Τι γίνεται με το κάπνισμα, στο εξωτερικό...

mad4paok

Member
Μηνύματα
414
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
ΑΠΩ ΑΝΑΤΟΛΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟΥΜΠΑ-ΙΡΑΝ-ΚΑΜΠΟΤΖΗ-ΝΑΜ
Ψάξτο στο google αν υπάρχουν τέτοια μέρη στο Βερολίνο, δεν χάνεις τπτ. Αλλά δεν νομίζω ότι πρέπει να σε απασχολεί τόσο πολύ το κάπνισμα..ε;
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
756
Likes
250
Το περιμενα:( Οπως και στο Μόναχο τα ιδια, ρώτησα γιατί κάπου πήρε το μάτι μου για κάποια εστιατόρια-μπαράκια στα οποία αν κατάλαβα καλά καπνισεις.
Υπαρχουν μερικα κλαμπ για αργα το βραδυ στα οποια καπνιζουν. Εγω δεν μπορω ομως να καταλαβω γιατι στο Βερολινο να σεβεσαι το νομο ή οτιδηποτε αλλο ενω εδω οχι.
Ημουν στο Βερολινο σε καταληψη αναρχικων και κανεις δεν καπνιζε. Δε νομιζω να το εκαναν απο σεβασμο στους νομους ,αλλα απο σεβασμο στους υπολοιπους.
 

Eri 2

Member
Μηνύματα
17
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Βερολινο
Ταξίδι-Όνειρο
Βανκουβερ καναδα
Εγώ την παλεύω την κατασταση η κολλιτη μου έχει φοβερό θέμα με τοτσιγαρο.
 

mad4paok

Member
Μηνύματα
414
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
ΑΠΩ ΑΝΑΤΟΛΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟΥΜΠΑ-ΙΡΑΝ-ΚΑΜΠΟΤΖΗ-ΝΑΜ
Εγώ την παλεύω την κατασταση η κολλιτη μου έχει φοβερό θέμα με τοτσιγαρο.
Εντάξει μώρε θα την παλέψει και αυτή για εκείνο το διάστημα έστω και αναγκαστικά. Κανένας δεν έπαθε ποτέ τπτ από το να μην καπνίσει έτσι δεν είναι;
 

Eri 2

Member
Μηνύματα
17
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Βερολινο
Ταξίδι-Όνειρο
Βανκουβερ καναδα
Εσύ καλά τα λες αυτή ποιος την ακούει ? είμαι σίγουρη ότι όλα θα πανε καλα.

Νομίζω ότι η παιδεία τους είναι αυτή που τους κανει να σέβονται κάποια πράγματα και να τα τηρούν.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Το περιμενα:( Οπως και στο Μόναχο τα ιδια, ρώτησα γιατί κάπου πήρε το μάτι μου για κάποια εστιατόρια-μπαράκια στα οποία αν κατάλαβα καλά καπνισεις.
Πηγα περυσι Δεκεμβριο.Διαλεξα διαμερισμα που μπορουσα να καπνιζω.Γενικα δεν μπορεις να καπνισεις σε κλειστους χωρους.Μονο στον δρομο.Μαλιστα τα μπαρακια που εχουν καρεκλες εξω,παρεχουν και ομορφες κουβερτουλες:DΕνα βραδυ,που πηγαμε σε ενα εστιατοριο και σε ενα μπαρακι μετα,ειχαν ξεχωριστο δωματιακι για καπνιστες.Μην ξεπαγιασουμε με το κρυο:haha:Αχ...τι μαζοχιστες ειμαστε....
 

Pan Kai

Member
Μηνύματα
23
Likes
72
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου που δεν έχω πάει
Ταξίδι-Όνειρο
Ένα "Ταξίδι Ζωής"
Ωπ...! Τί έχουμε εδώ; Γκρουπάκι καπνιστών; Το στοιχείο μου!!!
Έχετε την χαρά και την τιμή να σας απευθύνεται ένας φανατικός καπνιστής! Ένας άνθρωπος που νοσταλγεί τις δόξες του Ελληνικού και τις εποχές που οι τελευταίες σειρές των καθισμάτων στα αεροπλάνα ήταν για άτομα σαν κι αυτόν.
Το πόσο λατρεύω το τσιγάρο (και τον καφέ, βεβαίως, βεβαίως), φαίνεται παρακάτω (όσοι από σας έτυχε να διαβάσετε πρόσφατα το πρώτο μου ποστάρισμα, στα νέα μέλη, θα ξέρετε ότι μου αρέσουν οι ιστοριούλες):
Ξέρετε ότι έχω παρατήσει δουλειά (και μάλιστα καλή, ζηλευτή) γιατί μου απαγορευόταν το κάπνισμα; Και δε μιλάμε για εντελώς κλειστό χώρο, έτσι; Ο χώρος αεριζόταν επαρκέστερα, μπορώ να πω (αυτό δεν είναι ο υπερθετικός του "πολύ επαρκώς;...)
Πάω, που λέτε, πρώτη μέρα για δουλειά... Εγώ και κάποιοι άλλοι. Μας στέλνουν στους χώρους μας για την σχετική εκπαίδευση - ένας στον κάθε χώρο. Μετά από λίγο, ακούμε από ένα σύστημα ενδοεπικοινωνίας τα εξής: ¨Σας ενημερώνουμε, ότι απαγορεύεται το κάπνισμα, ο καφές και η μουσική"... Άντε, λέω γω, να δούμε πώς θα πάει το πράγμα!΄Στο 8ωρο, έκανα μισή ώρα διάλειμμα - κοίταξηα να πάρω το διάλειμμά μου στα μισά, δηλαδή πάνω στο 4ωρο. Μέσα σε αυτό το μισάωρο, ήπια 2 καφέδες από μηχάνημα και έκανα μισό πακέτο τσιγάρα -παρ' όλο που κάνω καπνό, κανονικά, είχα εφοδιαστεί μαζί μου με τσιγάρα... Περνάει και το υπόλοιπο της βάρδιάς μου, σχολάω.
Την επόμενη μέρα, τα ίδια: Διάλλειμα στα μισά, 2 καφέδες, μισό πακέτο τσιγάρα.
Ε, λοιπόν, δεν ξαναπήγα στη δουλειά... Ούτε την επόμενη μέρα, ούτε αυτές που ακολούθησαν! Προτίμησα να κάτσω χωρίς δουλειά, ένας Θεός ήξερε για πόσο ακόμα, παρά να τραβήξω αυτό που τράβηξα.
Και πού'σται! Υπ' όψιν: Το κάπνισμα, θα έπρεπε μάλλον να ΕΠΙΒΑΛΛΟΤΑΝ για τη φύση της εργασίας. Θα λειτουργούσε θετικά, ενάντια στο στρες και στην πίεση... Ήταν αγχωλυτικό, πώς το λένε, βρε παιδιά!
Τί δουλειά ήταν αυτή; Ταμίας σε διόδια!!!
Χάρηκα που σας βρήκα!
Σας αγαπώ!!!
 

alex23

Member
Μηνύματα
312
Likes
49
Ταξίδι-Όνειρο
N.Y,ΙΝΔΙΑ,ΚΙΝΑ,ΜΑΛΔΙΒΕΣ
το επαρκεστερα ειναι συγκρητικος νομιζω. Επαρκεστατα δεν ειναι ο υπερθετικος?
 

Pan Kai

Member
Μηνύματα
23
Likes
72
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου που δεν έχω πάει
Ταξίδι-Όνειρο
Ένα "Ταξίδι Ζωής"
Σωστός! Έχεις απόλυτο δίκιο, φιλαράκι!
Πώωω... ντροπή! Θα πάω να βάλω φωτιά στα βιβλία μου!
 
Μηνύματα
58
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Zugspitze!
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ ( Everest), Αφρική
Εσύ καλά τα λες αυτή ποιος την ακούει ? είμαι σίγουρη ότι όλα θα πανε καλα.

Νομίζω ότι η παιδεία τους είναι αυτή που τους κανει να σέβονται κάποια πράγματα και να τα τηρούν.
Μεγαλη υποθεση η παιδεια..
Κι απο αυτην πηγαζει και ο σεβασμος προς οτιδηποτε σε περιβαλλει.Ανθρωπο,ζωο,περιβαλλον.
Προσωπικα,προτιμω να ταξιδευω σε πολιτισμενες χωρες ,οπως η Γερμανια,γιατι ξερουν να εφαρμοζουν τους νομους τους.

Μεγαλη υποθεση να μπορεις να σεβεσαι τον αλλον.

Δυστυχως,ο καπνιστης συμπεριφερεται οπως ο ναρκομανης,αφου ειναι εθισμενος στον καπνο του.
Ο καπνος του βλαπτει τους γυρω του,ωστοσο αυτο δεν μπορει να το κατανοησει.Απλα δεν μπορει.Δεν χρειαζεται να τον κατηγορει κανεις γι'αυτο.
Σεβασμος στην αδυναμια του καθενα.Και του καπνιστη και του αντικαπνιστη.Παντως,αν κι εδω στη χωρα μας εφαρμοζονταν σωστα οι νομοι(εδω γελαμε),κανεις δε θα ειχε παραπονο.Ουτε οι καπνιστες,που θα ειχαν δικους τους χωρους να κανουν τη δουλεια τους,και οι αντικαπνιστες που δε θελουν να γινονται παθητικοι.

Παντως,στη Γερμανια που ταξιδεψα προσφατα,πλην ελαχιστων εξαιρεσεων,το καπνισμα απαγορευεται σχεδον παντου στους εσωτερικους χωρους...
Ποσο λατρευω αυτη τη χωρα!!!! :D :bounce:
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Στο Περού και τη Βολιβία το ποσοστό καπνιζόντων δεν μου φάνηκε υψηλό. Εμείς φουμάραμε σαν αράπηδες παρά το υψόμετρο που θεωρείτο αντένδειξη. Πάντως ο αντικαπνιστικός νόμος καλά κρατεί, διότι σε κανέναν εσωτερικό χώρο που βρεθήκαμε δεν επιτρεπόταν. Κι οι Περουβιανοί/Βολιβιανοί είναι νομοταγείς σ'αυτά τα θέματα
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.230
Μηνύματα
884.368
Μέλη
38.919
Νεότερο μέλος
ArgiroPappa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom