Τι ξενες γλωσσες γνωριζετε (καλη γραφη και αναγνωση)?

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
εγω μιλαω αγγλικα απταιστα(proficiency),γαλλικα το ιδιο(γαλλικο σχολειο βλεπεις!!νομιζα οτι με τα χρονια τα χα ξεχασει, αλλα μολις πηγα γαλλια μου βγηκαν αυθορμητα!!), ισπανικα απταιστα(τα χω και πολυ φρεσκα αυτα!!) και φετος ξεκινησα αραβικα(απογοητευση σκετη!ειναι πανδυσκολα)..του χρονου λεω να αρχισω ρωσικα!αυτα!!
 

MIAT

Member
Μηνύματα
417
Likes
1.125
Ταξίδι-Όνειρο
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
εγω μιλαω αγγλικα απταιστα(proficiency),γαλλικα το ιδιο(γαλλικο σχολειο βλεπεις!!νομιζα οτι με τα χρονια τα χα ξεχασει, αλλα μολις πηγα γαλλια μου βγηκαν αυθορμητα!!), ισπανικα απταιστα(τα χω και πολυ φρεσκα αυτα!!) και φετος ξεκινησα αραβικα(απογοητευση σκετη!ειναι πανδυσκολα)..του χρονου λεω να αρχισω ρωσικα!αυτα!!
μπράβο κουράγιο!εγω αγγλικά ξερω πολυ καλά και γερμανικά αρκετά καλά(το διαπίστωσα όταν ταξίδεψα βερολίνο) θέλω να μάθω και ισπανικά αλλά όλο το αναβάλω!αλλά εσύ βρε παιδί μου πήγες στα πολύ δύσκολα!εύγε:clap:
 

ioanna.gkan

Member
Μηνύματα
459
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη αλλά που,,,
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγωνια
αγγλικα τα οποια και διδασκω!!!
γαλλικα πολυ καλα αν και οσο δεν τα εξασκω τα ξεχνω και
ισπανικα τα βασικα για καμμια γνωριμια οχι και συζητησεις επιπεδου!
 

KatieVLS

Member
Μηνύματα
17
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Τσεχία τα Χριστούγεννα
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
καλημέρα στην παρέα!
Μπορεί να μιλάω την Αγγλική, την Ιταλική και τη Γαλλική - σε μέτριο πάντα επίπεδο - αλλά όταν ταξιδεύω φροντίζω να επικοινωνώ με την εκάστοτε εθνική γλώσσα. Σπάω τα νεύρα των συνταξιδιωτών μου [με την καθυστέρηση στην επικοινωνία...] αλλά εμένα με συναρπάζει! Στο μόνο μέρος που "σήκωσα τα χέρια ψηλά" ήταν στη Βουδαπέστη, αλλά και πάλι προτίμησα τη "νοηματική" από το να χρησιμοποιήσω την αγγλική...:D
 
Μηνύματα
39
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Καλησπέρα!
τα Αγγλικά μου είναι πολύ καλά. Τα γαλλικά και τα ισπανικά τα χρησιμοποιώ λιγότερο επομένως...
Τώρα μαθαίνω Κινέζικα..
 

Vitonas

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ταξίδι-Όνειρο
Ναμίμπια
Το πάν σε ένα ταξίδι είναι η επικοινωνία με τους ντόποιους, μόνο τότε παίρνεις αληθινή γεύση από τη χώρα που επισκέφτεσαι.

Απο μικρός είχα μία έφεση στις ξένες γλώσσες και μιλάω αρκετά καλά Αγγλικά, Γερμανικά, Γαλλικά και Ιταλικά.
Μαθαίνω Αραβικά και είμαι στα πρόθυρα να ξεκινήσω τα Ρώσσικα παρότι δεν μου είναι ελκυστικά, αλλά ίσως αναγκαστώ λόγω εργασίας.

Καταλαβαίνω και μιλάω λίγο Ισπανικά (χρησιμοποιώ phrasebook) και τα πάω μια χαρά τόσο στη Μαδρίτη όσο και με τους ιθαγενείς στο Chichi της Γουατεμάλας.
Καταλαβαίνω επίσης Ολλανδικά/Φλαμανδικά λόγω ενός παλαιού συντρόφου ........ όντως ισχύει ότι μαθαίνεις μια γλώσσα στο κρεβάτι.

Εκτός από τις Ασιατικές γλώσσες που δεν μπορείς να καταλάβεις τη γραφή, δεν έχω πρόβλημα να συννενοηθώ με οποιαδήποτε ευρωπαική/λατινική γλώσσα.
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Vitonas μ`αυτο το phrasebook που ανεφερες με εβαλες σε σκεψεις....:rolleyes:
Εχεις να προτεινεις καποιο καλο?
Ναχει αρκετες γλωσσες μεσα.:bleh:
 

taxidevonoeros

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ελβετία
Ταξίδι-Όνειρο
Μπουένος Άιρες
Εγώ ξέρω αρκετές και σε καλό επίπεδο, μη νομίζετε όμως ότι στα ταξίδια αναψυχής έχει κανείς πολλές ευκαιρίες να τις εξασκήσει, ακόμα και αν ταξιδεύει ανοργάνωτα. Ούτε χρειάζονται πολλές γνώσεις για να τα βγάλεις πέρα.

Μόνο αν συμβεί κάτι έκτακτο, π.χ. αν σε κλέψουν και χρειαστεί να κάνεις καταγγελία, θα αποδειχτεί απαραίτητη η καλή γνώση της ξένης γλώσσας.
 

exs

Member
Μηνύματα
79
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο
Εγώ σε lower πάντα, FR, EN, IT και απλά RU.
Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν έχει χρησιμοποιήσει κάποιος τη μέθοδο rosetta stone,
την έχω κατεβάσει αλλά δεν έχω ασχοληθεί, λοιπόν;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.399
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom