ΗΠΑ Τελωνείο ερχόμενος από Αμερική

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
μπραβο κοριτσι εσενα ακριβως χρειαζομουν γιατι εχω τις ιδιες αποριες..τι να παρει κανεις με 430 ευρω δεν φτανουν αλλα τελος παντων πανε κ γυρνα με το καλο να μας πεις αν τη γλυτωσες κ με ποια μεθοδο..εν αναγκη θα πεσω στα ποδια του τελωνη κ του φαρισαιου να μου αφησει να παρω όλα τα i...iPhone ipad :p
NEW york θελω να παω ΜΟΝΟ για ψωνια να το ξεκαθαρισω αυτό αρα με ενδιαφερει το θεμα των τελωνειων..
Χαχαχα nena πρόσεχε τι λες γιατί θα αμφισβητηθεί και η δική σου ταξιδιωτική παιδεία! Για i-pad, i-phone και τέτοια δεν ενδιαφέρομαι οπότε δε θα ξέρω να σου πω.. Πάντως για ρουχα σκοπεύω να κανω αυτό που λέω παραπάνω,αγορές στο όριο ή ελαφρώς πιο πάνω, θα βγαλω τις ετικετες και θα κρατήσω τις αποδειξεις για να μη τα κοστολογησουν παραπάνω οι τελώνες και βγουν ακριβότερα απ'το να ψωνιζα εδω..
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
χαχα εγω είμαι απαιδευτη :p
οι τιμες στα ρουχα είναι γυρω στα 10 ευρω μαξ οποτε ποσο πια να πληρωσουμε; :)
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Είσαι άδικος.
Η ( ; ) echo2011 ξέρει οτι είναι νόμιμο δικαίωμά της να φέρει Χ ποσό για δώρα/ψώνια και θέλει να είναι τυπική σε αυτό. Ρωτάει μέχρι για να κρατήσει τις αποδείξεις. Δεν θέλει να "περάσει" κρυφά κάτι που δεν δικαούται.
Αν μιλας για νομιμο δικαιωμα, πρεπει να δηλωθουν νομιμως και αυτοβολως τα παντα και να πληρωθουν νομιμως και αυτοβολως οι αναλογουντες δασμοι. Αν θελουμε να ειμαστε τυπικοι οπως σωστα γραφεις. Επισης να δηλωθουν τα αντιστοιχα εξοδα στην εφορια και να δικαιολογηθουν απο τα αντιστοιχα εισοδηματα.
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Αν πας ΝΥκαι ξοδεψεις μονο 430 για ψωνια να κατσω να με κερασεις...
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Για να μη σας φανω εριστικος ενω θελω να ειμαι απλα ρεαλιστης να σας γραψω τα παρακατω
Ξοδευεις λιγα, λιγη θα ειναι και η ωφελεια σε συγκριση με αγορα απο ελληνικα μαγαζια που ειδικα τωρα με την κριση μπορει να πετυχεις και πολυ καλες προσφορες.
Ξοδευεις πολλα, θα εχει ασφαλως καλυτερο αντικτυπο σε βαθος χρονου στην τσεπη σου αλλα γιατι να κανεις σημερα τα ψωνια που σε διαφορετικες συνθηκες θα εκανες σε 3-4 σαιζον και να στερηθεις αμεσα τα χρηματα που θα ξοδευες σταδιακα χωρις να το καταλαβεις?
Και σε τελικη αναλυση, αν σου αρεσουν τα ταξιδια, οι εικονες απο αλλους τοπους τι αξιζει, να κανεις τα χρηματα σου υφασματα ή εμπειριες?
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Για να μη σας φανω εριστικος ενω θελω να ειμαι απλα ρεαλιστης να σας γραψω τα παρακατω
Ξοδευεις λιγα, λιγη θα ειναι και η ωφελεια σε συγκριση με αγορα απο ελληνικα μαγαζια που ειδικα τωρα με την κριση μπορει να πετυχεις και πολυ καλες προσφορες.
Ξοδευεις πολλα, θα εχει ασφαλως καλυτερο αντικτυπο σε βαθος χρονου στην τσεπη σου αλλα γιατι να κανεις σημερα τα ψωνια που σε διαφορετικες συνθηκες θα εκανες σε 3-4 σαιζον και να στερηθεις αμεσα τα χρηματα που θα ξοδευες σταδιακα χωρις να το καταλαβεις?
Και σε τελικη αναλυση, αν σου αρεσουν τα ταξιδια, οι εικονες απο αλλους τοπους τι αξιζει, να κανεις τα χρηματα σου υφασματα ή εμπειριες?
Δε διαφωνώ σε κάτι από αυτά που γράφεις, σκοπός του ταξιδιού μας δεν είναι τα ψώνια ούτε θα αφιερώσουμε πολύ χρόνο σε αυτά. Αλλά δε γίνεται να μη πάρουμε και τίποτα, μόνο δώρα και παραγγελιές να βάλεις έφυγαν τα μισά από αυτά που υπολογίζω να ξοδέψω. Κάναμε μια συζήτηση με τα παιδιά παραπάνω που μου έδωσαν και κάποια πολύ χρήσιμα λινκς για να ενημερωθώ σχετικά με το πως λειτουργεί το σύστημα.. Αλλά μάλλον δε τα διάβασες από την αρχή και υπέθεσες πως είχα στοχο να σηκώσω όλο το Μανχάτταν και μετά να τα περάσω σα να μη τρέχει τίποτα..
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Οχι δεν διαβασα τα παραπανω ποστς αλλα απο την εποχη που ξεγραψα απο τα ταξιδια μου τα δωρα, ψωνια και υποχρεωσεις αρχισα να κανω περισσοτερα και να τα βρισκω με τον εαυτο μου, ασε που απεφυγα να γυρναει η πορτα του ψυγειου μου προς το βορειο πολο απο τα μαγνητακια...
Οσο για τα ψωνια, αγοραζω πλεον αυτα που μου θυμιζουν το ταξιδι
και λογω ιδιαιτερου παθους με τη φωτογραφια εχω γεμισει το σπιτι απο καδρα με φωτο που επαναφερουν στο μυαλο τις ομορφες στιγμες των ταξιδιων.

Οταν πηγαμε με τη συζυγο μου ειχαμε και εμεις το διλημμα αν θα πρεπει να ξοδεψουμε το χρονο μας στο woodbery bery ή πως διαολο το λενε και στα διαφορα καταστηματα ή αν θα επενδυσουμε το τελευταιο δευτερολεπτο να ρουφηξουμε τις εικονες και επιλεξαμε το δευτερο, μετα απο 2 χρονια ομοφωνα δεν μετανιωσαμε.
 

AERAS

Member
Μηνύματα
779
Likes
1.122
Οχι δεν διαβασα τα παραπανω ποστς αλλα απο την εποχη που ξεγραψα απο τα ταξιδια μου τα δωρα, ψωνια και υποχρεωσεις αρχισα να κανω περισσοτερα και να τα βρισκω με τον εαυτο μου, ..
Οσο για τα ψωνια, αγοραζω πλεον αυτα που μου θυμιζουν το ταξιδι
.
Συμφωνώ απόλυτα, έχω βγάλει από την εξίσωση των ταξιδιών μου τα δώρα και ακόμη περισσότερο τις παραγγελίες.Δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα να λες σε φίλους γνωστούς "πάω ταξίδι εκεί" και να απαντούν "φέρε μου αυτό και πάρε τα χρήματα από τώρα".Θεωρώ ανούσιο να ξοδέψω έστω και 5 λεπτά από τον χρόνο μου για να βρω το οτιδήποτε, προτιμώ να εξερευνώ τον τόπο που επισκέφτηκα και αν ψωνίσω κάτι να είναι αναμνηστικό και για μένα μόνο.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Συμφωνώ απόλυτα, έχω βγάλει από την εξίσωση των ταξιδιών μου τα δώρα και ακόμη περισσότερο τις παραγγελίες.Δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα να λες σε φίλους γνωστούς "πάω ταξίδι εκεί" και να απαντούν "φέρε μου αυτό και πάρε τα χρήματα από τώρα".Θεωρώ ανούσιο να ξοδέψω έστω και 5 λεπτά από τον χρόνο μου για να βρω το οτιδήποτε, προτιμώ να εξερευνώ τον τόπο που επισκέφτηκα και αν ψωνίσω κάτι να είναι αναμνηστικό και για μένα μόνο.
Αν πας κάπου για λίγες μέρες είναι λογικό να μη θες να ξοδέψεις τον πολύτιμο χρόνο σου σε ψώνια.. Το ίδιο κάνω και γω και ποτέ δε το μετανιώνω.. Αλλά να πάω Χριστούγεννα στην Αμερική για 15 μέρες και να μη πάρω δώρα στα πολύ αγαπημένα μου πρόσωπα δεν υπάρχει περίπτωση!
Τώρα για τις παραγγελίες έχεις δίκιο, αλλά αν μου πει ο χ, ψ (που αναγκαστικά πρέπει να μάθει ότι παω εκεί π.χ. φίλος, προϊστάμενος ) να του πάρω κάτι που εδώ δε βρίσκει ή είναι πολύ ακριβότερο, τι να του πω; Δε στο παίρνω για να μη χαραμίσω χρόνο; Ενώ ξέρει ότι πάω για 15 μέρες.. απλά δε γίνεται.. Εγώ πάντως δε το κάνω σε άλλους.. (φάση ρετιρέ αν θυμάστε το σχετικό επεισόδιο! :p )
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.261
Μηνύματα
885.432
Μέλη
38.938
Νεότερο μέλος
Geo Yfa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom