Τι νόημα έχει στη ζωή σας σήμερα το να ταξιδεύετε;

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
815
Likes
10.299
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία
Κάποιοι γεννιούνται και κάποιοι γίνονται ταξιδιώτες. Εγώ γεννήθηκα.
Υπάρχει και η επιστημονική θεωρία ότι γεννιέσαι με τη γονιδιακή παραλλαγή DRD4-7R :)
 

Μάγδα

Member
Μηνύματα
350
Likes
1.337
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Δεν το αναφερω καθολου για σενα προσωπικα, αλλα τις προηγουμενες δεκαετιες οι μικροαστικες οικογενειες (και η δικη μου) ειχαν ως προτεραιοτητα να εξασφαλισουν καλη εκπαιδευση η ενα επαγγελματικο μελλον για τα παιδια τους η ενα σπιτι κλπ Δεν ειναι οτι δεν τα αγαπουσαν, απλα αποφασισαν να τα στερηθουν.
Τα καλοκαιρια παιρνω επανειλημμενα ταξι σε αδεια Αθηνα τον Αυγουστο. Παντα ρωταω τον ταξιτζη πως το εξηγει οτι οι ιδιοι ανθρωποι που λενε οτι δεν εχουν να φανε ταξιδευουν. Παντα παιρνω την ιδια απαντηση: αφηνουν τους λογαριασμους απληρωτους ως τον Σεπτεμβρη κι εχει ο θεος. Δεν ηταν ετσι οι γονεις μας, δεν υπηρχε αυτη η κουλτουρα.
Κι εγω θα τα στερουμουν αδιαμαρτυρητα για καποιον σκοπο που θεωρω σημαντικοτερο.
Έχεις απόλυτο δίκιο και εννοείται ότι δεν κατηγορώ τους δικούς μου αλλά θεωρώ ότι η διάθεση για ταξίδια δεν έχει πάντα σχέση με τα οικονομικά. Έχω φίλες ευκατάστατες που δεν ταξιδεύουν γιατί το θεωρούν ταλαιπωρία. Αντίθετα αγοράζουν πανάκριβες τσάντες και άλλες τέτοιες καταναλωτικές σαχλαμάρες που εγώ δεν τις καταλαβαίνω. Εγώ αγοράζω εμπειρίες για μένα και για την οικογένεια μου.
Την οικογένεια μου την ανέφερα ως προς το ότι τα ταξίδια δεν ήταν κάτι επίκτητο, όπως ίσως γίνει για τα παιδιά μου. Έχω φίλους που τα ταξίδια τα έμαθαν από τους γονείς τους. Θυμάμαι με φίλη που λατρεύει να ταξιδεύει ότι συζητούσαμε για την Austrian που μοιάζει πλέον με low cost και μου τη σύγκρινε με τότε που πήγαινε Βιέννη τα Χριστούγεννα παιδί. Απλά εγώ δεν έχω τέτοιες εμπειρίες. Η ίδια πλέον δεν έχει την οικονομική δυνατότητα να ταξιδεύει. Εκμεταλλεύεται κάθε erasmus για καθηγητές.
Η αγάπη για τα ταξίδια για μένα είναι ανεξάρτητη χρημάτων. Η πραγματοποίηση τους ίσως όχι, αλλά η αγάπη ναι.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.392
Πρεπει καποτε να σταματησει η καραμελα οτι εμεις επιτελουμε καποιο ανωτατου επιπεδου εργο ταξιδευοντας, ενω οσοι αγοραζουν για παραδειγμα ακριβες τσαντες (ποσες φορες θα ακουστει το ιδιο πραγμα) κανουν κατι πιο ευτελες. Κ οχι, δεν σου ζητησε κανεις να καταλαβεις, μιας κ πανω λες πως δεν το καταλαβαινεις.
Πρεπει καποτε να σταματησει αυτη η συγκριση και να αφησουμε καθε εναν να κανει ο,τι θελει. Τιποτα απο μονο του δεν ειναι ανωτερο κατι αλλου. Ολα εχουν να κανουν με το τι αρεσει στον καθε εναν προσωπικα, αναλογα με το χαρακτηρα του, τις προσλαμβανουσες που εχει. Ας ασχοληθουμε με το τι κανουμε εμεις. Προσωπικα.
Οπως εσυ κρινεις καταναλωτικες και ακατανοητες σαχλαμαρες τις τσαντες τους κ εκεινες θεωρουν τα ταξιδια σου εμπειριες των τριων ημερων που ειναι πεταμενα λεφτα.
Ποιος πραττει καλυτερα; Κανεις!
Ο καθε ενας επιλεγει για εκεινον.
 

Μάγδα

Member
Μηνύματα
350
Likes
1.337
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Πρεπει καποτε να σταματησει η καραμελα οτι εμεις επιτελουμε καποιο ανωτατου επιπεδου εργο ταξιδευοντας, ενω οσοι αγοραζουν για παραδειγμα ακριβες τσαντες (ποσες φορες θα ακουστει το ιδιο πραγμα) κανουν κατι πιο ευτελες. Κ οχι, δεν σου ζητησε κανεις να καταλαβεις, μιας κ πανω λες πως δεν το καταλαβαινεις.
Πρεπει καποτε να σταματησει αυτη η συγκριση και να αφησουμε καθε εναν να κανει ο,τι θελει. Τιποτα απο μονο του δεν ειναι ανωτερο κατι αλλου. Ολα εχουν να κανουν με το τι αρεσει στον καθε εναν προσωπικα, αναλογα με το χαρακτηρα του, τις προσλαμβανουσες που εχει. Ας ασχοληθουμε με το τι κανουμε εμεις. Προσωπικα.
Οπως εσυ κρινεις καταναλωτικες και ακατανοητες σαχλαμαρες τις τσαντες τους κ εκεινες θεωρουν τα ταξιδια σου εμπειριες των τριων ημερων που ειναι πεταμενα λεφτα.
Ποιος πραττει καλυτερα; Κανεις!
Ο καθε ενας επιλεγει για εκεινον.
Έχεις δίκιο ανακαλώ το σαχλαμάρες. Ήταν απρεπές. Απλά ήθελα να δείξω ότι η αγάπη για τα ταξίδια δεν έχει σχέση, τουλάχιστον άμεση με τα χρήματα. Ζητώ συγνώμη, δεν ήθελα να θίξω κανέναν.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.392
Δεν νομιζω οτι μπορει να θιξει κανεις κανεναν και αν καποιος θιγεται, οκ, πρεπει να το κοιταξει.
Απλως η ενσταση μου ηταν στο οτι δεν υπαρχει διαχωρισμος και συγκριση καταναλωτικων αναγκων μεταξυ δυο διαφορετικων ανθρωπων, δεν εχει νοημα. Και η επιλογη του ενος δεν ειναι ανωτερη απο του αλλου.
Για εσενα το ταξιδι (καταναλωτικο αγαθο που αγοραζεται ειναι και αυτο) σε γεμιζει, το γουσταρεις, πληρωνεις για να το αποκτησεις επειδη ειναι αναγκη για εσενα.
Για καποια αλλη, μπορει η τσαντα (ενα καταναλωτικο αγαθο επισης) να τη γεμιζει αισθητικη απολαυση κ να πηγαινει μαζι της παντου εντος πολης και να ζησει εμπειριες διαρκειας χωρις να εχει καν διαβατηριο.
Καποιος φυσικα μπορει να διαφωνησει ελευθερα, αυτο ειναι το σκεπτικο μου.
 

Μάγδα

Member
Μηνύματα
350
Likes
1.337
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Ευχαριστώ για το βήμα που μου δόθηκε να εκφράσω την αγάπη μου για τα ταξίδια και πόσο μου λείπουν. Εύχομαι ό,τι ταξιδιωτικά σχέδια κάνετε για τη δύσκολη φετινή χρονιά να πραγματοποιηθούν. Εύχομαι χρονιά σαν το 2020 να μη ξαναγυρίσει.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
548
Likes
4.012
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Πωπω ρε παεφστρα ωραια ερωτηση!

Δεν υπαρχει σωστο και λαθος σε αυτο το θεμα μιας και ειναι θεμα οπτικης και ολες ειναι σεβαστες αλλα αν συμμεριζομαι καποια πιο πολυ απ' ολες ειναι αυτη του @tripakias.

Εγω προσωπικα ταξιδευω για να ξεφυγω απο την καθημερινοτητα. Ειμαι τυχερος μιας και δεν το χρειαζομαι πολυ συχνα. Δουλευω ελαχιστες ωρες εως καθολου θα ελεγα, δεν εχω συναδελφους, αφεντικο ουτε αλλες υποχρεωσεις μιας και ειμαι ανυπαντρος. Οποτε εχω την ευκολια να οργανωνω την καθημερινοτητα μου οπως θελω. Ξυπναω,κοιμαμαι, τρωω και κανω ο,τι μου καπνιζει οποια ωρα της ημερας θελω. Πολυ βασικο αυτο! Και στα ταξιδια μου κανω κυριως αυτα που μου αρεσουν και στην καθημερινοτητα μου. Καφες, people watching, αλκοολ, ξενυχτι, κοινωνικη συναναστροφη και αλλα που δεν ειναι σωστο να μοιραστω. Μουσεια και λοιπα ερχονται σε δευτερη μοιρα οπως και στην καθημερινοτητα μου. Δεν ταξιδευω για να γινω καλυτερος ανθρωπος ουτε θεωρω πως χρειαζεται την εποχη της παγκοσμιοποιησης, του ιντερνετ και της μαζικης μεταναστευσης. Τα περισσοτερα μπορεις να τα δεις απο την πολη σου. Στις μερες μας τα ταξιδια εχουν περισσοτερο ψυχαγωγικο παρα εκπαιδευτικο χαρακτηρα, δεν ειναι δα και κανεις Χριστοφορος Κολομβος. Εγω ειδικα ειμαι ξεκαθαρα τουριστας και καθολου μα καθολου ταξιδιωτης, το παραδεχομαι. Δεν με ελκυει το αγνωστο εκτος αν ειναι απαγορευμενο ας πουμε τωρα με την καραντινα που δεν εχει και πολλα πραγματα να κανεις εξω, τα σκεφτομαι πιο συχνα, αν εχω την ελευθερια να παω οποτε θελω μου αρκει και ας μην παω. Σε καποιους μπορει να φαινεται χαζο σε μενα ομως ετσι λειτουργει. Απο παιδι μην μου απαγορευες να παω καπου ή να κανω κατι θα το εκανα ακομα και αν δεν το ειχα σκεφτει πιο πριν! Αν επιτρεπεται, εκει ειναι καποια στιγμη θα παω.

Αλλα ακομα και αν καποιος γινεται καλυτερος ανθρωπος οταν ταξιδευει εμενα μου φαινεται μιζερη αυτη η οπτικη χωρις να θελω να προσβαλω καποιον (ή εστω μη ελκυστικη ). Για μενα ουτε τα ταξιδια ουτε η παρακολουθηση κινηματογραφου ουτε η αναγνωση βιβλιων ειναι πραγματα τα οποια τα κανω για να γινω καλυτερος. Αν με ευχαριστει ενα βιβλιο θα το διαβασω αν ειναι δυσνοητο για το μορφωτικο μου επιπεδο ή το επιπεδο ευφυιας μου θα το παρατησω πολυ απλα. Ας ειναι και βιβλιο σταθμος στην παγκοσμια λογοτεχνια. Το ιδιο ισχυει και για τα ταξιδια αλλα και για ολα τα πραγματα που κανω. Δεν αποτελει τιποτα απο αυτα που κανω εγχειριδιο αυτοβελτιωσης αλλα απλα ενας τροπος να περναω καλα. Δεν εχω καμμια λιστα απο ταξιδιωτικους στοχους , μνημεια που πρεπει να δω, βιβλια που πρεπει να διαβασω ή ταινιες που πρεπει να παρακολουθησω. Αν μου αρεσει ή τεσπα μου κανει κεφι καποια στιγμη θα το κανω, οχι επειδη θα πρεπει αλλα επειδη θα θελω. Οταν πεθανω θελω να εχω περασει καλα οχι να εχω αφιερωσει μεγαλο μερος της ζωης μου σε πραγματα τα οποια τα εκανα για να γινω καλυτερος. Μιας και ενεχει το στοιχειο της θυσιας οταν κανεις κατι για να... και οχι απλα να το απολαυσεις ετσι οπως ειναι. Εν ολιγοις δεν ταξιδευω για να γινω καλυτερος ανθρωπος οπως δεν διαβαζω ενα βιβλιο για να γινω πιο μορφωμενος, το κανω απλα επειδη με ευχαριστει και για οσο με ευχαριστει και δεν χρειαζομαι κατι παραπανω για να το κανω.

Ειμαι καπως πιο 'ανατολιτης' στη σχεση μου με τον χρονο. Δεν με ελκυει το 'δυτικο' λαιφσταιλ. Αυτο το πρεπει να παμε σε πολλα μερη, να γεμισουμε εικονες, να μην χασομερησουμε, να βρουμε μια πιο χρηστικη αιτια για να δικαιολογησουμε τις πραξεις μας. Προτιμω μια ζωη απολαυσης στιγμων απο ενα αδιακοπο κυνηγι εμπειριων οσο και αν το δευτερο ακουγεται πιο συναρπαστικο. Αν εμενα το παθος μου ειναι να παιζω ταβλι μια ζωη στο ιδιο καφενειο σημαινει πως περασα μια ζωη κανοντας το αγαπημενο μου πραγμα και το ζηλευω πιο πολυ απο το να εχεις πολλες εμπειριες. Η εμπειρια κρυβει μια χρησιμοθηρικη οπτικη. Δεν το κανω γιατι μου αρεσει αλλα για να πω εστω και στον εαυτο μου πως το εζησα και αυτο. Και ναι μια χαρα ματαιοδοξο και μικροαστικο μου φαινεται και αυτο οπως και η αγορα μιας τσαντας.

Τελος θεωρω πως οι ανθρωποι δεν ταξιδευουμε μονο για να γνωρισουμε αλλους ανθρωπους, συνηθειες και πολιτισμους αλλα γιατι εχουμε και αυτο το ματαιοδοξο πως ειμαστε πουλια που μπορουμε να πεταξουμε παντου και οχι δεντρα που πρεπει να ερθουμε επαφη με τις ριζες μας. Το εχουμε λιγο το κοιτα τωρα εμενα ενα επαρχιωτακι απο την Ροδο και ειμαι στο Ματσου Πιτσου π.χ και ας μην με ενδιαφερει καν η φυση και ας μην εχω παει ποτε στην Πεντελη 10 χρονια στην Αθηνα! (Δεν εχω παει Ματσου Πιτσου ουτε το συγκρινω με την Πεντελη, παραδειγμα δινω) Και αυτο παρομοιο με το αχ τα καταφερα και πηρα εξοχικο μου κανει!

Προφανως και πολλα απο αυτα που κατακρινω βαραινουν και εμενα. Δεν ενεχουν κριτικη σε καποιο συγκεκριμενο σχολιο αλλα απλα καθρεπτιζουν το πως βλεπω εγω το γιατι ταξιδευει ο ανθρωπος!
 
Last edited:

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Σε αντίθεση με όλες τις άλλες δραστηριότητες, για μένα τα ταξίδια είναι τα μόνα για τα οποία δεν έχω σκεφτεί ότι έχω πετάξει λεφτά. Ακόμα κι αν επισκεφθώ κάποιο αδιάφορο ή άσχημο μέρος, δεν το βλέπω σαν κακή εμπειρία (προφανώς εξαιρούνται περιπτώσεις που μπορεί κάτι να πάει στραβά). Σε αντίθεση με συναυλίες ή ταινίες στον κινηματογράφο που το κόστος είναι πολύ μικρότερο και παρόλα αυτά πολλές φορές έχω σκεφτεί καλύτερα να τα έτρωγα σε σουβλάκια. Τα ταξίδια τα βρίσκω πιο γεμάτη εμπειρία από οποιοδήποτε άλλο χόμπι. Δεν υπάρχει περίπτωση να σκεφτώ "βαριέμαι να ταξιδέψω".
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.521
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom