Τζαμάικα Τζαμάικα!!!! Μία και μοναδική!!!

GTS

Member
Μηνύματα
6.799
Likes
18.661
Πολύ ωραία αυτά που μας περιγράφεις meli...

Βέβαια για τις παραλίες μη παίρνεις και όρκο ότι μας ρίχνει μόνο η Καραϊβική και οι Μαλδίβες....αυτά που έχουν αντικρίσει τα ματάκια μου και έχω ζήσει λένε οτι υπάρχουν κι αλλού πορτοκαλιές...



Εδώ βλέπεις νησάκια Μαλαισίας για παράδειγμα...

Υ.Γ. Δεν μας είπες με ποια εταιρεία πετάξατε...
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
GTS το προγραμματιζω για Μαλαισία.. Για πες παραλίες langkawi?
Καραιβικη και Μαλδιβες εχεις παει? Για μέτρο συγκρισης εννοω...
Μακαρι να με μαγεψουν οι παραλίες της Μαλαισίας.
Αν και παιδιά εμεις οι Ελληνες εχουμε υψηλα στανταρ. Μην ξεχνάμε τις παραλίες της Ελλάδας. Εγω ειμαι απο νησι. Οι ξενοι μόνο από πισινες ξερουν και τους βλεπεις και ενθουσιαζονται και με χαλια θαλασσες.. Καλα εχω δει και το άλλο...Στις Μαλδιβες και να ειναι ολη μερα πισινα!!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.799
Likes
18.661
GTS το προγραμματιζω για Μαλαισία.. Για πες παραλίες langkawi?
Καραιβικη και Μαλδιβες εχεις παει? Για μέτρο συγκρισης εννοω...
Μακαρι να με μαγεψουν οι παραλίες της Μαλαισίας.
Αν και παιδιά εμεις οι Ελληνες εχουμε υψηλα στανταρ. Μην ξεχνάμε τις παραλίες της Ελλάδας. Εγω ειμαι απο νησι. Οι ξενοι μόνο από πισινες ξερουν και τους βλεπεις και ενθουσιαζονται και με χαλια θαλασσες.. Καλα εχω δει και το άλλο...Στις Μαλδιβες και να ειναι ολη μερα πισινα!!
Οι φωτό από Perhentian....Καραϊβική και Μαλδίβες όχι, οπότε δεν έχω μέτρο σύγκρισης (αλλά στη Καραϊβική σίγουρα θα πάω)....αλλά επειδή έχω γυρίσει πολλά νησάκια και παραλίες στη χώρα μας, για εκεί κάτι ξέρω και λέω....

Μη συγκρίνεις τώρα τις εμπειρίες του Άγγλου και του Δανού από θάλασσες και τις δικές μας, εννοείται ότι έχουμε υψηλά στάνταρ. Γι'αυτό άλλωστε η κατάσταση των ελληνικών παραλιών, ιδίως τον Αύγουστο, είναι για λύπηση.

Αυτά όμως τα έχουμε πει ξανά και ξανά....συνέχισε την όμορφη ιστορία σου (και σαν να αποφεύγεις να μας πεις την αεροπορική σας εταιρεία...:lol:)
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.969
Likes
9.385
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Go2dbeach ακόμα εδώ είσαι?
Ακομα εδω , αλλα για ποσο ακομα? Θα ερθει η ωρα μου :)shock: με την καλη εννοια!:haha:)

Meli απο αυτα που διαβαζω - δεν ειχατε κλεισει χοτελ , νοικιασατε αυτοκινητο , κινηθηκατε ανεξαρτητα και παντου - ταξιδευουμε με ιδιο τροπο. Αυτο κανει την ιστορια σου ακομα πιο ενδιαφερουσα για μενα. Εχω χιλιες ερωτησεις..οποτε μπορεσεις απαντησε!

-Ιουνιος ηταν καλα απο θεμα καιρου φανταζομαι ε?
-Ποια παραλια ηταν πολυ καλη και για διαμονη με εφηβο αγορακι που θα διαλεγες να μεινεις για να μη βαρεθει..ξερεις να εχει μπητς μπαρ,κοσμο,κινηση. Στο στυλ της Πλαγια ντελ Καρμεν αν εχεις παει. Σκεφτομαι για Νεγκριλ..καλα σκεφτομαι?
-Φτασατε νοτια στην Τρεζουρ μπητς?

Περιμενω τη συνεχεια με αγωνια!!
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Καταρχας συγγνωμη για την καθυστερηση!! Πολλη δουλεια και να τα ταχτοποιησω ολα ,σε 5 μερες φευγω για Ρουμανια!!:clap:
Varioathens σε ευχαριστω για την μουσικη υποκρουση!!! Οπως πολυ καλα καταλαβες ειμαι φανατικη!!:clap:
go2beach χαιρομαι που που εισαι του στυλ μου!!! Δεν βρισκω συχνα!:D
Με τον γιο σου Negril ειναι η καλυτερη επιλογη,σωστα μαντεψες!! Βεβαια δεν θα ελεγα οτι μοιαζει με πλαγια ντε καρμεν.Η παρακατω αφηγηση μου θα σε βοηθησει. Τον γιο σου φανταζομαι τον εχεις απο μικρο μασει στο κλιμα των ταξιδιων!! Θελω συμβουλες! Εχω κι εγω μια μικρη και την σερνω!!:haha:
GTS ελα Ιονιο για τελειες παραλιες και χωρις συνοστισμο ακομα και Αυγουστο! Η εταιρια ηταν Virgin,αλλα τωρα τελευταια δυτυχως ακριβηνε!:(
Λοιπν συνεχιζω...
Το επομενο πρωι πηγαμε στους πιο γνωστους καταρρακτες του νησιου! Μοναδικο θεαμα!! 7 ποταμοι ενωνονται και σχηματιζουν κατταρακτες που τελικα χυνονται στην θαλασσα!! Καναμε και μπανιοο και ηταν μια ανεπαναληπτη εμπειρια!!Εχω παει και αλλου,αλλα οι καλυτεροι με διαφορα!!
Πηγαμε πρωι-το συστινω-κι ετσι με το που καταφτασανε οι ορδες των τουριστων απο τα κρουαζεροπλοια με τα πλαστικα παπουτσκια τους και ολα τα συναφη για μα μην γλιστρανε και τους κανανε και καλα κατι απιστευτες "μαιμουδιες" του στυλ "εγω ταρζαν,εσυ Τζειν",εμεις φευγαμε!! Χαλασανε ολη την μαγεια και την ηρεμια του τοπιου! Πιδια οπωσδηποτε πρωι-πρωι!!!
Ετσι συνεχισαμε για τι χωριο ποιανου αλλου-του Bob Marley!! Ενα μικρο χωριουδακι παραλιακο σκαρφαλωμενο σε μια τρομερη βαλστηση,ολη η διαδρομη γενικα με το αυτοκιν ητο ονειρεμενη!!
Εκει ηταν το σπιτι που γεννηθηκε και μεγαλωσε και τωρα ειναι ο ταφος του. Βλεπεις ποσωπικα του αντικειμενα,το κρεββατι του,την μπαλα του,κ.α..Αλλα η ολη φαση ειναι ο τροπος που τα βλεπεις αυτα.. Ειχες εναν "ξεναγό" μαζι σου που σε συνοδευε και σε στυλ μιουζικαλ,οτι ηθελε να πει και να κανει αναφορα τα τραγουδαγε με στιχους απο τραγουδια του Bob Marley!!Κι όλα αυτα να τα παρακολουθουνε Τζαμαικανα παιδακια σηαρφαλωμενα σε φραχτες,σφυριζοντας και τραγουδωνατς κι αυτα!! Ειλικρινα,ταινια!!:clap::clap::clap:
Βεβαια,ειμαστε τυχεροι μπορω να πω γιατι δεν υοηρχαν αλλοι τουριστες,ειμστε οι μοναδικοι. Τωρα γιατι αυτο δεν μπορω να πω με σιγουρια.. Σιγουρα οφειλεται οτι γενικως οι τουριστες αποτι καταλαβαμνε μετα δεν νοικιαζουν αυτοκινητα και γυρνανε,πρβτιμανε τα all inclusive. Ισωσ παλι να μην ειναι στις τουριστικες διαδρομες. Και η εποχη Ιουνιος ειναι off season για αυτους εντελως!
Φευγοντας συνεχισαμε για treasure beach. Εκει κοντα ειναι και ενα από τα μερη οπυ γυριστηκαν σκηνες από την ταινια "γαλαζια λιμνη". Και αφου ειχε νυχτωσει πρεπει να βρουμε κατι για διανυκτερευση. Βλεπω κατι βιλες και για πλακα σταματαω και ρωταω..
Σας ειπα από την αρχη "off season" ,ετσι? Το αποτελεσμα μειναμε σε μια καταπληκτικη βιλα,με 4 κρεββατοκαμαρες,2 σαλονια,3 μπανια,κουζινα,και ια βεραντα,οπου εβλεπες και επεφτες κατευθειαν στην θαλασσα!!! Σε αυτη την βιλα γυριστηκε το κοκτειλ!! Με ξυλινη σχεδια πηγαμε βολτα και οτι να σας περιγραψω ειναι λιγο. Η τιμη μολις 25 δολλαρια ο καθενας!!!!!:shock:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.969
Likes
9.385
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Αυτα ειναι τα καλα του να ταξιδευεις ανεξαρτητα. Απολαμβανεις ακομα και τα τουριστικα μερη μονος σου και με ησυχια. Κραταω τη συμβουλη για πρωινη επισκεψη στα γελαστα νερα.
Δυστυχως στο Ocho rios αραζουν τα κρουαζιεροπλοια και ερχονται τα μπουλουκια ολα μαζι. Το καλο ειναι οτι δεν μετακινουνται πολυ οι τουριστες οπως σωστα επισημανες , περα απο δυο-τρια γνωστα μερη..
Με τον junior εχουμε ηδη παει σε Μεξικο και Μπελιζ (υπαρχουν αρθρα εδω http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...A%DE/181-%F0%DC%EC%E5-%EC%E5%EE%E9%EA%FC.html , http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...A%DE/110-%F0%DC%EC%E5-%EC%F0%E5%EB%DF%E6.html ) και ανυπομονουμε για το επομενο που ισως ειναι στη Τζαμαικα :clap:

Να περασεις καλα στη Ρουμανια Meli αλλα να μην ξεχασεις τη συνεχεια της ιστοριας!
Ονειρευομαι Τζαμαικα και περιμενω..
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Καταρχας συγγνωμη για τα λαθη!! Ακομα δεν συνηθισα το καινουργιο πληκτρολόγιο!:roll:
Και συνεχιζω.....
Την επομενη μέρα φευγουμε για Negril...
Κι εκει μειναμε για τις υπολοιπες μερες και νυχτες!!:clap:
Αυτο ηταν, Το μερος!! Παλιά εκει ηταν η περιοχη των χιππηδων..Τωρα τα πραγματα εχουν αλλαξει φυσικα. Εχει τα πολυτελεστατα βεβαια ξενοδοχεια,αλλα ειναι προς τισ δυο ακρες τησ παραλίας ,η οποία ειναι 11χιλιομετρα!! 11 ολοκληρα υπεροχα χιλιομετρα υπεροχης αμμου και καταπληκτικης τυρκουαζ θαλασσας! τα νερα ζεστα,ολη μερα καθομαστε στο νερο και τρωγαμε αναναδες,καρυδες και τις νυχτες πηγαιναμε σε υπαιθρια στην παραλία ρεγκε παρτυ!!
Οτι και να πω ειναι λιγο,ολη η ατμοσφαιρα,το στυλ των ανθρωπων,η μουσικη,τα παντα μια λεξη....Μαγεια!!
Οι Τζαμαικανοι,αυτο που συνηθιζουν να λενε,σας χαιρετισμό να το πω,σαν φιλοσοφία μαλλον..ειναι "respect" . Αυτο τα λεει όλα.
Οι μερες οταν περνας τελεια,'τρεχουν" γρηγορα κα ετσι εφτασε η μερα της επιστροφης...
Στο αεροδρομιο πρωτη φορα ενιωσα σαν να φευγω απο καπου οικεια,σαν απο τον τοπο μου..Κι ετσι εφυγα με μια υποσχεση...να ξαναγυρισω!! Και το εκανα!!
Αυτα ομως σε μια άλλη ιστορια, το " Τζαμαικα 2"
Ελπιζω να πηρατε μια γευση και να σας αρεσε η ιστορια μου..
go2beach ειναι υπεροχα εκει να πας με τον μικρο! Θα περασετε τελεια!! Θα διαβασω τις ιστοριες σας. Μεξικο εχω παει,Μπελιζ οχι.Κι εγω θελω να ξαναπαω τωρα με την μικρη...Μεχρι τωρα την εχω παρει Μαλδιβες,Παρισι,Μιλανο από εξωτερικο. Περιμενω να μεγαλωσει λιγο για Τζαμαικα..ειναι 2 χρονων τωρα.
Οποια πληροφορια χρειαστεις ευχαριστως....:)
 

ioanna.gkan

Member
Μηνύματα
459
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη αλλά που,,,
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγωνια
Αααααααααααχ! Ωραια μας ταξιδεψες μες τον χειμωνα!
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.223
Likes
5.762
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
τα νερα ζεστα,ολη μερα καθομαστε στο νερο και τρωγαμε αναναδες,καρυδες και τις νυχτες πηγαιναμε σε υπαιθρια στην παραλία ρεγκε παρτυ!!
Οτι και να πω ειναι λιγο,ολη η ατμοσφαιρα,το στυλ των ανθρωπων,η μουσικη,τα παντα μια λεξη....Μαγεια!!
Έστω και για λίγο πίστεψα ότι ήμουνα κι εγώ εκεί και τα 'πινα!!! Respect!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.205
Μέλη
38.914
Νεότερο μέλος
daglas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom