Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

Theocharis

Member
Μηνύματα
32
Likes
26
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελωνη
Οχι ,δεν υπάρχει στα ελληνικά ,
έχω μιλήσει μαζί τους..στο τηλέφωνο.με πολιτική προστασία..για ότι σχετικό με το plf to τηλ είναι 00302155605151
μέχρι τις 8 το βράδυ από δευτ εως παρασ,
μη σου φαίνεται απίστευτο...
όπως απίστευτο και μένα μου φάνηκε όταν τον ρώτησα καλα΄τι γίνεται σε περίπτωση που ...σπάει το κινητό μου,πέφτει κάτω και σπάει ή το χάνω(γιατί ΔΕΝ αρκεί μόνο το επιβεβαιωτικό εμαιλ ΌΠΩς ΓΡΑΦΤΗΚΕ από συμφορουμίτη....,είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟς Ο ΚΩΔΙΚΟς που έρχεται τα μεσάνυχτα.. αλλά οκ είναι στην ..διακριτική ευχέρεια της εκάστοτε αεροπ εταιρείας η συνοριακού σταθμού να σε δεχτουν η όχι αλλά κανονικά ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να έχεις τον κωδικό)
και μου απάντησε ο υπεύθυνος στο τηλ,ναι οκ το καταλαβαίνω αλλά ΕΝΑ θα σας πώ φροντίστε να μη σας συμβεί κάτι τέτοιο,
οπότε καλο θάναι να είμαστε εφοδιασμένοι με καναδυό κινητά,η κινητό και ταμπλετ λαπτοπ κλπ σε περίπτωση ..στραβής

όσο για τους γονείς σου και γενικά για άτομα κάποιας ηλικίας που ορισμένοι έχουν τα κινητά παλιας τεχνολογίας θα πρέπει νάχουν κινητό νέας τεχνολογίας,wifi,..η δεδομένα κλπ για να τους έρθει με email αφενος το επιβεβαιωτικό εμαιλ και κυρίως το εμαιλ με τον κωδικό τα μεσάνυχτο ..σε μορφή αρχείου pdf να το ανοίξουν να το δείξουν
To PLF δεν εκτυπωνεται?
 

Яна

Member
Μηνύματα
264
Likes
290
Πάντως τώρα μου δημιουργείται ένα ερώτημα.

Πως μετράμε τις ημέρες για να ισχύσει; Λέει ότι πρέπει να περάσουν 14 ημέρες από την δεύτερη δόση.
Πως ορίζονται όμως αυτές οι 14 ημέρες;

Ξεκινόυν να μετρούν από την ημέρα που έκανε κανείς το εμβόλιο ή από την επόμενη;

Αν ας πούμε το έκανε κάποιος 1 Ιουλίου ξεκινάμε να μετράμε από την 1 Ιουλίου άρα είμαστε έτοιμοι στις 15 ; Ή ξεκινάμε να μετράμε από τις 2 Ιουλίου άρα πάμε στις 16 ;

Αυτό όσο και να έχω ψάξει δεν το έχω βρει. Και δυστυχώς είναι θέμα που με καίει γιατί έτσι όπως ειναι η πτήση μου αυτή τη στιγμή προσγειώνομαι την 15 ημέρα αλλά μετρώντας ΚΑΙ την μέρα του εμβολιασμού. Εάν ξεκινήσω να μετρώ από την επόμενη του εμβολιασμού προσγειώνομαι την 14η ημέρα όπου δεν ξέρω τι ακριβώς ισχύει.
Σε εμένα πάντως, έχοντας κάνει τη δεύτερη δόση στις 4 Ιουνίου, δέχτηκαν το πιστοποιητικό όταν ταξίδεψα στις 18 Ιουνίου, χωρίς καμία αμφιβολία. Δεν ξέρω βέβαια αν έχει να κάνει με τον υπάλληλο, αλλά θα επέμενα ότι είναι σωστό, ακόμα κι αν υποστήριζαν το αντίθετο.
 
Μηνύματα
2.490
Likes
3.197
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
To PLF δεν εκτυπωνεται?
ναι μπορείς να εκτυπώσεις και το επιβεβαιωτικό που το παίρνεις άμεσα μετά την ηλεκτρονικη υποβολή του plf

το θέμα είναι TO EMAIL με τον κωδικό που σου έρχεται τα μεσάνυχτα !!της μέραςτου ταξιδιού σου ,αυτό έρχεται στα εμαιλ σου και σου δίνει ένα αρχείο pdf να ανοίξεις για να δείς και τον κωδικό
με κάποιο τρόπο πρέπει να το πάρεις το αρχείο τη σελίδα με τον κωδικό είτε από το κινητό είτε από λαπτοπ είτε κάποιος άλλος να το πάρει για σένα(αν έχει πρόσβαση στο εμαιλ σου...και να στο στείλει σε φωτο...)
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.105
Likes
41.357

mosaicm

Member
Μηνύματα
104
Likes
49
Ακομα δηλαδη και με το Ευρωπαικο ψηφιακο πιστοποιητικο απαιτητειται η συμπληρωση PLF
 
Μηνύματα
2.490
Likes
3.197
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Ακομα δηλαδη και με το Ευρωπαικο ψηφιακο πιστοποιητικο απαιτητειται η συμπληρωση PLF
ΝΑΙ προς το παρόν ακόμα το απαιτεί η Ελλάδα αλλά πρέπει να παρακολουθείς και την χώρα που πας γιατί κι εκεί κάποιες ζητάνε ανάλογο plf
δεν ξέρουμε τι θα αποφασισθεί όταν καθιεωρηθεί από τον άλλο μήνα ,,προς το παρόν δεν καθιερωθηκε το ευρωπαικό παντού
 
Last edited:

coco_

Member
Μηνύματα
1.332
Likes
1.809
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Για Γαλλία διαβάζω...
"upon boarding, each traveller aged 11 years or older must present a negative PCR or antigenic test taken less than 72 hours before the flight"
με τον όρο antigenic εννοουμε το απλό rapid?
 

zade

Member
Μηνύματα
160
Likes
696
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου...
Σε εμένα πάντως, έχοντας κάνει τη δεύτερη δόση στις 4 Ιουνίου, δέχτηκαν το πιστοποιητικό όταν ταξίδεψα στις 18 Ιουνίου, χωρίς καμία αμφιβολία. Δεν ξέρω βέβαια αν έχει να κάνει με τον υπάλληλο, αλλά θα επέμενα ότι είναι σωστό, ακόμα κι αν υποστήριζαν το αντίθετο.
Έχεις δίκιο. Ο Ισλανδικός ΕΟΔΥ μου είπε ότι η μερα του εμβολιασμού δεν προσμετράται, δηλαδή είναι η ημέρα "μηδέν" ωστόσο η 14η ημέρα είναι αποδεκτή. Δηλαδή δεν είναι απαραίτητο να περάσει και αυτή η ημέρα και να μπεις την 15η.

Οπότε εικάζω ότι είναι σε όλη την Ευρώπη έτσι. Με το που φτάνεις στην 14η μέρα μετά τον εμβολιασμό , πας όπου θες.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.105
Likes
41.357
Έχεις δίκιο. Ο Ισλανδικός ΕΟΔΥ μου είπε ότι η μερα του εμβολιασμού δεν προσμετράται, δηλαδή είναι η ημέρα "μηδέν" ωστόσο η 14η ημέρα είναι αποδεκτή. Δηλαδή δεν είναι απαραίτητο να περάσει και αυτή η ημέρα και να μπεις την 15η.

Οπότε εικάζω ότι είναι σε όλη την Ευρώπη έτσι. Με το που φτάνεις στην 14η μέρα μετά τον εμβολιασμό , πας όπου θες.
Οχι στη Μαλτα. Δεχονται μονο το πιστοποιητικο που εκδιδει η χωρα και μετα την 1η Ιουλη. Θελει ακομη ψαξιμο σε καθε χωρα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.259
Μηνύματα
885.343
Μέλη
38.934
Νεότερο μέλος
msayath

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom