Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

paefstra

Member
Μηνύματα
13.108
Likes
41.362
Καραντίνα (2) εβδομάδων για όσους ταξιδεύουν από (7) Ελληνικά νησιά στην Αγγλία.Η υπόλοιπη Ελλάδα εξαιρείται.Ισχύει από Τετάρτη.

https://www.lifo.gr/now/world/29519...-lista-karantinas-tis-agglias-apo-tin-tetarti
Μπορει στο εσωτερικο να μειωνονται τα κρουσματα, αλλα οι εξαγωγες πανε καλα.
 

blade_

Member
Μηνύματα
184
Likes
174
Οσον αφορα τους ελεγχους που λετε...περιπου 10 φιλοι επισκεφτηκαν την χωρα μας για το καλοκαιρι απο μεσα Ιουνιου εως μεσα Αυγουστου.Απο διαφορες χωρες ολοι,οπως Τσεχια Γαλλια κτλ. Με διαφορετικο τροπο ο καθενας(αεροπορικα,ανταποκρισεις,οδικως).
Σε κανεναν δεν εγινε ελεγχος,πουθενα..και μετα απορουμε πως φτασαμε ετσι..
 

ThaliaVen

Member
Μηνύματα
14
Likes
8
Εγώ επέστρεψα από Ουγγαρία την προηγούμενη Κυριακή. Ήμασταν περίπου 30 άτομα στην πτήση. Όταν μας κοίταζαν τα PLF, ένας από τους δύο δεν ξέρω τι νόμιζε ακριβώς πως είναι και είπε "Άσε μας μωρέ που ξέφυγαν όλοι και μας γυρνάνε βόλτες εδώ κι εκεί. Τώρα θα δεις τι θα κάνω" και μας έβαλε τους 20 περίπου να κάνουμε τεστ. Τώρα πως μας τιμώρησε με το να κάνουμε τεστ, δεν ξέρω 😛 αλλά ναι, τεστ μας έκαναν.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.386
Likes
9.309
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Σε κανεναν δεν εγινε ελεγχος,πουθενα..και μετα απορουμε πως φτασαμε ετσι..
Ολοι εχουμε γνωμη κ ολοι γιναμε ειδικοι. Υπαρχουν πιο εμπειροι επιστημονες απο εμας να κρινουν ποτε κ σε ποιον γινεται ελεγχος.
Σε 450.000 τουριστες που ελεγξαν βρεθηκαν 970 θετικοι μονο. Επρεπε να ειχαν κανει αλλα 2 εκατ. τεστ? Ας προσεχαμε τα παρτυ στα νησια, οχι τους τουριστες.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.375
Likes
3.447
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Μπορει στο εσωτερικο να μειωνονται τα κρουσματα, αλλα οι εξαγωγες πανε καλα.
Εξαιρετική εντύπωση μου έκανε η ύπαρξη της Τήνου σε αυτή την εφτάδα. Στα τέλη Ιουλίου που βρέθηκα εκεί ήταν πραγματικά πολύ ήρεμη η κατάσταση και χωρίς μάλιστα καταγεγραμμένα κρούσματα. Πώς έφτασε αυτό το νησί να είναι στο κόκκινο ειλικρινά μου προξενεί εντύπωση. Να ήταν τόσοι πολλοί που συνωστίστηκαν εκεί το Δεκαπενταύγουστο για τη Μεγαλόχαρη? Τί να πως δεν ξέρω...
Σημειωτέτον ότι δεν είδα ούτε έναν Βρετανό υπήκοο στο νησί (Γάλλους και Γερμανούς πάντως είχε σχετικά αρκετούς για τα δεδομένα του νησιού)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.108
Likes
41.362
Εξαιρετική εντύπωση μου έκανε η ύπαρξη της Τήνου σε αυτή την εφτάδα. Στα τέλη Ιουλίου που βρέθηκα εκεί ήταν πραγματικά πολύ ήρεμη η κατάσταση και χωρίς μάλιστα καταγεγραμμένα κρούσματα. Πώς έφτασε αυτό το νησί να είναι στο κόκκινο ειλικρινά μου προξενεί εντύπωση. Να ήταν τόσοι πολλοί που συνωστίστηκαν εκεί το Δεκαπενταύγουστο για τη Μεγαλόχαρη? Τί να πως δεν ξέρω...
Σημειωτέτον ότι δεν είδα ούτε έναν Βρετανό υπήκοο στο νησί (Γάλλους και Γερμανούς πάντως είχε σχετικά αρκετούς για τα δεδομένα του νησιού)
Ουτε αυτος μπορεσε να απαντησει σημερα. Δεν σχολιαζω αλλο το θεαμα.
 
Μηνύματα
93
Likes
61
Εξαιρετική εντύπωση μου έκανε η ύπαρξη της Τήνου σε αυτή την εφτάδα. Στα τέλη Ιουλίου που βρέθηκα εκεί ήταν πραγματικά πολύ ήρεμη η κατάσταση και χωρίς μάλιστα καταγεγραμμένα κρούσματα. Πώς έφτασε αυτό το νησί να είναι στο κόκκινο ειλικρινά μου προξενεί εντύπωση. Να ήταν τόσοι πολλοί που συνωστίστηκαν εκεί το Δεκαπενταύγουστο για τη Μεγαλόχαρη? Τί να πως δεν ξέρω...
Σημειωτέτον ότι δεν είδα ούτε έναν Βρετανό υπήκοο στο νησί (Γάλλους και Γερμανούς πάντως είχε σχετικά αρκετούς για τα δεδομένα του νησιού)
και η Κέρκυρα ήταν στα κόκκινα έως τις 20 αυγούστου περίπου όπου και ως δια μαγείας σταμάτησαν οι ανακοινώσεις στα τοπικά μέσα και τα κρούσματα εξαφανίστηκαν!!Μάλλον επειδή προσέχουμε ιδιαιτέρως στο νησί! :haha: :haha: Τώρα όπως βλέπω δεν είναι καν στα νησιά καραντίνας για τους Βρετανούς!Η Σαντορίνη επίσης θεωρητικά κρατησε καλά ποσοστά όλο το καλοκαίρι αλλά τώρα ξαφνικά μπήκε στα νησιά υψηλού κινδύνου...οκ..κάποιος υποτιμάει τη νοημοσύνη μας!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.386
Likes
9.309
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
τώρα ξαφνικά μπήκε στα νησιά υψηλού κινδύνου...οκ..κάποιος υποτιμάει τη νοημοσύνη μας!
Κοιτας προφανως μονο τα ελληνικα νουμερα. Εχεις στοιχεια γι αυτους που γυρισαν θετικοι στη χωρα τους? 7 θετικοι μονο απο Κερκυρα γυρισαν στην Πουλια πχ. Απο 1 παρεα μονο..
Δεν ειναι κουτοφραγκοι, κατι ξερουν παραπανω.
 
Μηνύματα
93
Likes
61
Κοιτας προφανως μονο τα ελληνικα νουμερα. Εχεις στοιχεια γι αυτους που γυρισαν θετικοι στη χωρα τους? 7 θετικοι μονο απο Κερκυρα γυρισαν στην Πουλια πχ. Απο 1 παρεα μονο..
Δεν ειναι κουτοφραγκοι, κατι ξερουν παραπανω.
μα αυτό λέω....άρα πώς η Κέρκυρα έγινε ξαφνικά ασφαλής και ΔΕΝ μπαίνουν σε καραντίνα όσοι επιστρέφουν από αυτήν???Εδώ γινόταν χαμός κάθε μέρα πως πάμε για τοπικό λοκ ντάουν λόγω πολλών κρουσμάτων!!Και μέσα σε 10 ημέρες...σταμάτησαν τα ειδησεογραφικά άρθρα(τα τοπικά) και ω θάυμα!καθαρίσαμε!Ένα παράδειγμα μόνο που είναι προφανές πως επεσε "μαγείρεμα" άρα και για τα υπόλοιπα νησιά κρατάω μικρό καλάθι πλέον.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.375
Likes
3.447
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Στο μεταξύ παρατήρησα κάτι σήμερα: ενώ όλο τον προηγούμενο καιρό στις νησιωτικές ανέφεραν τα κρούσματα σε επίπεδο ευρύτερης "περιφερειακής ενότητας" (Π.χ Κυκλάδες, Δωδεκάνησα), σήμερα τα κρούσματα τα ανέφεραν ανά νησί (1 στη Μύκονο, 1 στην Τήνο και 1 στη Σαντορίνη). Κοινώς, εσκεμμένη συγκάλυψη απο πλευράς κυβέρνησης στην κορύφωση της τουριστικής κίνησης όσο αυτό ήταν εφικτό
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.263
Μηνύματα
885.459
Μέλη
38.940
Νεότερο μέλος
then8

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom