Τα χειρότερα και τα καλύτερα Hotel που έχουμε μείνει

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.303
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Αφού η επιλογή του ξενοδοχείου είναι για έναν ταξιδευτή περίπου το 50% των εμπειριών που αποκομίζει (στο εξωτερικό), γράφουμε για όλα αυτά που θέλουμε να ξέρουμε και ντρεπόμαστε να ρωτήσουμε. Το δικό μου χειρότερο πάντως (γνωστό ως το καμάρι της Ουαρζαζάτ) βρίσκεται στο Μαρόκο. Το καλύτερο στο Chiang Mai της Ταυλάνδης. Εσάς?
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.261
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Χο χο χο προβλεπω να πεφτει τσακωμος ..συντομα.Κατσε να παρω ποπ κορν και να την αραξω.
Λοιπον το δικο μου καλυτερο ηταν στο Λονδινο.
Το χειροτερο στην Σκοπελο.
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.303
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Ετσι απλά Στην Σκόπελο? Λεπτομέρειες τώρα!!!:haha::haha::haha:
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Το καλλιτερο Seraton στις οχθες του Νειλου στο Λουξορ
Χειροτερο το ξενοδοχειο Τοulip στη Ρωμη
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Αφού η επιλογή του ξενοδοχείου είναι για έναν ταξιδευτή περίπου το 50% των εμπειριών που αποκομίζει (στο εξωτερικό), γράφουμε για όλα αυτά που θέλουμε να ξέρουμε και ντρεπόμαστε να ρωτήσουμε. Το δικό μου χειρότερο πάντως (γνωστό ως το καμάρι της Ουαρζαζάτ) βρίσκεται στο Μαρόκο. Το καλύτερο στο Chiang Mai της Ταυλάνδης. Εσάς?
Εχεις μεινει και σε καλο ξενοδοχειο; Αυτο θελεις να μας πεις; Γιατι δεν σε πιστευω... Η μηπως το ξενοδοχειο στο Chiang Mai ειχε μισο ποντο λιγοτερη λιγδα απο το ξενοδοχειο στην Ουρζαζατ;
Εχω κατι συγκεχυμενες αθλιες αναμνησεις απο καταλυματα κατα τη διαρκεια φοιτητικων μου διακοπων πολλες δεκαετιες πισω. Σε Χιο και Γυθειο (Κικη δεν αναφερομαι στο Πανθεον) οι οποιες ως αναμνησεις εχουν ιστορικη αξια πλεον και ουχι πρακτικη καθοτι τα πραγματα αλλαξαν πολυ απο τοτε. Στη Χιο ειχε πολλη πλακα καθοτι ηταν ενα αρχοντικο κτιριο το οποιο ρημαζε και μας επεφταν τα ζωγραφιστα ταβανια στο κεφαλι! Η αθλιοτητα μας ειχε ενα καποιο στυλ, πως να το κανουμε;
Την ιδια εποχη εξισου αθλιο -αν και αδικαιολογητα ακριβο- ηταν και το ταχα μου τετραστερο ξενοδοχειο της Κωνσταντινουπολης: σκουριασμενα υδραυλικα,σπασμενα ειδη υγιεινης, ελλειψη αιρ-κοντισιον, σκισμενα σεντονια, βρωμικες κουρτινες, οι οποιες πεφτανε αμα τις τραβουσες και δραπετευαν αραχνες κλπ.
Σε ωραια ξενοδοχεια εχω μεινει στο Σαλτσμπουργκ, στο Μπαντεν-Μπαντεν (αυτο ειχε απαικτο σερβις) , στο Παρισι, στη Ρωμη, επροκειτο για κλασικα ευρωπαικα ξενοδοχεια σε ιστορικα κτιρια, και στο Oberoi στο Μπαλι, στο Μαμουνια στο Μαρακες ως πιο εξωτικα.
Αλλα σκοτιστηκα εν γενει. Ας ταξιδευω και ας μενω και σε χαμοκελες. Καθολου δε με νοιαζει.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.261
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ετσι απλά Στην Σκόπελο? Λεπτομέρειες τώρα!!!:haha::haha::haha:
Νομιζεις θυμαμαι?Εχουν περασει και 15 χρονια.Ονομα δεν θυμαμαι πια..
Ηταν ενα στυλ σαν αυτο της Ερσης στη Χιο.Παλιο..φθαρμενο ..ψιλοβρωμικο ..πολυ στενα δωματια και θυμαμαι οτι μια κυριουλα επλενε τα σεντονια σε μια αλουμινενια λεκανη στο χερι.
Μπρρρρ:roll:
 

gligli

Member
Μηνύματα
41
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ταξίδι-Όνειρο
Κιργιζία
Το καλύτερο ήταν το Shali Lodge στη Σίβα, στην Αίγυπτο. Ολόκληρο φτιαγμένο από πηλό, 100% οικολογικό, μέσα σε μια τεράστια όαση από φοίνικες. Συνήθως μένω σε χαμοκέλες, αλλά για το συγκεκριμένο άξιζε τα λεφτά που δώσαμε.
Το χειρότερο... μμμ... είναι πάρα πολλά (αφού συνήθως μένω σε κοτέτσια). Το πιο χειρότερο από όλα όμως ήταν το Ξενοδοχείο Ελλάς, στην 3ης Σεπτεμβρίου με Ομόνοια (έχει κλείσει πια, έμεινα εκεί πριν καμιά 12αριά χρόνια). Όποιος το θυμάται, κατάλαβε.
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Λοιπόν το δικό μου χειρότερο ήταν κάπου στην Μάνη, ήταν βρώμικο, αφρόντιστο, πανάκριβο και με κατσαρίδες. Με είχε πιάσει το πατριωτικό μου και ήθελα να δείρω τον ξενοδόχο.
Το καλύτερο ήταν ένα συγκρότημα στο Ille St Mary στην Μαδαγασκάρη. Όχι μην περιμένετε πεντάστερο, ήταν μια σειρά από πνιγμένες στους φοίνικες αχυροκαλύβες σπαρμένες στην πλαγιά ενός καταπράσινου λόφου που κατέληγε σε μια πανώρια παραλία, είχε επιμελώς ατημέλητο κήπο που μπορούσες να αράξεις, τα δωμάτια ήταν λιτά, νερό ζεστό μέχρι τις 9.00 μμ, στις 8.00 μαζευόμασταν για το βραδινό που ήταν πάντα πεντανόστιμο, πριν και μετά κοκτέιλ με γάλα καρύδας. Ο δικός μου παράδεισος.
 
Last edited by a moderator:

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.303
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
<<Λοιπόν το δικό μου χειρότερο ήταν κάπου στην Μάνη, ήταν βρώμικο, αφρόντιστο, πανάκριβο και με κατσαρίδες. Με είχε πιάσει το πατριωτικό μου και ήθελα να δείρω τον ξενοδόχο.>>

Τωρα αυτό Ιωαννα γιατί κάτι μου θυμίζει? (ειδικά η κατσαρίδα και η αυτοδικία).:haha::haha::haha:
 

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
158
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Tα καλυτερα ηταν δυο, ενα στην Παρο ,με θέα ολη την Ναουσα και το αλλο ηταν στο Eδιμβουργο, οχι ακριβως ξενοδοχειο, b&b αλλα ηταν τελειο. Να σημειωσω, η λιχουδο, οτι το πρωινο και των δυο ηταν υπεροχο.
Απο χειροτερα εχω πολλα και στην Καβαλα και στην Βεροια και στην Κοζανη, παραπονο δεν εχω, αλλα τουλαχιστον χωρις κατσαριδες και αλλα συμπαθη ζωύφια!!
 

dimitrak

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
501
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
επαναλαμβανω αλλαξτε το τοπικ σε: μερη με τα χειροτερα κ τα καλυτερα ξενοδοχεια
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.303
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Οποιοσδήποτε μπορεί να αναφέρει μια εμπειρία που έλαβε χώρα τραγική ή κωμική σε κάποιο από τα ταξίδια του χωρίς να αναφέρει και όνομα ξενοδοχείου. Το θέμα είναι δηλαδή η εμπειρία, η στιγμή, η απογοήτευση, το χιούμορ, το γελοίο και όχι η αποκόμιση χρηστικών συμβουλών τύπου τι να αποφύγετε ή τι να προτιμήσετε. Ελπίζω να έγινα κατανοητή.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.335
Μηνύματα
888.821
Μέλη
39.003
Νεότερο μέλος
Emalin

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom