόσαλα πράγματα. Αλλά το θέμα μας δεν είναι αυτό. Το θέμα μας είναι αυτό που λέει ο Traveller:
Πες μας τώρα και τα αντίστοιχα ποσοστά στο Σουδάν, το Αφγανιστάν και την Υεμένη για να έχουμε και ένα μέτρο σύγκρισης ρε αδερφέ...
Πολλαπλάσια προφανώς. Αλλά το θέμα παραμένει. Αν εφαρμόσουμε αυτά που λέει ο Τζήμερος, τον κυρ-Κώστα που δεν επιτρέπει στη γυναίκα του να πάει στην Άμφισσα και δεν την έχει βάλει ούτε σε ΚΤΕΛ θα τον απελάσουμε ναι ή όχι; Ή θα περάσει κάποιο νόμο ο Τζήμερος που θα λέει ότι θα απελαύνουμε τους ανθρώπους των οποίων οι αξίες δεν μας κάνουν, αλλά μόνο αν είναι από χωριά όπου οι απροσάρμοστοι προς τις δυτικές αξίες είναι κάτω του 60%, του 7%, του 2,35%; Πότε θα εφαρμόζονται οι δοξασίες Τζήμερου; Όταν μας συμφέρει; Σε όλους; Σε κανέναν; Ή σε όποιον είναι σκουρόχρωμος/μουσουλμάνος/δε χρησιμοποιεί καλά την αιτιατική (πάλι εμπίπτουν μερικοί συγχωριανοί μου) ;

Αυτό που θέλω να καταδείξω δεν είναι ότι ΚΑΙ στην Ελλάδα υπάρχουν (απείρως λιγότερες αλλά υπαρκτότατες) τέτοιες περιπτώσεις σαν αυτές που περιγράφει ο Τζήμερος. ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως είναι απειροελάχιστες σε σχέση με το Σουδάν, αν αυτό καταλαβάτε ότι λέω είστε αλλού.

Το νόημα είναι πως ο Τζήμερος ποινικοποιεί απόψεις κι όχι πράξεις. Και δεν είναι μόνο οι απόψεις των μεταναστών ποινικοποιήσιμες, αλλά και ορισμένων ντόπιων. Το οποίο καταδεικνύει το ανεφάρμοστο, παράλογο και εξωφρενικό της ιδέας του. Αν δεν τιμωρούμε ανθρώπους για τις πράξεις τους αλλά για τις (αδύνατον να κατηγοριοποιηθούν/αξιολογηθούν/ανιχνευθούν)"αξίες" τους, ποιον παίρνει η μπάλα και ποιος είναι ο κριτής; Αυτό ρωτάω ο άνθρωπος και όχι αν είμαστε καλύτερα από το Σουδάν, αν ο Άνθιμος είναι καλύτερος από το μουλά Ομάρ και αν οι ακρωτηριασμοί είναι πιο κολάσιμοι από μια μπάτσα ενός νταή συζύγου. Το πρώτο ερώτημα ζήτησα να απνατηθεί κι όχι τα δεύτερα που είναι αυτονόητα και περιέργως τα απάντησαν όλοι.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Επειδή το θέμα κούρασε... κανένας δεν δαιμονιοποιεί τίποτε, απλά εσύ γουστάρεις να δημιουργείς ντόρο... το Ισλάμ στην τζιχαντιστική αναβίωση που βιώνουμε στις μέρες μας στο Αφγανιστάν, την Υεμένη, το Σουδάν ή το Ιράκ είναι θανατηφόρα πανούκλα τελεία και παύλα... κανένα σοσιαλιστικό, κομμουνιστικό, τροτσκιστικό, αναρχικό ή καπιταλιστικό κράτος δεν πρέπει να ανέχεται τέτοια πολιτιστική και ανθρωπιστική οπισθοδρόμιση... όσοι δεν το βλέπουν ας κάνουν μια βόλτα στο Χαρτούμ να πιουν τα κρασάκια τους και μετά ας περάσουν από το Καράτσι για τις βουτιές τους και μετά μας ξαναζαλίζουν τον έρωτα για την δαιμονιοποίηση του Ισλάμ...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ας το κάνουμε και λίγο πιο πρακτικό. Ακολουθώντας τις "δυτικές" αξίες της ισονομίας, φαντάζομαι πως ο Τζήμερος συμφωνεί πως ο νόμος θα πρέπει να εφαρμόζεται για όλους.

Προτείνω λοιπόν να πάμε στο χωριό μου και για να κάνουμε το τεστ αποδοχής αξιών να οργανώσουμε ένα gay parade (σαν αυτά που δε θα γίνουν ποτέ στο Ριάντ), να δείξουμε μια ταινία όπου σατιρίζονται τα πάθη του Ιησού και μετά την ταινία που προτείνει ο Τζήμερος με τον Μπράιαν. Μετά θα απελάσουμε όσους κατοίκους δεν αποδέχονται τις αξίες περί σεβασμού στις σεξουαλικές προτιμήσεις του άλλου, τη σάτιρα στα θρησκευτικά ήθη και τον προχώ κινηματόγραφο. Προσοχή, όχι όσους βιαοπραγήσουν κατά κάποιου gay, τουφεκίσουν κάποιον σκηνοθετη ή βάλουν φωτιά στον κινηματογράφο που δεν έχουμε, αλλά όσους "γίνουν έξαλλοι" ή "δε τα βρουν ευφυή, ακόμη κι αν ατα προσαρμόσουν στη δική τους εκδοχή".
Μόλις εκκενώσαμε ένα χωριό της ελληνικής υπαίθρου. Που δε νομίζω να είναι και η πιο εξτρίμ έκφανσή της.

Υπόψιν μιλάμε για χωριό όπου δυο κυνηγοί εξηγούσαν στο καφενείο πόσο αστείο ήταν να πυροβολούν τους Αλβανούς στο χωράφι "για να τους δουν να τρέχουν" και οι υπόλοιποι (μόνο άνδρες, μην ξεχνιόμαστε) θαμώνες του καφενείου επικροτούσαν. Το λέω για να έχει πάρει τα μέτρα του ο Τζήμερος πριν μας έρθει επίσκεψη.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Επειδή το θέμα κούρασε... κανένας δεν δαιμονιοποιεί τίποτε,
απλά εσύ γουστάρεις να δημιουργείς ντόρο... το Ισλάμ στην τζιχαντιστική αναβίωση που βιώνουμε στις μέρες μας στο Αφγανιστάν, την Υεμένη, το Σουδάν ή το Ιράκ είναι θανατηφόρα πανούκλα τελεία και παύλα... κανένα σοσιαλιστικό, κομμουνιστικό, τροτσκιστικό, αναρχικό ή καπιταλιστικό κράτος δεν πρέπει να ανέχεται τέτοια πολιτιστική και ανθρωπιστική οπισθοδρόμιση... όσοι δεν το βλέπουν ας κάνουν μια βόλτα στο Χαρτούμ να πιουν τα κρασάκια τους και μετά ας περάσουν από το Καράτσι για τις βουτιές τους και μετά μας ξαναζαλίζουν τον έρωτα για την δαιμονιοποίηση του Ισλάμ...
Είσαι εκτός θέματος εδώ. Σε αυτό που λες δε διαφωνεί κανείς. Σε αυτά που έγραψε ο Τζήμερος διαφωνούμε. Που κόπτεται για το δράμα του ακραίου Ισλάμ, αλλά τους ανθρώπους που φεύγουν από κει για να βρεθούν σε μια πιο πολιτισμένη κοινωνία τους διώχνει, ακόμη κι αν δεν διαπράξουν αδίκημα.

Μετά την αστυνομία πατριωτισμού της ΧΑ, πλέον έχουμε και αστυνομία σκέψης του Τζήμερου. Σκοταδιστικό το βρίσκω. Απειροελάχιστα σκοταδιστικό σε σχέση με το Σουδάν, αλλά θα πρέπει να το αποδεχθώ κιόλας επειδή είναι καλύτερο από τους ακρωτηριασμούς;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Προτείνω λοιπόν να πάμε στο χωριό μου και για να κάνουμε το τεστ αποδοχής αξιών να οργανώσουμε ένα gay parade (σαν αυτά που δε θα γίνουν ποτέ στο Ριάντ), να δείξουμε μια ταινία όπου σατιρίζονται τα πάθη του Ιησού και μετά την ταινία που προτείνει ο Τζήμερος με τον Μπράιαν. Μετά θα απελάσουμε όσους κατοίκους δεν αποδέχονται τις αξίες περί σεβασμού στις σεξουαλικές προτιμήσεις του άλλου, τη σάτιρα στα θρησκευτικά ήθη και τον προχώ κινηματόγραφο. Προσοχή, όχι όσους βιαοπραγήσουν κατά κάποιου gay, τουφεκίσουν κάποιον σκηνοθετη ή βάλουν φωτιά στον κινηματογράφο που δεν έχουμε, αλλά όσους "γίνουν έξαλλοι" ή "δε τα βρουν ευφυή, ακόμη κι αν ατα προσαρμόσουν στη δική τους εκδοχή".
Σπάω το κεφάλι μου να βρώ πώς ακριβώς λειτουργεί το μυστικό "αξιόμετο/εξαλλόμετρο" πού έχει στα χέρια του ο επιστήμων Τζήμερος για να μετρήσει τον πληθυσμό (γιατί με τις μέχρι τώρα γνωστές μεθόδους θέλει πάρα πολλή δουλειά και με αμφίβολα αποτελέσματα).
Να αναγνωρίσουμε και τη συμβολή του στην κοινωνική έρευνα εκτός από το πολιτικό μεγαλείο του ανδρός....
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Αν εφαρμόσουμε αυτά που λέει ο Τζήμερος, τον κυρ-Κώστα που δεν επιτρέπει στη γυναίκα του να πάει στην Άμφισσα και δεν την έχει βάλει ούτε σε ΚΤΕΛ θα τον απελάσουμε ναι ή όχι;
Μα πόσες φορές θα το πούμε ΚΑΝΕΝΑΝ δεν θα απελάσουμε... όποιος αλλοδαπός ή ημεδαπός γουστάρει να βαράει την γυναίκα του θα πάει στην μπουζού γιατί αυτό απαγορεύεται από τον νόμο ... όποιος όμως αλλοδαπός έχει συνήθεια ή βίτσιο να βαράει την γυναίκα του επειδή έτσι έχει μάθει να κάνει στη χώρα του και μένει ατιμώρητος, εδώ που ήρθε θα πρέπει να το ξεχάσει γιατί θα μπει στη φυλακή... αν το κάνει κατ' εξακολούθηση τότε ή θα σαπίσει στη φυλακή ή θα πάει στην ευχή του Αλλάχ... που είναι το δυσνόητο, που είναι το κακό...

Αν δεν τιμωρούμε ανθρώπους για τις πράξεις τους αλλά για τις (αδύνατον να κατηγοριοποιηθούν/αξιολογηθούν/ανιχνευθούν)"αξίες" τους, ποιον παίρνει η μπάλα και ποιος είναι ο κριτής;
Δεν ποινικοποιεί τίποτε ο Τζήμερος, η δικαιοσύνη ποινικοποιεί... ο Τζήμερος λέει το αυτονόητο... αν θέλει κάποιος μουσουλμάνος να ζήσει σε μια χώρα της δύσης πρέπει να σέβεται τους νόμους της, οι οποίοι νόμοι, τις περισσότερες φορές ταυτίζονται με τις δυτικές αξίες... τον Τζήμερο δεν τον ενδιαφέρει αν θα πιει κάποιος μπύρα, βότκα ή σουμάδα ή αν θα φάει χοιρινό ή βατραχοπόδαρα... τον ενδιαφέρει οι φιλοξενούμενοι να σέβονται τις δυτικές αξίες οι οποίες προστατεύονται με νόμους... αν τις σέβονται δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, αν όχι τα είπαμε ή φεύγει μόνος του ή τον φεύγουμε... οι αξίες δεν ανιχνεύονται ούτε κατηγοριοποιούνται... έχουν αξιολογηθεί από την ίδια την κοινωνία και προστατεύονται από τους νόμους ως κόρην οφθαλμού... αν κάποιος δεν το δέχεται αυτό τι να κάνουμε να αλλάξουμε τις αξίες μας για να τον ευχαριστήσουμε?

Υ.Γ. Το προηγούμενο post μου δεν αναφέρονταν σε εσένα...
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Σπάω το κεφάλι μου να βρώ πώς ακριβώς λειτουργεί το μυστικό "αξιόμετο/εξαλλόμετρο" πού έχει στα χέρια του ο επιστήμων Τζήμερος .
Δεν χρειάζεται να το σπας άδικα... το πράγμα είναι απλό... πανανθρώπινες αξίες όπως η ανεξιθρησκεία, η ισότητα, η ελευθερία της σκέψης προστατεύονται μια χαρά από τους δυτικούς νόμους και δεν χρειάζεται κανένας Τζήμερος και κανένα αξιόμετρο να μας τις υποδείξει... ελπίζω να βοήθησα...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Προφανώς δεν κατάλαβες ότι μιλώ για το μυστικό υπερόπλο που μετρα την εξαλλοσύνη παρακολουθώντας την ταινία ή κάποιον ορό της αλήθειας που πιστοποιεί ότι κάποιος δεν λέει φούμαρα ότι αποδέχεται την ισότητα, την ανεξιθρησκία και την ελευθερία της σκέψης.(Βλέπεις ακόμη και οι κοινωνικοί επιστήμονες δυσκολεύονται αρκετά. Αλλά μάλλον τους βάζει τα γυαλιά ο εν λόγω τίποτας).
Είναι ξεκάθαρο από το άρθρο ότι με βάση τη μέτρηση αυτή θα γίνονται αποδεκτοί από τη δυτική κουλτούρα. Οι ποινικά κολάσιμες πράξεις είναι άλλο θέμα και φυσικά τα κάνει σαλάτα όλα είτε από άγνοια είτε επίτηδες.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Το σίγουρο είναι ότι δεν κατάλαβα τίποτε από όσα γράφεις... κάνε μια προσπάθεια να τα γράψεις πιο ευκολονόητα γιατί καθώς φαίνεται δεν έχω την δικιά σου ευφυία...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Η μέτρηση του συναισθήματος όσο και των αξιών στις κοινωνικές επιστήμες είναι μια επίπονη διαδικασία και με συγκεκριμένη μεθοδολογία. Και δύσκολη, καθώς μπορεί αυτός που μετριέται να ισχυρίζεται φούμαρα. Ή αυτός που ελέγχει να βγάζει αυθαίρετα συμπεράσματα.
Τι τρόπο βρήκε να το κάνει ο Τζήμερος σε τόσο μεγάλο πληθυσμό και με αντικειμενικότητα ώστε να ορίζει αυτή η μέτρηση τη μοίρα τους;
Ξαναλέω ότι δε μιλώ για κολάσιμες πράξεις: αυτές είναι πάντα τεκμηριωμένες. Αλλά άν μπορέσει και μετρήσει το βαθμό της εξαλλοσύνης μου βλέποντας μια ταινία ή ότι δε λέω τρίχες ότι αποδέχομαι μια αξία.
Προφανώς θεωρώ ότι ο τυπάκος δεν ξέρει τι του γίνεται, έγραψε μια μπούρδα να ασχολούμαστε 3 μέρες και κανείς δεν τον παίρνει στα σοβαρά.
Edit: Έχω και τη σοβαρή απορία ποιοι θα το κάνουν, όπως το φαντάζεται. Επιτελείο ψυχολόγων; Αστυνομικών; Αυτός κι η παρέα του;
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Mα ο άνθρωπος μιλάει καθαρά για κολάσιμες πράξεις και για τίποτε περισσότερο... αν εσείς στρουθοκαμηλίζετε επειδή δεν γουστάρετε την φάτσα του μαγκιά σας...
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.517
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom